De maand mei C.A.R. - Goes zuid-westelijk landbouwbedrijf s DRUKKE MAAND VOOR DE BOEG Spuiten is vakwerk Stambonen deze maand de grond In Rundveehouderij - aandacht voor onkruidbestrijding in grasland AKKERBOUW HET. systeem van gedeelde N-giften ver dient op wintertarwe de voorkeur bo ven een éénmalige gift en wordt de laatste O n h Pt InS A BAKKER en Het in handwerk opéénzetten van de bieten vraagt veel arbeidsuren. Het is reeds verscheidene jaren geleden dat we in het Zuidwesten voor de akkerbouw zo'it gunstig voorjaar hebben gehad als het nu gepasseerde voorjaar 1976. Alle gewassen zijn vroeg, onder goede droge omstandigheden en bij een goede bodemstruktuur aan de grond toevertrouwd. Met het huidige machinepark kon in korte tijd al het voorjaarswerk worden verricht Voor een optimale werking van de bodemherbiciden met name in uien en suikerbieten zou nu half april een regenbui niet onwelkom zijn. De steeds grotere oppervlakte per man van deze intensieve gewassen is immers alleen maar mogelijk bij het welslagen van de chemische onkruidbestrijding. De maand mei is altijd een drukke maand, waarin de verzorging van de gewassen veel aandacht vraagt. Met name in de suikerbieten wordt op de meeste bedrijven voor het corrigeren van de stand en vanwege het onkruid nog vrij veel handwerk verricht WENKEN BIJ HET SPUITEN ITR zal deze maand weer veel worden ge spoten. Spuiten is vakwerk! Spuiten is verantwoordelijk werk! Soms wordt het maar al te gemakkelijk haastwerk en ziet men bepaalde voorschriften en wenken op de verpakking gemakkelijk over het hoofd. Ook bestaat er onder wat bijzondere om standigheden gemakkelijk de neiging te gaan experimenteren door toepassing van midde len of methoden waarvoor géén ontheffing werd verleend. Wij menen er goed aan te doen U met name op drie punten te wijzen: a) Toepassing die niet op het etiket zijn vermeld zijn verboden. Naast het risico dat men loopt door een behandeling uit te voeren die onvoldoende onderzocht is loopt men dus ook de kans op een bekeu ring. b) Rijk uw tank zoveel mogelijk leeg op het betreffende perceel voor U gaat tanken. Voorkom verder het overlopen van de tank bij het vullen. De wet verontreini ging oppervlaktewater stelt ook in dit opzicht hoge eisen. c) Pas op voor overwaaien naar naburige gewassen of beplantingen. GRANEN jaren reeds veel met succes toegepast. Een gedeelde gift werkt ook goed op zomertarwe en haver en geeft ook in deze gewassen on geveer hetzelfde effect. Namelijk een gezon der en steviger gewas en de mogelijkheid om later met stikstof bij te sturen en in to taal meer stikstof rendabel te maken. Op zomergerst moet een gedeelde N-gift beslist afgeraden worden omdat dit gauw legering en doorwas bevordert en bovendien de brouwkwaliteit nadelig beïnvloedt. Het bes te tijdstip voor het strooien van de tweede gift is stadium 7. Het gewas is dan zo'n 35 a 40 cm hoog, zodat de kunstmest nog goed over het gewas heen kan worden gestrooid. Dit stadium zal bij wintertarwe dit jaar ver moedelijk in de 3e week van mei worden be reikt en in zomertarwe en haver omstreeks eind mei/begin juni. De hoogte van de twee de gift kan aangepast worden aan de stand van dat moment. Als richtlijn kan dienen dat een normale tweede gift omstreeks 45 kg zuivere N per ha mag zijn, met een varia tie van 30—60 N per ha. Uit het profielon- derzoek op stikstof bleek dit voorjaar dat de percelen met voorvrucht bieten of graan gemiddeld 30 40 kg N armer zijn dan de percelen na voorvrucht aardappelen. Ook de toepassing van CCC en de voet- ziektebestrijding vraagt de aandacht. Hier- voor mag verwezen worden naar een twee tal artikelen die enkele weken terug reeds geplaatst werden. Meeldauw in gerst kan, wanneer geen zaaizaadontsmetting is toegepast, bij vat bare rassen worden bestreden als op het derde blad van bovenaf gerekend meeldauw van betekenis voorkomt, met Calixin, Milgo- E of Funginex. Bij het ras Pirouette, dat een goede meeldauw resistentie bezit, is een be strijding veelal niet nodig. Meeldauwbestrij- ding in tarwe is>minder effectief. Wanneer evenwel reeds vroeg veel meeldauw voor komt kan eventueel ook in tarwe, kort voor het in de aar komen, een bestrijding worden uitgevoerd met de voor gerst genoemde mid delen of met de combinatie spuitzwavel maneb. Calixin is ook toegelaten voor haver, het resultaat ligt ongeveer tussen dat bij gerst en tarwe in. De onkruidbestrijding in granen zal in mei nog veel aandacht vragen, vooral in de percelen waar nog geen bestrijding werd uit gevoerd. Op kamillepercelen kan Basagran P worden aangeraden, waar kamille var kensgras voorkomt is Faneron MCFP op zijn plaats bij een gewaslengte van 15 tot 20 cm. Besteedt vooral ook aandacht aan de klein hoefbladbestrijding. Dit onkruid krijgt extra kansen. Naast 2.4-D gevolgd door MCPA, geeft ook Certrol Combin, met name ge schikt in zomergranen, een goede bestrij ding. .De aardappelopslag geeft ons dit voor jaar hopelijk geen problemen, als de vorst zijn werk goed heeft gedaan. Een combina tie van groeistoffen op basis van