UIT OEfflflKTUK Voor de tweede keer uitgeregend Koude maart achter de rug Vogelschade - voor boer bron van ergernis Winterbloemkool staat er goed voor! Wanneer we deze uit de praktykbijdrage vanuit NOORD-BEVELAND schrijven, zijn we voor de tweede keer in maart uitgeregend. Tot nu toe is alles zeer voorspoedig gegaan. De laatste dagen van februari en begin maart zijn de zomergranen, erwten, Vlas etc. ge zaaid Ook zijn er in de periode, in vergelijking tot de meeste andere gebieden in Zeeland, al vrij veel bieten getzaaid. Hoewel deze bietenzaadjes veel kou hebben on dergaan, betekend dit niet dat ihet allemaal schieters worden. De aanzet tot schietervorming t.g.v. koude heeft immers pas plaats wanneer het bietenplantje het kiem- plantstadium achter de rug heeft. Wel is de kans 'groot dat de veldopkomst t.g.v. de lage temperatuur tijdens de kieming wat minder goed is. In de tweede helft van maart hebben we weer volop de gelegenheid gehad om bieten te zaaien. De opmerking: „Wie z*n peëen nog niet heeft gezaaid, heeft zijn kans voorbij laten gaan", is dan ook al gehoord. De zaaibedibereiding van het bietenland ginlg van 't jaar eigenlijk te gemakkelijk. Het was een hele toer om de grond niet te diep los te maken. Het ideaal, om het bietenzaadje op de vaste ondergrond te leggen, was daarom veelal niet te bereiken. Dit zal van 't jaar niet zoveel problemen geven gezien de uitzon derlijk goede struktuur, waardoor de vochtaanvoer van uit de ondergrond ongestoord plaats kan vinden. Er is ook weer veel Temik gebruikt en de indruk bestaat dat de dosering wat hoger is dan vorig jaar. Lag de do sering vorig jaar rond 8 kg/ha. nu ligt het veelal tussen 9 a 10 kg/ha. Aaardappelen zijn er nog maar zeer weinig gezet Ge zien de zeer lage bodemtemperaturen behoefden we ons ook niet te haasten. De laatste jaren hebben we wel geleerd dat een laat type aar Jappelgewas lang vitaal blyft, terwijl een vroeg type gewas het vroeger af laat weten. In de maanden juli/augustus moet het gewas con sumptie-aardappelen immers nog gezond zijn om een goede procuktie te kunnen geven. In de loop van maart is het meeste pootgoed op de bedrijven aangekomen. In sommige partijen worden nog al wat fusarium zieke knollen aangetroffen. Om herha ling van vorig jaar te voorkomen, toen hier en daar wat opkomstproblemen t.g.v. fusarium-aantasting zijn ge weest, zal men daarom voorzichtig met het pootgoed om moeten springen. Kiembesdhadiging/- verlies zal zoveel mogelijk voorkomen moeten worden (infectie). Boven dien zal de poter, omwille van een vlotte opkomst, niet te diep en in niet te koude grond gestopt moeten wor den. Ook valt er veel voor te zeggen om dergelijke par tijen tijdens het planten te poederen met een sytemisch fungicide Het is in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN al lang gele den dat we met zoveel vorstdagen in maart zijn gekon- fronteerd. De tweede "vorstperiode rond de dag dat de lente begint maakte verschillende boeren dusdanig bang, dat zij ernstige schade vreesden aan de in 'de eerste da gen van maart gezaaide gewassen. Zelfs stonden een paar aardappeltelers op het punt hun (te) Vroeg gepote aardappelen weer uit de grond te halen. Maar nu is dan toch de lente aangebroken en dit is met het zachtere en jammer genoeg te natte weer van de laatste dagen dan ook goed te merken aan de ontwikkeling Van de wintertarwe, graslanden, bomen en struiken, enz Wy schatten dat eind maart ongeveer de helft Van de bieten is