BASF Officiële start ruilverkaveling Zonzeel Weer zo'n uitgedokterd BASF-produkt! 8 De uitvoeringswerkzaamheden in de ruilverkaveling Zonzeel zijn officieel gestart met het verrichten van enig ceremonieel vertoon. De voorzitter van de plaat selijke commissie de heer G. E. A. den Biggelaar te Ze'venbergen verplaatste mst de bak van een kraan de eerste hoeveelheid grond. Daarbij waren vertegenwoor digers aanwezig van verschillende groeperingen, die op de een of andere manier bij ruilverkaveling zijn betrok ken. Burgemeesters van gemeenten in wier werkgebied de verkaveling wordt uitgevoerd, vertegenwoordigers van de Cultuurtechnische Dienst, Kadaster en Staatsbosbe heer, van het Inginieursbureau voor Cultuurtechniek (V.O.F.) als directie voerende instantie, de aannemer van het eerste wegenbestek B.V D. Monshouwer te Heer Jansdam, standsorganisaties, voorlichtingsdiensten, waterschap „De Ham" en de pers. Bij deze gelegenheid werd de plaatselijke commissie veel sterkte en wijsheid toegewenst in de uitvoerings periode. Namens de commissie werd verwoord, dat zij er zich van bewust is die wijsheid nodig-te hebben, maar ook dat zij al het mogelijke zal doen om haar taak zo goed mogelijk te vervullen. ZONZEEL Het ge/bied van deze Brabantse verkaveling ligt glo baal aangegeven tussen Zevenbergen, Oosterhout en Moerdijk met een oppervlakte van ca 9.000 ha. Hiervan is ongeveer 6.000 ha kleigrond, 2.000 ha zandgrond en 1.000 ha veen en moerige gronden. Het verkavelingdblok is ontstaan door combinatie van een aantal aanvragen, waarvan de eerste is gedaan in 1950. De voorbereidingscommissie begon haar werk in 1968. De stemming vond plaats oip 27 november 1973 volgens de z.g. oude procedure met als resultaat, dat 80,8 van de stemgerechtigden met 70,8 van de grond vóór stemde. In de loop- van het jaar 1975 heeft de eerste schatting plaats gevonden. De schattingscijfers worden naar verwachting ter visie gelegd in de maanden sep temberoktober van dit jaar. In 1977 zal dan de gele genheid worden gegeven aan de belanghebbenden om hun toedelingswensen kenbaar te maken Het tijdstip zal mede afhangen van de vraag of de landmeter bij de toedeling gebruik zal (kunnen) maken van een com puter. Van de tervisielegging en de wenszitting krijgen alle belanghebbenden bericht. Bovendien zal nadere voorlichting over de betekenis en het belang van de schatting en de wenszitting worden gegeven. SAMENSPEL Het eerste wegenbestek is aan de laagste inschrijver, D. Monshouwer B.V. te Heer Jansdam gegund voor een bedrag van 1.662.700,.excl. B.T.W. De wegen in dit bestek hebben een lengte van ca. 19 km en de breedte varieert tussen 3l/t en 4% mtr. Het merendeel van dit wegenbestek ligt ten westen van de rijksweg Moerdijk Breda. Verwacht wordt, dat het werk binnen 1 jaar wordt opgeleverd. Niet voorkomen kan worden, dat de grondgebruikers hinder en schade ondervinden tijdens de uitvoering van werkzaamheden. Er wordt naar ge streefd om die zoveel mogelijk te voorkomen. Gelukt dat niet dan zal een schadevergoeding worden betaaid. Voor de uitvoering van werken worden aanliggende boeren tijdig op de hoogte gesteld waardoor zij door een vroegere of latere uitvoering van hun werk de overlast misschien kunnen ontlopen. Ook kan overleg plaaNts vinden over een te velde staande oogst, die nog binnen gehaald kan worden. Namens het directievoe- Meeldauw en gele roest pikken MEER dan een graantje mee. Stop dat met Calixin. Meeldauw in gerst kan u wel 1000 kg per ha aan opbrengst kosten, gele roest in tarwe zelfs 2000 kg. Die schimmelziekten blokkeren de voedselaanmaak, waardoor u minder korrels en kleinere korrels oogst. Meeldauw komt vooral voor in tarwe, gerst en haver op zand-, dal- en lössgronden en op rivierklei. In