BASF Kalender voor het houden van schapen Mei 1976 Voor bedrijfszekerheid de ideale combinatie Pyramin Betanal BASF-produkt Weer zo'n uitgedokterd 17 4 Na de veelal drukke tijd rond de geboorten is nu een wat rustiger periode aangebroken. Het spreekt vanzelf dat-de aandacht voor .de dieren ook in deze overgangs periode niet mag verslappen. Vooral de beweiding moe ten we goed in de gaten houden, anders zou de groei van de dieren wel eens kunnen afnemen met als gevolg verlies van kleur en een fikse daling <van de handels waarde. Met het op peil houden van de voedselvoorzie ning kunnen we dit echter voorkomen. Op rundvee/ •sc.iapenbedrij ven gebeurt het nog wel eens, dat het 'beste gras wordt bestemd voor de melkkoeien, terwijl dan bovendien nog een aantal percelen voor hooi- en kuilvoerwinning wordt afgezonderd. Dit heeft dan tot gevolig, dat de schapen gras van een mindere kwaliteit tot zich moeten nemen. DE VOEDING Als we te maken hebben met een laat inzsttend voor jaar zullen er problemen ontstaan voor de voeding, doordat de grasgroei is vertraagd. De melkgift van de ooien neemt na de derde week af. Vanaf die tijd zuLen de lammeren hierdoor in toenemende mate ander voer moeten gaan opnemen. In een normaal voorjaar is er voor het 5 a 6 weken oude lam voldoende jong eiwitrijk tgewas. Het lam heeft hier meestal wel genoeg aan. Is dit niet het geval, dan is het noodzakelijk om krachtvoer bij te voeren. Het is onjuist te denken, dat we met krachtig bijvoeren van de ooien het teruglopen van de melkgift kunnen voor komen. Alleen de eerste twee weken na de geboorte, kunnen we de melkigift beïnvloeden, doch na deze tijd zal bijvoeren slechts de ooien zelf ten goede komen. Het verdient daarom aanbeveling het krachtvoer de lam meren rechtstreeks te geven. Op bedrijven met ruimtegebrek is het beter de lam meren tydig te verkopen. Op de vooraarslammer-markt is de vraag naar weidelammeren groot Lammeren, die goed ontwikkeld zijn, een (gewicht hebben tussen de 25 en 30 kg en tevens een mooie, gesloten vacht en een gezonde kleur hebben, zullen in de meeste gevallen een goede prijs opbrengen. DE BEWEIDING Tot het afwennen (spenen) van de lammeren kunnen we, afhankelijk van het ibedrijfstype. als volgt te werk igaan: de ooien met hun lammeren ruim weiden, tussen de koeien in of er achteraan; PRIJSWINNAARS „PAASPUZZEL" Het doet ons een genoegen de volgende prijswinnaars van de (vele goede inzenders van onze Paaspuzzel be kend te maken: le prijs: Boekenbom .van 30,Mevr. IJL A. de-Vrieze- Pleune, Burghseweg 27 te Haamstede. 2e prijs. Boek en bon van ƒ20,Mevr. A. Sinke-Tor- bijn, Ruisehaelstraat 13 te Goes. 3e prijs: Boekenbon van 10,L. iBimmel, Burgemees ter Bouwmanstraat 7 te Grijpskerke. De 'bonnen zullen in de loop van de week aan de prijswinnaars worden toegezonden. De juiste oplossing luidde: „DE KIPPEN KAKELEN HET UIT. DE LENTE GEEFT EEN NIEUW GELUID". de ooien met hun lammeren op aparte percelen om- weiden, Per hectare kunnen 16 ooien met hun lam meren worden geweid. (Let er vooral op, dat het gras niet te lang wordt)'; de ooien met hun lammeren op een standweide hou den en de lammeren met korrels of graan in spe ciale lammerbakken bijvoeren; de ooien met hun lammeren bij voorkeur niet weiden op percelen waar de vorige herfst veel lammeren heb ben gelopen. 'Dit in verband met een overwinterde wormbesmetting in het weiland. Voor Tholen staat op het programma het on geveer 3,5 km lange dijkgedeelte vanaf stad Tholen tot aan cte hoek van de Razernijpolder. •Het bestek is in voorbereiding met de bedoeling ook op 26 mei a.s. het werk aan te besteden. De onderhandelingen voor de grondverwerving zijn gaande. ZUID-BEVELAND De versterking van de zeedijk tussen de Zand- kreekdam en Kattendijke (lengte ongeveer 7 km) is op 7 april j.l. aanbesteed. Onderdeel van het werk vormt de versterking van een onge veer 700 meter lang dijkgedeelte ter plaatse van de inlaag westelijk van het Goese Sas. In overleg met de Stichting Natuur en Milieu zal de