©NDER ©NS GEZEGD. Siergrassen een gracieus spel van vormen in beweging 19 TUINTIPS Beveland B.V. C. J. NOUSE Bij het samenstellen van een tuinbeplanting richt de aandacht zich nog voornamelijk op het kiezen van planten met een indrukwekkende kleurenrijkdom. Zo'n uitgangspunt is echter nogal eenzijdig en kan hoogstens leiden tot een overdadige bloemenhof. Bij de plantenkeuze moeten we beseffen dat het niet om kleur alleen gaat. Ook de vormen rijkdom van de planten speelt een belangrijke rol. En in ons streven naar een wat na tuurlijker en ongedwongen woonomgeving kunnen siergrassen een interessante rol spe len. Wie oog heeft voor sierlijke vormen, elegante lijnen en ingetogen kleuren, zal gefas cineerd zijn door wat siergrassen in dat opzicht te bieden hebben. Cortaderia selloana of Pampasgras. Toepassing: In de siergrassen is er een grote variatie. Er zijn soorten die geweldig uitgroeien en soorten slechts een bescheiden plaatsje in- bruiken en groepsgewijs in de border. In de kleurrijke vasteplantenborder dienen ze dan om de soms wat al te felle kleuren wat te verzachten. De kleine siergrassen worden groepsgewijs aangeplant als bodembedekkers met een enkele solitairplant ertussen, in combinatie met heidesoorten, in de rotstuin e.d. STANDPLAATS De meeste siergrassen stellen weinig eisen aan de grond. De kleinere fijne soorten ge ven de voorkeur aan een droge, zonnige standplaats, terwijl de grotere, welig groei ende soorten een vochtiger en voedzamer plek op prijs stellen. De forser groeiende soorten stellen een goede bemesting als voorwaarde, maar met stikstof moeten we voorzichtig zijn. Bij teveel stikstof worden de halmen slap met als gevolg dat bij de eerste windstoten de planten uitéénwaaien en gaan legeren. 'En juist dat iis jammer om dat met name in de winter de met sneeuw of rijp bedekte planten zo schilderachtig zijn. Om die reden moeten we de planten voor de winter zo weinig mogelijk afsnijden. Pennisetum compressum. nemen. De grotere soorten gebruiken we alleen-staand als solitair, in groepen aan sluitend aan de heersterborder of langs een flinke vijver of waterpartij. De middelhoge soorten zijn in kleine tuinen solitair te ge Festuca glauca of Blauw schapegras berijpt in de winter. SORTIMENT Er is een vrij groot sortiment van interes sante siergrassen. Een aantal daarvan zullen we wat nader bekijken. CORTADERIA SELLOANA OF PAMPASGRAS Een algemeen bekend siergras van flinke afmetingen. Geliefd vanwege z'n grote op vallend zilverwitte pluimen die in de na zomer de plant majestueus tooien. Is een zeer geschikte solitairplant. Moet tegen strenge vorst beschermd worden. ELYMUS ARENARIUS OF ZANDHAVER Een siergras met blauw-grijze bladeren; wordt ongeveer 60—-100 cm hoog. De 30 cm lange aren geven deze robuste plant een speels aanzien. De zandhaver leent zich uit stekend voor de patiotuin en als solitair- groep tussen lagere bijpassende planten. FESTUCA GLAUCA OF BLAUW SCHAPEGRAS Een zeer fijn siergras, 2030 cm hoog, met fijne blauw berijpte blaadjes. Vormt aanvankelijk ronde pollen die zich later tot een zode aanéénsluiten. Zeer geschikt om groepsgewijs aan te planten als vakbeplan ting met een enkele solitair of gecombineerd met passende planten in de rots- of heide- tuin. HELICTOTRICHON SEMPERVIRENS OF SIERHAVER Een ijlgrociende plant met smalle blauw grijze bladeren. De gracieus wuivende aren maken dit elegante siergras zeer geschikt om als solitair of in kleine groepjes aan te planten in een patiotuin, heidetuin, 'border e.d. MISCANTHUS