Nabeschouwing demonstratie zaaibereiding bietenland te Oud-Vossemeer 23 Specialist voor Werktuigen en Arbeid, Ing. T. T. MIEDEMA C.A.R. - Goes |TEN zeer belangrijke conclusie, die we moeten trekken na deze demonstra tie is, dat met de aangedreven werktuigen op een uitzondering na, zeer goed werk is geleverd. Tot nu toe is vaak gesteld, dat aangedre ven werktuigen in principe ongeschikt zijn voor een oppervlakkige bewerking. Als de werktuigen zijn uitgerust met een goede dieptestel-mogelijkheid en vooral met een speciale egalisatie-set, die odk fijn instelbaar is, zijn er beslist goede mogelijkheden voor ondiep werk. Niet alleen bij het werktuig moeten de af- stellingsmogelijkheden worden benut, ook die trekker moet goed zijn uitgerust. Om een vlak resultaat te krijgen, moet de trekker zo weinig mogelijk oneffenheden veroorzaken. Kooiwielen of dubbellucht zijn vereist bij dit soort werk. De bande9panning is een faktor, die veel verschil kan maken. piNSDAG 6 april j.l. vond te Oud Vossemeer een demonstratie plaats, die werd georganiseerd op initiatief van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting „Tholen en St Philipsland". De Federatie „Het Landbouwwerktuig" had de demonstratie als landelijk erkend, d.w.z. dat handelaren medewerking mogen ver lenen door te demonstreren met werktuigen. De demonstratie had ten doel om te tonen, waartoe de werktuigen voor het ma ken van een oppervlakkig zaaibed, die aan de markt zijn, in staat zijn. Het organi seren van een dergelijke demonstratie is in meerdere opzichten geen eenvoudige opgave: er moet een perceel voor worden gevonden. ^Het tijdstip van de demonstratie moet zo gekozen worden, dat de om standigheden goed zijn en dat belangstellenden tijd hebben om te komen. Het aanbod van werktuigen is zodanig groot, dat naar een beperking van de oppervlakte moet worden gestreefd. Doordat na het inzaaien in de praktijk moet worden gewerkt, wordt een risico genomen van opbrengstderving op het demonstratieperceel. Voor elk van deze punten is een oplossing gevonden! De Gebr. Van Engelen in de Hollarepolder waren bereid een perceel van ongeveer 7 ha ter beschikking te stellen, ondanks alle onzekerheden, die er aan de demonstratie kleven. Vooral zij hebben de demonstratie mogelijk gemaakt. Dat we van het weer afhankelijk zijn, en niet ver vooruit kunnen plannen, was er de oorzaak van, dat de demonstratie niet 30 maart maar eerst op 6 april kon wor den gehouden. Op die dag waren veel landbouwers nog niet klaar met hun eigen inzaai- of plantwerk. Uitstel naar later betekende meer risico's. De omstandig heden van grond waren uitgelezen. Om de benodigde oppervlakte te beperken was geëist, dat werd gedemon streerd met trekkers van maximaal 70 pk aan de aftakas. De meeste werktuigen hadden een werkbreedte van tussen 3.00 en 4.00 m. Er moet worden afgewacht, wat het groeiverloop op het perceel is. Het tijdstip van inzaaien (dezelfde dag) doet geen verschillen verwachten. De bezoekers heb ben samen een opmerkelijk vaste wendakker gemaakt! HET perceel, waarop de demonstratie werdi gehouden, was geen gemakke lijke grond: 35 afslibbaar. Er was goed geploegd, geen voorbewerking na het ploe gen of over de vorst. Er moest worden ge werkt dwars op de ploegsneden. Door de vorst was de grond goed ver weerd, en het zou net als op vele plaatsen in de praktijk, niet meevallen, een ondiepe bewerking uit te voeren. Ondanks de goede omstandigheden geen gemakkelijke opgave, dus! Een zaaibed voor bieten moet ondiep wor den klaargemaakt, zeer vlak zijn en fijn verkruimeld. Bovendien