uitvoering van dit onderdeel pas in 1977 aan de orde komen. In de vergadering van de stuurgroep is uit voerig gesproken over de problemen, die de verhoging van de zeedijk van de calamiteuze Wilhelminapolder bij de Zandkreekdam met zich zal meebrengen voor het restaurant Bistro Katseveer in het voormalige veerhuis. De ex ploitant van het restaurant heeft de 'bemidde ling van gedeputeerde staten ingeroepen. Dit college heeft de stuurgroep verzocht de zaak nog eens te bekijken. De stuurgroep verzocht een kleine werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van het bureau dijkversterkingen, het waterschap en de provincie, het onderwerp te bestuderen. De verdere technische uitwerking van de ver zwaring van dë zeedijk tussen Kattendijke en Wemeldinge wordt momenteel voorbereid. De stuurgroep besloot minister Westerterp te be richten, dat haar voorkeur terwille van het behoud van het fraaie uitzicht vanaf de weg op de dijk naar beide zijden uitgaat naar een buitendijkse verzwaring van de zeedijk ter plaatse van de boerderij „Stelhoeve" en de camping „Klein Stelle" bij Wemeldinge. Als overweging heeft gegolden, dat bij een binnen- dijkse verzwaring de als een waardevol monu ment aan te merken boerderij en een groot dieel van de camping zou moeten verdwijnen. HAVEN VAN STAVENISSE Ter beveiliging van de kom van Stavenisse op Tholen geeft de stuurgroep de voorkeur aan de bouw van een stormvloedkering in de mond van de haven. De stuurgroep koos daarmee één van de drie mogelijke oplossingen zoals die worden genoemd in een rapport, dat het Inge nieurs- en Architectenbureau Van Hasselt en De Koning uit Nijmegen in opdracht van het bureau dijkversterkingen Oosterscheldie heeft uitgebracht. De beide andere mogelijkheden zijn het verhogen van de»-dijken rond de haven en de volledige afsluiting van de haven door de aanleg van een dam in de havenmond. Het verhogen van de dijken rond de haven kost verreweg het meest. Een afsluitdiam zou, inclusief de kosten van het verleggen van een rioolleiding, veel goedkoper zijn. De kosten van een stormvloedkering liggen tussen beide vorige oplossingen in. De stuurgroep was van mening, dat volledige afsluiting uit planologisch oogpunt niet aan vaardbaar is, dat bij dijkverhoging de ingreep in de bestaande situatie zeer groot zal zijn, maar dat deze bij een stormvloedkering als praktisch nihil kan worden beschouwd. Het bureau dijkversterkingen zal het plan nu ver der technisch uitwerken. In verband! met de gevaarlijke situatie te Stavenisse, die bij de storm van begin januari opnieuw bleek, heeft het gemeentebestuur van Tholen geen bezwaar dat het havenkanaal ge durende het volgende stormseizoen door middel van een aarden dam tijdelijk wordt afgesloten. DIJK- EN OEVERVALLEN ■Door ir. Van de Weele werd tevens een over zicht gegeven van de plaatsen waar zich vanaf 1973 dijk- en oevervallen hebben voorgedaan. Uit peilingen is gebleken, dat op een aantal plaatsen de oevers sterk werden aangevallen! perzikkruid Pyramin na opkomst tegen probleemonkruiden zwarte nachtschade herik De laatste jaren passen steeds meer bietentelers ook bij een tweede bespuiting Pyramin toe. Omdat de voordelen voor de hand liggen. Pyramin wordt goed verdragen door de biet, heeft een brede werking en een nawerking die vele weken aanhoudt. Door de tweemalige toepassing van Pyramin is het mogelijk om het effect op zwarte nachtschade en ganzevoet aanmerkelijk te verbeteren, met name op gronden die goed reageren op bodem herbiciden. Moderne bietentelers werken dan ook graag met Pyramin. Betanal/Pyramin een krachtig contactherbicide tegen zeer veel tweezaadlobbige onkruiden waaronder veelknopigen, zoals perzikkruid (roodbeen) en waterpeper (bitterplant). Ook tegen grotere herik en grotere koolzaadopslag. Remt aardappelopslag (twee keer spuiten). De combinatie is gemakkelijk verspuitbaar. BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Telefoon 085 - 71 71 71 ganzevoet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 17