Subsidies en tegemoetkomingen bij verbetering van bestaande woningen Aanmelding Algemene Arbeidsongeschiktheidsverzekering K-N.l.c. HOKTE WENKEN CjlR 6 CAROLJEN MARKDSSE e.s.v.-ster Z.L.M. l SUBSIDIE WONINGVERBETERING |N ons land staan momenteel nog zo'n 1,7 miljoen woningen die voor de oorlog gebouwd zijn. Deze woningen zijn dikwijls verouderd en voldoen niet aan de eisen van deze tijd. Door het aanbrengen van een aantal verbeteringen zouden deze huizen echter nog jaren mee kunnen. Woningverbetering kost heel wat geld, en om woningverbetering te stimuleren is de overheid bereid bij te dragen in deze kosten. Zo kan de gemeente, met steun van het rijk, subsidie geven aan de eigenaren/huurders van verouderde wo ningen. In het algemeen geldt de subsidieregeling vgor woningen van vóór 1945, maar gok hier bevestigen uit zonderingen de regels. Wat zijn er voor subsidies te verkrijgen? De subsidies gelden zowel voor eigen als voor huur- pacht)woningen. In het algemeen komt de bijdrage (in één keer uitgekeerd) neer op 35 van de totaal ge maakte kosten tot een maximaal bedrag van f 4900, De verbetering kan ook betrekking hebben op een deel van de woning. In dat geval worden voor het uit voeren van bepaalde voorzieningen vaste bedragen uit gekeerd, te weten: 825,voor het aanbrengen van een closet met waterspoeling en bijkomende voorzieningen. 825,voor het maken van een ruimte om te dou chen en het inrichten ervan. 550,voor het inrichten van een bestaande ruim te als doucheruimte. 2050,Voor het maken van een ruimte om te ko ken en het aanbrengen van de keukenin- ridhting. 825,voor het vervangen van een primitieve keu- ■keninriohting door een moderne keuken. 825,voor het maken van een bergruimte buiten de woning Als naast de algehele verbetering van de woning ook een or meer van bovenstaande voorzieningen worden ge- krijs* men boven het hiervoor vermelde subsi- i/o!pra® van 35 tot een maximum van 4900nog 1/3 deel van een of meer van de bovenstaande voorzie ningen. Subsidie op woningverbetering stimulans tot beter wonen! Subsidievoorbeetd Onder algehele woningverbetering vallen in dit voor beeld verbetering van de slaapgelegenheid, vernieuwing van de keuken, het maken van een doudheruimte en de inrichting daarvan. De totale kosten van de verbouwing bedragen bijv. 13.000,De subsidie bedraagt 35 van de gemaak te kosten, dus in dit geval van ƒ13.000,— 4550,— Daarbovenop komt dan nog: 1/3 deel van f 825 voor vernieuwing keuken 275, 1/3 deel van 825 voor het maken van douche en inrichting 275,— Totale subsidie 5100, U ziet, alhoewel het bedrag van 35 van de verbete- ringskosten de 4900,— over het algemeen niet te bo ven mag gaan, mogen er wel extra bedragen bovenop komen door het aanbrengen van voornoemde voorzie ningen. Deze Subsidie moet bij de gemeente worden aange vraagd vóór men met de verbouwing is begonnen. Ei als de subsidie is toegekend moet binnen drie maander ia toekenning miet de werkzaamheden worden begon nen. Inkomstenbelasting Veel mensen zijn de mening toegedaan dat over de sub sidie op woningverbetering inkomstenbelasting wordt geheven. Dat is niet juist! De bijdrage in de venbeterings- kosten wordt in één keer uitgekeerd en hoeft niet te worden opgegeven voor de inkomstenbelasting. N.B. Wilt u de werkzaamheden zelf uitvoeren dan is dit toegestaan, maar men krygt dan alleen sub sidie over de materiaalkosten. De zelf hieraan be stede werkuren mogen dus niet in rekening wor den gebracht! Als u de werkzaamheden door de vakman uit laat voeren in de wintermaanden (1 november1 maart) dan wordt de Rijkssubsidie nog verhoogd. Subsidie warmteisolatie In het kader van de en orgiebesparing en bevordering werkgelegenheid is er subsidie te verkrijgen voor ver betering warmteisolatie woningen. De bijdrage per woning is 1/3 deel van de goedgekeur de kosten tot een maximum van 1000. Bij isolatiekos- te