moeten de zaadjes zodanig worden gezaaid, dat ze goed in kon- takt komen met de ondergrond, die het vocht moet leveren. De gelijkmatigheid van de werkdiepte is dus ook zeer belangrijk. De 14 verschillende werktuigen, waarvan er 4 aangedreven waren en 7 verschillende z.g. combinatiewerktuigen, leverden zeer duidelijk waarneembare verschillen in resul taat. Ondanks de goede omstandigheden van grond. Het gaat niet aan, om op basis van het resultaat op deze demonstratie machines te gaan be- of veroordelen. De demonstratie is slechts een momentopname, de verschillen in resultaat kunnen veelal worden terugge voerd op afstelling of uitrusting van het werktuig dan wel het al of niet gebruiken van hulpmiddelen! Het duidelijk aanwijzen van deze punten kan helpen om te komen tot een meer be wust gebruik van de mogelijkheden die er In ieder werktuig zitten en zo tot een betere kwaliteit van het werk te komen. i>ei naar schatting ongeveer 1000 bezoe kers hebben in twee groepen de werk tuigen aan het werk kunnen zien. Een be oordelingscommissie van vier personen heeft het geleverde werk beoordeeld op een aantal criteria en de heer ing. Andringia van „Wageningen" voorzag het geleverde werk van kommentaar. Een machtig schouwspel werd gevormd door het vierspan koudbloedpaarden van stal Brooymans, dat de tandensleep trok. Dit beeld, dat praktisch is verdwenen in de praktijk heeft beslist zijn 'bekoring. Het meest onwennig was het feit, dat de com binatie zich in beweging zette zonder me chanische geluiden. Er klonken slechts de aanmoedigingen aan Jolanda, die als leidster van het vierspan optrad. Er is van deze combinatie een enorm aantal foto's gemaakt. Het was vooral de bedoeling, het land klaarleggen „op z'n ouderwets", met de tan densleep, zonder ononderbroken sporen, te vergelijken met het resultaat van moderne, speciaal voor trekkertractie ontworpen werktuigen. De demonstratie heeft wel ge toond, dat zowel mooier als slechter werk kan worden geleverd met deze moderne werktuigen. No. 3; Grond verkruimel aar P. Z. De trek ker vóór dit werktuig was wel uitgerust met vierwielaandrijving, maar niet met kooiwie len of dubbellucht. Om de aansluiting met de ondergrond vlak te houden werd dieper gewerkt dan anders nodig was geweest. Het resultaat na één bewerking was zeer goed. De werkdiepte iets diep, gelijkmatigheid van werkdiepte prima, verkruimeling ook prima, egalisatie zeer goed. No. 4 teruggetrokken. No. 5; Combinatiewerktuig Becker. De combinatiewerktuigen zijn opgebouwd uit een frame in de herinrichting, waaraan ach terin verkruimelroUen zijn gemonteerd, die het frame dragen. Voor deze rollen kunnen eggen of cultivators worden gehangen, die zo regelbaar zijn in werkdiepte. Enkele com binatiewerktuigen, waarondier Becker waren uitgerust met een egalisatieset. Dit heeft steeds het resultaat gunstig beïnvloed. Werkdiepte zeer goed, licht! Gelijkmatig heid van werkdiepte eveneens erg goed. Egalisatie had beter gekund, was bij de goede. Er is iets te voorzichtig gewerkt. Het resultaat na 1 bewerking was goed. No. 6; Combinatiewerktuig Cramer. Dit werktuig toonde duidelijk, dat het moeilijk is, om goed werk te leveren als er wordt ge werkt zonder egalisatiebal'k. Het gaat niet aan, om te concluderen, dat het werktuig niet goed is. Een egalisatiebalk van hoek ijzer voor 3.00 m werkbreedte is geen grote investering. De mogelijkheden om opper vlakkig te werken zijn dan veel groter. Om toch nog egaliserend te werken werd de machine dieper afgesteld. Het resultaat was Bij een lage bandespanning gaan de