voetziekte in tarwe bestrijdt u met VOOR LANDMASCHINEN duphar De elektriciteitstarieven voor agrarische bedrijven in Zeeland Open dag over uien en hybriden Op bezoek bij J. van den Hoek en Zonen POSTBUS 136 LELYSTAD 03200-26805 Verzeker de hagelschade aan uw gewassen tegen kostprijs bij dé Onderlinge Noord-Nederlandse Hagelverzekering op basis van het systemisch fungicide thiofanaat-methyl Geeft een zeer effectieve bestrijding van de belangrijkste voetziekte, n.l. de oogvlekkenziekte (Cercosporella herpotri- choides) met als gevolg: o voorkómen van legering 0 forse opbrengst verhoging. Tijdstip: eerste helft mei, bij gewaslengte van 25cm, zodra 15-20% van de stengelvoeten is aangetast. Dosering: 1 kg Topsin M per ha. De stroomkosten bedragen: KW - vergoeding piekmeter: 2 KW k 102,—n 3 KW k f 96,- 3 KW k 90,— KWh-vergoeding: 1200 KWh a 9,5 ct 8800 KWh a 8,0 ct 204,— 288,— 270,— 114,— 704,— huidige brandstoftoeslag per KWIh 2,9 ct: 10.000 KWh k 2,9 ct huur maximummeter vastrechtbedrag woning 3 kalkarheffing van 1942, 16 omzetbelasting van 1042,58,26 Totaal te betalen KUNT U OP UW STROOMREKENING BESPAREN? Ieder toestel heeft aan aansluitwaarde dat op het appa raat is vermeld in Watt of kilowatt of PK 1 PK 0,76 KW). Deze aansluitwaarde geeft aan hoeveel stroom per 762,uur wordt verbruikt als het toestel aanstaat. Zo is het ver bruik van een toestel van 1 KW gedurende 1 uur 1 KWh en van een toestel van 2 KW per uur 2 KWh. U begrijpt dat, indien er meerdere toestellen tegelijk aan 818,staan, de gelijktijdige belasting steeds groter wordt. Vooral bij die bedrijven met een maximummeter is het van groot 290,belang dat niet alle apparaten gelijk aangezet worden. We 18,zullen de elektriciteit moeten leren gebruiken b.v. door meer 54,spreiding aan te 'brengen in het gebruik van de elektrische apparaten. Diegene die zich hieraan houdt zal minder moe- 1.942,ten betalen dan diegene die maar raak doet. 58,26 Probeer te voorkomen dat toestellen met hoge aanshjit- 320,04 waarde tegelijk ingeschakeld worden. Indien dit toch nodig is probeer dan in laagtarief deze toestellen te gebruiken. 2.320,30 Laat U voorlichten welke uren voor U gelden in laagtarief. (Vervolg van pagina 20.) Dat zijn uren van lage belasting met een extra laag tarief! U bent absoluut voordeliger uit wanneer U in de tijd van het laagtarief stroom afneemt! Dit geldt bij boilers, koelaggre- gaten, ventilatoren e.d.! KONKLUSIE De elektriciteit die wordt verbruikt in bedrijf en gezin is duur en wordt steeds duurder. Het is beslist de moeite waard geworden om elektriciteit met overleg te gebruiken. Een schakelaar omdraaien, een stekker in het stopkontakt ste ken is erg gemakkelijk. Maar van een hoge elekriciteits- rekening schrikken de meeste mensen toch wel, en terecht! Probeer dit te voorkomen door goed overleg tussen het be drijf en het gezin zelfs bij efficiënt gebruik van elektriciteit zijn de kosten al hoog tot zeer hoog! Dit is ons uit vele reak- ties nog weer eens gebleken. J. MARKUSSE, SJS.V.-ZLM. ,|VX>R de finma's De Groot en Slot en Jacob Jong te Noord-Scharwoude, zaadtelers en handelaren, werd onlangs in Broek op Langedijk een interessante tentoon stelling gehouden. Deze had tot doel om de uientelers en uienhandelaren in Nederland op de hoogte te houden van de snelle ontwikkelingen bij de teelt van uienhyhri- den. Noord-Holland is vanouds het gebied, waar veel uien werden geteeld. Beide firma's uit deze provincie hebben zich al jarenlang toegelegd op het selekteren van op een zeer hoog peil staand uien-materiaal. Hoewel het telen van uienhyibriden een uiterst langdurige en ingewikkel de procedure is. werd van daaruit reeds enkele jaren ge leden de eerste Europese hylbride Hygro aangeboden, terwijl daar later nog enkele andere hybriden aan zijn toegevoegd. Thans vinden uienhy.briden uit de Langedijk hun weg over geheel Europa, waarhij steeds de voorde len van hybriden steeds duidelijk bekend worden: betere opkomst van het zaad, sterkere groei, uniformer gewas en tenslotte een uniformer e1ndprodukt. |\E vele belangstellenden, aldus het verslag over deze dag, konden van de bestaande uienrassen en uien- hyhriden kennis nemen. Bij ieder soort werd aangegeven hoe deze zich ten opzichte van elkaar ondersc'.