id 1 Ay HOOFDBESTUUR 2Cz*n VERGADERDE >'L JSC zuidelijke landbouw maatschappij z.l.m vHC\ALE B/3c land- en tuinbouwblai VRIJDAG 9 APRIL 1976 64e Jaargang - No. 3326 >^vv V - .--V. x.- - - <«r - - ïf #®i f '3*# -: We zijn natuurlijk allemaal blij met het arbeidsbesparende eenkiemige bietenzaad. Maar als het plantje boven staat zijn we pas gerust! (Foto ontleend aan maandblad „Suiker Unie") J^ENGprijssysteem of contracten stelsel?" Met deze urgente vraag heeft het Hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.)) zich, in zijn maandag 5 april j.l. te Bergen op Zoom gehouden (besloten) vergadering, uitvoerig bezig gehouden. Een vraag die ook door Z.L.M.-voorzitter, ir David Luteijn, van dermate groot belang werd geacht dat hij in zijn openingswoord niet op deze problematiek inging, waar door hij de discussie geheel openhield. Wèl maakte de heer Luteijn in zijn openingswoord nog een aantai (aanvullende) kanttekeningen bij de Brusselse prijsbesluiten. Als algemene opmerking stelde de Z.L.M.-voorzitter dat deze niet alleen minstens 3 te laag zijn uitgevallen maar dat ook het verschil tussen de garantieprijzen en richtprijzen papieren prijzen") groter is geworden, waardoor ook het marktrisico voor de producent weer vergroot is. Een pleister op de won de is dat de aftrek van de monetair compenserende be dragen beperkt is gebleven. „Het uittreden van Frank rijk uit de z.g. slang geeft echter geen enkele illusie voor mónetaire eenheid en we zijn daar nu verder dan ooit van verwijderd", aldus de heer Luteijn. Ten aanzien van de tarwe constateerde ir Luteijn dat „Brussel" het 2-prijzen systeem toch doorgezet heeft. „We vragen ons echter wèl af of er ooit een goede me thode voor het bepalen van de bakkwaliteit gevonden kan worden" zo was de reactie van de voorzitter, die daar direkt de conclusie aan verbond dat dan ook voor dit jaar uitgegaan moet worden van 1 prijsniveau en wel het hoogste. Een andere sector die „ons grote zorgen geeft" is de zuivel. De heer Luteijn wees erop dat met name deze sector niet die extra ondersteuning gekregen heeft die nodig is en dat „deze besluiten de fundamentele proble men niet oplossen, maar zich slechts op de symptomen richten". „De cautieregeling is onredelijk en voor bepaalde sec toren oneerlijk" (pluimveehouderij, groenvoerdrogerij), aldus de Z.L.M.-voorzitter die met nadruk daaraan toe voegde dat „terecht gesteld kan worden dat juist de pluimveehouderij overal buiten valt". Een gevolg van een en ander is dat we opnieuw lasten verlichtende maat regelen op nationaal niveau zullen moeten bepleiten hoewel we daarbij op moeten passen dat het struktuur- beleid niet uit het oog verloren wordt", zo stelde ir Lu teijn. Ook in de tuinbouw is het geen pais en vrêe. De zuidelijke E.E.G.-lidstaten maken zich momenteel erg sterk voor een garantieprijssysteem (voor fruit), terwijl deze pressie door de toetreding van Griekenland alleen nog maar versterkt zal worden. „We moeten er kien op zijn dat het deze richting niet uitgaat, omdat deze zuide lijke staten door hun specifieke omstandigheden in staat zijn tegen een dergelijke garantieprijs te produceren met als gevolg dat daardoor onze markt onder zware druk komt te staan", aldus de mening van voorzitter Luteijn. Ten aanzien van het inkomensbeleid voor zelfstandi gen merkte de heer Luteijn op dat dit „stukje voor beet je" gestalte krijgt. We zullen er vanuit de regio op toe moeten zien dat er niet plotsklaps al een algehele mini mum inkomensgarantie tot stand is gekomen: „want we In dit Na.: Bietentelersbijeenkomst in Kruiningen pag. 5 Mechanisatienieuws pag. 8 Schapenhouderij als neventak goed renderend pag. 10 Kwaliteit ruwvoeder beïnvloedt bedrijfs resultaten pag. 11 -fc Looncijfers C.A.O. land en tuinbouw pag. 15 Voor de Vrouw pag. 19 willen wèl onze mening nog kunnen zeggen vóórdat de besluiten genomen worden", zo stelde ir Luteijn, die aan kondigde dat op de volgende hoofdbestuursvergadering ruime aandacht aan dit punt besteed zal worden, mede aan de hand van het Z.L.M.