Bladel was weer „bezig"! Het verloop van het effektiviteits- onderzoek van C.R.M. Kadermiddag „Frontaal" Zwaaien met rode of groene kaart 23 En wel op 3 en 4 april in „de Pastorale" te Oisterwijk, waar we voor de 3e keer een LEDENWEEKEND hielden. 'De eerste keer was het thema: „Kreatief bezig zijn in eigen afdeling", vorig jaar: „Elkaar beter leren kennen met beihulp van Video", en deze keer was het: „Discriminatie", waar we ons mee bezig gingen houden. Uit dit thema hebben we 2 groepen genomen waar ieder een een beetje vreemd tegen aan kijkt (vooroordeel tegen heeft) n.l. „Homofielen" en „Mensen in een Kommune". In andere afdelingen, maar ook provinciaal is het vaak moei lijk om voldoende mensen bij elkaar te krijgen voor een weekend, maar bij ons ligt dat wel even anders. Er mochten 24 mensen deelnemen, maar al gauw zaten we daar boven. Het bestuur vond het moeilijk te beslissen, wie nu af te laten vallen zodat we uiteindelijk na veel over en weer ge praat met 25 man inclusief Kees Schipper zijn gestart op zaterdagmorgen om half 10! UfE begonnen met wat spelletjes om een groepssfeer te krijgen gevolgd door wat kreatief spel over voor oordelen. Daarna werd een filmpje gedraaid, over discriminatie en vooroordelen. Uk de discussie dce hierna volgde bleek dat die meeste vooroordelen ontstonden door wat je ouders je vertellen, wat je op school hoort of door wat je leert of op de T.V. ziet. En dat je pas een werkelijk oordeel kunt vormen als je met de betreffende „gediscrimineerden" zelf in kontakt bent geweest. Daarna wat eten en 's middags wat sport en spelletjes uit de lagere-school-tijd, verzorgt dioor 2 van onze eigen leden. QAA1RNA kwam het onderwerp Homo filie aan de beurt. We waren zo gelukkig dat 6 mensen van de werkgroep Homofilie uit Tilburg be reid waren dit gedeelte van bet programma mee te maken. Eerst werd er een film over dit onder werp gedraaid, daarna werden een aantal vra gen door ons zelf opge steld. Vervolgens ver- Het vóóronderzoek dat wordt gehouden bij de Hervormde Jeugdraad (H.J.R.) en bij Jong Nederland (J.N.) is bijna af gerond. Van die uitkomsten van dit vooronderzoek zal af hangen of en hoe het eigenlijke onderzoek uit gevoerd zal worden. Hoe wel de staatssekretaris nog geen officiële beslis sing heeft genomen, kun nen we er wel van uit gaan dat het onderzoek door zal gaan. Het ziet er naar uit dat dit onder zoek bij de P.J.G.N. en bij de provinciale organisa ties in de herfst van 1976 van start zal gaan. Zoals bekend gaat het er in het onderzoek om te bekijken of de doelstellingen van de organisaties ook werkelijk ge realiseerd worden en in welke mate dat gebeurt. De doel stelling op zich stlaat dus niet zozeer ter diskussie. Voor C.R.M. is de belangrijkste vraag of de aangewende midde len, dus de subsidie, wel in verhouding staat met de mate waarin doelstellingen worden gerealiseerd. Het ondenzoekburo, de N.OjK.. tracht hier bij de H.J.R. en J.N. achter te komen door middel van gesprekken, inter views, enquetes en andere ondeizoektSCï-nickên. Het gaai •hier Sög niet om dé uitkomsten maar om de methode van onderzoek. Op welke manier kom je achter datgene wat je wilt weten? De N.O.K. heeft hierover behalve met de H.J.R. en J.N. ook gesprekken gevoerd met de vertegenwoordigers van de andere 8 organisaties die bij het onderzoek betrokken zijn. Want wat heb je aan een methode van onderzoek die je alleen maar bij de H.J.R. en J-N. kunt toepassen? BESCHRIJVEND ONDERZOEK H ziet er naar uit diat de uitkomsten van het (voor onderzoek een beschrijvend karakter zullen hebben. Het is gebleken dat het erg pioeilijk is resultaten van wel zijnswerk in getallen weer te geven. Ook al omdat de ene organisatie geheel andere doelstellingen heeft dan de andere. Daardoor worden cijfers onvergelijkbaar. Het gevaar van een beschrijvend onderzoek is en blijft natuurlijk dat je er ver schillende kanten mee opkunt. De een zal het zo interpre teren, de ander zal het zus interpreteren. Het is de taak van de vertegenwoordigers in de begeleidingskommissie (ook de P.J.G.N. is hierin vertegenwoordigd) hierop terdege te letten. KONTAKTKOMMISSIE yOT nu toe is alleen de P.J.G.N. vertegenwoordiger in de begeleidingskommissiè intensief betrokken ge weest bij het effektiviteitsonderzoek. Weliswaar is er gere geld verslag uitgebracht in het 3 C.L.O.