SINENSIS Een hoog opgaand siergras met sierlijk gebogen groene bladeren en grote wit-bruine pluimen. Geschikt om aan te planten langs vijvers, aansluitend aan heester- of conifere- groepen en om lelijke hoekjes te camoufle ren. Van deze soort bestaan een aantal vor men met geel-wit gestreepte bladeren. PENNISETUM COMPRESSUM Een ongeveer 50 cm hoog wordend sier gras met interessante dicht cilindrische aar- pluimen. PREVICUR NIEUW FUNGICIDE VOOR SIERTEELT De laatste jaren is er in de sierteelt een duidelijke toename gekonstateerd in het optreden van schimmel aantasting door Pythium en Phytophthora. De oorzaken hiervan zijn velerlei zeker heeft hier ook het toenemend gebruik van systemische middelen een rol gespeeld. Deze middelen hebben zoals Ibekend, een 'breed wer kingsspectrum, maar blijken tegen Pythium en Phy- thophthora in het geheel geen werking te hebben. In oktober 1974 werd speciaal voor de bestrijding van VAN SCHERING NED. B.V. deze ziekten het middel Previcur op de Nederlandse markt geïntroduceerd door Schering Nederland B.V., Agro Divisie, Boxtel. Aanvankelijk had het middel uitsluitend een toela ting voor gebruik in trekteelten van bloembollen zoals b.v. van 5° tulpen. Sinds kort is het middel echter ook toegelaten voor toepassing in de sierteelt. In proeven en op semi-prak- tijksohaal zijn bijzonder interessante resultaten verkre gen, onder meer in teelten als Gerbera, Poinsettia An- thurium, Chrysanten, Euphorbia, Saintpaulia, Cycla men, Pelargonium etc Previcur is een vloeibaar middel dat kan worden toe gepast d.m.v. grondbehandeling, aangieten, dompelen of spuiten. Gezien het feit dat meestal ook andere schimmels een rol kunnen spelen verdient het aanbeveling om gelijk tijdig met Previcur een systemiscb middel toe te passen. De meeste ervaring is opgedaan in kombinatie met Top- sin-iM. 5' A PRIL doet wat hij wil" leerden we vroeger op school in het rijtje van kenmerken van de ver- schilende maanden van het jaar. April 1976 maakt hierop geen uitzondering. Op het moment dat we dit schrijven zijn er af en toe regen-, sneeuw- en hagelbuien en waait opnieuw de harde noordoostenwind. Het grootste deel van West-Europa rilt onder de. koudegolf die thans reeds bijzonder lang duurt. Volgens de weerdeskundigen zou er in de tweede helft van deze week kans zijn op verbete ring maar tijdens het vorige weekeinde was daar nog weinig van te merken. In verband met het weer zijn er vooral in de tuinbouw de nodige zorgen. De peren en pruimen staan in volle bloei. Er is geen bij in de boomgaarden te bekennen en temperaturen van hoogstens 10° overdag en dicht rond het vriespunt in de nacht zijn niet bevorderlijk voor een gunstige vruchtzetting. Er is veel bloesem aan de bomen maar de vruchten zitten er nog niet aan. leder weet dat er veel gebeuren kan in deze periode en daarom is het voor de fruitteler een bijzonder spannende tijd. Overi gens moeten we er bjj opmerken dat we altijd eerst ach teraf kunnen bekijken hoe het is geweest. Toch zal de ontwikkeling van de bloesemknoppen der vruchtbomen door gaan en zonder twijfel zal er in het komende week- ende allerwege in ons gebied veel te genieten zijn van de fraaie bloesems. Naast het wit van de peren zal dan ook het rose van de eerste appels de boomgaarden sie ren. \7OLOP oogsttijd is het thans voor onze collega's die winterbloemkool in hun teeltplan hebben. In de afgelopen week kwam de aanvoer van dit produkt op gang. Het centrum van de aanvoer in ons gebied ligt bij de veiling in Middelburg. Bestuur