1 Het rechtse woongedeelte met bakkeet en „teeltuun" Het oude, inbakt gebleven gedeelte van de landbouwschuur. Het totale woonkomplex (voorzijde). Vè"" fi fi fi ifii w m wê» i boekversieringen zijn de z.g. „ossekop- pen". Deze tegels zijn te dateren om streeks 1650 en kunnen dus zelfs ouder zijn dan het jaartal, aangebracht boven de hoofdingang van de woning. Overige tegels in dit landbouwershuis van formaat zijn te vinden in de beide kel ders. Dat zijn evenwel slechts vloertegels (plavuizen, die de gehele vloer bedekken). Ze zijn, zoals bekend, groter van formaat dan de muurtegels en kunnen zowel ge glazuurd als ongeglazuurd voorkomen. Opmerkelijk zijn hier de tegels, die op staand langs de randen van de keldervloe ren zijn aangebracht. Ze zijn om en om bruin en groen gekleurd en met een gla- zuurlaag bedekt. In één geval komen twee rijen boven elkaar voor. Deze vloer- en wandtegels zijn uiteraard zo oud als de woning zelf en dus minstens drie eeuwen geladen aangebracht. DE LANDBOUWSCHUUR T^EZE was oorspronkelijk geheel van hout gebouwd en steeds van een rieten dak voorzien. Gedurende de Twee man was schepen (raadslid) van Nieuw- St Joosland in en na 1694. Hij overleed up 11 October 1703. Als eigenaar van de hofstede werd in 1704 genoemd de Heer Van der Stryngen (volgens de Kroniek van Smallegange een oud voornaam Zeeuws geslacht). Na het overlijden van Jan Catsman bleef zijn weduwe achter met 4 kinderen, n.l. Marinus, Fransijnken (gehuwd met Johan nes Kole), Izak en Cornells, welke beide laatste nog minderjarig waren en waar voor toeziende voogden werden benoemd. Met de rentmeester van de eigenaar, t.w. de Heer Corn. Kelle, wordt overeen gekomen dat de pacht van de hofstede zal worden overgenomen door de oudste zoon Marinus Catsman, en wel terugwer kend vanaf mei 1703, en wat betreft de braakliggende gronden en de weilanden per ..Catrijne" (25 nov.) 1702. TA7E kunnen aan een en ander nog toe- voegen, dat in 1707 en 1709 door een oom van de kinderen Catsman, n.l Cornells Catsman te IJzendijke, enkele Een tegeltableau in paars midden 18e eeuw Enige van de oude blauwe „schepentegels" (midden 17eeeuw). kleine percelen land, gelegen in Oud St Joosland, ter beschikking van de nagela ten kinderen van Jan Catsman worden ge steld. De bewuste percelen beslaan 1 gem. 092 R en 220 R. en om genoemde kinde ren direct enig contant geld te verschaffen verzoekt genoemde Corn. Catsman aan de schout van St Joosland, Joris Oosthoek, 25,- te fourneren, met als onderpand de genoemde perceeltjes. Terugbetaling zou binnen een jaar plaatsvinden. Uit een en ander blijkt overigens nog wel, dat de fa milie Catsman uit Zeeuws-Vlaanderen af komstig is. Het is eveneens aannemelijk, dat het bedrijf naderhand in het bezit van deze fa milie is gekomen. In 1767 wordt Isac Cats man als eigenaar genoemd en een overlo per uit 1789 noemt hem eveneens als zo danig. Dan moet echter al wel van een vol gende generatie sprake zijn, gezien de ve le jaren, die verstreken zijn sedert in 1703 de voorman Isac voor het eerst werd ge noemd. (Zie verder pag. 15) Achteraanzicht met bakkeet en de ramen van opkamer en kelder. de Wereldoorlog werd ze gedeeltelijk door oorlogshandelingen beschadigd, waarna ze na herstel korter was dan oorspronke lijk. Er bevinden zich nu twee stel mendeu ren in en een wagenberging Voorheen was het rieten dak aan beide smalle zijden van een z.g. ..kuvelende" voorzien. Aan één kant kwam dit door de verbouw later te vervallen. DE EIGENAARS EN PACHTERS 70ALS we hiervoren reeds vermeld den, was de eerste eigenaar ven de ze boerderij, vrij kort na de bedijking, de Heer Cornell's Balthazar. De boerderij zal in de oorspronkelijke vorm omstreeks 1640 zijn gebouwd, doch van bovengenoemde hebben we geen nadere gegevens kunnen opsporen. Hoelang hij eigenaar was, we ten we niet en evenmin wie zijn directe opvolger was. Eerst uit 1703 komen we wat meer te weten over een eigenaar en zijn pachters. De pachter was toen Jan Catsman, ge huwd met Catholijnke Abrahams. Jan Cats- 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 7