Op alle bieten Betanal Betanal Venzar Betanal Schering-11E* olie Betanal Betanal Vraag onze folder bij uw handelaar Zuivelbeleid vraagt wijsheid W Zware nachtvorstschade in de tuinbouw op onkruid met maximaal 2-4 echte blaadjes ongeacht ontwikkeling bieten plantje verhoogt de werking van Betanal, speciaal op grassen, ganzevoeten en nakiemers deze kombinatie versterkt het effekt van Betanal op onkruid uitsluitend toepassen bij dagtemperatuur beneden 18° C en vanaf 2-bladstadium biet op steeds meer percelen wordt Betanal tweemaal toegepast ter bestrijding van late kiemers Venzar Internationaal geregistreerd handels merk van E.l. du Pont de Nemours and Co. (ine.) Schering-11E olie is een produkt van de Sun Oil Company Philadelphia U.S.A. schering nederland bv boxtel afd. agro tel 04116-4925 9 (Vervolg van pag. 4) Op manieren als bovengenoemd kan de melkveehou derij wat onthouden worden. Het is ook mogelijk de melkveehouderij het zijne te geven en daarna een in houding te plegen, b.v. via een heffing (1 cent per kg?) op alle aan de fabriek geleverde of anderszins „grijpba re" melk. En dit geld dan naar Brussel te leiden en b.v. in een apart fonds te laten vloeien. Aan de uitvoering hiervan zitten ook nogal wat haken en ogen. Goede kan ten van zo'n melkheffing zouden zijn dat met dat geld onder samenspraak met de georganiseerde producenten de zaak bijgestuurd zou kunnen worden en dat in prin cipe de consument ook het zijne zou betalen. Als hetove- rigens gaat om Brussel aan geld te helpen is een kleine heffing op alle ingevoerde (en binnenlands geproduceer de) vetten een probaat middel. Waarmee ook iets aan de scheve marktprijsverhouding tussen boter en andere vetten zou worden gedaan. Het doortrékken van die hef fing tot de eiwitten ligt dan natuurlijk ook voor de hand. Waarmee tevens voorkomen zou worden dat melk en krachtvoer verder in prijs uiteen gaan lopen. Wel moet dan de positie van pluimvee- en varkenshouderij zoveel mogelijk worden ontzien. BESTEMMING ZORGVULDIG BEPALEN "AAR extra aan Brussel toe te spelen geld, naast „gewone" E.EG.-middelen, voor ingezet zou moe ten worden, laat zich kort als volgt zeggen: voor mid- dellangwerkende maatregelen tot bevordering van afzet en vermindering van 't. aantal melkkoeien. Met name bij de bestemming van een fonds van veehoudersgeld moet de bestemming zorgvuldig geregeld worden. We laten al lerlei kwesties als gezamenlijk 'beheer en verhouding tot het Landbouwfonds nog maar buiten beschouwing. Met dit geld kan en mag niet het dagelijkse marktbe heer worden gevoerd (exportrestituties, vergoedingen, e.d.). Wel zou kunnen worden gedacht aan bijzondere afizet-acties: poeder in mengvoeder, Britse boter-consu- mentensubsidie, voedselhulp. En als men met het geld aan het melkaanbod iets wil doen (niet iedereen is het daar mee eens: diverse soorten premieregelingen, die het aantal koeien verminderen en de betrokken veehou ders een alternatief bieden, zoals b.v. niet-melkafleve- ringspremies, omschakelingspremies, slachtpremies, be- eindigingpremies, al of niet gecombineerd. We herhalen, de georganiseerde landbouw moet over tuigd zijn dat het geheel van het E.E.G.-beleid uitein delijk de inkomensmogelijkheden van de veehouderij niet aantasten, wil hij overwegen om een deel van de lasten tijdelijk te gaan meedragen. Want hij voelt het wel zo aan, dat het principe van het landbouwbeleid in het geding is. Er is veel wijsheid nodig om de moeilijk heden van het E.E.G.-melkprijsbeleid op te lossen. Van de kant van de E.E.G.