AATARSAN AAGRUNOL M Meeldauw en vele andere schimmels, die de z.g. afrijpingsziekten veroorzaken, bedreigen uw tarwegewas en daardoor de opbrengst. Maak daarom kennis met het nieuwe zeer breedwerkende fungicide een speciaal voor tarwe ontwikkelde ,,kant en klaar"- formulering van carbendazim, maneb en zwavel, drie gerenommeerde fungiciden, die hun waarde in de graanteelt reeds meerdere jaren hebben bewezen. AATARSAN;~kompleter kan het bijna niet! Dosering: 6 kg AATARSAN per ha, kort voor de bloei. VRAGEN we ons op het moment dat we dit schrijven af hoe lang de regering Den Uyl nog aan het bewind zal blijven. Er zijn binnen de regeringskring zeer ernstige moeilijkheden gerezen en de oplossing lijkt niet eenvou dig. We hebben begrepen dat er allerwege getwijfeld wordt aan de mogelijkheid om er uit te komen. Wanneer dit blad verschijnt weten we hoe de kaarten liggen, althans dat mogen we aannemen. Het zijn vooral de kwesties rond de levering van onder delen voor kerncentrales aan Zuid Afrika en de abortus welke de gemoederen bezig houden, maar ook de loon- operatie per 1 juli a.s. is geen eenvoudige zaak. Bij de kwestie van de kerncentrales speelt bij een groot aantal ministers het feit dat het bedrijfsleven moet weten waar het met deze regering aan toe is. Het vorig jaar heb ben de betrokken bedrijven als het ware groen licht ge kregen om mee te werken aan de bouw van deze centra les in Zuid Afrika. Wanneer thans wordt gezegd dat de re gering geen credietgarantie geeft wil dat in feite zeggen dat de order voor het Nederlandse bedrijfsleven van de baan is en ook de werkgelegenheid gedurende 10 jaar voor 500 man. De ministers welke de gevraagde crediet garantie willen geven, stellen dat het vertrouwen in de overheid ernstig in het gedrang zal komen indien de vorig jaar gedane toezeggingen thans niet worden nagekomen. Bij de tegenstanders is het de apartheidpolitiek van Zuid Afrika welke voor hen zo belangrijk is dat ze hier door alle banden met dit land willen doorsnijden en het Nederlandse bedrijfsleven daar geen kans willen geven. Op de kwestie rond de abortuskliniek Bloemenhove be hoeven we hier niet nader in te gaan. Volgens onze huidi ge wetgeving worden daar zeer ernstige strafbare feiten gepleegd en onze minister van Justitie zegt dit niet over zien heen te kunnen laten gaan. liet derde punt, waar de berichten minder sterk over zijn. maar dat nieitemin een grote rol speelt, is dat van de aanpassing van de lonen per juli a.s. Zeer dreigende taal wordt er door een aantal vakbondsmensen gesproken. Aan de andere kant zijn er binnen de regering steeds meer mensen die gaan beseffen dat het onverantwoord is de totale kostenstijgingen steeds maar door te berekenen in de lonen. CEN zaak van heel andere orde, waar we deze week graag melding van maken, is de officiële opening van de nieuwe veiling ,,Zuid Holland Zuid" bij Baren- drecht. Ruim een jaar geleden ontstond deze veilingcom binatie uit een fusie van zes bestaande veilingen, te we ten Zwijndrecht. Barendrecht, Oud Beijerland, Z.H.E. Rot terdam, Vierpolders en Fijnaart. Vrijdag 14 mei j.l. werd op indrukwekkende wijze dit uiterst moderne nieuwe gebouwencomplex geopend dat in drie jaar tijds werd gebouwd. Zes veilingen verdwenen en er kwam een combinatie voor terug welke tot de ver beelding kan en maq spreken. De initiatiefnemers zagen bijzonder goed, dat het ver snipperde aanbod van groenten en fruit op de zes veilin gen niet ten goede kwam en zij werden bovendien ge dwongen tot maatregelen vanwege de enorme kostenstij gingen. Door het vormen van deze combinatie kan de veiling- klok voor het betrokken gebied beter haar funktie ver vullen en bovenal kan er