dakbedek kingen van asbestcement golfplaten VIVJI VIV%iVI I 10 Een uitgave van de commissi Cement Herengracht 502, Amsterdam Veiligheid Ondanks de grote mechanische sterkte van de asbestcement golfplaten, mag men beslist niet zonder meer op het dak lopen. Wanneer men voor werkzaamheden op het dak aanwezig moet zijn, dienen planken of ladders te worden neergelegd en alleen daarop moet men lopen. Afschuinen van de plaathoeken Het leggen van de platen geschiedt van onder naar boven, zodat hoger gelegen platen over lager gelegen platen heensteken. De platen worden recht boven elkaar en naast elkaar aangebracht, met dien verstande dat ook in zijdelingse richting een overlap wordt aangehouden. Voorkomen moet worden dat bij kruisingen van de horizontale en zijdelingse overlap, er vier plaatdikten op elkaar komen te liggen. Dit zou in de platen tot ongewenste spanningen leiden, terwijl ook onaanvaardbare spleten zouden ontstaan. Van twee schuin tegenover elkaar gelegen platen worden daarom hoeken afgeschuind. Bevestiging van de platen; het voorboren De bevestiging van de platen aan de gordingen gebeurt bij stalen gordingen met zgn. haakbouten en bij houten gordingen met houtdraadbouten. De boutgaten in de platen moeten worden geboord, en moeten ten minste 2 mm groter zijn dan de diameter van de bout. Het boren van deze gaten is beslist noodzakelijk omdat het doorslaan van de bouten door de platen een te groot en onregelmatig gat veroorzaakt, waardoor de platen van het dak kunnen waaien. Eventuele werking van het dak kan op deze wijze geen schade aan de platen veroorzaken. Aanbevolen wordt om thermisch verzinkte bouten te gebruiken. ZINK Welke hoeken moet men afschuinen? Het dekken van het dak gebeurt altijd tegen de overheersende windrichting in, dus zoveel mogelijk van noordoost naar zuidwest. Op de tekening hiernaast staat aangegeven welke plaathoeken men dan moet afschuinen. Voor dit afschuinen kan men een slijpschijf of een fijn getande zaag gebruiken. Overigens treft men in de handleidingen van de fabrikanten meer gedetailleerde instructies aan omtrent dit afschuinen van hoeken. Verdere afwerking De bouten moeten op een topgolf van de plaat worden doorgevoerd, dus op een hoog gedeelte. Het aantal bevestigingspunten per plaat is verschillend, de handleidingen van de fabrikanten verstrekken daarover meer informatie. Geadviseerd wordt bovendien om bijpassende sluitschelpen te gebruiken, dit om de ruimte tussen gat en bout zo goed mogelijk waterdicht te maken. Voorbereiding Bij het leggen van de golfplaten moet men er rekening mee houden dat deze elkaar voldoende overlappen. In dit verband maakt men een onderscheid tussen daken met een helling kleiner dan 15°, waarbij de overlapping in hoogterichting ten minste 200 mm moet bedragen en daken met een helling groter dan 15°, waarvoor een overlapping van minimaal 140 mm geldt. Uitgaande van een plaat lengte van 1525 mm en een dak met een helling groter dan 15°, zal de gordingafstand hart-op-hart gemeten, 1385 mm bedragen. Bij een dakhelling kleiner dan 15°, bedraagt de gordingafstand 1325 mm. Werkende breedte Ook in breedterichting is uiteraard een overlap nodig. Bij een plaatbreedte van bij voorbeeld 1100 mm, moet men rekening houden met 50 mm overlap, waardoor de werkende breedte 1050 mm bedraagt. De ligging van de platen moet men afstemmen op de over heersende wind- en dus regenrichting, in Nederland het zuidwesten. De neergaande golf legt men met de windrichting mee over de opstaande golf van de voorafgaande plaat (zie de tekening). Nokstukken Wat voor het leggen van de platen geldt ten aanzien van windrichting, geldt ook voor de nokstukken. In de regel zijn nokstukken voorzien van een opstaande rand, de sok genoemd. Deze sok moet met de wind richting mee worden gelegd. Het doel hiervan is inwateren te voorkomen. T oepassingsgebied In de boerderijbouw wordt op grote schaal gebruik gemaakt van asbestcement golfplaten als dakbedekking. Wanneer deze platen met hun dikte van ca. 6 mm en het relatief lage gewicht van ca. 17 kg/m- goed worden aangebracht, vormen zij jarenlang een probleemloze dakbedekking. In deze uitgave wordt een beknopte handleiding gegeven omtrent de juiste montage en bevestiging van deze golfplaten. Formaten In de handel zijn platen van verschillende standaardlengten niet verschillende profielen verkrijgbaar Standaardlengten zijn bij voorbeeld: 1220-1525-1830-2135-2440 mm. De platen tot en met de standaardlengte van 1525 mm kunnen zelfdragend worden gelegd, voor de grotere lengten is een extra gording noodzakelijk. In de boerderijbouw wordt veelal het plaattype met een lengte van 1525 mm en een breedte van 1,10 m toegepast; de golfhoogte van deze platen is ca. 5 cm. Kwaliteit Asbestcement golfplaten zijn verkrijgbaar bij de bouwmaterialenhandel. Het is van belang na te gaan of de aan te schaffen platen voldoen aan de kwaliteitseisen zoals die zijn neergelegd in het normblad NEN 7004. (Dit normblad zal binnenkort worden herzien.) Platen die volgens deze kwaliteitseisen zijn vervaardigd, voldoen aan een aantal eisen met betrekking tot de afmetingen, materiaaldikte, waterdichtheid, buigtreksterkte enz. Opslag op het werk Wanneer de platen worden aangevoerd, verdient het aanbeveling deze op te slaan in een overdekte ruimte. Bij opslag buiten, moeten de platen goed worden afgedekt om te voorkomen dat er vocht tussen de platen kan dringen. Daardoor kan namelijk kalkuitslag ontstaan, die moeilijk te verwijderen is. KITSNOER Voegen dichtkitten? Bij geringe dakhellingen wordt door de fabrikanten aangeraden de horizontale overlappen af te dichten met een kit, waarvoor speciale kitsnoeren in de handel zijn. Bij de boerderijbouw komen dergelijke flauw hellende daken weinig voor. Bij ligboxenstallen wordt evenwel, in tegenspraak met de richtlijnen van de fabrikant, aangeraden geen kit te gebruiken. Bij niet gekitte daken ontstaat namelijk een toevallige' ventilatie, die condensvorming aan de onderzijde van de platen, vooral in stallen met een vochtig klimaat, voorkomt. Het materiaal Asbestcementplaten worden vervaardigd uit een mengsel van asbestvezels, cement en water. Het uiterlijk van de platen is licht grijs maar door toevoeging van kleurstoffen kunnen platen in andere kleuren worden vervaardigd. Eén zijde van de plaat, namelijk de toekomstige buitenkant, wordt gesatineerd, dat wil zeggen voorzien van een kunststofcoating. Deze beschermende laag dient onder meer om mosvorming tegen te gaan. Voorzichtig behandelen Bij verwerking van de platen wordt geadviseerd deze niet van de stapel af te trekken of af te schuiven, maar elke plaat afzonderlijk van de stapel af te tillen. Door schuiven kan namelijk de beschermende satineerlaag worden beschadigd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 10