-overleg en in het Dagelijks Bestuur, maar daar is het op enkele uitzonderin gen na, bij gebleven. Het lijkt een zinvolle zaak om zodra de staatssekretaris ^öniakL- vertegenwoordigers van alle geledingen bij die P.J.G.N. Dus afdelingsbestuurders, provinciale bestuurders en ook funktionarissen. Deze kon- taktkommissie kan dan in overleg met de N.O.K. het onder zoek begeleiden. iivi ujal oüi v wnv' oaaiv vin ovui u uv oiaui ja heeft gezegd tegen het eigenlijke qndprroek kommissie i« *0 stéllen, bestaande uit vertegen1 deelden we ons in 3 groepen met dn elke groep 2 mensen van de werkgroep. Zo werden alle problemen rond dit on derwerp openhartig besproken en iedereen zowel de leden, als de mensen van die werkgroep (die zelf homofiel waren) vonden dit later enorm verhelderend. Iedereen kreeg dan ook eer. heel andere kijk op de zaak, zodat we dit gesprek wel als het hoogtepunt van het weekend mogen bestempe len! 's Avonds laat werd nog de film „Gimme Shelter", met de Rolling Stones gedraaid, waarna het programma van de eerste dag afgelopen was. |^A voor velen een zeer korte nachtrust werd de zondag morgen begonnen met een wandeling rond wat prach tige Oisterwijkse vennen waarna 'het onderwerp de Kom mune aan de beurt kwam. Helaas was de film over dit onderwerp niet op komen dagen zodat we het met schriftelijke informatie moesten doen. Maar al gauw laaide de discussie over de Kommune hoog op. Er bleek uit de gesprekken dat er nogal wat pro blemen kleven aan ihet bij elkaar wonen in groepsverband, zodat we als afdeling maar besloten hebben om ons voor lopig hieraan niet te wagen! ||IERNA gingen we in 3 groepen aan het werk om die onderwerpen van het weekend in korte toneelstukjes op de planken te brengen, wat ons ook aardig lukte. Vooral het stukje „Oma moet naar een bejaardentehuis" zou onze aller toneel jury hebben doen watertanden. Toen volgde nog een nabespreking van het weekend, met programmasugges ties voor een volgende keer. Dit leverde verrassend veel op, zodat onze P.J.Z.-vonmingskommissie er misschien ook nog wat aan heeft. Al bij al was het weer een bijzonder geslaag de aktiviteit die zeker voor andere afdelingen navolging verdient. HET BLIJKT ZONDER MEER MOGELIJK TE ZIJN VOR MING EN ONTSPANNING IN ÉÉN WEEKEND ALLEBEI GOED UIT DE VERF TE LATEN KOMEN! En als je na af loop er nog eens aan terug kijkt kan je alleen maar zeggen; P.J.Z. is en blijft geweldig! ÉÉN VAN DE 28! Een middag-vergadering voor bestuursleden van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland dus een kadermiddag onder het motto „Frontaal" vond on langs plaats in Goes. Een vijftal stellingen werd be handeld. Een middag die mede opviel door de aanwe zigheid van twee heren als toehoorders. Ha, leuk een middag met verrassingen, het werken met stellingen is erg plezierig. Alle stellingen werden toegelicht en dan mocht ieder door middel van diverse microfoons haar mening of die van de afdeling geven. Stelling één: motief om lid te worden van de bond van plattelandsvrouwen. De uitspraak van ons groepje was: de meeste komen voor de gezelligheid en lang zamerhand gaan ze zich meer interesseren in 't bonds- leven en de doelstellingen van de bond. Een moeilijk punt blijft het opvangen en begeleiden van nieuwe le den, zodat ze zich gaan thuis voelen. Daarna komen het culturele leven en de verantwoordelijkheid steeds meer aan de orde. De zogenaamde importvrouwen wil len graag mensen leren kennen en vorming en ontwik keling van de streek mee beleven. De 'bond is daar een centraal ontmoetingspunt voor. Stelling twee: Dit behandelt het programma van de afdelingen, wat te doen om leden te boeien en toch ont spanning en inhoud te geven. Wij vonden gecombi neerde winteravonden, gezelligheid afgewisseld met ont wikkeling de meest boeiende oplossing, bijv. een jaar vergadering met fondu en een andere keer een diskus- sieavond met de mannen over erfrecht en B.V.'s. Of eens iets over moderne en oude kleding en de emanci patie. Je moet rekening houden met leden van twin tig en van zestig jaar. Stelling drie: De besturen zitten tussen twee vuren, het landelijk hoofdbestuur en aan de andere kant de leden. Wat te doen? De bond verwacht ontwikkelings programma's, maar de meeste leden willen wat ont spanning en daar ga je, wat nu? Wij vinden dus, zoals al gezegd, probeer cultuur en ontspanning te mixen, niet gemakkelijk maar wel een uitdaging. Als de noodzakelijke mogelijkheden niet aanwe zig zijn, is het heter om een CIRCULATIEKAP te plaatsen. Deze is voorzien van vetfilters en een filter om geuren op te vangen. De gevormde wa terdamp wordt ook niet afgevoerd, het is dus