de zeekleigebieden kan gele roest in tarwe zeer veel schade veroorzaken. Calixin is het curatieve middel met de brede werking. Voor het beschermen van tarwe: Calixin mengen met Maneb of Bavistin M. Vraag informatie: BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem. Tel.: 085-71 71 71. De eerste bak met grond wordt verplaatst! rende ingenieursbureau begeleidt iemand de werkzaam heden en die speciaal tot taak heeft: grondgebruikers tijdig (ca. 2 weken tevoren) be richten dat er werk uitgevoerd Wordt. overleg p.egen om schade te beperken. eventuele schade opnemen. kontaktpersoon zijn tussen aannemer en grondge bruikers. Met respectering van eikaars belangen zal een samenspel moeten groeien, dat tot doel heeft een goed verkavelingsresultaat te behalen voor een redelijke prijs. Ook de boer kan zich tot de uitvoerende directie wenden over bepaalde zaken betreffende de uitvoering van werken. Het kantoor van het directievoerende Ingenieursbureau voor Cultuurtechniek (een vennootschap onder firma die voor de uitvoering van enkele ruilverkavelingen is samengesteld door het Technisch Bureau van de Unie van Wa terschappen en het Ingenieursbureau Oran jewoud) is gevestigd te Oosterhout, Bene- luXweg 7, tel. 0162025953. Ook zal een vestiging in de Nassaupolder worden ge maakt. Teneinde de bereikbaarheid van de plaatselijke commissie te vergroten zal een zitdag worden gehouden. Langs andere weg zullen hierover nadere mededelingen vol gen. OOK ANDERE BELANGEN Ter gelegenheid van de officiële start wa ren er volgens de heer Den Biggelaar een aantal personen uitgenodigd, waarmee een goede samenwerking zal moeten worden opgebouwd: de burgemeesters: want de wegen zul len na afloop van de verkaveling waar schijnlijk" in beheer en onderhoud ko men bij de gemeenten. Over de kwaliteit en de breedte willen de gemeenten daar om meepraten. Daarbij moeten bij het vaststellen van bestemmingsplannen in het ruil'verkavelingsblok gemeente en plaatselijke commissie het eens zijn over de inrichting. Maar ook verstrekt de ge meente bouwvergunningen met voor waarden, die bij de ontwikkeling van de landbouw in het agrarisch gebied een belangrijke rol kunnen spelen. voorzitters van standsorganisaties: waar op als vertegenwoordigers van grond eigenaren en -gebruikers een beroep zal Worden gedaan de medewerking te be vorderen als t.b.v. de vlotte uitvoering van ruilverkavelingswerken overlast wordt bezorgd en om te helpen moeilijke gevallen tot een oplossing te brengen. Voorlichtingsdiensten, waarvan de streek een goede en objectieve voorlichting over de gang van zaken in de verkaveling en over het benutten van de mogelijkheden tot bedrijfsveibeteringen in de verkave ling verwacht. Een goede voorlichting kan een goed verloop en gebruik van de verkaveling bevorderen! Waterschapsbesturen: daar in een ruil verkaveling met name de waterbeheer sing veel aandacht krijgt o.m. door het aanpassen van bestaande gemalen en het stichten yan nieuwe, het aanpassen of vernieuwen van waterlopen, die niet al leen bij de waterafvoer van dienst zijn, maar zeker ook bij het inlaten van wa ter voor bijv. beregening, drinkwater voor het vee, grondwaterstand e.d. De voorzitter vertrouwde op een goede medewerking van de velen, die invloed heb ben op de gang van zaken. GOED BEGIN Dit officiële begin kan als een goede start worden beschouwd. Vele vertegen woordigers betuigden hun instemming met de oproep van de voorzitter. De goe de voornemens werden alom beluisterd maar ook de nuchtere en realistische fei ten, dat de verkaveling nog moet begin nen en dat al werkende ook wel proble men zullen rijzen. Moge de toegezegde medewerking dan ook werkelijk inhoud krijgen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 8