©NDER ©NS GEZEGD. International in de weidebouw. Het beste begin is het hele werk. ar student ©nglebert International, maatwerk in kracht en kwaliteit 18 HEBBEN wij met belangstelling kennis genomen van de jaarrede van de voorzitter van de vereniging van bloe menveilingen in Nederland, drs G. Hogewoning, dezer da gen gehouden tijdens de algemene ledenvergadering van deze organisatie. Drs Hogewoning kennen velen nog uit de tijd dat hij hoofd was van de economische afdeling van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen; het vorig jaar maakte hij de overstap naar de bollensektor en hij heeft in zijn eerste officiële rede voor deze organisatie de problemen in deze sektor niet onder stoelen of banken gestoken. Hij zei dat 1975 voor de Nederlandse bloemis terij het jaar van de waarheid is geworden. Het vorig jaar kwam het effect van de te snelle omschakeling van de groente- naar de bloementeelt eerst goed aan het licht. Het evenwicht tussen vraag en aanbod bij de snijbloe men werd verstoord. Er vielen op deze markt verschillen de verzadigingsverschijnselen waar te nemen. Het aandeel van de bloemisterij in het Nederlande tuin- bouwareaal onder glas is de afgelopen 15 jaar gestegen van 10 tot bijna 40 van het totaal en dat betekende in absolute hoeveelheden van ongeveer 500 ha tot ruim 3000 ha. Deze stijging is voor de helft toe te schrijven aan tuin ders die van de groente- op de bloementeelt zijn over geschakeld en voor de andere helft door de autonome groei van de gevestigde bedrijven. Dit laatste wordt vol gens drs Hogewoning wel eens vergeten. De overschake ling vond plaats omdat de bloementeelt rendabeler was dan de groenteteelt, maar volgens de voorzitter van de bloemenveilingen was dat in 1975 zeker niet het geval. De rentabiliteit voor de teelt van snijbloemen zal op onge veer min 7 tot min 8 per 100,kosten hebben gele gen en voor de groentekasprodukten was dat min 2 Op grond hiervan was de mening van drs Hogewoning, dat een verdere omschakeling van groenten op bloemen uit rentabilteitsoverwegingen op korte termijn niet ver wacht mag worden. O ET areaal bloemen onder glas breidde het vorig jaar uit met 8 dat is heel wat minder dan het jaar daarvoor toen er een uitbreiding plaats vond van 17 Het vorig jaar werd het evenwicht tussen vraag en aan bod duidelijk verstoord zowel door de lange hete zomer, als door verzadigingsverschijnselen op de Westduitse markt welke niet geheel konden worden toegeschreven aan konjunkturele omstandigheden. In 1974 steeg de export van bloemkwekerijprodukten nog met 26 en in 1975 was dat maar met 12 Deze afzwakking vond vooral plaats in de tweede helft van het jaar enjn de eerste twee maanden van dit jaar is de ex port naar West Duitsland slechts met 6 toegenomen Drs Hogewoning noemde deze ontwikkeling niet zonder gevaar, aangezien West Duitsland meer dan 80 op neemt van de Nederlandse snijbloemenexport. Van de totale export van bloemisterijprodukten van ruim 1 miljard gulden in 1975 kwam 928 miljoen voor re kening van de snijbloemen en 128 miljoen voor rekening van de potplanten. E energiekosten vormen ook voor de bloementelers, niet alleen in Nederland, een groot probleem. Het vorig jaar kon worden vastgesteld dat de Westeuropese telers in verband met deze hoge kosten uitweken naar maanden welke minder stookkosten eisen. In die maan den was een sterk vergroot aanbod op alle buitenlandse markten het gevolg. Indien dit structureel zou zijn, voorzag drs Hogewoning desastreuse gevolgen, vooral wanneer in de qua energie dure periode, de invoer uit derde landen toeneemt. Voor al zorgen had spreker over de invoer van bloemen uit landen als Kenia en Columbia. Teleurgesteld was hij over het feit dat de E.E.G. autoriteiten niet bereid bleken mini mum importprijzen vast te stellen. Drs Hogewoning was het helemaal niet eens met de stelling dat de goedkope import van bloemen uit ontwik kelingslanden niet tegengehouden mag worden, omdat de ze landen onze hulp nodig