©NDER ©NS GEZEGD..,...! #3 CEBECO-HANDELSRAAD Eén van de belangrijkste punten bij het transport van aardappelen is dat deze niet beschadigd worden. Bovendien mag een voorzichtige behandeling geen nadelige invloed uitoefenen op de capaciteit. De machines van Cebeco-Handelsraad beschadigen de aardappel niét en hébben een grote capaciteit. Werktuigen die uw oogst met zorg behandelen! VOORKOM BESCHADIGING! Met deze werktuigen hebt u geen zorg voor het behoud van de kwaliteit. 14 ZIJN wij pessimistisch gestemd over de invloed van de zeer lage temperaturen in de nachten van 27 op 28 april en vooral van 28 op 29 april op de fruitteelt in ons gebied en trouwens in het gehele land. In deze nachten werden waarden gemeten welke nog nooit zo laag zijn geweest in deze tijd van het jaar. Toen men in de dagen daarna in de boomgaard kwam, was het totaalbeeld zeer verschillend. Soms was het allerbedroe vendst, soms viel het mee. Zeer vele faktoren blijken een rol te spelen bij het bevriezen van de bloesem aan de bo men. De grondsoort is van belang en het ras (het meer of minder ontwikkeld zijn van de knoppen). Verder is ook de ligging van belang. Op Zuid-Beveland blijkt duidelijk de matigende invloed van de Ooster- en Westerschelde, want in de onmiddellijke nabijheid van deze zeearmen is de schade veel kleiner dan meer landinwaarts. In bijna het gehele land en in ons gehele werkgebied is er schade ontstaan. Hoe groot deze zal zijn weten we over enkele weken. Nu is het nog te vroeg om er wat over te kunnen zeggen. Velen zijn allesbehalve gerust en rekenen op een kleine tot zeer kleine fruitproduktie. De klap is daarbij het hardst aangekomen op de jonge bedrijven met de kleine boompjes. Boven de twee meter- grens kan men ook op de zwaar getroffen percelen nog wel goede bloemen vinden. Beneden deze grens is soms alles bevroren en wanneer men kleine bomen heeft bete kent dit dat er vrijwel geen gezonde bloemen te vinden zijn op dit moment. Er zijn telers die menen dat het nog wel mee kan val len met de vruchtzetting, ook al is de bloem nu bruin of zwart. Anderen hebben er geen enkel vertrouwen in. Er is wat dat betreft weinig ervaring, zeker omdat volgens de berichten het nog nooit zo hard heeft gevroren in deze tijd van het jaar. Vve weten echter dat nachtvorst zeer grote schade kan veroorzaken, al hadden we er in ons gebied de laatste jaren weinig mee te maken. 70WEL bij appels en pruimen is de schade ontstaan. Welke fruitsoorten er het ergst aan toe zijn, is moei lijk te zeggen. De verst ontwikkelde knoppen hebben net mogelijk het zwaarst te verduren gehad, maar er zijn ap pelrassen die nog helemaal in de knop zitten waar het ook fout zit. We zijn bijzonder benieuwd hoe het zal af lopen. Zoals het er thans voor staat, menen we helaas dat veel fruittelers in 1976 rekening zullen moeten hou den met een zeer kleine produktie. Wat dat voor gevol gen zal hebben op de prijs is niet te zeggen. Met name is hiervoor van belang hoe de situatie in het buitenland is en daarvan is op dit moment nog weinig bekend. Wel weten we dat het ook in vele andere delen van West-Europa de laatste tijd bijzonder koud is geweest. Met meer dan gewone belangstelling zal de fruitteler in de komende weken de gang door zijn boomgaard maken en de knoppen en bloemen bekijken. De bloeitijd is altijd een spannende tijd met steeds opnieuw de vraag hoe de vruchtzetting zal verlopen en dit jaar is het wel bijzonder spannend vanwege dit ongekende natuurverschijnsel van de extreem lage temperaturen. We zullen er op dit mo ment maar het beste van blijven hopen, maar gerust zijn we niet en velen met ons. IJAT we bijzonder op onze hoede moeten zijn met het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de land- en tuin bouw is algemeen bekend. In toenemende mate wordt gewerkt met minder giftige middelen en de tolerantie per centages zijn zodanig gekozen, dat er geen enkel risico mag schuilen in het gebruik. Voor de afzet van onze pro- dukten is een strikte handhaving en nakoming van de voorwaarden bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen een dringende noodzaak. Zeer grote belangen staan er op het spel en het is te begrijpen dat de Nederlandse tuin bouw er alles aan gelegen is om geen moeilijkheden of problemen in binnen- en buitenland te veroorzaken. Van daar dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen reeds enkele jaren geleden het initiatief nam om te ko men tot een residu bewakinossysteem op sla. Slatelers welke hun produkt veilen moeten tien dagen van tevoren opgeven wanneer ze met de oogst gaan beginnen. Dan worden er monsters genomen en alleen wanneer er geen sprake is van een overschrijding van de tolerantienormen bij residuen van bestrijdingsmiddelen, mag worden ge oogst. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is er van overtuigd dat hiermede een volledig rond zittend controle systeem bereikt is en men hecht er veel waarde aan om dit te handhaven vanwege de enorme belangen die ervoor de tuinbouwafzet op het spel staan. De laatste weken zijn er toch weer berichten in de kranten verschenen over moeilijkheden met betrekking tot de Nederlandse sla op de Westduitse markten. Volgens de berichten uit West-Duitsland zou gebleken zijn dat van de kroppen glassla uit Nederland, welke in de maanden januari en februari onderzocht zijn door de Plantenziek- tekundige Dienst in West-Duitsland, de meeste een teveel aan resten van een schimmelbestrijdingsmiddel zouden bevatten. Volgens sommige krantenberichten zouden ern stige problemen dreigen. Het blijkt dat tot voor kort Nederland en West-Duits land dezelfde residunorm handhaven voor het betreffen de bestrijdingsmiddel (quintozeen), n.l. drie delen op het miljoen Bij een wet die op februari 1976 is ingegaan heeft West-Duitsland de norm echter verlaagd naar 1 deel per miljoen. In Nederland wordt dit hoogst ongelukkig genoemd, vooral vanwege het tijdstip van ingang. De sla waarop het bestrijdingsmiddel was toegepast is geplant in november en vlak voor of na het planten wordt het be treffende middel gebruikt. Bij de tot op 6 februari in West- Duitsland gehanteerde norm was er geen sprake van moeilijkheden, maar door do eenzijdige verlaging in West- Duitsland kan het in een aantal gevallen voorkomen dat er meer dan 1 ppm residu aanwezig is op door Nederland goedgekeurde sla waar mon tot 3 ppm gaat. Overigens blijkt hieruit dat het hard nodig is dat er EEG-normen ko men voor het bepalen van het toegestane residu op groenten en fruit. Op dit moment wordt gesteld dat de Westduitse slatelers in een ongelijke positie verkeren ten opzichte van hun Nederlandse collega's wanneer er ver schillende percentages worden gehandhaafd. In Nederland wordt steeds grote waarde toegekend aan gemeenschappelijk overleg in dezen maar dat zal dan ook moeten zijn over het tijdstip van invoering van een wijziging. Ook dat zal dienen te gebeuren met in achtne ming van wat er reeds heeft plaats gevonden, ledereen zal zijn voor het hanteren van strenge normen in dezen. Men kan echter de zaak ook overdrijven. (Vervolg van pag. 12.) BROUWGERSTCONTRACTEN Het Centraal Brouwerij Kantoor heeft beslo ten voor het komende oogstjaar geen nieuwe voor-aankoopcontracten (teeltcontracten) voor brouwgerst met de handel af te sluiten. De hoofdoorzaak daarvan is gelegen in het feit, dat diverse brouwerijen, gezien het verschil met de marktwaarde in de EEG van voor mout- en brouwdoeleinden geschikte gerst, niet bereid zijn in het kader van vorenbedoelde contracten een zodanige prijs te betalen, dat de teelt van brouwgerst ongeveer eenzelfde financieel ren dement oplevert als de teelt van de wintertar we. Met het Landbouwschap en de handelsor ganisaties is wel afgesproken, dat het onder linge overleg periodiek zal worden voortgezet. Een en ander sluit uiteraard niet uit dat het C.B.K. het komende seizoen Nederlandse brouwgerst tegen marktwaarde zal aankopen! TELERSPRUZEN PEULVRUCHTEN EN ZADEN JANUARI, FEBRUARI 1976 Volgens de door het L.E.I. bekend gemaakte gegevens, hebben de telers in januari en februa ri 1976 voor peulvruchten en zaden gemiddeld de volgende prijzen kunnen maken voor boe- renschone partijen, bij levering af boerderij. Ter vergelijking tevens de prijzen die in januari en februari 1975 gemiddeld werden gemaakt in gul dens per 100 kg (excl. BTW). januari februari 1975 1976 1975 1976 groene erwten 85,10 55,10 67,75 53,55 schokkers 72,65 77,55 60,60 72y55 kapucijners 69,90 63,45 56,85 58,25 bruine bonen 106,50 109,70 104,75 109,85 karwyzaad 152,60 147,15 144,90 144,70 blauwmaanzaad 358,80 386,40 287,35 448,40 Met uitzondering van groene erwten hebben de telers in januari en februari 1976 meer ge maakt dan in dezelfde maanden van het vorige seizoen. De prijzen van groene erwten liggen dit seizoen op een laag niveau. Gedurende de verslagperiode was de stem ming voor peulvruchten vrij lusteloos. Tegen over een beperkt aanbod stond een geringe vraag, zowel voor binnenlandse- als buitenland se consumptie. Voor wat de binnenlandse con sumptie betreft zij opgemerkt, dat, ondanks de hoge aardappelprijzen, de consumptie van peul vruchten niet is toegenomen. De prijshoudende stemming voor voererwten hield verband met de cautieregeling voor melk poeder, welke op andere eiwithoudende vee voedergrondstoffen van toepassing is en een prijsverhogend effect bewerkstelligt. In april 1976 vertoonden de prijzen van karwijzaad een licht dalende tendens. Dit kan worden toegeschreven aan de vrij ruime voor raden en beperkte afzetmogelijkheden voor dit produkt. Blauwmaanzaad was gedurende de verslag periode zeer vast gestemd. In verhouding tot de binnenlandse voorraden zijn de afzetmogelijk heden buiten Nederland ruim. In de prijzen koolzaad kwam vrijwel geen verandering. Het aanbod bestond uit restanten. GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-21200 Cebeco boxenvuller Informeer ook eens naar de Amac stortbak type BLS. Cebeco transporteur Cebeco stortbak Cebeco kipwagen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 14