gezaaid. Daarvan zijn de meeste percelen in de eerste week van maart gezaaid. Het is bekend dat bietenzaad wellke een koude kieming doormaakt, een grotere kans geeft op schade door wortelbrand aan de jonge plantjes. We zijn benieuwd of er dit jaar meer vreterij zal voorko men dan vorig jaar, en hoe de Temik hierbij te voor schijn zal komen. We hebben vernomen dat de Nederlandse Jagersvereni- 'üng ook dit jaar de georganiseerde jacht op houtduiven voor haar rekening zal nemen. Hopelijk kan ook meer effektief worden opgetreden tegen verwilderde postdui ven. terwijl incidenteel fazanten en zelfs mussen schade van flinke omvang kunnen veroorzaken om dan nog maar 'niet van konijnen te spreken. Een afdoende oplossing voor dit probleem zal wel nooit worden gevonden, maar het betekent voorlopig wel dat sommige boeren hierdoor duizenden guldens schade lijden. In gewassen als vlas, erwten en bonen en ook zomergranen kan enorme scha de worden aangericht. Ook in laatgezaaide wintertarwe hebben we dusdanige schade gezien tijdens de opkomst dat een paar percelen moesten worden uitgereden. Laten staan zou zoal tot een halve opbrengst hebben geleid. Het areaal van vlas en erwten is dit jaar weer verder inge krompen, waardoor wij dan ook vrezen voor hier en daar flinke schade. Schade 'beneden de vijf procent van de kg-opbrengst zou slechts voor rekening van de eige naar van het betrokken gewas komen. We hopen dat dit altyd zo ,zal uitvallen, maar dan noch is dit niet welkom. Een zorg van heel andere aard op veel akkerbouwbe- drijven is het Voorkomen en 'bestrijden van wortelon kruiden als kweek, Veenwortel, klein hoefblad, akker- paardestaart en akkerdistel. Vooral eerstgenoemde drie veroorzaken vaak Veel concurrentie met het gewas en zijn niet zo eenVoudig te bestrijden als het lijkt. Ook brengt 'het grote kosten met zich mee; zelfs een mecha nische bestrijding. Desondanks 'beseffen steeds meer collega-boeren dat we de vinger 'hierbij nog beter aan de pols moeten houden en gaan dan ook doelbewuster te werk. Zo is er afgelopen winter en voorjaar zowel chemisch als mechanisch vee! aan de krweekbestrijding gedaan. Dezelfde aandacht vragen ook vooral veenwortel en klein hoefblad en het ziet er naar uit dat de chemi sche bestrijdingsmogelijkheden ook meer benut zullen gaan worden- Vogelschade moet binnen de perken worden gehouden. Het ziet er naar uit. dat wat de tijd van inzaai betreft, er op WALCHEREN een vrij grote spreiding zal zijn. Streeksgewijze is er nogal wat verschil. Er zijn gebieden waar al vrij veel gezaaid is, met daarnaast ook streken waar nog weinig gedaan is. Er is van alle gewssen wel wat gezaaid, maar we dachten dat dit toch nog niet hoger was dan 20 van de totaal oppervlakte in te te zaaien met voorjaarsgewassen. Juist toen de grond voldoende droog was om met de bewerking te beginnen kwam de regen als spelbreker. Hoewel de struktuur van de grond zeer goed is, was op veel percelen "het vochtgehalte nog te hoog. Het gevaar voor struktuurbederf was op veel percelen nog te groot. Hopelijk krijgen we nu op korte termijn zonnig drogend weer. Wanneer de inzaai omstreeks tegen april ge realiseerd zou kunnen worden, is dat voor Waloherse omstandigheden een gunstige tijd. Door de meestal lage temperatuur en verschillende dagen met weinig of geen zon, is de groei nog gering. De wintertarwe begint nu een wat groenere kleur te krij gen. Ook het grasland wordt weer groener. Onze pri meurgroente, de winterbloemkool is ook sterk