Op deze lange droogteperiode Geniet van de natuur! was niet gerekend! Goed tevreden met stand der gewassen AKKERBOUWAKTUALITEITEN HOKTE WENKEN Bij dit schrijven staat de zon hoog aan de hemel met een temperatuur van boven de 25 graden Celcius. Wel een heel verschil met 14 dagen geleden. Maar de droog te begint hier in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN toch wel schade te doen, hoewel er in de afgelopen week plaatselijk een buitje is gevallen. De grond is echter als een spons, het is zo weer op. Op veel plaatsen is er sprake van tribunil-schade in de tarwe, vooral op de lichtere percelen. En de klavers die gezaaid waren in de tarwe stonden in maart wel vlug boven, maar verdwenen daarna weer snel. Dit is geen leuke zaak. Het is oppassen geblazen met onze bodemherbiciden De bieten staan niet te bezet, 60.000 tot 65.000 planten per ha, maar het onkruid des te meer. De droogte na het zaaien heeft de Pyramin buiten werking gesteld. Er is dan ook al veel met Betalan gespoten en er moet nog veel gespoten worden, want de werking is niet altijd bevredigend. Men is op veel plaatsen begonnen met het kappen, wat ondanks onze chemische bestrij dingsmiddelen toch zeer noodzakelijk blijkt Op veel plaatsen zijn deze week de bruine bonen ge zaaid. Met de precisie-zaaimachine kunnen we ze flink diep zaaien. Dit is wel nodig met zo'n droge boven grond! We zullen hopen dat de voorspelling van een goed „lboerenjaar" uitkomt. De struktuur was goed; er was De temperaturen in de WESTHOEK zijn goed aange past aan de temperaturen elders in den lande. Wat een verschil met de nachten, die we eind april meemaakten! Toen ongeveer 5 graden onder nul en nu dit. Gelukkig dat we dit voorjaar zo'n geweldige struktuur van de grond hebben. Je moet er niet aan denken, dat we dit weer in 't voorjaar van 1975 hadden meegemaakt. Toch zijn er verschillende gewassen die toch graag wat vocht zouden hebben. En 't moet niet te lang duren, want anders is het onheil reeds geschied. De grasboeren met name zien hun voorraad gras snel slinken Wat anders voor hooien en inkuilen een bestemming had gekregen, verdwijnt nu al direkt in de koeienmagen. Ook 't gras zaad blijft te ijl en voor de karwij geldt dit in nog ster kere mate Karwij is een typische „waterplant". Perce len spinazie lijden ook zichtbaar, terwijl 't koolzaad ook dankbaar voor vocht zou zijn. J<a, wat wil er nu eigen lijk geen water? onder ideale weersomstandigheden gezaaid; maar op deze droogteperiode zo in het voorjaar was niet gere kend. Een 'boer is echter zeer afhankelijk van het weer. Sommige veehouders hebben Italiaans raaigras in gekuild. Dat moet wel begin mei gedaan worden, wil men er later nog een zaadoogst van dorsen. De opbrengst van het ingekuilde gras was ditmaal niet groot, naar andere jaren gerekend- Het is eentonig om te zeggen, maar ook voor het gras zitten we op regen te wachten. Ook het weidegras groeit maar matig, terwijl men toch in deze maand de wintervoorraad aan hooi en kuilgras zou moeten winnen. Over onze zuivel zullen de komende maanden in Brussel beslissingen moeten worden ge nomen. We hopen dat deze beslissingen over de melk poeder- en boteroversChotten niet ten kosten van onze melkveehouders zullen gaan. Het nieuwe streekplan Oost Zeeuws-Vlaanderen dat dezer dagen is gepubliceerd, heeft al wat tongen in be weging gebracht. Geen industrie meer bij Ossenisse, maar nu op de Axelse Vlakte. We dachten dat dit voor de „landbouw en de streek wel beter zou zijn! De ge plande weg TerholeSint-Anna, die dwars door de landbouwgronden zou moeten lopen, moet ons inziens -nog eens aan een nadere studie worden onderworpen. Agrariërs doe uw zegje op de hoorzittingen! Want an ders wordt er over u, -maar zonder u, beslist! 