Tuinbouwcommissie ZLM verwacht vrij kleine appeloogst WATERPLANTEN 17 Hoewel de gevolgen van de ongewoon zware nacht vorst niet zo katastrofaal zijn als eerst werd gevreesd, moet toch rekening worden gehouden met een forse re- duktie van de fruitoogst. Speciaal de Goudreinette zal schaars zijn, niet alleen in Zeeland, maar meer nog el ders in ons land, alsook in België en West Duitsland. Andere appels die met hun produktie aanzienlijk bene den h'et normale peil zullen blijven zijn de Cox's Oran ge en op veel bedrijven de Winston. Aldus voorzitter M. J. Goud op de kortgeleden gehouden vergadering van de Tuinbouwkommissie van de Z.L.M. Hij gaf daarmee een samenvatting van de meningen van de vertegen woordigers uit de verschillende delen van Zeeland en Noord-Brabant. Een andere konklusie was, dat vooral ook wegens het bekende beurtjaar-effekt van de Westduitse boereboom- gaarden de appeloogst in de EEG waarschijnlijk aan de matge kant zal zijn. Wellicht zelfs nog kleiner dan in 1974. Overigens _werd door de vergadering naar voren ge bracht dat Het nog te vroeg is voor een goed overzicht van de situatie. De zetting van de peren valt b.v. voor lopig op de meeste bedrijven mee, maar vooral bij de Conference is het klokhuis van de jonge vruchtjes vaak zwart. Als deze peertjes er niet afruien blijven ze klei ner dan normaal en zijn ze veelal misvormd. Wel werd opgemerkt dat de handel ook een relatief kleine fruit oogst schijnt te verwachten. De kopers op stam zijn op merkelijk vroeg aktief en verscheidene telers hebben hun oogst al verkocht tegen aanmerkelijk hogere prijzen dan vorig jaar! Betreffende het restant van de oude oogst 1975 was men somber gestemd. Met name de Golden is een drama en het is de vraag of er herstel op zal treden. WINTERBLOEMKOOL VIEL WAT TEGEN De heer J. Neele liet vrij gunstige geluiden horen over de bloemkoolsector. Vorig jaar was het beschot door de slechte struktuur van de grond aan de matige kant, doch de prijs heeft dikwijls veel goed gemaakt. Nu is de struktuur van de grond welhaast ideaal, waardoor de droogteschade tot nu toe meevalt. De beworteling is na melijk dieper en uitgebreider dan in andere jaren. Wel moet de droogte uiteraard niet te lang meer aanhouden. Er zij veel gladiolen in voorverkoop verkocht tegen zeer bevredigende prijzen. Het areaal is volgens de voorlopi ge ramingen met 5 uitgebreid, maar er is veel vraag, zedat dit geen problemen behoeft te geven. De heer G. Sterrenburg meldde betreffende de glas- uinbouw dat de sla goed werd betaald, maar de toma ten en komkommers brengen tot nu toe lagere prijzen op dan het voorgaande seizoen. De heer H. Kesteloo ging vooral in op de winterbloem kool. Door het droge, schrale weer bleef de kool veelal aan de kleine kant en was de kwaliteit ok niet optimaal. IN DE VIJVER We onderscheiden drie groepen waterplanten: drijven de zwevende en in de 'bodem wortelende planten. Tot de drijvende waterplanten behoort kikkerbeet waterranonkel en het overbekende eendekroos en de roodachtige kroosvarens. De kikkerbeet (Hydrocharis morsus ranea) is een plant met ronde blaadjes en tal rijke witte bloempjes in juli-augustus. De waterranon kel (Batrachicum aquaticum) heeft drielobbige blade ren en bloeit met witte bloemen die zich juist -boven de waterspiegel verheffen. Eén van de bekendste zwevende onderwaterplanter is de waterpest (Elodea canadensis). De waterpest is in grotere vijvers een uitnemende izuurstofleverancier. Ze houdt mede het water schoon en eventuele vissen pro fiteren van het zuurstofproducerende vermogen. Het if overigens een woekeraar die tijdig gekortwiekt moei worden. IN DE BODEM WORTELENDE PLANTEN De bekendste en fraaiste van deze groep zijn onge twijfeld de waterlelies (Nymphea). Ze zijn er in aller lei kleuren en maten. Als waterdiepte moet ten minste ongeveer 50 cm aangehouden worden. Voor kleinere vijvers zijn de Nymphea pygmaea geschikt. Ze hebben witte of gele bloemen. Groter worden de roodachtige Nymphea froébelii en Nymphea laedeckerii soorten Waterlelies planten we in een