in groei geremd. Hiervoor is wat groeizaam weer hoogst noodza kelijk. Flinke bladvorming is nodig om de kool goed te kunnen dekken. Een bladrijk gewas kan een kwalitatief goed produkt geven. Bij een bladarm gewas kost dat in ieder geval veel meer moeite. De kool mag niet verkleu ren, dus veelvuldig dekken. Het veilingklaarmaken van de winterbloemkool is een vak apart Sortering naar grootte en kleur kan het best door één persoon gebeu ren. Dit 'bevordert de uniformiteit in de partij. Een zorg vuldige en goede verpakking in de kisten geeft meer oog aan het produkt. Bedacht moet worden dat voorafgaand aan de veiling elke partij door de adspirant-kopers kri tisch wordt bekeken. Laten we er voor zorgen dat dit produkt, waarvoor al landelijk veel belangstelling is tij dens de oogst en afzet, nog meer in de belangstelling komt. De afzet moet, ook bij een eventuele uitbreiding Vandaag, 25 maart, is trt voorjaarswerk opnieuw on derbroken door regen. Op NOORD-BEVELAND zijn deze week in de paar korte werkbare dagen Cvorst in de mor gen) weer heel wat bieten gezaaid. Dit betekent dat ver- scheidenen van ons reeds alle bieten in de grond heb ben, terwijl anderen nog maar weinig en sommigen nog helemaal niets hebben gezaaid. Wat het twee weken geleden zo. dat zij die wel bieten gezaaid hadden nog wel eens aan het twijfelen gebracht werden door 'hen die hadden besloten nog even te wachten, thans is het zó dat zij die wel aan het bieten-zaaien toegekomen zijn, benijd worden door hen die niet zo ver kwamen. Voor hen die reeds aardappels gepoot hadden was de laatste vorstperiode een bron van extra zorg. Het is immers eenvoudiger poters vorstvrij in de sdhuur te houden dan in de grond. Er zijn nog andere faktoren dan het weer, waarop de boer weinig invloed kan uitoefenen. Eén hierVan is het voorkomen van diverse soorten vogels in grote aantallen. Wanneer er op een pas ingezaaid perceel erwten na een regenbui een onschuldig plasje is ontstaan, dat een dag later blijkt ie zijn uitgebreid tot een plek van verscheidene vierkante meters, doordat wilde eenden de grond plat hebben getrapt, dan wekt dit ergenis op. Blijkt dan 'bovendien dat grote aantallen wilde eenden, houtduiven en verwilderde postduiven over het gehele perceel 'bezig zijn, terwijl het zaaizaad toch behandeld werd met een op zichzelf vrij duur vogelafweermiddel, dan rijst de vraag of hier niet van overlast sprake is! Werd door allerlei beschermende maatregelen hier het natuurlijk evenwicht niet verstoord? Het lijkt tijd te worden dat in georganiseerd verband in overleg met de instanties iets tegen de Vogelschade wordt ondernomen. van deze teelt, voldoende gewaarborgd zijn. Uitbrei dingsmogelijkheden zijn er in ons gebied zeer zeker nog. Deze week bij een collega-graszaadteler een korte me dedeling gezien van zaadopbrengsten van een aantal ras sen: Engels raaigras, Roodzwenkgras, Veldbeemdgras en Hardziwenkgras, over de jaren 1971 t/m 1974. Hierdoor is het mogelijk wat meer inzicht te krijgen in de kg-op- brengsten van de diverse selecties. De onderzoekcommissie voor de gras- en klaverzaad teelt heeft het overzicht samengesteld en van een toe lichting voorzien. De belanghebbende zaadfirma's kun nen deze gegevens aan hun telers doorgeven. Als teler heeft men recht op inzage hiervan. Iedere aardappelteler krijgt zijn .pootgoed dezer dagen weer thuisbezorgd. Het kan goed zijn, 'bij ontvangst na te gaan of het produkt aan de verwachtingen voldoet. Reklames kunnen beter