9 De zeer auto-minded zijnde Ja cobus (Koos) van de Hil, is in 1901 te Willemstad (Noord-Bra bant) geboren op de hofstede „Leeuwen-Sté". waar hij ook is opgegroeid en vele jaren ge boerd heeft. Hij renteniert reeds 10 jaar en woont nu aan de mooie Koningin Wilhelminalaan in een grote riante woning, eveneens in Willemstad. Met hoeveel auto's hebt u 25 jaar schadevrij gereden? „Om te beginnen een Skoda, daarna een Merce des. twee keer een BjMjW. en thans een nieuwe Mazda. Ik mag niet aan reclame doen, maar ik vind de Mazda een bijzonder prettige wagen." Wanneer behaalde u uw rijbewijs? „In 1918 ben ik motor gaan rijden en in 1924 auto. Bij mijn weten heb ik nimmer examen gedaan. Ik kreeg op aanVraag zonder meer mijn rijbewijs. Ik had ook 6 jaar motor gereden." Bent u aan uw auto gehecht? „Ja. zelfs zeer gehecht. Het is voor mij altijd moei lijk een auto waarin ik jaren gereden heb, op te ruimen. Ik zorg voor mijn auto als voor mijn vrouw!" Dat blijkt ook wel, want als de motor De grote hengstenkenner Maar ten van Fraayenhove, nog steeds woonachtig op zijn 24 ha groot landbouwbedrijf genaamd „De Ronde Putten", is in 1895 gebo ren in Axel. Zijn zonen wensten geen boer te worden. Vandaar dat hij nog steeds op zijn bedrijf in Axel woont. In 1975 boerde hij nog zelf; thans heeft hij zijn grond verpacht. Rijdt u nog auto op uw 80-jarige leeftijd? „Neen, ik ben er in 1975 mee gestopt, mede op advies van mijn vrouw. Mijn auto was versleten en ik kreeg last van mijn been. waardoor het autorijden gevaarlijk werd. „Mijn vrouw wil me nog een poosje sparen", voegt hij er aan toe! Hoeveel auto's hebt u versleten? „Na de oorlog b^gon ik met een Willy-Landrover Jeep. Daarna twee keer een Ford en tot slot een Taunus, welke nu versleten is." Hebt u ook examen moeten doen voor het rijbewijs? „Een voor mij onbekende bouwaannemer in Hulst Aan de Blaaksedijk te Fijnaart (Noord-Brabant) ligt de goed ver zorgde en mooi gelegen boerderij „De Blaak". Sedert 1945 wordt zij bewoond door landbouwer Hen drik A Timmers, die in 1933 te Heiningen is geboren. Met zijn 27-jarige zoon Adrie bewerkt hij een 32 ha groot akkerbouwbe drijf. Hebt u wel eens schale gemaakt de laatste 25 jaar? „Ach, waarom zou ik. Dat ligt immers aan jezelf. Het stuur beheersen en ifitkijken, dat is alles." Hoeveel auto's hebt u gehad in deze periode? „Dat waren twee Hillmans, een Taunus, een Opel, een Peugeot 404 en thans rijd ik in een Peugeot 504." Op de 6e etage van de serviceflat „De Waranda" in Bergen op Zoom woont de heer Leendert Hoek, ge boren in 1903 in Zuid-Beijerland. Hij is vanaf 1925 tot 1956 land bouwer geweest op de hofstede „Op en Neder" te Heiningen. Een ondeugende opmerking van de interviewer was: „U hebt goed geboerd, want u bent op 53-jarige leeftijd reeds gaan rentenieren." Dat beaamt hij; zijn vrouw ookl Hebt u met de auto wel eens schade gehad? „Nimmer schade gemaakt, ook niet door anderen aangereden. Ik helb dus wel wat geluk gehad, want men kan nog zo'n voorzichtige rijder zijn, een an der kan ook schade veroorzaken". Welke auto's hebt u deze 25-jarige periode gehad? „Een Ford Consul (deze is tijdens de watersnood ramp 1953 verdronken), daarna een Ford Anglia, een Opel Olympia en thans een Opel Kadett". „Een prettig wagentje voor oude mensen", voegt hij er aan toe. kap omhoog gedaan wordt, is deze zo schoon dat je er van kan eten. De boterham zou niet zwart zijn. Zelfs de „O. V.M.