-vraagpunt 75/76. In dit ver band gaf hij de kernvraag nog maar eens mee naar huis: moet degene die zijn bedrijf mag aanhouden een inko mensaanvulling krijgen, los van het sociaal beleid? De onlangs te Barneveld gehouden jongerenmanifes- tatie noemde de Z.L.M.-voorzitter „geslaagd". De uit voerige discussie is voor het Landbouwschap aanleiding geweest zich nogmaals tot de Tweede Kamer te wenden om de verlangens van de jongeren opnieuw te onder strepen. Met name 3 wensen staan voorop: een spaar regeling van 7500 gulden per jaar, tijdelijke rentesubsi die en verruiming van de werking van de grondbank. Aan het laatste punt is inmiddels in zoverre tegemoet geko men dat de norm voor jongeren nu met 20 verlaagd is. „Een stap in de goede richting", aldus ir Luteijn. Z.L.M.-VOORZITTERSCHAP A AN het slot van zijn openingwoord vertelde de voorzitter dat hij nog niet toegekomen is aan zijn voorgenomen consultatie van alle hoofdbestuursleden over zijn opvolging als voorzitter varr de Z.L.M. Door ziekte van ir Knottnerus (waarmee het overigens bijzon der goed gaat) beeft de heer Luteijn deze steeds moe ten vervangen, waardoor hij moest woekeren met zijn tijd. Het Z.L.M.-voorzitterschap zal nu op de volgende be sloten vergadering aan de orde worden gesteld of zo mogelijk eerder. De heer Luteijn deelde aansluitend me de, dat hij het voorzitterschap van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland deze week zai over dragen aan de heer G. J. de Jager te Anna Jacobapolder. Z.L.M.-TENTOONSTELLING IJET Hoofdbestuur ging er mee akkoord de mogelijk heden te onderzoeken voor een te houden Z.L.M.- manifestatie zoals dat ook. in het verleden steeds ge bruikelijk is geweest. Omdat er nogal wat „hobbels" te overwinnen zijn zul len eerst de mogelijkheden afgetast moeten worden al vorens tot een definitief besluit te komen. Een definitief besluit zal wel niet voor het najaar genomen kunnen wor den. Voorlopig wordt gemikt op 1978 als jaar van „ak- tie". VOGELSCHADE "WAN de kring Noord-Beveland werd een brief ont- vangen waarin aangedrongen werd op snelle ak- tie om paal en perk te stellen aan de vogelschade. De schade wordt met name veroorzaakt door (verwilderde) eenden en duiven. Ook uit het Hoofdbestuur werd ge steld dat het tijd wordt voor een georganiseerde cam pagne (onder deskundige controle), mede omdat de af schot vergunningen slechts een zeer beperkt effekt ge ven. De heer Luteijn deelde mede dat deze kwestie nog deze week in de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap aan de orde zou komen. AKKERBOUW DE heer A. J. G. Doeleman vertelde in zijn akker- bouwoverzicht dat de werkzaamheden op het land vlot verlopen. Door de bijzonder goede struktuur van de grond is een goed zaaibed te verkrijgen. De meeste ge wassen zijn gezaaid en met het poten van aardappels is men in volle gang of reeds klaar. Alleen het extreem koude weer is een valse noot waarvan de gevolgen voor bieten en aardappels nog niet te overzien zijn. De heer Doeleman vertelde dat menig boer de pas gepote aardappels weer uit de grond haalden: „Een illustratie hoe afhankelijk wij van het weer zijn!" (Zie verder paf. 4.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1