Fortschritt maaidorser E512 Steeds gebruiksklaar voor topprestaties CEBECO-HANDELSRAAD Veiling Walcheren AANVOER WINTERBLOEMKOOL OP ZIJN TOP Naast markt- en prijsbeleid in Europa ook fiscaal- en sociaalbeleid V 15 Wie winterbloemkool zegt, zegt veiling „Walcheren" te Middelburg. Twee begrippen die samen een geheel vormen. Iedereen weet dat de tijd van de broccoli, zoals de Zeeuw zegt, weer is aangebroken. Weliswaar iets later dan normaal vanwege het koude en droge voorjaar, maar de telers hopen met elkaar toch te zorgen voor een omzet van pakweg 500.000 stuks. PRIJZEN Een omzet van een half miljoen kolen houdt een stijging in van 150.000 stuks. Dit vergeleken met vorig jaar, toen het natte najaar roet in het eten gooide. Voor de goede bloemkool werd toen tooh een middenprijs behaald die er mocht zijn. Sortering I met zes kolen in een kist, bracht 1,96 per stuk op, sortering I met acht kolen in een kist 1,45 per stuk en de sortering II met eveneens acht kolen in een kist leverde 1,19 op. Deze laatste sortering maakte twintig procent van de aanvoer uit. Voorzitter Don en direc teur Mes zijn enigszins teleurgesteld over de huidige prijs vorming. Voor de lagere middenprijzen in '75 is wel een verklaring te vinden: concurrentie van de Franse bloemkool, lagere consumptie vanwege de hoge aardappelprijzen en de recente warmteperiode die het aanbod versterkt heeft. We geven hieronder de prijzen die vorige week vrijdag gemaakt zijn. De aanvoer bedroeg toen 7500 kisten; hetgeen overeen komt met 55.000 stuks. Het cijfer achter de sorte ring geeft het aantal kolen aan per kist. Sortering I (4) van 76 tot 108 ct; I (6) van 35 tot 92 ct; I <8) van 21 tot 59 ct. Sortering H (4) van 28 tot 89 ct; II <6) van 18 tot 78 ct; II (8) van 15 tot 57 ct. NIEUWE KANSEN „We zouden wellicht twee keer zoveel kunnen omzetten tegen dezelfde veilingkosten van vandaag de dag", aldus voorzitter Don. Samen met de standsorganisaties, de Zeeuw se groentetelersvereniging en de voorlichtingsdienst gaat men de kleine melkveehouders op het eiland benaderen. Vele boeren zien er namelijk tegenop een nieuwe koeltank installatie te financieren. De bedrijven zijn vaak te klein. „In de vollegrondsgroenteteelt is voor die mensen nog wel een boterham te verdienen, vult directeur Mes aan. De investeringen zijn gering en wij zien hier kansen liggen niet alleen voor winterbloemkool, maar ook voor witlof en win terharde spitskool (maart-april aan de markt) en noem maar op. Kortom, de grove vollegrondsgroenteteelt". We horen dat er momenteel selecties van deze winterhar de spitskool beproefd worden. Binnenkort hoopt men een puike Walcherse Groene op de markt te kunnen brengen. Over de grondsoort bij de melkveehouders maakt de heer 'Don zich geen zorgen: „Er is hier voldoende geschikte grond". „Maar het zal ze wel geleerd moeten worden". Voorlopig kunnen we nog alleen zeggen dat de eerste conr tacten met die mensen van de organisaties positief zijn ge weest. SAMEN VERDER Al pratende over de winterbloemkool komt het gesprek vanzelf op de veiling „Walcheren". Uit geheel Nederland zitten er nu kopers in de Middelburgse banken. Het zijn tevreden klanten, want de veiling verleent een eerste klas service. Lang wachten met laden en lossen is er niet bij. Deze notities zijn opgetekend uit de mond van een koper. De veiling stelt ook koelruimte ter beschikking aan zijn klanten. „We moeten zorgen dat er voldoende handel is", zegt voorzitter Don. „Daarom doen we altijd een dringend beroep op de leden om hun produkten zo