banden „wangen", wordt het draagvlak breder en daarmee de sporen minder diep. Vooral bij dubbellucht wordt minder aandacht aan de bandespanning geschonken, dan wenselijk is. Eén werktuig kon geen optimaal werk leve ren, omdat de kooiwielen waren vergeten. Voor een goed resultaat zijn een aantal voorwaarden vereist: Een goed werkende egaliseerinrichting. veel tanden nauwkeurig regelbare werkdiepte rijsnelheid een goed uitgeruste trekker. RESULTATEN DEELNEMENDE WERKTUIGEN No. 1; Tandensleep, 4,50 m werkbreedte. Getrokken door het vierspan van de heer Brooymans. 'De tandensleep is een reeds lang bekend werktuig. Het voldoet niet aan een aantal van de voorwaarden, die zijn opgenoemd. Het werk is als volgt te karakteriseren; werkdiepte iets aan de diepe kant (werk diepte niet instelbaar!) gelijkmatigheid van werkdiepte goed egalisatie slecht. Er werd weinig grond meegenomen. Werken met de sleep op zijn kop zou 'het resultaat verbeterd heb ben Verkruimeling goed Resultaat na 1 bewerking niet voldoende. Er is minstens twee maal bewerkt. De paarden als traiktie hadden het voor deel, dat er geen ononderbroken sporen in het veld lagen, de ondergrond was vlak. De paardepoten maakten in deze losse grond wel zulke indrukken, dat ze niet in één keer werden gevuld. De werksnelheid met een trekker ligt hoger, misschien dat dan ook een iets beter egalisatie was verkregen. De beschikbare trekkracht was bij de eerste bewerking aan die krappe kant. Gezien de verhouding van 4 pk op 4,50 m werkbreedte is dit te begrijpen. No. 2; Triltandcultivator Kongskilde 3,40 m met egalisatieset en rollen. Goed werk in één bewerking. Werkdiepte goed, kon lich ter, gelijkmatigheid kon mooier. Egalisatie erg goed. Verkruimeling ook erg goed. Om goed werk te leveren moet men er bij dit werktuig voor zorgen, dat de veertan- den niet in onverweerde grond kunnen kun nen pakken. Dit voorjaar zag men nog al eens dat aHeen die egalisatiebalk en de ver kruimelroUen werkten, en de tanden prak tisch niet. Bij het klaarmaken van een opper vlakkig zaaibed heeft men de mogelijkheid, dubbele beitels aan de tanden te monteren, wiaardoor het aantal tanden groot genoeg wordt voor licht verkruimelend werk. t. Agrator, een nieuw werktuig. Biedt moge lijkheden. Vicon 2-balksschudeg, prachtig werk. Dubbellucht en lage bandespanning geven zeer weinig insporing. slechts gedeeltelijk goed. Er werd dieper ge werkt dan wenselijk was, de gelijkmatigheid van de diepte had beter gekund. De egalisa tie was onvoldoende. De verkruimeling van de toplaag was redelijk. Al met al werd in één 'bewerking geen voldoende resultaat be reikt. No. 7; Triltandcultivator Landsberg. Een triltandcultivator is in principe gemaakt om een diepere grondbewerking mogelijk te maken. Het aantal tanden per m werkbreedte is dan ook klein. Als er oppervlakkig moet worden gewerkt, loopt men het risico, dat niet alles los wordt gemaakt. Dit werktuig IN T KORT De demonstratie zaaibedbereiding bietenland te Oud-Vossemeer heeft tot enkele interessante conclusies ge leid: Ook bij gunstige bodemomstandig heden moet een werktuig voldoen de zijn uitgerust en goed afgesteld om goed werk te kunnen leveren. Het is met aangedreven werktuigen beslist mogelijk goed werk te leve ren ook al moet ondiep worden gewerkt. Als in een ander jaar min der losse grond beschikbaar is om te egaliseren, kan het resultaat uiteraard geheel anders komen te liggen. Het is beslist niet zo, dat het werk van de huidige machines minder goed is dan dat van de ouderwet se tandensleep, getrokken door paarden. Het is niet