-stikker 25 jaar" siert zijn auto. Hoeveel kilometers hebt u gereden? „Dat zal zo ongeveer 10.000 km per jaar zijn, dat betekend, dus 250.000 km in deze schadevrije pe riode. We zijn vorig jaar nog twee keer naar Groningen geweest. Mijn dochter woont in Zuid- laren. Regelmatig kruisen wij Nederland door. Ook Parijs en Normandië is voor ons bekend ge bied." Wel eens een bekeuring gehad? „Ja. in 1967 in Rockanje. Ik reed door bij stop sein van de politie. Dat was alles. Ik hoop dat het mijn laatste blijft." Bent u wel eens bij een aanrijding betrokken geweest? „In 1955 reed ik met mijn vrouw op de grote ver keersweg BredaOosterhout. Een leswagen van de Militaire Politie stak plotseling de weg o7/er en ik ramde hem. Erg veel schade, maar die werd door de tegenpartij goed betaald. Mijn vrouw heeft er nog enkele lidtekens van overgehouden, maar ondanks alles zijn we er goed van afgeko men. Het is wel de schrik van je leven op dat moment." Heeft de mentale instelling iets met autorijden te maken? „Dank zij mijn mentale instelling heb ik 25 jaar fortuinlijk gereden. Je moet achter het stuur was de examinator. In 1947 deed ik examen in Hulst. Enkele straten doorrijden, enkele theoreti sche vragen beantwoorden en het was gebeurd. Alles was okè, en ik was in één keer geslaagd." Bent u aan de auto gehecht geweest? „Hoe kan dat nou! Het is toch een dood ding. Aan mijn hengsten was ik meer gehecht. Dat kun je begrijpen." Reed u veel kilometers? „Dat was zo'n 12.000 km per jaar; in totaal dus 300.000 km in deize schadevrije periode. Zij hebben bij de O.V.M. van de ZjLjM. een goedkope aan me gehad. Meestal reed ik naar hengstenkeuringen en ging ik ook veelal hengsten kopen in de Haar lemmermeer. Uiteraard kwam ik veel in België, maar dat waren van hieruit geen grote afstanden." Hebt u wel eens een leuke gebeurtenis meegemaakt? „Ja, met de Willy-Landrover reed ik in 1950 naar Terneuzen. Onderweg keek ik of de krik er in lag. Inmiddels zat ik in de sloot. Een vrachtwagen chauffeur sleepte me er vlug uit. en ik reed weg. Dat bespaarde me een bekeuring." Wel eens een bekeuring gehad? „Ja, in 1970. Ik zou zaterdags nog even met mijn vrouw nieuwe pantoffels halen in Terneuzen. Om Kostte het u veel moeite om uw rijbewijs te halen? Smakelijk vertellend zegt hij: „In 1931 reed ik met de auto van mijn vader naar landbouwer Kees van Dis in Standdaailbuiten. Deze was de exami nator. Ik moest even rond de schuur rijden en het was bekeken. Zo ging het in die tijd." Bent u aan de auto gehecht? „Gehecht is een groot woord. Het blijft een auto, maar toch ruim ik hem niet graag op. Automatisch raak je aan een auto gehecht als je er jaren ach tereen in hebt gereden." Hebt u deze 25 jaar vele kilometers gereden? „Wat is veel. Ik rij zo ongeveer 12.000 km per jaar. Dat betekent in die schadevrije periode toch nog altijd 300.000 km. Toch wel om mee te tellen." Hebt u tijdens deze periode ook grote reizen gemaakt? „Grote reizen niet. Wel Nederland regelmatig doorkruist en verder België en Luxemburg ver kend." Wel eens een bekeuring gehad? „Een bekeuring, wat is dat? Neen, schadevrij en 'bekeuringsvrij rijden gedurende 25 jaar, dat is de In welk jaar behaalde u het rijbewijs? „In 1923 moest ik examen doen. Ik had zelf geen apto, maar huurde er wel eens één. Ik had al en kele jaren een motor. Dus reed ik met de motor naar de examinator, de heer Van Dis, landbouwer in Standdaaibuiten. Ik kreeg zonder meer mijn rij bewijs voor de auto. want hij zag dat ik beheerst met de motor kwam aanrijden. Ach, waarom ook niet! Ik had ervaring en snelverkeer was er prak tisch niet". Bent u aan de auto gehecht? „Hoe kan dat nou! Een auto is een dood ding. Ik heb het alleen, omdat het een prettig vervoermid del is". Rijdt u veel? „Dat zal gemiddeld 20.000 km per jaar zijn. Dat betekent 500.000 km in deze 25-jarige schadevrije periode. We reden regelmatig naar Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland en uiteraard ons mooie Nederland door". Hebt u wel eens een bekeuring gehad? „Ja, ik ben toen vreselijk kwaad geweest. Ik had mijn rijbewijs thuis laten liggen. Op een avond kwam ik uit Tholen en vlak bij de boerdery werd steeds opletten en je nooit af laten leiden. Ik kom 's avond nog rustig achter het stuur uit Groningen. Ach, waarom ook niet? Zaterdags en zondags rijd ik het liefst. Er zijn dan weinig vrachtwagens op de weg. De jongeren van vandaag hebben een heel andere stijl van rijden. Zij zijn mentaal anders ingesteld dan wij ouderen." Hebt u tijdens de oorlogsjaren nog auto gereden? „Helaas niet. De auto. een B.M.W., stond opgebor gen op de boerderij. Zelf