veel mogelijk hier te vei len. In het verleden heeft onze veiling weieens te gemak kelijk gestaan tegenover het veilen bij andere veilingen. Er zijn ook telers hier weggezogen. We moeten trachten het vertrouwen bij onze mensen te herstellen. De behaalde prijs maakt de hoge veilingkosten meer dan goed." Hierna legt de heer Mes uit dat het Walcherse sortiment nooit in zijn geheel naar andere veilingen vervoerd kan wor den. Vele produkten nemen nu eenmaal te veel ruimte in. Bij grotere veilingen kent men exacte veiltijden. Dit vereist meer organisatie op het tuinbouwbedrijf. Op tijd aanvoeren zou ten koste gaan van de kwaliteit. Denk maar eens aan spinazie, postelein en andere groene groenten. Toch probeert men de hoogste prijs voor de leden uit de markt te slepen. Dit houdt enerzijds in: zorgen voor een gevarieerd en redelijk groot aanbod en anderzijds: sluiten van passende afspraken met de zusterveilingen over de eventueel te grote partijen export-produkten. Dit laatste heeft reeds geresulteerd in het stimuleren van de leden om zowel de eerste als de tweede kwaliteit aan te voeren in Middelburg. De veiling heeft nooit voor politieagent willen spelen, ook niet wat betreft het buiten de veiling om verkopen. Zij houdt haar leden wel steeds voor dat het een kwestie is van sa menwerken. Met het accent op samen. De heer Don: „De opname-capaciteit is hier veel groter dan men veronder stelt". Naast een Europees markt- en prijs beleid is een fiscaal- en sociaalbeleid nodig, dat gebaseerd is op een fundamen tele gelijksberechting van loontrekken- den en zelfstandigen en op bet wegne men van concurrentieverstoringen. Dat is de mening van drs. P. Bukman, uitgesproken op een bijeenkomst in e De technische uitvoering en het rij- en bedieningskomfort van de Fortschritt maaidorser maken topprestaties mogelijk. De konstruktie is solide en desondanks zeer eenvoudig. De verliezen zijn gering en de reiniging uitstekend. De machine heeft een grote kapaciteit met zijn werkbreedte van 4.20 meter. Het maaibord en de haspel zijn uiteraard hydraulisch te bedienen. Door de jarenlange ervaring van de Fortschritt-fabriek - één der grootste maaidorser-fabrieken van Europa - is de machine volwaardig en betrouwbaar. Een maaidorser die elke vergelijking, ook met veel duurdere maaidorsers, glansrijk kan doorstaan. Redenen genoeg om u snel en volledig te laten informeren door GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-21200 Utrecht, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Landelijke Vereniging van Accountants- en Belastingadviesbu- reau's VLB op 6 mei 1976. De heer Buk man stelde vast dat binnen de Europese Gemeenschappen grote verschillen in be lastingdruk bestaan, met name in de land en tuinbouw. Daarnaast zijn er grote ver schillen met betrekking tot de financie ring van de sociale zekerheid. DRAAGKRACHTBEGINSEL Er van uitgaande dat het draagkracht beginsel verantwoord is als grondslag voor de belastingheffing, moet er gecon stateerd worden, dat d'it beginsel voor de zelfstandigen niet juist wordt gehanteerd, aldus Bukman. Er wordt onvoldoende rekening mee gehouden dat een zelf standige uit zijn inkomen zijn eigen middel van bestaan, zijn eigen arbeids plaats in stand moet houden en verbete ren; dat hij zelf voor zijn oudedagsvoor ziening moet zorgen, dat zijn inkomen sterk wisselt en dat de inflatie een zeer nadelig effect op de kosten van de pro duktiemiddelen heeft- De heer Bukman ontkende niet dat de laatste jaren een aantal fiscale maatre gelen is genomen, die