't Is de -boer ook niet gauw naar de zin! Maar wat wil je! De weersomstandigheden (waar hij niets aan kan doen) bepalen in grote mate zijn opbrengsten. Hier en daar zijn er toch bieten overgezaaid. Ramondt heeft ons het aardappelentelen geleerd en het mogelijk gemaakt, dat we met goede rooiers praktisch kluitvrij aardappe len kunnen oogsten. Om bieten op eindafstand te zaaien, moet het zaaibed ook deskundig en met goede werk tuigen worden klaar gemaakt. De voorjaarstijd is voor de boer toch altijd een zor gelijke tijd en er worden wat uurtjes kruipend op de grond doorgebracht om te kijken of het gezaaide al dan niet goed tevoorschijn komt. Toch is de natuur juist nu, enorm mooi en wat kun nen we genieten wanneer we door de akkers lopen. Vooral 's ochtends vroeg en dan nog bij voorkeur op de zondagmorgen, is het een lust voor de boer om te ge nieten van de natuur. Eerst dan besef je wat een genoe gen 't platteland ons biedt t.o.v. de flat 12 hoog in de stad! (Vervolg van pag. 5) Het vlas heeft 't te droog en als er spoedig geen regen komt, wordt het een licht gewas. De suikerbieten, waarin momenteel haast een ieder aan het dunnen is, ook machinaal, staan goed. De op komst is goed geweest. Het warme weer is voor de groei zeer gunstig. Vreterij is niet van betekenis. Ook hier blijft controle op mogelijke belagers van belang. Eventueel maangaangebrek bestrijden met 16 kg man- gaansulfaat per ha. Er is veel met Betanal gewerkt, enerzijds doelbewust anderzijds noodgedwongen. Het weer was wel eens spelbreker voor juiste toepassing en ook waren verschillende telers wat huiverig voor de mogelijke menging met bijv. Schering of Venzar. en terecht met het oog op een te felle werking. Het ge volg zal dan ook wel zijn dat de verpleging veel werk zal blijven vragen. Dit laatste zal ook wel het geval zijn bij enkele andere gewassen o.a. uien, hoewel hier nog al mogelijkheden zijn met na-opkomstmiddelen- In 't algemeen kunnen we wel stellen, dat we hier goed tevreden mogen zijn, tot nu toe. Goede aandacht voor mogelijke „gevaren" blijft noodzakelijk en verho ging van de vochtigheid zou zeer wenselijk zijn. (Vervolg van pag. 4) daarbij om de vraag of het wenselijk is tot één groot Zuid westelijk Akkerbouw Consulentschap te komen. Een fusie dus tussen Goes, Zevenbergen en Barendrecht. Daarbij moeten dan nog maatregelen getroffen worden voor de Zeeuwse veehouderij en de Brabantse zandgronden. Voordeel van een dergelijke fusie zou kunnen zijn dat er meer veldwerkers beschikbaar komen in verhouding tot de bureaufunkties. Nadeel zou kunnen zij dat de top te ver van de praktijk komt te staan en te technocratisch wordt. Na uitvoerige diskussie kwam het Hoofdbestuur tot het standpunt dat de opvatting van de Provinciale Raad van de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland onderschre ven wordt. Dat komt hierop neer dat op korte termijn tot nauwere samenwerking tussen de 3 consulentschappen moet worden gekomen met te zijner tijd de mogelijkheid voor algehele fusie. Wanneer het zover komt zal Goes daarvan de vestigingsplaats moeten zijn. Daarnaast zal er in Goes een beperkte voorziening voor de rundvee houderij moeten blijven die aan kan leunen tegen „Gou da". Een dergelijke voorziening zal ook, maar dan voor de akkerbouw, voor de Brabantse zandgronden tot stand moeten komen, gekoppeld aan een sterk consulentsohap voor de rundveehouderij (in Brabant). Uit het Hoofdbestuur