werden wij geëvacueerd naar België. In 1945 kwamen we weer terug en ben ik al gauw weer met de B.M.W. gaan rijden. Dat was een gewaarwording. Ik zal dat nooit ver geten." Wat doet u thans als rustend landbouwer? „Bijna iedere dag ga ik éven naar de boerderij om zonodig een handje toe te steken bij de zoon. Werken is mijn hobby. Verder schilder ik graag, kijk maar, mijn huis van binnen en buiten wordt door mijzelf opgeschilderd." (Het is beslist van vakwerk niet te onderscheiden.) Hebt u nog wensen? „Ja, dat ik volgend jaar zonder moeilijkheden mijn rijbewijs voor vijf jaar zal kunnen verlengen, Ik hoop met mijn vrouw nog vele jaren auto te rijden en het Rlezier daarvan te mogen beleven. Verder wens ik de O.V.M. van de Z.L.M. waar ik zo prettig en goedkoop verzekerd ben, vele goede jaren toe! En als het kan graag reduktie op de premie voor de 25 jaar schadevrije rijders!" dat het tegen sluitingstijd was, moest ik hard rij den. En ja hoor, in Terneuzen een bekeuring voor te snel rijden. Het kostte me 10,Dat waren zodoende inplaats van goedkope, dure pantoffels!" Geef uw visie eens op het wegverkeer? „Zelf ben ik een vrij rustige rijder geweest, maar de mensen van vandaag zijn allemaal gehaast en rijden veelal onverantwoordelijk en onbeschaafd. Dat is ook één van de redenen dat ik met het autorijden gestopt ben. Vergeet ook niet, dat ik niet zo snel meer reageer op mijn leeftijd." Gebruikte u wel eens alkohol als nog moest rijden? „Mijn vrouw zorgde er wel voor dat ik dat niet deed. Zij had gelijk hoor. Het is onverantwoord met alcohol in het bloed achter het stuur te krui pen. De resultaten daarvan lezen we helaas da gelijks in de krant." Hebt u nog wensen ondanks dat u 80 jaar geworden bent? „Ja, dat mijn stijve poot spoedig hersteld mag zijn en dat ik met mijn vrouw niet meer autorij dend, nog vele jaren in goede gezondheid mag doorbrengen. Tenslotte hoop ik nog vele jaren als rustend landbouwer lid van de Z.L.M. te blijven." (De heer Van Fraayenhove mag dan wel geen auto meer rijden, maar qua humor blijft hij in topvorm!) kunst! U weet: verkeersborden en verkeersregels hébben we ons zelf moeten leren, maar het gaat toch ook." Is her anno 1976 anders autorijden dan 25 jaar geleden? „Uiteraard, de mensen zijn wat haastiger gewor den. Er wordt minder bewust gereden. Het ver keer is drukker geworden, maar daar staat tegen over dat de wegen veel beter geworden zijn. Zelf ben ik een zeer voorzichtige rijder. Zelfbewust het stuur in handen houden en niets aan trekken van het voorbij vliegende verkeer." Hebt u hobby's „Voor 'hobby's héb ik geen tijd. Mijn 'hobby is nog altijd het zelfstandig boer zijn. O ja, als enige hobby zou ik kunnen noemen het rijden en onder houden van mijn auto. Dat doe ik edht uit liefheb berij." Hebt u nog wensen? „Ja, ik ben sinds 1945 lid van de Brabantse Maat schappij van Landbouw en dank zij dit lidmaat schap ben ik met mijn auto bij de O.V.M. verze kerd. Ik zou als wens willen uiten de no-claim nog hoger op te voeren voor de 25 jaar schadevrije rij ders bij de O.V.M. van de Z.L.M." ik nog aangehouden. Rijbewijs thuis gehaald, maar toch volgde een bekeuring van 25,Dat is echt zoeken". Bent u een wilde rijder? „Waarom zou ik? Daar komen alleen maar onge lukken van. Ik rijd altijd weldoordacht. De jeugd van vandaag rijdt veel sneller en onverantwoorde- lijker, in de geest van, „wat kan mij gebeuren!" Ik laat alles wat achter me zit rustig passeren. Ver geet niet dat ik de leeftijd van 73 jaar bereikt heb. Wel niet oud, maar het gaat toch meetellen". Wel eens een borrel gedronken als u moest rijden? „Nooit borrels gedronken en ook nimmer gerookt". Zijn vrouw voegt er aan toe: „Ik heb dus een goed kope man". Is het prettig wonen op de zesde etage? „Ja, zeer zeker. U ziet welk prachtig uitzicht wij hebben over de stad en de bossen. Toen we hier kwamen waren we nog maar ruim zestig. Dat was wat jong, maar nu zijn we erg blij met deze ser viceflat". Ij mè

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6