c MOEILIJKE TIJDEN VOOR EEG zuidelijke landbouw maatschappij ^WICIALE S:sl^ z.l.m VRIJDAG 21 MEI 1976 64e Jaargang - No. 3332 land- en tuinbouwblad Tijdens de, in het kader van het 25-jarig jubileum van onze Onderlinge Verzekering Maatschappij van de ZLM, op vrijdag j.l. te Goes gehouden verkeersmanifestatie is namens de O.V.M. op feestelijke wijze een mobiel verkeers informatiecentrum aan Veilig Verkeer Nederland overgedragen. Achtergrond van dit jubileumgeschenk is de ver wachting dat met dit informatiecentrum een bijdrage tot grotere verkeersveiligheid zal worden geleverd. De foto geeft een overzicht van het gebeuren. TELKEN jare geven we vanuit onze Nederlandse sir tuatie als georganiseerd landbouwbedrijfsleven blijk van een zekere opluchting wanneer de EEG-raad van landbouwministers er weer in geslaagd is overeenstem ming over het markt- en prijsbeleid voor het volgende sei zoen te bereiken. Opluchting omdat wij ons allen maar al te zeer realiseren dat in de hedendaagse situatie 't voort bestaan van de gemeenschappelijke landbouwmarkt voor Nederland van uitzonderlijk groot belang is. Niettemin gaat die opluchting praktisch ieder jaar weer gepaard met een wat wrange bijsmaak gezien de veelal volstrekt on toereikende prijsaanpassingen en daarbij behorende marktordenende maatregelen. Dat geldt zeker ook voor de dit jaar genomen besluiten. Daar komt bij dat de op luchting maar al te gauw weer wordt verdreven door een aantal ontwikkelingen die de zorg omtrent het voortbe staan, laat staan het verder uitbouwen, van de EEG van dag tot dag doen toenemen. Zo is in feite de hoop dat de voorstellen vervat in het rapport Tindemans mogelijk nieuwe impulsen aan de EEG zouden kunnen geven al weer grotendeels vervlogen na de zeer teleurstellende bijeenkomst van de regeringslei ders der negen, die onlangs plaats vond. De politieke wil (of durf) om wat verder te kijken dan de eigen nationale neus lang is, vinden wij binnen de EEG steeds minder terug. Helaas moeten we daarbij konsta teren dat ook onze regering nu niet direkt dat belang aan een voortgaande ontwikkeling van de EEG lijkt te hech ten dat naar onze mening nodig zou zijn! Het lijkt ons dan ook dringend gewenst in de komende tijd vanuit de georganiseerde land- en tuinbouw de rege ring in Den Haag nog eens uitdrukkelijk kenbaar te maken van welk een wezenlijk belang het voortbestaan van de EEG is. GELDGEBREK J-JET uitblijven van vorderingen ten aanzien van het verwezenlijken van onder meer een gemeenschap pelijk sociaal, fiskaal en vooral ook monetair beleid brengt de gemeenschappelijke landbouwmarkt in steeds grotere moeilijkheden. Niet alleen is er nog nauwelijks van een enigermate gelijke behandeling der boeren en tuinders in de diverse landen sprake. Het onevenwichtige monetaire beleid gaat land- en tuinbouw zo langzamerhand handen vol geld kosten. In direkte zin bijvoorbeeld via noodmaat regelen als de Italiaanse importcautie van 50 Indirekt omdat allerlei monetaire compensaties Brussel zo veel geld kosten dat de ruimte voor het werkelijke gemeen schappelijke landbouwbeleid daardoor steeds kleiner wordt. Gevolg is dat de boer nu al moet meebetalen bij het wegwerken van een gedeelte der magere melkpoeder- In dit No o.m.: Gewone watermeter in het belang van de agrariër pag. 3 Voorstel grondaan koop Watermij Z.W. Nederland pag. 4 Algemene ledenver gadering O.V.M. pag. 5, 6, 7 Wildschade voorko men is beter dan genezen pag. 8 Bakkwaliteit zachte tarwe pag. 9 Jfi: Weide in de stal pag. 10 ZLM rapport vleesvee houderij pag. 12,13 ■fc Vogelschade voorko men in de fruitteelt pag. 15 voorraad via de bekende, onzalige cautieregeling. Terwijl voorts door de krappe EEG-portemonnaie de druk toe neemt om de, gezien de kostenontwikkeling, noodzakelij ke prijsaanpassingen maar gedeeltelijk te realiseren. Met alle gevolgen voor het boereninkomen vandien. De beperkte EEG-middelen hebben er voorts onder meer toe bijgedragen dat de EG-ministerraad in februari heeft afgesproken dat er voor 1 september a.s. een be sluit zal worden genomen over de z.g. financiële medever antwoordelijkheid van de producent. In dit geval de melk veehouders. Met andere woorden: hoe kan men de boe ren laten meebetalen aan de kosten van het EEG-land- bouwbeleid? ZUIVELSITUATIE Struikenkamp heeft 2 weken terug nog eens duide lijk alle punten die in het kader van medeverantwoordelijk heid voor het zuivelbeleid van belang zijn zeer overzichte lijk op een rij gezet. Wij willen hier dan ook met een paar opmerkingen ten aanzien van de uitgangspunten die we moeten hanteren bij het meepraten en denken over het toekomstige zuivelbeleid en met name de financiële me deverantwoordelijkheid van de producent daarbij, vol staan. Voorop staat voor ons dat het direkt meebetalen aan het Brusselse beleid in principe volstrekt onjuist is. Als wij er dan ook over mee willen praten is dat enkel en alleen om, vanuit de huidige impasse, er al het mogelijke aan te doen om de positie van de veehouder voor de naaste en wat verder af gelegen toekomst te versterken. Daarom zijn wij van mening dat eerst en vooral blijvend moet worden aangedrongen op een zodanig Brussels be leid. dat ook zonder dat de veehouder nog wat van zijn toch al te lage inkomen moet opbrengen, het evenwicht op de zuivelmarkt blijvend wordt hersteld. Blijft een bijdrage van de veehouder toch onontkoom baar, dan alleen onder een aantal zeer stringente voor waarden zoals: De eventuele veehouderijbijdrage moet een doelge richte bestemming hebben, waarbij de gevormde fondsen vanuit de EEG-middelen tenminste met 200% worden aangevuld. Bovendien alleen dan medewerking, indien vooraf vast gesteld en in uitvoering zijn een aantal maatregelen die enerzijds op korte termijn de voorraad melkpoeder tot een normale omvang terugbrengen en anderzijds een grote mate van zekerheid geven dat vraag en aanbod voor langere tijd in een beter evenwicht komen te ver keren dan nu het geval is. Met andere woorden, de vee houder moet vooral zekerheid hebben dat er in de prak tijk alles aan wordt gedaan dat zijn melkprijs af-boerderij (en daar gaat het uiteindelijk toch om) er in de komende jaren belangrijk door wordt verbeterd. Alleen maar (vage) toezeggingen, zonder konkrete maatregelen zijn wat dat betreft voor ons volstrekt ontoe reikend om enigerlei financiële medeverantwoordelijkheid te aanvaarden. Daarvoor zijn we als boer en tuinder in het verleden al te vaak met een kluitje in het riet gestuurdl De komende weken zal in gesprekken binnen Landbouw schap. COPA en met de Europese Commissie moeten blijken in hoeverre het ons, in het licht van de hiervoor aangegeven voorwaarden, wordt mogelijk gemaakt verder mee te praten en bij te dragën aan een EEG-zuivelbeleid met financiële medeverantwoordelijkheid van de produ-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1