beneden de 500,wordt geen bijdrage gegeven. Aanvragen moeten worden ingediend bij de Direkties van de Volkshuisvesting in de provinciale hoofdsteden. Aanpassen woningen bejaarden en gehandicapten Voor de aanpassing van woningen voor gehandicap ten en bejaarden kan ook subsidie worden verkregen. Ock is er voor bejaarden subsidie op de aanleg van C.V., dit geldt in een enkel geval ook voor een lichaamlijk ge handicapte. De volgende week enkele bijzonderheden over subsidie mogelijkheden bij koop of bouw van oude en nieuwe woningen. Op 1 oktober 1976 zal de A.A.W. (Algemene Arbeids ongeschiktheidsverzekering) in werking treden. Deze wet is onze vijfde volksverzekering. Dit betekent, dat iedereen die in Nederland woont vanaf die datum op grond van deze .wet verplicht is /verzekerd. Alle ingeze tenen van ,18 tot 65 jaar kunnen aanspraak maken op een /welvaartsvaste uitkering als men 1 jaar arbeidsonge schikt is geweest idoor ziekte, ongeval of gebrek en in dien er daarna nog sprake is van een arbeidsongeschikt heid van minstens 25 %4 Vanaf 1 april kan een ieder zich aanmelden, die straks op grond ,van deze Algemene Arbeidsongeschiktheidswet in aanmerking komt /voor een /Uitkering of voorziening. Met de uitvoering van de AAW. zijn de bedrijfsvereni gingen belast. Men kan zich aanmelden door een daartoe bestemd formulier in te vullen en in te zenden, waarna men nader bericht krijgt. Deze formulieren liggen ge reed bij de postkantoren, de districtskantoren van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (G.A.K.) en bij de kantoren van de (bedrijfsverenigingen. Degenen die zich echter reeds tijdens de afgelopen maanden heb ben aangemeld bij de A.S.F. behoeven dit niet opnieuw te doen! WIE KOMEN VOOR UITKERING IN AANMERKING? De A.A.W. is vooral van belang voor invalide zelfstan digen en voor degenen die van jongsaf aan zijn gehan dicapt en daardoor nooit aan het werk komen. Sinds 1967 bestaat er al een dergelijke verzekering voor werknemers. Dat is de WA.O, de wet op de ar beidsongeschikthei dsverzekerinig. Als de AA.W. in werking is getreden, dus op 1 okto ber 1976, zal de WAX), nog slechts een aanvullend ka rakter hebben. De AA.W. geeft nl. een bodemuitkering. Daarentegen wordt bij de WA.O.-uitkering uitgegaan van het verdiende loon. Werknemers zullen dan ook weinig van deze dubbele verzekering gaan merken. Indien iemand vóór 1 oktober 1976 al een WAO.-uit- kering, of een uitkering van de Overheid ontvangt, die gelijk is of hoger dan de AA.W.-uitkering dan krijgt deze persoon géén A.AW.-oiitkering. Ook weduwen die een AA.W. (Algemene Weduwen- en Wezenwet) uit kering ontvangen, krijgen geen AAW. Verder komen niet in aanmerking overheidspersoneel en voorlopig gehuwde vrouwen. UITKERINGEN De A.A.W. geeft recht op uitkering (bij arbeidsonge schiktheid na een wachttijd van één jaar. De uitkering zal bij 80 tot 100 procent arbeidsongeschiktheid gelijk zijn aan het netto-AO.W.-pensioen. Volgens de situatie per 1 januari 1976 betekent dit voor gehuwden 12.816, en voor ongehuwden 8.898,per jaar. Indien de ar beidsongeschiktheid minder dan 80 procent bedraagt dan geldt de volgende indeling: Arbeidsongeschikt minder dan 25 25 tot 35 35 tot 45 45 tot 55 55 tot 65 65 tot 80 U itkeringsercentage geen 20% 30 40"% 50% 65% Dus wie minder dan 25 arbeidsongeschikt is, krijgt geen uitkering. Over het totale bedrag aan uitkeringen wordt in de maand mei nog 6 procent vakantietoeslag uitgekeerd. De Gemeenschappelijke Medische Diensten (G.M.D.) zullen de mate van arbeidsongeschiktheid moeten vaststellen. Daartoe zijn afspraken gemaakt voor een nauwe samenwerking met de medische diensten van de bedrijfsverenigingen. VOORZIENINGEN EN PREMIE Tot dusver is alleen gesproken over uitkeringen. Maar verzekerden kunnen volgens de A.A.W. ook in aanmer king komen voor voorzieningen. Daarbij valt o.a. te den ken aan revalidatie, omscholing, het verstrekken van een vervoermiddel of een vergoeding van extra kosten, die voortvloeien uit de handicap. Iedere verzekerde tussen 15 en 65 jaar moet A.A.W.