-.eiden wat •betreft vroegheid, opbrengst en huidvastheid Daarfoij bleek dat vooral bij vergelijking van zaadvaste rassen met hybriden zeer belangwekkende verschillen aan de dag kwamen. Er werden 21 bestaande rassen geëxposeerd, waaron der de hybriden Hyduro Fl, Hyper F1 en Hydeal Fl, maar ook 26 nieuwe proef hybriden! Vooral van deze laatsten muntten enkele hiervan uit door huidvastheid en opbrengst. De uien welke te zien waren, waren geteeld op het Noordihollandse Proefbedrijf van beide firma's. Om de proef goed te doen slagen, waren de uien niet bespoten tegen uitlopers. De eerste kwaliteitstest werd reeds in oktober 1975 gedaan. Daarvoor werden de uien goed drooggestookt om duidelijke verschillen in huidvastheid te kunnen beoordelen. Een tweede test werd in decem ber gedaan, terwijl 22 maart j.l. de eindbeoordeling plaats vond. Goede rassen blijken de uienhybriden Hy duro Fl, Hydeal Fl en Hyper Fl te zijn, terwijl ook de getoonde verbeterde Hygro Fl tot zeer hog3 cijfers kwam. Aldus De Groot, Slot en Jacob Jong. (Vervolg van pagina 27.) ZUIVELOVERSCHOTTEN Het probleem van de zuivel over schotten is ook Jan van den Hoek niet onbekend en hij ziet het ook niet al te optimistisch in. Het teveel aan melk zou verminderd kunnen worden, zegt hij, door bijvoor beeld stimulansen in het leven te roepen om boeren boven de vijf en zestig te la ten stoppen, of zogenaamde „postbode" boeren. Maar die problemen spelen zich voornamelijk af buiten onze grenzen. Want Nederland is niet de schuld van die zuiveloverschotten. Alleen we hebben er met de EEG-bepalingen wel mee te ma ken. Het vervelende van al die kleinere en onrendabele bedrijven is toch dat ze het ook voor de goedgeleide bedrijven moei lijk maken, en vooral marktverstorend werken. Kijk, zegt Flip, er is ook wel eens beweerd: waarom gaat een akker bouwer nu in hemelsnaam ook al melk vee houden? Als dat zo doorgaat dan wordt het helemaal een puinhoop. Want zo realistisch zijn we wel, op onze gron den ben je natuurlijk niet verplicht gras land te hebben, terwijl dat in grote ge bieden van Nederland wel het geval is. Maar, voegt Jan hier onmiddellijk aan toe, dat we deze stap hebben gezet is in feite een dwangpositie geweest. Wanneer de prijzen van ide akkerbouwprodukten hoog genoeg waren geweest, waren we wellicht niet overgestapt op die melkveehouderij. En naast dat alles most natuurlijk altijd de mogelijkheid blijven om als vrije on dernemer te kunnen doen en laten wat je wilt, als daarmee de rentabiliteit van je eigen bedrijf gediend is. ONDERNEMER-ZIJN IS ZOEKEN NAAR VERBETERING Andermaal werden wij er weer eens met de neus op gedrukt, hoe flexibel de Nederlandse boerenstand zich vaak opstelt. Het is altijd een zoeken en speuren naar nieuwe en betere mo gelijkheden om een goede boterham te verdienen. Het bij de pakken neer zitten komt niet voor in het woorden beek van de meeste agrarische onder nemers. Jan, Flip en Bas van den Hoek zien met het volste vertrouwen de ontwikkeüng van hun bedrijf te gemoet. Eigenlijk zijn het hele maal geen Fliplanders. Maar, zegt Flip, de verhouding met de mensen hier is uitstekend. Nou ja. om eerlijk te zijn geloof ik vaak veel beter dan de verhouding van Fliplanders onder elkaar, waar vaak geslachtenoude problemen nog een rol bij kunnen spelen! M. VAJN WEZEL. Opgericht 3 mei 1892 Werkt in Groningen, Friesland, Drenthe, Overijsel, Wieringermeer, N.O. Polder, O. Flevoland en Noord- Brabant. Dus een zeer ruim spreidingsgebied. Prima en vlotte schaderegeling Schaden van 5% en meer worden TEN VOLLE uitgekeerd. Concurrerende voorschotpremie, waarop bij overschot restitutie wordt verleend. Verzekerd kapitaal: 250 miljoen. Reserve per 1 januari 1976: 1.600.000, Voorzitter: H. A. van Riel, Zeijerveld. Secretaris: A. J. Engels, Assen. Vert. Ass. kantoor A. S. Vroon Zn. Dinteloord. Onderl. Noord-Nederl. Hagelverzekering Kantoor: Groningen, Zaagmuldersweg 530 Correspondentie-adres: Groningen, postbus 1066 Telefoon: 050-123691 TE KOOP GEVRAAGD zelfstaande keerwanden voor uien opslag Gebr. de Visser Oude Grintweg 3 Aagtekerke Tel. 01188 - 1228 TE KOOP: 5 gebruikte opschepmach ines daaronder 2 gebruikte landbouwmachines 1 gebruikte BAV kipper 2 wielig 6 ton 1 gebruikte stortbak Santens met Zeefband z.g.an. firma Joh. Gunst, Ringbaan West Z Goes telf: 01100 - 15351 na 18.00 u 14141 TE KOOP GEVRAAGD: uitmestinstallatie J. G. op 't Hof, Nieuwe Rijksweg 36, 'S— Heer Arendskerke tel: 01106 - 1535 T. K. A.: Bokken en geiten. Inlichtingen: M. Geers, Vetterik 14, Halsteren topsin M PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND BV AMSTERDAM POSTBUS 7133 TELEFOON 4409T1 30

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 34