vergelingsziekte in bieten door bladluisbestrijding met METASYSTOX-R w** Voorgekiemd pootgoed zetten Tulpen zijn goed voor basisinkomen Na de uien, gras als groenbemester **&3samm jOp klein bedrijf, groot geluk 11 voordoen, dan zal er zich ook wel weer een oplossing aandienen. Een bedrijfsverzorgingsdienst kan hem ook geen volledige uitkomst bieden, want juist met zijn soort bouwplan vindt hij datje daar niet zomaar iedereen weg kan zetten. Natuurlijk dat zijn zo van die dingen die je dan wel eens zorgelijk bezig kunnen houden, maar zegt hij met nadruk, ik ben dik tevreden en kan heel goed mijn kost verdienen. Je moet natuurlijk wel met hart en ziel boer zijn, anders kun je er nooit aan beginnen. Want vooral in de zomer, voorjaar en najaar heeft hij het druk. Kijk en je kunt natuurlijk wel alles op een rijtje zetten en zeggen in een achturige werkdag moet ik zoveel verdienen dat ik toch tenminste een loon heb als iemand die dat heeft buiten de landbouw ergens in loondienst. Maar als je werkelijk met hart en ziel boer bent, dan kijkje toch niet naar acht uur, dan ben je vier en twintig uur voor je bedrijf beschikbaar, maar dat Na de plantulen, gras inzaaien voor eroenbemesting. u- jjV §r' Glazen ldemschuur, die buiten het seizoen als zomerverblijf dienst doet. betekent helemaal geen last. Maar wel moet je bepaalde dingen die je niet leuk vindt binnen je bedrijf aan de kant doen. We hebben een poosje melkvee gehad, maar dat maakt je dan ineens zo verschrikkelijk gebonden. Toen hebben we besloten om ze op te ruimen. De enige levende have die je nu hier zult vinden zijn een paar katten wat kippen en een hond. Met het bouwplan dat ik nu hier heb, kan ik in een weekendwanneer we met het gezin ergens heen willen weg wanneer ik wil. Het gebied rond Kruisland is van oudsher een welbekende streek voor pootaardappelen. De grond leent er zich bij uitstek voor, en omdat er bovendien heel veel pootgoed wordt geteeld is de kans op besmetting van consumptiepercelen lang niet zo groot als elders. Louis Heeft dus" tien hektare Bintjes, voorlopig in klasse E gezet. Ondanks de grote droogte staat het gewas er uitstekend voor. Maar hij moet er wel bijzeggen dat het pootgoed voorgekiemd de grond is ingegaan. In het najaar doet hij het nieuwe uitgangsmateriaal in gazen kiembakjes, waarbij de aardappels dan één of twee laagjes dik liggen. In zijn eigen kiemschuur worden de bakjes dan moederlijk verzorgd. In het voorjaar worden ze dan met een tweerijige half-automatische aardappelpootmachine gezet. Dit werk doet hij in kombinatie met een kollega. Die heeft de pootmachine. Wanneer dan de kollega ook gaat poten gaat Louis daar weer helpen. Natuurlijk is dat half-automatisch zetten op de meeste grote bedrijven niet meer te doen, het is te arbeidsintensief. Maar daar ligt dan toch weer de kracht van het kleine bedrijf. Mijn gewas is door deze methode van zetten altijd minstens een week voor op de anderen. En wanneer het tijdstip van het doodspuiten komt dat voor iedereen gelijk is dan heeft vooral die week voorsprong mij heel wat extra kilo's in het laatje gebracht. Het is opvallend om te zien hoe weinig onkruid er in de aardappelen is te vinden. Dat is er trouwens op het hele bedrijf niet te vinden. Maar in deze Bintjes is geen chemische onkruidbestrijding toegepast- Weliswaar zijn de aardappelen normaal mechanisch verzorgd door de loonwerker. Ik behandel mijn grond wezenlijk niet stiefmoederlijk hoor, vertelt Deurloo, overal waar dat maar mogelijk is, zaai ik na de hoofdoogst een groenbemester in de vorm van gras. En dan gebeurt het nog vaak dat ik de eerste snede verkoop aan veehouders in de omtrek. NJet de nagroei en de beworteling houd ik dan nog genoeg over om de grond organisch te verbeteren. Bovendien levert de opbrengst van het gras, zoveel op, dat de kosten van het graszaad en de teelt daarvan geheel worden vergoed. Ofschoon er de mogelijkheid voor is om aardappelen te bewaren streeft Deurloo er naar om