benazolin of dicamba en een middel met contactwerking lijkt de meest aangewezen methode. Ook middelen als Certrol Combin en DM 68 ko men hiervoor in aanmerking. Tegen de ak kerdistel zal bijna altijd een bespuiting nood zakelijk zijn. Spuit hiertegen niet te vroeg, maar wacht tot de distels goed ontwikkeld zijn, anders valt het resultaat tegen. De ge waslengte is dan meestal 35 cm. MCPA is goed te mengen met een systemisch fun gicide tegen de voetziekte. Houdt u echter bij alle bespuitingen nauwkeurig aan de voorschriften. Haver is voor de verschillende middelen duidelijk gevoeliger dan de overi ge granen. In dit gewas komen reeds vroeg in grote getale koolzaadglanskevers voor. Deze kever hoeft alleen bestreden te worden vóór de bloei, daar ze de bloemknoppen uitvreet. In het midden van de bloei kan een bestrij ding met het vliegtuig uitgevoerd worden van de koolzaadsmiitkever en de koolzaad- galmug. Als die stand zodanig is dat tot uitrijden moet worden besloten is de gewassenkeuze beperkt indien er tegen onkruiden gespoten is met Kerb of Legurame. Deze bodemher biciden zijn zeer persistent. Als nagewassen komen dan in aanmerking bieten, aardappe len, erwten, stambonen of mais. Het zaaien van zomergranen moet na genoemde midde len ontraden worden. BLAUWMAANZAAD Voor de onkruidbestrijding in blauwmaan- zaad kan het middel Asulox in 6 h ll/2 liter per ha na opkomst worden toegepast bij een gewaslengte van minimaal 5 cm. Ook wan neer na het zaaien Asulox is toegepast, kan het nodig zijn na opkomst nogmaals te spui ten. In dit geval maximaal 6 liter gebruiken. De werking verloopt langzaam, maar is dik wijls beter dan bij toepassing na het zaaien. Onderteelt van karwij kan geremd worden. Aanvankelijk leek het erop dat voor de onkruidbestrijding in blauwmaanzaad na op komst, dit jaar ook reeds het middel Dicu- ran grote schaal toegepast zou kunnen wor den. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Hoogstens zal door de firma Ligtermoet die rit middel brengt, op een enkel perceel Dicu- ran proefsgewijs kunnen worden aangewend. Bij het algemeen voorkomende ras Marian ne is de meest gewenste standdichtheid 80 100 planten per m2. Mechanisch dunnen zal daarom slechts zelden nodig zijn. SUIKERBIETEN DE suikerbieten zijn dit jaar vroeg ge zaaid onder vrij goede omstandighe den. Hopelijk is de veldopbrengst goedi. Er is in toenemende mate op eindafstand ge zaaid, tot afstanden in de rij van wel 20 cm. In veel gevallen zal besloten worden tot een chemische onkruidbestrijding over het ge was, met Betanal. Vaak wordt dit middel als rijenbespuiting toegepast. Wacht niet te lang, reeds vanaf 2 gestrekte kiemblaadjes van de bieten is een Betanal-bespuiting mo gelijk. Bij grotere onkruiden valt het resul taat tegen. Cm het effect van Betanal te ver beteren worc'it soms 5 1 Schering - 11 E olie toegevoegd. Pas hiermee op, want het kan ernstige schade aan de bietenplantjes ver oorzaken. A'leen als de temperatuur lager blijft dan 18° C, de onkruiden afgehard zijn en de bieten er gezond voorstaan is deze toevoeging van olie verantwoord. Nacht vorst voor of na de bespuiting alsook een bespuiting met parathion, b.v. tegen trips, 'maken de bieten gevoeliger voor Betanal. In zulke gevallen liever de hoeveelheid Betanal wat verlagen en de olie maar vergeten. Houdt u bij de Betanal-bespuiting aan de voorschriften, met name bij rijenbespuiting omdiat dit vaak problemen geeft. Eerst de aangemaakte Betanal in de tank, daarna water bijvoegen. Maak niet meer oplossing klaar, dan in 1 uur verspoten wordt. Spuit met ten hoogste 280 1 water per ha. Voor enige nawerking kan Pyramin of Venzar worden toegevoegd. ^EN aanzien van het plantenbestand be staan er diverse mogelijkheden: A. Dunnen in handwerk: Dit zal vaak be staan uit een meer of mindere correctie van het opgekomen plantenbestand, af hankelijk van de gekozen zaaiafstand in de rij. Een plantenaantal van 70.000 per ha is het meest ideaal, dus bij 50 cm rijenafstand 3 4 planten per strekkende meter. B. Zaaien op eindafstand: Sinds de opkomst van het genetisch éénkiemig zaad is deze methode sterk toegenomen. Bij deze me thode van zaaien kan men weinig meer veranderen, behoudens wat corrigerend handwerk. Dit geeft in veel gevallen wel een mooiere stand voor het oog, maar is vaak niet of nauwelijks rendabel. Ge wenst aantal planten 80.000 per ha (dit is 40 planten per 10 meter rijlengte). Een wat te dikke stand is weinig nadelig op de uiteindelijke opbrengst. C. Machinaal dunnen: Het mechanisch dun nen met zowel de blinde dunner als de tastdunner is nooit algemeen toegepast. Met de komst van het genetisch eenkie- mig zaad hebben velen gekozen voor het zaaien eindafstand. Met beide machi nes zijn bij een redelijk goed verdeeld plantenbestand goede resultaten te berei ken. De tastdunner levert voor het oog wat mooier werk, is echter aanmerkelijk duurder en dit is wat financieel resultaat betreft er vrijwel nooit uitgekomen. In Bedrijfsvoorlidhters: 1 Ing. R. v. dL MEER 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 8