flCjjllP VERGADERING HOOFDBESTUUR DER zuidelijke landbouw maatschappij z.l.m I EEtx VRIJDAG 14 MEI 1976 64e Jaargang - No. 3331 laiuf-en tuinbouwblad In dit No o.m.: Meer eenheid in bestemmingsplannen wenselijk en mogelijk pag. 3 X Uit de praktijk pag. 5/6 De 2e stikstofgift op granen pag. 7 Bijvoeren van melk koeien in de weideperiode pag. 11 Toepassing organische mest - Wat kost een meikstal pag. 12/13 zfc Rond het planten van knolselderij pag. 17 Tuintips pag. 19 Het voorjaar, enkele dagen geleden zelfs met zomerse temperaturen, heeft de natuur weer tot volle bloei gebracht. Een spannende tijd voor boer en tuinder, daar dan in eerste aanzet het al dan niet slagen van zijn gewassen wordt bepaald. Juist nu is de natuur, met vele jonge frisse groen op zijn mooist en kun nen we, over de akkers lopend, er dagelijks van genieten! Het Hoofdbestuur van de ZLM zag zich op zijn maandag 10 mei j.l. te Goes gehouden vergadering voor een wel bijzonder uitgebreide agenda geplaatst. Reden waarom voorzitter Ir. D. Luteijn zijn openingswoord zeer kort hield. De voorzitter opende de vergadering met een bijzonder woord van welkom tot Ir. A. H. Crijns, H.I.D. voor de Be drijfsontwikkeling in Noord-Brabant en zei voorts ver heugd te zijn bij het afscheid van de heer Knottnerus als voorzitter van het Landbouwcomité zoveel belangstelling uit het Zuid-westen te hebben gezien. Ir. Luteijn onder streepte ten aanzien van de aardappelsituatie nog eens de voordelen van voorraadvorming, al dan niet op kosten van de gemeenschap. „Beter dan de gevolgen van een tekort, door welke oorzaak dan ook, te moeten dragen", aldus de heer Luteijn. De Europese zuivelmarkt baart grote zorgen. Uit Brussel zal men voor 1 september a.s. met voorstellen komen ten aanzien van de financiële medeverantwoordelijkheid van de producent. Het bedrijfs leven zal zich moeten beraden op de consequenties daar van. De heei i_uteijn vertelde dat het Landbouwschap nog geen standpunt heeft ingenomen. Over het algemeen vindt men echter wel dat men moet gaan meedenken. Een eventuele bijdrage zal in de vorm van een heffing ge vraagd worden. Aangevuld met een bijdrage uit Brussel zouden deze gelden gebruikt moeten worden voor struc turele maatregelen zoals het bereiken van meer even wicht tussen vraag en aanbod. Met nadruk stelde de ZLM-voorzitter dat „deze gelden in ieder geval niet ge bruikt zouden mogen worden voor het opruimen van de overtollige voorraden zoals de magere melkpoederWat de magere melkpoeder betreft ziet het er trouwens naar uit dat er aan het eind van het jaar nog meer voorraad zal zijn. De ZLM-voorzitter waarschuwde er overigens voor de gevolgen van een heffing op de melk niet te on derschatten: „zowel principieel als in de praktijk zal het niet meevallen, met name een verhoging van de boeren- prijs zal worden afgevlakt", aldus de heer Luteijn. Tot slot van zijn openingswoord deelde Ir. Luteijn mede dat hij op de hoofdbestuursvergadering van 28 mei tot een af ronding hoopt te komen van de eerste ronde met betrek king tot de procedure voor zijn opvolging als ZLM-voor zitter. VOGELSCHADE T^E problemen rondom de vogelschade zijn nog verre van opgelost. Het is nu eigenlijk zover dat afschot vergunningen niet meer afdoende zijn ondanks de goede medewerking van de dienst fauabeneer en daarvan met name Ir. H. E. Heringa, plv. H.I.D. voor de Landinrichting in Zeeland. Er moet dan ook naar een ander systeem gezocht worden om de enorme schade te beperken. Deze laatste stelling werd door het Hoofd bestuur van de ZLM nog eens duidelijk onderstreept. AKKERBOUW QPNiEUW is de laatste weken