Pirimor doodt ook de meest hardnekkige luissoorten. Tenslotte begint vergeling al bij 2 luizen. De Brabantse boer in de Brabantse ruimte, maar hij is er niet alleen Valt de nachtvorstschade in de Zeeuwse fruitteelt mee? 'Pirimor' De helpende hand van ICI. 9 Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft Provin ciale Landbouwdagen georganiseerd op vrijdag 21, zaterdag 22 en zondag 23 mei a.s. In de vorm van een tentoonstelling worden aspekten getoond van de Brabantse landbouw en van andere vormen van gebruik van de Brabantse ruimte. De reden voor de organisatie van deze dagen is gelegen in een onderstreping van de aard en het belang van de land bouw in Noord-Brabant en in de kombinatie van aanliggen de ruimtelijke belangen van landbouw met natuur - milieu en landschap. Door bundeling van alle aspekten van de Brabantse ruimte, weliswaar belicht vanuit de agrarische gezichtshoek, hoopt het provinciaal bestuur de basis te leg gen voor gesprekken tussen verschillende belangengroepen. In een studiedag op donderdag 20 mei wordt op provinciaal niveau begonnen met een gesprek, waarvan gedeputeerde Brugman zei te hopen, een voortzetting te zullen zien op regionaal en plaatselijk niveau. landbouw heeft zoveel aspekten, dat een meer algemene presentatie in het kader van het gebruik van de Brabantse ruimte aantrekkelijk leek. Daarbij zou ook aandacht moeten worden besteed aan raakvlakken tussen landbouw en ande re ruimtegebruikers. Via de Provinciale Landbouw Raad en een organisatiekomité zijn de denkbeelden in konkrete plannen omgezet. Achterliggende gedachte is geweest, dat gekonstateerde tegenstellingen tussen verschillende belan gengroepen op planologisch terrein kunnen worden opge heven als men bereid is naar elkaar te luhteren en tot op lossingen te komen. Op provinciaal niveau krijgt men te ma ken met deze belangentegenstellingen en is men doordron gen van de noodzaak van wederzijds begrip. Met deze land- bouwdagen ziet men een middel tot overbrugging van de kloof. Vooral nu men in Noord-Brabant volop bezig is met planologische uitspraakprocedures bij streekplannen en zich allerlei plannen aandienen over landschappelijke inrichting zal een gemeenschappelijke bereidheid om er iets van te maken aanwezig moeten zijn. Daarbij is een bereidheid op hoger niveau niet voldoende. Juist de medewerking van de gewone burger is voorwaarde voor het slagen van de plan nen. De landbouwdagen zullen daarom een vervolg moeten hebben in de regio. WELKE PROGRAMMA'S Op donderdag 20 mei is er een (besloten) studiedag, waar aan o.m. zal worden medegewerkt door minister Van der Stee. Er wordt op gerekend, dat 700 a 800 mensen aanwezig zijn om te discussiëren over landbouw, milieu en planologie. Diverse groeperingen zullen na de middag in een forum zitting hebben. De overige dagen zijn open dagen. Iedereen is daar wel kom en gehoopt wordt dat velen zioh op de hoogte zullen stellen van wat daar wordt getoond. In het Provinciehuis zullen stands zijn van Land- en Tuinbouwvoorlichting, Cul tuurtechnische Dienst, Staatsbosbeheer, Brabants Land schap, Brabantse Milieu Federatie, Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, enkele Brabantse waterschappen, Landin richting afd. Visserijen, Landbouworganisaties (N.C.B.) en 4 Brabantse bloemen- en potplantentelers. Buiten zullen de Brabantse boomkwekers en een Zundertse kwekersgroep met materiaal aanwezig zijn. Er zijn demonstraties tuinaan leg en bloemenschikken en de voorlichtingsbus van Staats bosbeheer is aanwezig. Bovendien worden in een tweetal zalen film- en diavoorstellingen gegeven over zeer uiteen lopende onderwerpen. VEEL TE ZIEN Zonder twijfel kan inzicht en informatie worden verkre gen over velerlei problemen. Dit sympathieke initiatief is zeker een bezoek waard. Iedereen is welkom! De Brabantse inwoners kunnen kennis nemen van veel zaken die hun pro vincie beroeren en voor hen van direkt belang zijn. De toe gang is gratis. Voor weinig kosten kan men aldus een poging doen zich open te stellen voor een samenleving die het goed met elkaar kunnen vinden en waar de verschillende belan gengroepen bezig zijn een harmonieuze ruimtelijke bestem ming aan Brabant te geven. r. h. PROVINCIAAL INITIATIEF Het is nog altijd moeilijk om een goed overzicht te krijgen Het initiatief voor deze dagen werd' bij het provinciaal betreffende de schade in de fruitteelt. Steeds duidelijker bestuur geboren n.a.v. de werktuigendagen te Uempde. De wordt dat de schade erg grillig is opgetreden, zodat zelfs op Twee luizen per 10 bieteplanten veroorzaken al een ernstige vergeling. Effektieve bestrijding is bittere noodzaak.'Pirimor'spaart alles wat groeit en bloeit behalve luis! Drievoudige doding Direkt kontakt, dampwerking en penetratie naar de onderkant van het loof geven een komplete opruiming. Snelle werking 'Pirimor'werkt meteen en stopt de' virus-overbrenging ogenblikkelijk. Doodt alle soorten 'Pirimor'is zo specifiek op luis gericht dat ook de minder gevoelige soorten niet kunnen ontsnappen. Spaart wat groeit en bloeit 'Pirimor' is ongevaarlijk voor andere levende organismen: vee, vissen, R o vogels en de natuurlijke vijanden van de luis. Residu wordt afgebroken. Bij elk weer Droog weer heeft geen invloed op gebruik en werking van 'Pirimor'. 