verzwaarde mand of ge perforeerde emmer en later hem ter plekke van de ge wenste plaats in de vijver zakken- Aan de rand van de vijver in ondieper water zo'n 0 tot 30 cm diep, planten we lisdodde, gele lis, roze zwane bloem bloeiende watervergeet-mij-niet, het gefranjerde waterdrieblad en de met prachtige schutbladen getooide slangewortel. OVERDAAD SCHAADT De verleiding is meestal groot om in een kleine vijver te veel te willen. Het resultaat is dan een dooreen groeiende plantenmassa waardoor een rommelige aan blik ontstaat en het ruimtelijke effect van het water verloren gaat. Maak daaarom uit het beschikbare sor timent een weloverwogen keus. PLANTTIJD De beste periode voor het planten van waterplanten is eind meibegin juni. De vraag viel enigszins tegen-en daardoor ook de prijs; er was zelfs nogal wat doordraai. Waarschijnlijk was dit mede doordat winterbloemkool nu ook in andere delen van ons land op tamelijke schaal wordt geteeld en dus geen specifiek Zeeuws produkt meer is. ROOIPREMIE VOOR GOLDEN DELICIOUS De voorzitter deelde mede, dat het besluit voor instel ling van een EEG rooipremie nu bekrachtigd is. De pre mie kan in feite in ons land alleen voor het appelras Golden Delicious worden aangevraagd. Bestuivers die op hetzelfde perceel voorkomen mogen ook met premie worden gerooid, mits tenminste twee-derde van de op pervlakte door de Golden wordt ingenomen. De premie bedraagt 3740,per ha en er moet minimaal 15 are worden gerooid. De vergadering toonde zich in zoverre voldaan, dat men blij was dat de premie nu eindelijk aangevraagd kan worden. Maar algemeen werd tevens opgemerkt: „Een jaar te laat!" Rooipremie kan nu worden aangevraagd. Een ander punt dat ter sprake kwam was de hagel- verzekering voor fruit. De premie wordt zo hoog dat velen het als een ondraaglijke last gaan beschouwen. In de partnerlanden kent men hetzelfde probleem, maar daar geeft de overheid een tegemoetkoming in de kos ten. In ons land werd er gedurende een aantal jaren ook een (aflopende) subsidie gegeven, maar daaraan is vorig jaar een einde gekomen. Door het Landbouwschap wordt aangedrongen op een regeling zoals die in de buurlanden wordt toegepast, maar voorlopig laat men de Nederlandse fruitteler nog in de kou staan. Bitter werd opgemerkt dat men wel onredelijk veel wil weg halen, maar bar weinig teruggeven. PERSPECTIEVEN VOOR DE GLASTUINBOUW Door drs P. v. d. Struijs van het Landbouwschap werd een door hem opgestelde nota toegelicht over de per spectieven voor de glastuinbouw. Het rendement is de laatste jaren in zeer snel tempo gedaald. Eerst was er snrake van verzadiging bij de groente, met als gevolg prijzen in neerwaartse richting. Daarom werd op vc--: grete schaal overgeschakeld naar de bloementeelt. De cr pervlakte (verwarmd) nam toe van 500 ha tot ruim OOÓO ha; de produktiewaarde steeg van f 120 miljoen in 1960 tot 1370 miljoen in 1975. Maar door die snelle uit breiding kwam ook de rentabiliteit van de bloementeelt in de knel. De laatste jaren was er sprake van bedrijfs- :cnomische verliezen. Bij de lonen en belastingdruk is Nederland sterk in het nadeel ten opzichte van de andere EEG partners, zo als uit het rapport blijkt: belasting- en premie- Lonen -f soc. las- druk in bruto ten in de landbouw nat. produkt (1973) Nederland W. Duitsland Frankrijk Italië België Engeland 9.42 per uur 7.10 per uur 5.90 per uur 5.74 per uur 6.10 per uur 5.52 per uur 45 33 36 30 38 33 Nederland staat dus wat de lonen en belastingdruk be treft met glans aan de kop, ook in vergelijking met het welvarende West Duitsland, waar 80 van de geëxpor teerde groenten en bloemen naar toe gaat. Voor de kon- kurrentiepositi'e van de Nederlandse tuinder is dat va- zelfsprekend een geduchte handicap. Vanuit de vergadering werd opgemerkt dat de gun stige (dure) sociale voorzieningen voor de werknemer voor een deel gaan ten koste van de kleine zelfstandige,, want die moet 60 inplaats van 40 uur per week werken ,.n het hoofd boven water te houden en die komt vaak niet aan vakantie toe. De heer Van der Struijs