- premie betalen. De belastingdienst zorgt voor de inning ervan. Er dient 0,4'% van het premieplichtig inkomen te wor den betaald met als maximum 35.600, AANMELDING Nogmaals zij erop gewezen dat vanaf 1 april 1976 de aanmelding openstaat om vanaf 1 oktober a.s. voor een AA.W.-uitkering of voorziening in aanmerking te ko men. Een daartoe bestemd formulier kan men krijgen bij de postkantoren, de districtskantoren fvan het Ge meenschappelijk Administratiekantoor (G.A.K.) en bij de kantoren van de bedrijfsverenigingen. Ook willen wij nogmaals herhalen dat degenen die zich gedurende de afgelopen maanden reeds hebben op gegeven bij de A.S.F. dit nu niet nogmaals behoeven te doen. Dit om interne misverstanden te vermijden. Voor het ontvangen van een/voorziening bestaan géén uitzon deringen. Allen beneden de 65 jaar, dus ook jongeren beneden de 18 jaar, huisvrouwen en weduwen, kunnen rich nu aanmelden, indien men meent op 1 oktober ,1976 in aan merking te komen voor een voorziening. B. J. VAN DER TOOM. AKKERBOUW LOSSE KUNSTMEST is in prijs pl.m. f 1,55 per 100 kg goedkoper als kunstmest in zakken. Losse verwer king heeft veel aantrekkelijke aspekten uit het oogpunt van arbeidsverlichting en arbeidsbesparing. De diverse benodigde soorten en de plaats van opslag geven wel problemen. Via de bouwplanbemesting en door afscher ming van een gedeelte van de schuur zijn er toch nog oplossingen te vinden. HET OOG VAN DE MEESTER maakt het paard vet, zegt het oude spreekwoord. Bent u al bij uw knolsel- derijplanten gaan kijken? Door regelmatig kontakt krijgt u een beter inzicht in de problemen van de plantenteler en weet u welke knolselderijplanten straks op uw bedrijf komen. BOER JANSEN investeert in machines en heer Pieter- sen investeert in organische bemesting. Nu mag u een maal raden wie het het verste brengt. Een akkerbou wer zorgt voor hoge opbrengsten en dat kan alleen met le klas verzorgde grond. De machines moeten geen hoofddoel worden. WE HEBBEN DIT VOORJAAR weer eens een prima zaaibed kunnen maken. Er zal dus geen rolblok nodig zijn om de grond vaster aan te drukken. Gebruik zeker geen rolblok, of Cambridge rol, om uw bietenplantjes het opkomen gemakkelijker te maken. Tijdens zo'n be handeling komen vele bietenplantjes om het leven. ZODRA ERWTEN, bietenzaad, spinaziezaad enz. aan de grond zijn toevertrouwd, beginnen ook de insekten wakker te worden. Ritnaalden, emelten, spring staarten, bietenkevertjes, tripsen, bladrandkevers, aardvlooien, bietenvlieg enz. eten graag aan de jonge kiemen en plan tjes. Laat u niet verrassen. Kontroleer dagelijks uw ge wassen. VEEHOUDERIJ GEEF DE MELKKOEIEN na het afkalven een goed rrntsoen. Uit proeven is gebleken, dat door een zeer yede voeding in de eerste 1012 weken na het afkal ven, de totale produktie per laktatieperiode toeneemt Als melkrijke dieren niet voldoende krachtvoer kunnen opnemen in de m&lkstal, maak dan produktiegroepen en voer krachtvoer bij aan het voerhek. Plaats op de vast- zetstal de hoogproduktieve dieren bij elkaar, zodat bet oer de beste geefsters niet worden afgesnoept. SOMMIGE GRASLANDPERCELEN zien zwart van de molshopen. Dit brengt schade toe aan de grasmat. Ook bij de voederwinning straks kan er veel grond in hei voer komen. Door het grasland te slepen, wordt de scha de beperkt. VOORKOMEN is echter beter dan genezen. Daarom is het vangen van de mollen nog het beste. Een aantal boe ren heeft reeds goede resultaten bereikt met behulp van klemmen. Denk niet, dat lukt bij mij toch niet, maar be gin er eens mee. U zult zien, dat u er nog aardigheid in krijgt ook als bij u het jachtinstinkt ontwaakt!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6