meer en een betere service wor den verstrekt aan kopers en telers. We noemden het belangrijke voordeel van het opvan gen van de kostenstijgingen en daar komt bij het voordeel van de inkoop in het groot. De nieuwe veiling Z.H.Z. telt ruim 1750 leden. Opmer kelijk vinden we dat de aanvoer plaats vindt vanuit een straal van 50 km rond de veiling. Er zijn nog altijd tuin ders, ook helaas in ons werkgebied, die van mening zijn dat ze een veiling als het ware naast de deur moeten heb ben en daar willen ze dan gerust ook wat hogere kosten voor maken. Ze beseffen niet dat dit in 1976 een in feite niet te permitteren luxe is geworden die bovendien on betaalbaar dreigt te worden en die de prijsvorming zwaar geweld aan doet. Wij gaan hier geen beschouwing wijden aan de Zeeuw se situatie, maar het is dringend noodzakelijk in dit tuin bouwgebied eens te kijken naar wat er rondom gebeurt en daarbij ook Z.H.Z. niet uit het oog te verliezen. Vele van onze leden zullen door de aansluiting van Fijnaart bij deze nieuwe combinatie aanvoerder zijn geworden van Z.H.Z. We weten dat ze in eerste instantie tevreden zijn over de prijsvorming al moeten we er bij zeggen dat deze bij vol doende ruime en regelmatige aanvoeren overal wel tot haar recht komt. Zij kunnen echter vooral alle vertrouwen hebben in de opvang van de kosten die helaas nog steeds zo sterk blijven stijgen. De veiling Z.H.Z. bij Barendrecht heeft 34 ha terreinen in eigendom. Hierop staat o m. één hal met een oppervlakte van 17.500 m2 en één met een oppervlakte van 13.000 m2. De fustloodsen hebben een oppervlakte van 24.000 m2 en het fruitkoelhuis 5300 m2. De groente-koelcellen zijn 3200 m2 groot en de hal voor de centrale sortering beslaat een oppervlakte van 4000 m2. Daarnaast is er 45.000 m2 wegen en parkeerplaatsen. Het geheel is bijzonder ruim en groots opgezet. Ook be langrijk is dat er plaats is bij deze veiling voor de handel. Verdeeld over 32 loodsen heeft de handel bij Z.H.Z. bijna 32.000 m2 loodsruimte en ok dat vinden we een uiterst belangrijke zaak voor een tuinbouwveiling in deze tijd. Dat in de eerste 4,5 maand van het draaien van deze nieuwe veilingcombinatie de omzet zich zeer gunstig heeft ontwikkeld bleek uit de mededeling tijdens de openings bijeenkomst. De 50 miljoen omzet was in die week juist vol gemaakt. JAARVERSLAG 1975 O.B.F.-LEEUWARDEN EXTRA UITKERING VAN 8,8 Naast een goed produktieresultaat, kunnen ook de financiële uitkomsten gunstig genoemd worden, aldus het jaarverslag 1975 van de Onderlinge Levensverze- keringsmaatsc'..appij O.BF. te Leeuwarden. Het totale winstsaldo bedroeg uiteindelijk ruim ƒ4.440.00, te genover ca 3.397.000 in 1974. Van deze winst werd ongeveer ƒ3.309.000 aan de rekening winstaandelen toegevoegd. (De leden van het O.B.F. profi teren daardoor van hun geza menlijke organisatie door de extra uitkering van 8,8 voor de in 1976 tot uitkering komende verzekeringen. Maar liefst 2 meer dan in 1975 toen dit percentage 6.8 bedroeg! Was in vorige boekjaren reeds 7.215.298 aan winst aandelen gereserveerd door de bijboeking van de winstaandelen 1975 van 3-309.192 komt het totaal dat aan winstaandelen voor de deelnemers beschikbaar :'s op ca 10.524.490! Een prachtig resultaat waaruit de voordelen van het onderlinge karakter van het O.B.F. weder cm tot uiting komt ten voordele van de bij de verzekerden l'oij deze maatschappij! Namens Zeeland heeft de heer H. C. van der Maas te Kats in het bestuur van het O.B.F. zitting en namens Noord-Brabant /Limburg de heer L. S. Melse te Wer kendam. Gezonde tarwe Gebruik AATARSAN AAGRUNOL BV - GRONINGEN -TEL 050 -139333 °^'Ts P*00<^ 3730

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 19