werd daarbij nog aangetekend dat bezuinigingen niet alleen aan de voet moeten worden toegepast maar ook in de top en dat het direkte kontakt in het veld duidelijk voorop moet staan. „Dat is keihard nodig", aldus het Hoofdbestuur van de ZLM. Door de standpuntbepaling van het ZLM-Hoofdbestuur liggen Brabant en Zeeland wat het startpunt (nauwe samenwer king) betreft nu vrijwel op één lijn. Een verschilpunt is dat Zeeland duidelijk algehele fusie in ogenschouw wil nemen maar dat Brabant nog niet zo ver wil gaan. Ten aanzien van het Tuinbouwconsulentschap onder streepte het ZLM-Hoofdbestuur nog eens zijn eerder in genomen standpunt dat tot een fusie van Barendrecht en Goes moet worden gekomen met als vestigingsplaats Goes. OVERIGE ZAKEN I-IET Hoofdbestuur van de ZLM besprak tevens de fusie van de 3 Zuidelijke melkwinningscommissies. De vertegenwoordiging uit de standsorganisaties daarin zou als volgt dienen te zijn: Zeeland 1, Brabant 3 en Lim burg 2. Deze beperkte vertegenwoordiging moet dan wel ook voor de overige groeperingen aanleiding zijn hun vertegenwoordigingen te beperken. De ZLM-veehouderij- commissie zal met voorstellen komen betreffende de be manning. Ten aanzien van de Interim-nota Landinrichting besloot het Hoofdbestuur eerst advies te vragen aan de commis sie Grondgebruik. De moeilijkbeden rondom de bebossing in de ruilverka veling Willemstad zijn nu goeddeels opgelost. Het bos is nu behoorlijk ingekrompen. „Dat is echter geen sine cure geweest", aldus de heer G. P. A. van Nieuwenhuij- zen. T^OOR de heer Oggel werd verslag gedaan van het gesprek met de Technologische Dienst van de Zeeuwse Waterschappen over de uitvoering van de Wet vervuiling oppervlakte wateren. Binnenkort zal er door de Technologische Dienst in samenwerking met de voorlichtingsdiensten van de standsorganisaties nadere voorlichting gegeven worden via de landbouwbladen. Besloten werd voorts dit najaar opnieuw bij elkaar te komen. Het verslag van de Redaktieraad werd voor kennisge ving aangenomen. Voor de tuinbouwrubriek „Tuinbouw- klanken" worden nog minstens 2 medewerkers gezocht, waarna deze rubriek wederom kan starten! In de rondvraag heette de heer B. H. Maijers alvast allen welkom op de ledenraadsvergadering die op 23 mei a.s. te Sprang-Capelle bijeen zal komen. TN de rondvraag werd ook aandacht gevraagd voor de eisen die de welstandscommissies momenteel stellen. Besloten werd een en ander aan de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor te leggen. OGGEL. ITE prijszetting van tarwe bij de groothandel, exclusief u de staffel, zal zich naar verwachting afspelen bin nen de voederwaardeprijs van mais (=tr/ 43.50), de in terventieprijs van bakwaardige tarwe (ƒ44.60) en de concurrerende prijs met de Franse maaltarwe (=t ƒ46). Wellicht zal de kwaliteit van de tarwe bij de prijszet ting een grotere rol dan voorheen spelen. Aldus ontle nen we aan de nota o*ver de te verwachten tarwe-afzet, die in de H. A. Akkerbouw van het Landbouwschap in een vergadering van 13 mei j.l. aan de orde is geweest. De interventieprijs voor bakwaardige tarwe bedraagt 44,58 (de eisen die aan bakwaardige tarwe gesteld worden, zijn overigens nog steeds niet bekend!) en die van niet-bakwaardig tarwe op ƒ39,47. Een prijs die overigens in de praktijk geen rol speelt, omdat de voer- waarde van die niet-bakwaardige tarwe bepaald wordt door de drempel (invoer)prijs van mais, die ongeveer 45,80 zal bedraigen. Ervan uitgaande dat de voerwaar- de van mais ca. 2 hoger ligt dan die van tarwe komt e.e.a. uit op ca ƒ43,50 Van belang is de vraag in hoeverre de meelfabrieken of bloembereiders in de nieuwe situatie belangstelling zullen hebben voor Nederlandse tarwe. Onze inlandse tarwe heeft drie bestemmingsmogelijkheden, n.l. voor bloemibereidinig, voederdoeleinden en uitvoer. De maalbedrijven verwerkten in de jaren 1972/'73, 1973/'74 en 1974/'75 gemiddeld 1.209.000 ton tarwe per jaar. Daarvan kwam 56 7c uit andere E.G.