de pootaardappelen zo snel mogelijk weer af te zetten wanneer de prijs daarvoor in zijn ogen geschikt lijkt, maar niet voor november. Ik ben de enige hier in de verre omtrek die nog met tulpen bezig is vertelt hij. En die ene hektare die ik daarmee beplant heb vormen min of meer de basis van mijn inkomen. Ik doe deze tulpenteelt al tien jaar voor de zelfde exporteur in Heemstede, en ik moet zeggen tot beiderlij tevredenheid. Ik weet wat ik heb van die ene hektare, en ik weet wat ik er voor moet doen. Ik zou deze teelt niet graag missen in mijn bouwplan. De tulpen worden voor een vaste prijs gekontrakteerd, ongeacht de opbrengst. De tulpen worden met een plantmachine gepoot, op rijtjes van vier, en daartussen een looppaadje. Doordat ze niet op ruggen worden gezet is automatisch rooien niet mogelijk. Maar tijdens het oogsten dan gebruikt hij een oud paardenploegje, en ook nog een paard dat hij van een kollega mag gebruiken. Rijtje voor rijtje wordt dan uitgeploegd. Tijdens die periode wordt hij bij de oogst geholpen door schooljeugd die blij is om een centje bij te verdienen. De jeugd wordt gewoon per uur betaald, en dat stemt tot ieders tevredenheid. De kinderen komen meest uit de buurt en zijn nog van het goede slag die voor een redelijke vergoeding graag goed werk willen leveren. Ook in de tulpen weer het bekende beeld, nergens een onkruidplantje te bekennen. Ik kan geen onkruid verdragen bekent Louis, ook een klein beetje niet, daarom heb ik hier altijd wel wat te doen, als is het alleen maar het snel nalopen van .een gewas om de onkruidjes hier en daar weg te pikken. Het is wel erg belangrijk met de tulpen om het gewas ziektevrij te houden, vooral in het begin om de zogenaamde stekers op te zoeken, want deze zijn de dragers van de smetstof van het „vuur". De tulpen worden direkt na de oogst afgevoerd naar de exporteur, waarna ze hun weg vinden naar Zweden en de laatste jaren ook naar Finland. De tulpenarbeid komt over het algemeen wat spreiding betreft goed uit. Soms wil het tijdens het rooien, wel eens even moeilijk zijn omdat je dan ook aardappels moet selekteren. Om de tulpen uit te ploegen moet je de grond minstens vijftien centimeter diep bewerken, en je zou zo zeggen dan ben je ineens klaar om niet meer te ploegen, voor het nagewas dat er op komt. Maar toch ploegt hij het land daarna weer opnieuw, want door 't rijden met de wagens over het land en de tulpenstekken, is de grond dan toch niet zo geschikt om meteen weer in gebruik te nemen. Direkt na de tulpen worden er bonen gezaaid die dan als het een beetje meezit binnen twee en een halve maand weer plukklaar zijn. Vorig jaar was het een rekordtijd, in een tijdsbestek van acht weken was de bonen oogst geklaard, zaaien en plukken Ook de plantuien staan er uitstekend bij. Er is geen plekje in het veld te bekennen waar een minder hoekje te vinden is. Wel Voorkom .advertentie IM Loonwerker verricht alle voorkomende werkzaamheden begint hier en daar de droogte het gewas wat te tekenen. De uien zijn tweemaal chemisch behandeld tegen onkruid. De eerste keer met Ramrod en de tweede maal met een chloorhoudend middel. Het enige wat je er hier en daar nog in vindt is een enkele opslag van een aardappelplant, voor de rest ook weer een voorbeeld. De uien zijn gekontrakteerd tegen een bepaalde prijs per kilo. Omstreeks half juli zullen ze worden geoogst, maar dat gaat volledig machinaal zodat hij daar zelf nauwelijks arbeid aan heeft. Zodra het land dan vrij komt laat hij er gras inzaaien om daarmee weer een nieuw begin te leggen voor een betere oo^T voor het volgende jaar. Wanneer we na onze rondgang langs de velden terug op het bedrijf komen, vinden we zijn vrouw en hun beide kinderen gezellig bijeen in de tuin. Het weer leent zich er voor. Alleen Louis kijkt wat zorgelijk naar de lucht, die staalblauw is en weinig regen in het vooruitzicht stelt. Nou ja zegt hij, daaraan kunnen we zelf maar weinig veranderen, en hij gaat er ook bij