eenvoudig een derge lijke voorjaarsdemonstratie te or ganiseren. Het was dan ook al in jaren niet gebeurd. De komst van nieuwe werktuigen^ toenemend zaaien op eindafstand en steeds meer bieten gerooid met een zes- rijig systeem stellen hoge eisen aan het zaaibed, allemaal argu menten om het toch te proberen! De ongeveer 1000 bezoekers en de verschillen in resultaat die zijn ge toond wijzen erop, dat het een goede greep is geweest, om alle hindernissen te nemen en deze de mons ratie te organiseren. was bovendien niet voorzien van een egali satieinrichting. Al met al was ook hier het resultaat na één bewerking onvoldoende. Ook in dit geval had een andere uitrusting met meer tanden en een egalisatieset best een goed resultaat kunnen laten zien. Alle 'beoordelingspunten lieten nog al iets te wen sen over. No. 8; Combinatiewerktuig Lenuken. Dit werktuig was uitgerust met twee egalisatie balkjes per eggeveld, ontworpen door Ceha- vé. Ze zaten niet vóór maar in het werktuig Vooral door deze kleine ingreep werd zeer acceptabel werk verkregen. Er werd mooi ondiep gewerkt, met een goede gelijkmatig heid. De egalisatie was door de twee balkjes erg goed. De verkruimeling was zeer goed en in één bewerking werd een 'beter dan ge middeld resultaat verkregen. No. 9; Combinatiewerktuig Rabewerk. Ook deze machine werd acceptabel werk gele verd. De afstelling had iets mooier gekund, het werk na één bewerking was ruim vol doende. Vooral de verkruimeling van de top laag was zeer goed. No. 10; Combinatiewerktuig Rau-combi. Met de Rau-combi werd iets aan de diepe kant gereden. De ingestelde diepte werd zeer goed gehandhaafd. De egalisatie liet door ontbreken van een egalisatiebalk veel te wensen over. De verkruimeling was prima. Het resultaat na één bewerking was minder dan gemiddeld. No. 11; Combinatiewerktuig Schmotzer. Deze machine werd nogal diep afgesteld. Ruim 6 cm werd gemeten. De werkdiepte werd redelijk gehandhaafd. Ook hier was de egalisatie niet optimaal, weer door het ont breken van de egalisatieset. De verkruime ling was goed en het resultaat na één be werking was acceptabel. No. 12; Aangedreven eg Amazone. In deze volgorde is Amazone het eerste aangedre ven werktuig. Het was zeker niet de eerste de -beste. De werkdiepte van de machine was niet erg best. Doordat overdwars op d-e sneden werd gewerkt en het verhaal dreigt eentonig te worden het ontbreken van een egalisatiemogelijkheid werd de diep te slecht gehandhaafd. De machine wordt gedragen door een pakkerrol, die op de ploeg sneden reageerde. Er werd) door dit werktuig yrijwel niet geëgaliseerd. De verkruimeling was redelijk. Het resultaat na één bewerking was ronduit slecht. Deze machine miste de egalisatieset meer dan de niet aangedreven werktuigen. De pakkerrol, waarmee hij was uitgerust, is te enen male ongeschikt voor gebruik op kleigrond. De rol zorgt voor een vastere ligging van de bewerkte grond, maar door de constructie met ringen met scherpe tanden werden niet verweerde kluiten uit de ondergrond mee naar boven genomen. No. 13; Aangedreven eg Lelyterra. Het goede werk van deze aangedreven eg is voor velen van de bezoekers een openbaring ge weest. Door de uitrusting met egalisatiebalk en fcietenrol met een groter aantal spijlen en een zeer goede afstelling van het geheel is een heel mooi zaaibed in één bewerking klaargemaakt. Er werd zeer oppervlakkig gewerkt. De werkdiepte werd zeer goed ge handhaafd en egalisatie was uitstekend. De verkruimeling was goed, doch had fijner kunnen zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 27