-overheid zal men moeten oppas sen niet domweg op de uitgaven voor het landbouwbe leid te beperken; zo'n zuinigheid zou het vertrouwen van de landbouw schokken, en terecht de wijsheid bedriegen. Betanal In de vroege morgen van donderdag 29 april is in de Zeeuwse tuinbouw enorme schade toegebracht door uit zonderlijk zware nachtvorst De temperatuur daalde op veel plaatsen tot 45 graden onder het vriespunt, ge meten op 1 meter hoogte. Bij de grond was het nog kouder. De vroege aardappelen, die soms al eind februari wa ren gepoot, vroren tot de grond toe af. De eerste aard beibloesem ging voor 100 verloren, met inbeprip van vele nog geheel gesloten knoppen. Zelfs onder plastic- kappen was soms flink schade. In hoeverre de bessen nadeel ondervonden, is nog niet duidelijk, maar er moet rekening worden gehouden met een aanzienlijke oogstvermindering. Het ergst was de schade die aan de bloemknoppen, bloesem en jonge vruchtjes van de fruit bomen werd berokkend. Een totaal beeld kan voorlopig nog niet worden gegeven. Nachtvorst is altijd gekenmerkt door een grillig optreden. De nachtvorst van 29 april vormt daarop geen uitzondering. Op de ene plaats bevriest alles, op een andere plaats, vrij dichtbij, is het nadeel beperkt. Maar over het geheel genomen hebben vooral de peren zeer ernstig geleden. De pas gezette vruchtjes hebben overwegend een zwart klokhuis. Misschien dat de peer tjes bij rassen als Conference en Precoce toch nog doorgroeien tot zaadloze vruchten. Die zijn dan weliswaar kleiner dan normaal en misvormd, maar het is beter een half ei dan een lqge dop. Verder kunnen de Doyen- né du Cornice, Legipont en Gieser Wilde man worden genoemd, die later bloeien en volgens de voorlopige indruk soms nog een redelijk aantal gave bloemen overhielden- Maar al met al lijkt de pereoogst zeer fors gereduceerd te zijn, wellicht tot slechts 35 a 50 van „normaal". Bij de appels heeft vooral de Goudreinet- ten het moeten ontgelden. Dikwijls moet men zoeken naar een onbevroren bloem of bloemknop. Ook rassen als Cox's en Winston hebben veelal zwaar geleden. De Golden is plaatselijk eveneens diep bevroren, tot zeer kleine, nog geheel groene bloemknopjes toe. Maar in 't algemeen kan er bij dit ras nog voldoende goeds overblijven. Trouwens, misschien valt het bij de appels in 't algemeen nog wel wat mee. Plaatselijk zit het goed foutv maar het komt toch ook vaak voor dat er nog 20 of meer gave bloemen over zijn gebleven en dat kan vol doende zijn voor een redelijke oogst. De er varing heeft geleerd dat na nachtvorst het percentage vruchtzetting meestal hoger is dan wanneer alle bloemen gaaf zijn. Verder is vanzelfsprekend dicht bij de grond de schade het ergst. Als op de laagste takken weinig goeds is overgebleven, zijn er op 1m. hoogte vaak nog voldoende gave bloemen en vruchtjes te vinden. Dat ver schijnsel is bekend. Tevens is er weer een duidelijke invloed van de zeearmen; met name de noordelijke kant van de eilanden lijkt met voordeel uit de strijd te zij» ge komen. OOK ELDERS VEEL SCHADE Volgens de berichten is ook elders in ons land veel nachtvorstschade. In de Betuwe en Limburg moet het ook heel erg zijn- Opval lend is dat de IJsselmeerpolders er waar schijnlijk betrekkelijk goed van af zijn ge komen, hoewel gesproken wordt over 8 gra den vorst. De peren zijn er ook bevroren, maar die komen zowel in de Noordoostpol der als de Flevopolder weinig voor. Ook de Goudreinetten hebben het zwaar te verdu ren gehad. Maar de schade aan de Golden schijnt mee te vallen en dat ras neemt zeker 50 van de kilo's voor zijn rekening. De Cox's hebben nogal bevroren bloemen, maar er zouden nog genoeg goede bloemen over gebleven zijn. Dat het betrekkelijk mee valt, komt doordat de ontwikkeling nog niet ver was gevorderd. Uit België komen zeer sombere berichten Bij de peren spreekt men van een ramp. De heer J. de Coster schat dat de pereoogst voor 90 verloren is gegaan. Plaatselijk werd 1 meter boven de grond 8 graden ge meten en bij de grond 11. Men hoopt nog op wat Doyenné de Cornice; bij de andere peren kan men vrijwel niets goeds meer vinden, hoogstens nog wat in de koppen van de bomen. Bij de appels rekent men bij de Goudrei netten op een misoogst Ook de Cox's is zwaar geteisterd. Bij de Golden zijn er nog voldoende goede bloemknoppen voor een redelijke oogst. Zeer zwaar is de schade in België ook bij de aardbeien. Zelfs onder plastic-kappen zijn alle bloemen en zeer veel bloemknoppen be vroren. Uit andere delen van W.-Europa ontbreken nu nog gegevens. We verwachten ook in N.- Frankrijk veel schade, maar de kans lijkt groot dat de belangrijkste produktiegebieden in Z.-Frankrijk en Italië de dans ontsnapt zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 9