zitten. Francien zijn vrouw, heeft het landbouwblad zitten lezen. Louis merkt op dat hij het een goed blad vindt en het eigenlijk naast nog een landlandbouwblad het enige blad is dat hij vaak helemaal uitleest. Wat hem vooral interesseert zijn de artikelen die onder de rubriek „Uit de praktijk" worden geplaatst. Het zijn duidelijker de enige artikelen waarbij je zo eens wat hoort van wat er in de andere streken van het zuid westen gebeurt, en ik zou ze niet graag missen, liever nog zag ik ze iedere week verschijnen. Als kollega's hoor je graag het een en ander van elkaar. We nemen afscheid en laten een stel tevreden mensen achter. Een tevreden boer die op een „klein" bedrijf een groot geluk heeft, en zijn leven indeelt zoals hij en de zijnen dat willen, niet opgezweept door onze konsumptiemaatschappy. Rinus van Wezel... de la région du Bas Rhóne te Nimes. Middels dit pompstation wat het water via speciaal gegraven kanalen betrekt uit de Rhóne worden plm. 120.000 ha. bevloeid. Nadat het water is opgepompt en gezuiverd wordt het door een aantal zijkanalen langs de diverse bedrijven gestuwd. Elke teler kan middels schuiven zijn percelen bevloeien. Afzet - De afeet van de produkten is AFZET De afzet van de rodukten is totaal verschillend van die in Nederland. Het merendeel wordt verkocht via groothandelsmarkten. Op een dergelijke markt zoals we die o.a. bezochten in Chateaurenard kunnen de telers gedurende zes dagen in de week hun produkten rechtstreeks verkopen aan commissionairs en exporteurs. Opvallend is dat de aanvoer in grote manden plaatsvindt. De produkten zijii niet gesorteerd en ook vaak niet geschoond (de bloemkool was niet ontbladerd en de sla niet ontdaan van de onderste gele bladeren.) Naast deze afzetvorm bestaat op de grotere bedrijven vaak een direct contact met de commissionairs, waarbij de produkten rechtstreeks op het bedrijf worden verkocht en afgehaald. De meeste handelaren hebben op of nabij de markt een loods met koelhuizen voor het schonen, sorteren, verpakken en eventueel koelen van de produkten. De opzet, indeling en gevolgde werkmethoden maakten op ons een rommelige indruk. Naast deze vorm van afzet wordt ratie voor asperges bezocht. De teelt van asperges De asperge teelt is van beduidend grotere omvang dan in Nederland. De totale oppervlakte in Frankrijk bedraagt plm. 20.000 ha. waarvan plm. 8.000 ha. gelegen zijn in Zuid-Frankrijk. In het gebied wat wij bezochten (tussen Arles en Nimes) liggen in de omgeving van Aiques Mortes plm. 1150 ha. In Noord-en Midden-Frankrijk krimpt de teelt in doch in het Zuiden van Frankrijk vindt er de laatste jaren een uitbreiding plaats. Plantenmateriaal en rassen De planten worden hoofdzakelijk bij de vermeerderingsbedrijven Jacques Marionet en Mare Darbonne gekocht. De belangrijkste rassen zijn „Lorella", Alexandre Marionet en enkele hybriden. De Nederlandse variëteit „Limbras" is op bescheiden schaal beproefd, doch bleek niet voldoende produktief te zijn. Op proefstations worden nieuwe „mannelijke" reuzen beproefd. Aanleg produktieveld De aanleg en verzorging van het produktieveld komt overeen met die van in Nederland, alleen met het verschil dat er tussen de bedden plaats hebben. Ook het plantgetal is beduidend lager. De rijenafstand schommelt tussen 2 m. en 2.30 m., terwijl in de rij een afstand van 30 tot 40 cm. wordt aangehouden. Het gebruik van plastiek Om zowel in Frankrijk als daarbuiten de primeur-oogst te hebben worden praktisch alle produktievelden afgedekt met plasticfolie. Het aanbrengen geschiedt mechanisch nadat de bedden -bespoten zijn met het onkruidbe strijdingsmiddel Simazin (1 - 1 1/2 kg./ha.). De materiaalkosten bemeerdere aanbrengen kost plm. 150 francs per ha. De aankoop gebeurt meestal gezamenlijk. Toepassing van plastic gaf een oogstver- Voor extra vervroeging worden honderden hectaren groenten 7; 1 0 onder plasticappen geteeld. ^'6 VGfUGr P3g. Ij

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 11