direkt na ontvangst worden ingediend, dan dat er en kele weken later bij het poten onaangename afwijkingen worden gekonstateerd. lyOOR de terugkerende vorst is de grasgroei in de wei- den danig "geremd. Dit betekent vooral voor het mestvee een wat langere en daardoor wat duurdere stal- periode. Tijdens de natte dagen is er nu alle tijd om de nodige aandacht aan de weiden te schenken. Vooral het aantal molshopen is ontzettend groot en het schijnt dat dat nog jaarlijks toeneemt. We menen, dat een goede graslandVerzorging door slepen en rollen veel kan (bij dragen tot een verbetering van het gehele 'grasbestand. Een weide is toch meer dan een stuk grasland met een draad er omheen. Tegenwoordig zijn er mogelijkheden genoeg om sledhte plekken in het grasland te verbete ren en opnieuw weer in te zaaien met een goed gras- zaadmeragsel. Intensief beweiden en bemesten verhogen mede de kwaliteit Van het grasland. Ongekend hoog zijn de prijzen van palen en prikkel draad geworden en dat is voor ons misschien wel mede een prikkel om ook in de weiden het onderste uit de kan te willen halen. Mestvee houden kan een zekere hobby zijn, maar het is dan todh prettig als zo'n lief hebberij ook nog geld opbrengt! Dit voorjaar steekt wel erg gunstig af bij dat van an dere jaren. Veelal vernemen we echter de klacht, dat het zaaibed voor de fijne zaden nu veel te los is. Veel collega's zijn hierover niet erg 'gerust, want een boer lijdt nu eenmaal het meest door het lijden dat hij vreest. Zwakke kiemen zijn meestal het gevolg van te diep zaaien en deze zijn wel erg kwestbaar voor de bodem herbiciden. Bij een vlotte opkomst zijn de kiemplanten veel sneller door deze gevarenzone heen. We hebben de laatste jaren weinig ervaring op kunnen doen met een extra los zaaibed, maar toCh rijst thans de vraag of we onder deze omstandigheden de dosering van de bodem- herbiciden niet wat moeten verlagen. In een fijner zaad- bed zijn we van een betere werking verzekerd, reden waarom het met wat minder aan middel toch zou moeten kunnen. Nu we dit schrijven zien we reeds met belangstelling uit naar de demonstratie van zaaibedibereiding van sui- kerbietenland. Het is een goede gedachte geweest om door middel van een demonstratie eens te laten zien wat er met moderne werktuigen bereikt kan worden. Juist nu de grond zo los is zal het een hele opgave zijn om een ondiep zaaibed te maken en tevens om daarbij een vlak ke ligginlg van de grond te verkrijgen, want de basis voor goed rooiwerk moet immers in het voorjaar wor den gelegd De ouderwetse werktuigen zijn niet opeens onbruikbaar geworden, maar wei zijn de mogelijkheden en de eisen van nu geheel anders dan vroeger. We be schikken nu over veel meer trekkracht en het gaat er om hoe we die zo produktief mogelijk kunnen maken. De snelheid van werken is in deze een groot winstpunt en het gaat er dus om welk werktuig het beste past in ons systeem en op onze grond. Verder moeten we be zien of we het ook nog in de breedte van het werktuig kunnen gaan zoeken, want hoe minder er over het land gereden wordt, hoe beter. Eigenlijk zoeken we naar een werktuig dat geschikt is voor de zaai- en pootbedberei- ding van alle gewassen en dat bovendien nog hydrau- lisoh geheven kan worden. Zo'n schaap met vijf poten is oip een demonstratie soms nog wei eens te vinden en als het er niet is, dan is er toclh wel de kans om onze wensen aan de constructeurs voor <te leggen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 9