wees er verder op dat de kon- kurrentie uit landen buiten de EEG met lage lonen toeneemt, o.a. uit Marokko en Griekenland, alsook uit •ikaanse ontwikkelingslanden als Kenya, e.cL Het beleid zal er op gericht moeten zijn om de voor keur voor het EEG produkt te verstevigen, terwijl ver der naar kostenverlaging zal moeten worden gestreefd. Daarbij zullen onderzoek en voorlichting een belang rijke rol moeten spelen. Zorgelijk is in dit verband de voorgestelde inkrimping van de voorlichtingsdienst. Vanuit de vergadering werd eens te meer met klem be pleit voor uitbreiding, inplaats van inkrimping van het aantal voorlichters. ANDERE PUNTEN Het beleid inzake de energievoorziening is nog in dis cussie. Het aardgas zal weer duurder worden, maar er is sprake van dat de kleine gebruikers dit in mindere mate zullen voelen, doordat de vastrechttarieven in voor hen gunstige zin zullen worden aangepast. In de nabije toekomst is een fusie tussen de tuinbouw- consulentschappen- van Barendrecht en Goes te verwach ten. Het is dringend gewenst dat Goes dan de vestigings plaats wordt. Dit staat echter nog niet vast. Wel kunnen hiervoor sterke argumenten worden aangevoerd, speciaal vanuit beleidsoverwegingen. De vergadering toonde zich bezorgd dat Zeeland een buitengebied zal worden, indien de keuze op Barendrecht zou vallen. Tenslotte kwam de wet op de arbeidsongeschiktheid nog ter sprake. De voldoening over het totstandkomen van deze wet werd sterk getemperd door de vrees dat de kosten van de sociale voorzieningen hierdoor op lan gere termijn weer drastisch naar boven zullen gaan. Als de premie naar 810 zou groeien kan dat door velen niet meer worden opgebracht. TUINTIPS Beveland B.V. C. J. NOUSE vJ Vorige keer hebben we bekeken op welke manier vijvers aangelegd kunnen worden. Nu zullen we na gaan hoe we van zo'n dood ding, gevuld met water, een min of 'meer idyllisch plekje kunnen maken. VANZELFSPREKENDE PLAATS Om een vijver een als vanzelfsprekende plaats te ge ven leggen we hem iets dieper dan .het omringende maaiveld, dat maaiveld laten we langzaam naar de vij verrand afglooien. Door de vijver dicht bij terras en/of woonkamer te situeren izullen we er het meest van kun nen genieten. De vorm van de vijver passen we zoveel mogelijk aan bij de architektuur van tuin en woning. GROND Hébben we een vijver met gemetselde bakken ge maakt, dan vullen die die bakken met een veenachtige grond waaraan we wat stalmest toevoegen. Om het wa ter i v.ni. algengroei niet al te zeer met voedingsstof fen te verrijken, dekken we die grond af met een laag on'bemeste klei. In vijvers waarin geen voorzieningen voor grond zijn aangebracht zoals folievijvers, plaatsen we bakken van bijv. eterniet. Deze bakken vullen op dezelfde wijze als bij de gemetselde bakken is vermeld. BEPLANTING De beplanting van de vijver moet harmoniëren met de omringende beplanting. Door middel van een aange paste beplanting rond de vijver verkrijgen we een scha kel tussen de waterplanten en de overige tuinbeplanting. We izien dan een langzame overgang van het natte naar het droge millieu. SOLITAJRPLANT Op één punt aan de vijver laten we één plant of groepje planten domineren. De grootte van die plant moet in overeenstemming zijn met die van de vijver. Dus geen treurwilg aan een vijver van 2 meter in door snede e.d. Geschikte solitairplanten voor dergelijke si tuaties zijn de zogenaamde treurvormen van boompjes of grillig groeiende struiken zoals de fluweelboom. De vaste planten bieden een sortiment erg grootbladige opvallende planten zoals Gunnera, Hodgersia, Ligularia e.d. Op een goede plek aan de vijver geplant sorteren ze een bijzonder effect. Waterlelie, de koningin onder de waterplanten ROND DE VIJVER Passende planten die als omlijsting van de vijver zorgen voor een goede overgang van water naar land zijn ondermeer: siergrassen (zie ons artikel van 30 april j.lasti-Ibes, irissen, varens, daglelies .primula's, schoen- lappersplant en aan deze soorten verwante planten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 17