en direktie zijn aktief om hun taak als afzetorganisatie waar te maken. Men doet veel aan de begeleiding van de teelt en de voor lichting aan de telers. Vooral het veilingklaarmaken van het produkt is een belangrijke zaak en daarom was het nuttig hiervoor een voorlichingsbijeenkomst te beleggen. De grote belangstelling bewees de noodzaak van een dergelijke bijeenkomst. Jammer was het dat tot eind vorige week de prijs het een beetje liet afweten. De allerbeste kwaliteiten brachten een redelijke prijs op, maar er moest toch ook heel wat worden verkocht tegen een te lage prijs. Vooral betrof dat de mindere kwaliteiten en kleine maten. Het bewijst dat ook de teelt van winterbloemkool niet zonder risico's is. Dat wisten we overigens al lang. Men moet zeker een bepaald vakmanschap bezitten om deze teelt tot een succes te laten worden, en ook dan heeft men het lang niet altijd in de hand. Er zijn echter deskundigen die de teelt begeleiden en het is belangrijk daar gebruik van te maken. De oorzaak van de wat tegenvallende prijs schuilt hoofdzakelijk in het gróte aanbod van winterbloemkool uit Frankrijk tegen betrekkelijk lage prijzen. Verwacht wordt dat deze kool in de loop van de komende week in kleinere hoeveel heden beschikbaar zal komen. f")VER het voedsel en alles wat daarmee verband houdt is in deze tijd veel te doen. De aardappel prijzen zijn nog steeds voorpagina nieuws. Nog altijd zijn er berichten over de grote moeite welke het kost de snel groeiende wereld-bevolking van eten te voorzien en de mededelingen over voedselschaarste zijn niet van de lucht. Volgende week wordt in Utrecht een symposium ge houden onder de titel .Voedsel voor allen, plaats en rol van de EEG". In een publikatie die ter gelegenheid van dit symposium verscheen wordt diepgaand ingegaan op het probleem van het voeden van de toekomstige wereld bevolking. Uitgangspunt bij de stellingen welke daar aan de orde komen is dat de z.g. rijke landen een grote ver antwoordelijkheid moeten dragen voor de voedselsitua tie in deze wereld. Uiteraard is het onmogelijk en niet de bedoeling wat dieper in te gaan binnen deze rubriek op hetgeen volgen de week in Utrecht aan de orde komt. Prof. dr. J. Tinber gen schrijft over de vele dreigingen van deze wereld waarvan de voedselschaarste door hem wordt aange merkt ais de belangrijkste dreiging omdat de honger in de wereld reeds thans een ernstige zaak is. In een ander artikel lezen we dat naar schatting 400 miljoen mensen in deze wereld lijden aan honger en ondervoeding en dat dit in hoofdzaak komt door de ongelijke verdeling van het voedsel dat in de wereld wordt georoduceerd. In wereld- verband gezien is er op dit moment voor ieder wel vol doende eten maar het is een bijzonder moeilijke zaak om het te*S<rijgen op de plaatsen waar het nodig is. De groei van de bevolking in de landen waar honger heerst en voedselschaarste is, gaat enorm snel en daar om worden de problemen rond dit vraagstuk steeds gro ter. Deskundigen hebben uitgerekend dat er eerst over ander halve eeuw een stabiliteit van de wereldbevolking mag worden verwacht en dat er dan driemaal zoveel men sen op de aarde zullen wonen als op dit moment. De zeer wetenschappelijke benadering over deze zaak welke we lazen, zullen we hier niet uitwerken. We hebben begrepen dat er in wereldverband gezien enorme proble men liggen en te overwinnen zijn en dat geleerden van naam ook niet direkt oplossingen zien voor dit vraagstuk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 19