-landen (vnl. uit Frankrijk), 37 uit derde (niet-E.G.)-landen en 7 7o inlandse tarwe. Het moet mogelijk zijn om een gedeelte van de Franse tarwe door inlandse tarwe te vervangen, mits de verwerkers uit de verschillende tarwesoorten een melange kunnen samenstellen die geschikt is voor de bloembereiding- Bovendien speelt de prijs van deze tarwe-melange uiteraard een grote rol voor de bakkerij. De uitvoer van Nederlandse tarwe is in het lopende seizoen 1975/'76 van veel betekenis. Van de oogst 1975 plus de voorraad die in interventie was, moest onge veer 720.000 ton tarwe een bestemming vinden. Hiervan is naar andere E.G.-landen, tesamen met wat export naar derde landen en voedselhulp, al meer dan 300.000 ton uitgevoerd. (Zie verder pag. 11) AKKERBOUW NU EENS GEEN KORTE WENK maar een kompli- ment aan alle akkerbouwers die hun bedrijf vrij hebben van kunstmestzakken en ander plastik verpakkingsmate riaal. Van harte proviciat en blijf uw best doen. Het is fantastisch hoe netjes vele bedrijven er uit zien. HEEFT U ZE OOK GEZIEN die mooie gele bloeme tjes op een 20 cm lange steel? Nu komen de fluweel achtige bladeren pas boven. U kunt ze wel het klein hoefblad. Vanuit sloot- en wegbermen infiltreren ze uw bedrijf. Zowel in sloot- en wegbermen zijn ze als ze in volle groei zijn te bestrijden met 5 Itr 2,4 D-amine of 69 Ztr Aseptaludin per ha. IN DE MEESTE GEVALLEN zijn de wortels van win tertarwe mooi wit en prima gezond. Oogvlekkenziekte komt erg weinig voor. Misschien komt het voor op een enkel stikstof-humusrijk perceel. Op deze percelen moet U deze „legeringsziekte" nog even in de gaten houden. Over het algemeen zullen we er dit voorjaar waarschijn lijk goed van-af komen. ER ZIJN WEER ENKELE rekords verbroken. April bracht een nieuw droogterekord en wat betreft de koude nachten, behoeven ze nu ook niet meer over vroeger te praten. We hebben het nu zelf meegemaakt. Maar als we straks eens een goede regenbui krijgen, zijn dan uw draineerbuizen in staat om een waterovervloed te ver werken? U kunt maar nooit weten. EEN OVERBEMESTING op wintertarwe of we kun nen beter spreken van de 2e stikstofbemesting moet ge beuren als het gewas 35 cm lang is en zeker 10 dagen voor het verschijnen van de aar. De koude heeft de groei wel iets vertraagd, maar de ontwikkeling kan by beter weer snel verlopen. 200 kg Kalkammonsalpeter per ha zal voor de meeste percelen wintertarwe nodig zijn om langer groen te blijven en veel gevulde korrels te vor men. V EEHOU DERIJ IEDER JAAR BLIJFT er ruwvoer over dat bewaard kan worden tot de volgende stalperiode. Ingekuilde pro- dukten blijven echter alleen goed, als ze van de lucht zijn afgesloten. Ga daarom na of er lekken in het plastik zit ten en plak deze dicht. Bescherm het plastik tegen felle zon. OM EEN GOEDE KWALITEIT ruwvoer te winnen en de grasmat te behouden zijn een drietal punten van groot belang n.l. op tijd maaien, niet te diep maaien 5 cm stoppellengte) en zorgen dat het perceel binnen een week weer vrij is. ZODRA HET GRAS GERUIMD is, moet er stikstof worden gestrooid. In de maanden mei en juni is het pro fijt van de stikstof het grootst. Laat geen groeidag ver loren gaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6