hebben. Insiders weten dat de enorme bloemenprojekten in Kenia en Columbia ofwel het eigendom zijn van buitenlanders, ofwel van een kleine groep grootgrondbezitters. De inkomsten er van komen slechts voor een zeer klein deel ten goede aan de autoch tone bevolking. Alleen daarom reeds zou het volgens drs Hogewoning onverantwoord en kortzichtig zijn om de EEG producenten hieraan op te offeren. THOOLSE ZAADTELERS: ATTENTIEl JTR wordt op het eiland Tholen veel bloem zaad en ook tamelijk veel groentezaad geteeld. Daarbij worden er kontrakten afge sloten met zaadfirma's die veelal ook de be nodigde voorlichting geven betreffende de gewasverzorging, het oogsten enz. In het algemeen is er sprake van een goede verhouding tussen de telers en de zaadfir ma's. Vooral op het punt van de kiemkracht kunnen er nogal eens problemen ontstaan, maar vaak wordt dan een redelijke oplossing bereikt. Toch is er bij menige zaadteler behoefte aan meer achtergrondgegevens. De informa tie die men van de zaadfirma's krijgt is uiter aard enigszins eenzijdig. Als er een me ningsverschil is staat men als teler alleen, met onvoldoende gegevens om goed tegenspel te kunnen bieden. QM in die leemte zo goed mogelijk te voor zien wordt thans gestreefd naar de tot standkoming van een soort onderafdeling van de Studieclub vollegrondstuinders Tholen, speciaal voor zaadtelers. De bedoeling is in federatief verband samen te gaan werken met de zaadtelersverenigingen op Flakkee en Schouwen-Duiveland, met als doelstellingen o.a. bemiddeling bij geschillen van zaadfir ma's; voorlichting op het gebied van de kostprijs van diverse bloem- en groentezaden; voorlichting betreffende de gewasverzor ging; overleg met de zaadfirma's over de prijs vaststelling. De voorlichting kan worden gegeven door middel van een blaadje dat door de Flakkese telers een paar keer per jaar wordt uitgege ven, via het blad van de ZGO, de bladen van de standsorganisaties en via lezingen op te houden vergaderingen. Er is inmiddels een werkgroep gevormd om alles op poten te zet ten. T}E belangen van de zaadfirma's en de zaadtelers lopen voor een groot deel parallel. Men heeft elkaar nodig. Daarom zal worden gestreefd naar een goede verhouding met de zaadfirma's. Overigens staan echter vanzelfsprekend de belangen van de zaad telers voorop, speciaal door het geven van de benodigde steun en informatie. Daarbij is er alle vertrouwen in een nuttig overleg met de handel. Men kan zich melden als lid van de studie club vollegrondstuinders bij de heer A. van de Reest, Bierenstraat 47 te St Anna land, waarbij men dan tegelijk lid van de Zeeuwse Groentetelers Organisatie wordt. De kontri- butie bedraagt slechts ƒ17,50, waarbij leden van de Z.L.M. nog f 2,50. korting krijgen. Het voordeel dat men hiermee behaalt, kan vele malen groter zijn! Een International weidebouwtractor betekent het beste begin en ook een goed einde van iedere bewerking en elk seizoen. Neem als het om een tractor gaat nooit genoegen met middelmaat. Kies de beste een International. De laatste 4 jaar het meest gevraagd (zie CBS) Het tractormerk met de meeste mogelijkheden en de grootste aandacht voör details Zoals - In standaard uitvoering geschikt voor alle werktuigen Importeur 38 PK - Volledig onafhankelijke aftakas, onmis- De basistypen voor de weidebouw baar voor opraapwagen, hooipers en andere werktuigen. - Bijrijdersplaats voor hulp in hooibouw of melktijd. - Duidelijk zichtbare verlichting voor ge bruik in de donkere uurtjes. - Ruime bodemvrijheid voor het werk op de aanrijkuil - 99,9 - schone luchtinlaat tegen stof bij het hooien - Ruim en overzichtelijk platform 48 PK/43 pk ttt* 644 66 PK/66 pk PK bruto vermogen: pk aftakas bi| maximum toerental Vul déze bon in en stuur hem in een envelop aan H Englebert N \T| ewe. 3. V toten. U ontvangt dan uitvoerige UUII -."natie over IH weidebouwtractoren Of bel 01717 2010 I Naan Weidebouwbedri|l Adres Loonwerker ZJLMJ

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 18