'Pirimor' geeft doelmatige bescherming als het er op aan komt. Het is daarom voordeliger dan andere behandelingen die soms tot11/2 maal van de standaard-dosis worden toegepast om het gewenste resultaat te bereiken. Hetgeen de zaak duurder maakt. Maar'Pirimor' heeft daarentegen uitstekende resultaten bij de gewone dosering van 500 gram in 400-600 liter per ha. Ook bij de eerste vroege bespuiting is geen hogere dosering noodzakelijk. Nadere inlichtingen bij: ICI HOLLAND BV afd. landbouw Wijnhaven 107 Rotterdam Telefoon (010) 14 01 22 éénzelfde perceel soms zeer grote verschillen zijn te zien. Maar over het geheel genomen lijkt de schade mee te gaan vallen. Let wel, plaatselijk is het erg. Soms is tot 1V/2 meter hoogte geen gave appelbloem of goed peertje meer te vinden. Maar anderzijds laat de vruchtzetting bij de peren zich zo gun stig aanzien, dat er 'bij 7080 bevroren vruchtjes nog genoeg kunnen overblijven. En die appels hebben zo overdadig gebloeid en hadden zulk uitermate mooi weer tijdens de bloei, dat 1020 gave bloemen nog voldoende kan zijn. Er zijn dan ook telers die 50 bevroren bloe men als een voordeel zien, dus als een vroege, goedkope vruchtdunning. Ook uit België en Duitsland komen berichten over waarschijnlijk meevallen van de schade. Wel is er beslist sprake van een aanzienlijke oogstvermindering, omdat op veel plaatsen bij de Goudreinette en een aantal pererassen tot V/2 meter hoogte praktisch alles bevroren was. AFGEHARD GEWAS Gezien het feit dat het in geen 80 jaar in deze tijd van het jaar zo hard had gevroren, had het een ramp kunnen zijn. Dat er ondanks plaatse lijk 68 graden vorst thans toch nog sprake is van „meevallende" schade, is waarschijnlijk te danken aan het koude, droge, schrale weer vóór de nachtvorst. De 'bomen en planten waren afgehard. De zoutconcentratie van het celsap was hoog en hoe hoger de zoutconcentratie hoe minder snel het vocht bevriest. Verder was er sprake van een geleidelijke afkoeling. De temperatuur daal de niet snel, maar vrij langzaam en dat schijnt ook! gunstig te zijn. Overigens was de nabijheid van de zee-armen weer erg positief. Een brede rand langs Zeeuw se wateren bleef praktisch schade vrij. Wind schermen hadden vaak ook een voordelige in vloed!. En zeer sprekend was op veel plaatsen het effekt van de onderbegroeiing. Hoe minder grondbedekking, levend of doodgespoten, hoe beter. Kale grond was ten opzichte van 'be groeide grond al vlug een paar graden in 't voordeel. GOUDREINETTE VRIJ SCHAARS Het is nog te vroeg om oogstvoorspellingen te doen. Hoogstens kunnen enkele indrukken worden weergegeven. Mede bedoeld ter infor matie, omdat mogelijk de kopers op 't hout al vroeg op stap zullen gaan. Voorlopig moet rekening worden gehouden met een naar verhouding niet erg grote appel- oogst in de EJE.G. Dat niet in de eerste plaats wegens vorstschade, maar omdat de boere- boomgaarden in West-Duitsland vorig jaar vol op hebben gedragen en nu waarschijnlijk een beurtjaar hebben. Dat is altijd van beslissende betekenis geweest voor de prijs van de appels in de hele E.E.G. Daarnaast is er enige oogstvermindering bij de appels in Nederland', België, Noord-Frankrijk en delen *-Rn West-Duitsland. Die oogstvermin dering is vellicht naar verhouding van de totale E.E.G. appelproduktie niet erg groot, maar juist in zo'n jaar waarin de West-Duitse boere- boomgaardcn verstek laten gaan telt elk procent oogstverkleinin^ dubbel mee. Daarbij zal de schade bij het noofdras Golden wel meevallen, maar ziet het er naar uit dat van de meest ge teelde appels de Goudreinette naar verhouding wel eens vrij schaars zal kunnen zijn. Ten eer ste omdat de Goudreinette van alle appels het meest bevroren is, ten tweede omdat het ras speciaal in de gebieden voorkomt waar nacht vorstschade was (Nederland, België, Noord- Frankrijk en West-Duitsland) en ten derde om dat de Goudreinette in West-Duitsland vorig jaar een topoogst gaf en nu wellicht aan „uit rusten" toe is. Wat de peren betreft, kan worden opgemerkt dat het er voor de nachtvorst naar uitzag dat in Nederland en België een topoogst te ver wachten was, maar dat die top er in elk geval af is. Dat kan echter het prijspeil ten goede ko men. Al met al lijkt het verder dat Zeeland er bij de nachtvorst 'beter vanaf is gekomen dan diver se andere belangrijke teeltgebieden in Neder land en België. Misschien komt ook dat later in gunstige zin tot uiting in het prijspeil en de bedrijfsuitkomsten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 9