gebleken hoe afhan- kelijk wij van het weer zijn", zo konstateerde de heer A. J. G. Doeleman aan het begin van zijn akkerbouw- overzicht, daarmee doelend op de periode van abnormale koude na een bijzonder gunstige start van de voorjaars werkzaamheden toen het er op leek dat er niets meer •fout kon gaan. Gelukkig kon de heer Doeleman ook vast stellen dat in het werkgebied van de ZLM met uitzonde ring van Oost-Brabant de schade beperkt is gebleven. „De groei is duidelijk afgeremd, de bieten staan op som mige plaatsen wat dun terwijl op de later gezaaide per celen het zaad plaatselijk droog ligt", aldus de heer Doe leman. Door de droogte hebben de bodemherbiciden ma tig gewerkt, waardoor het nodig is met „na-opkomst"- middelen te spuiten, wat weer extra onkosten geeft. Maar we mogen in vergelijking met andere gebieden niet mop peren, ook (nog) niet wat de droogte beterft; dit dankzij de goede bodemstruktuur hoewel de regen niet meer te lang op zich moet laten wachten, zo vertelde de heer Doe leman. De totale voorraad tarwe van de oogst 1975 is nu tot op 29 geruimd. Engeland is de grote afnemer geweest en uit Italië is er nog steeds vraag. De prijzen van de tarwe zijn nu opgelopen tot ca. 2,40 gulden boven de in terventieprijs. „Maar de boer heeft daarvan weinig of niet kunnen profiteren", zo zei de heer Doeleman. Ten aanzien van de bepaling van de bakkwaliteit ligt de methodiek nu gereed, alleen is men het over de nor men nog niet eens. Wèl is daar afgelopen week weer over vergaderd, maar nadere gegevens ontbreken nog. De minister van landbouw heeft inmiddels besloten de voorkeur van het. Landbouwschap voor het mengprijs- systeem voor de suikerbieten over te nemen zodat voor 1976 en 1977 dit systeem gehandhaafd zal blijven. Sprekend over de aardappelsituatie vond de heer Doe leman het moeilijk te" bepalen wat het effekt is geweest op de prijsontwikkeling ten gevolge van de maatregelen van het ministerie van economische zaken. „Wel hebben we geleerd hoe moeilijk het is in een tekortsituatie rege lend op te treden en hoe nadelig een tekortsituatie voor de konsument kan zijn", zo konstateerde de ZLM-akker- •bouwspecialist, die er verder voor pleitte dat de max. prijs zo snel mogelijk wordt afgebroken daar anders," door de lage konsumentenprijzen, de nieuwe aardappels uit Zui delijke landen onze grenzen voorbij gaan. In dit verband wees de heer Doeleman op het belang van een gespreide afzet omdat het anders niet denkbeeldig geweest zou zijn dat de voorziening volledig uit de hand was gelopen. Het Centraal Brouwerij Kantoor heeft besloten voor het komende seizoen geen kontrakten af te sluiten. Voor het onderzoek van Phoma in koolzaad is nu subsidie ter be schikking gesteld door het Produktschap (31.000 gulden). Dit mede doordat gebleken is dat de ericazuur-arme ras sen extra gevoelig zijn voor Phoma. Tot slot van zijn verslag vestigde ook de heer Doeleman de aandacht op de vogelschade. „Ik ben zeer verontrust", aldus de heer Doeleman. ZLM-AKKERBOUWCOMMISSIE T"\E vorming en samenstelling van een ZLM-akker- bouwcommissie werd door het Hoofdbestuur aan gehouden. Het Dagelijks Bestuur zal dan met nadere voorstellen komen. Wel werden alvast onderwerpen ter behandeling door deze nieuw te vormen commissie aan gedragen: de problematiek rond de wintergerst en de beurscommissie. Ter aanvulling op het overzicht van de heer Doeleman werd vanuit het Hoofdbestuur nog opgemerkt dat behalve de bieten ook vlas, luzerne en rode klaver schade geleden hadden door de strenge vorst. (Zie verder pag. 4)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1