eigenlijk geen ventilatietoes'tel, maar een lucht reiniger. Denkt u er aan, dat bij alle ventilatietoestellen voldoende lucht moet worden aangevoerd om een optimale werking te garanderen? Onvoldoende toe voer van verse buitenlucht kan bovendien aanlei ding zijn tot allerlei gevaarlijke toestanden, zoals 2 WAAIEN met een rode of groene kaart was een leuk bedachte aktiviteit op deze bijeenkomst van be stuursleden. Je kon er na de discussie aan. het eind van elke stelling mee aangeven of je tegen of voor de stelling was. Maar dat was niet de enige verrassing op deze mid dag. Wie het programma had gezien en de stellingen ge lezen, was misschien wei even de schrik om het hart ge slagen, dat ook in de bond van plattelandsvrouwen se rieus gediscussieerd moest worden over „eens of on eens" met een bepaalde stelling. Bovendien moest dat ook nog voor een microfoon, waar je naar toe moest lo pen! Maar verrassend was hoe vlot, na de eerste schroom, verscheidene bestuursleden hun mening be dachtzaam of vurig naar vóren brachten. Stelling vier: Een functie in de bond bekleden bete kent je inleven in andere en warm voelend met men sen omgaan. Dit wordt wel eens bemoeilijkt door huis houdelijke reglementen. Een bestuur krijgt ook altijd veel kritiek te verdragen en dat maakt je vaak wat onzeker, zodat je loopt te aarzelen. Reglementen zijn een stok achter de deur, maar je moet ze wel eens iets opzy kunnen zetten als je dreigt te vallen. Stelling vijf: Deze gaat over het inschakelen van een gesubsidieerde functionares(se). Gaan eigen gezicht en inhoud van de bond dan verloren? Velen en ook ons groepje menen van wel, we hebben de vrouweraad al en nu misschien nog met mannen in samenwerkings verband? Dat gaat de meesten toch te ver. Maar de angst om in de politiek terecht te komen, via subsidie, maakt velen toch wat huiverig. J. F. DOORNEKAMP ROMMERTS (afd. Noordwelle e.o.) onvolledige verbranding bij gastoestellen en het terugzuigen van verbrandingsgassen uit de afvoer van c.v.-ketel, geiser enz. Mechanische ventilatie van vertrekken moet al tijd deskundig worden beoordeeld, vooral indien er gastoestellen in het te ventileren vertrek aanwe zig zijn. Inlichtingen over consumenteninformatie bij: Stichting HVP, Segbroeklaan 104, Den Haag, tel. 070—636875. Ik wil graag nog wat ingaan op enkele punten die naar voren kwamen. Zo vonden de meeste aanwezigen dat een nieuw lid al gauw merkt in wat voor gezelschap zij ver zeild is geraakt, al weet zij dan niet precies wat de doel stellingen van de bond zijn. Het kon echter geen kwaad, vond iedereen, om die doelstellingen nu en dan eens naar voren te halen. Daarom ook in dit stukje eens aandacht hiervoor. IE wil weten wat de doelstelling van de bond van plattelandsvrouwen is, moet even de moeite nemen het landelijk bondsblad „De Plattelandsvrouw" open te slaan. Dan lees je linksbovenaan: „Het doel van de bond is de bevordering van de belan gen, in de ruimste zin, van de bevolking van het platte land. De bond stelt zich op algemeen Nederlands stand punt, omvat alle gezindten en onthoudt zich van partij politiek". Er wordt in de nieuwe statuten wel wat gesleuteld aan deze formulering, maar de kern blijft natuurlijk toch dat „bevorderen van de belangen'. Wat moet je doen om leden op je bijeenkomsten te krij gen? Een moeilijk punt. De aankondiging op de convoca tie aankleden" was een raad die applaus kreeg van de zaal. Nog meer applaus kreeg degene die opmerkte: „Je moet het zo doen, dat de leden niet merken dat ze ge vormd worden". De meesten leek het het beste om het nuttige met het aangename te verenigen. O. F de eigen identiteit van een organisatie in gevaar komt als er een gesubsidieerde kracht bij komt, deed mejuffrouw A. van der Leeden (secr. van de prov. Zeeland van de Bond) opmerken dat zij nu een sterke binding met de bond voelt zij werkt in deze funktie al 22 jaar. „Dit was minder geweest, als ik gewerkt had voor alle vrou- wenorganistaies", meende mej. Van der Leeden. Dit punt was aktueel nu onlangs in Goes een projekt gestart is om te bekijken hoe de verschillende verenigingen die in Goes en omstreken aan vormingswerk doen, op sommige pun ten kunnen samenwerken. De heer D. Eveleens houdt zich daar mee bezig. Haal je met een gesubsidieerde kracht de politiek in de organisatie? Het laatste woord zal er nog niet over gezegd zijn. Het lijkt er meer op, dat we pas aan de eerste woorden toe zijn! AdJ.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 23