aan de specifieke problemen van de zelfstandigen in het kader van de belastingheffing tegemoet komt. Er bestaan echter nog vele wen sen.' Zo achtte Bukman het noodzakelijk dat het percentage voor de fiscale oude- dagsreserve verhoogd wordt en dat er een aanzienijke verhoging van de zelf- standigenaftrek tot stand komt. Een en ander vooruitlopend op de uitkomsten van de studie van prof- Hofstra. Hij wees op de duibbelifunktie van het inkomen bij de zelfstandigen die een meer funda mentele aanpak van de belastingheffing bij zelfstandigen noodzakelijk maakt. INVESTERINGSAFTREK Op nationaal niveau is van een zeker ombuiging van het beleid sprake. De investeringsaftrek wordt in discussie ge steld om deze te vervangen door een systeem van investeringssubsidies, gericht op het vergroten van het aantal .arbeids plaatsen. Daaraan is in de landbouw geen> 'behoefte. Het' Landbouwschap heeft er daarom op aangedrongen de investerings aftrek, de vervroegde afschrijving en de zelfstandigenaftrek te handhaven. STUDIE HOFSTRA Staatssecretaris drs. M. J. van Rooijen achtte 'het ongewenst om ingrijpende wij zigingen in de belastingheffing over de winst in te voeren, voordat de studie van Hofstra concrete resultaten heeft op geleverd. Hij stelde dat er de regering veel aan gelegen is de zelfstandigen een handreiking te geven. Het is overigens niet denkbaar dat de studie van Hofstra op korte termijn wordt afgerond. MINIMUMINKOMEN ZELFSTANDIGEN Zich baserend op de Interimnota In komen^beleid achtte drs Van Rooijen een wettelijk minimuminkomen voor een ieder, dus ook ondernemers, een logisch gevolg. Sprekende over fiscale faciliteiten voor jonge zelfstandigen in de landbouw, meende drs. Van Rooijen dat deze voor bij gaan aan het gelijkheidsbeginsel. Ook jonge ondernemers in andere bedrijfs takken kampen met financiële moeilijk heden, als zij een bedrijf beginnen. Van Rooijen meende daarom dat het prin cipieel onjuist zou zijn alleen jonge agra riërs fiscaal te bevooordelen. 50 JAAR V.LJI. De Landelijke Vereniging werd opge richt op 26 april 1926. Eerder was de Wet op de Inkomstenbelasting 1914 aan leiding voor de drie C.LO.'s over te gaan tot het oprichten van de „Commis sie Belastingwezen". De directe aanlei ding tot de oprichting van de Vereni ging en de groei ervan was de fiscale wet geving en de daarmee verband houdende jurisprudentie. Niettemin is van de aan vang aan ook één van de doelstellingen g; weest: „de clieënten van de bureau's, die gegevens te verschaffen, die zij nodig hadden ten behoeve van hun bedrijfsuit oefening". Vóór Wereldoorlog II werd daaraan, aldus de heer H. J Volriet, wei nig aandacht besteed. Vooral na 1945 kwam het lar.dlbouwboekihouden verder tot ontwikkeling. De toenmalige Lande lijke Adviescommissie voor Bedrijfseco nomische Analyse, onder voorzitterschap van dr. ir. Anne Vondeling thans ere lid heeft sterk stimulerend gewerkt door haar rapport, waarin de minimum eisen zijn vastgelegd, die aan een boek houding moeten worden gesteld, wil deze geschikt zijn als middel bij het bedrijfs beheer. Daarna is een verdere uitbouw gevolgd van de werkzaamheden, met na me ook tot verdieping daarvan bij de aangesloten bureau's. Naast de verwer king van de boekhoudkundige gegevens werd meer aandacht gegeven aan de ad- viesfunktie ten behoeve van de onderne mers. Per 1 januari 1976 waren 49.500 onder nemers in land- en tuinbouw cliënt by de aangesloten burea's, op een totaal van ongeveer 82.000. vdw

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15