T GELD EN GOtD Algemene Arbeidsongeschikt heidswet (A.A.W.) II Het eenmansbedrijf ekonomisch rendabel! 3 Vorige week hebben wij een globale uiteenzetting ge geven van de A.A.W. Op enkele punten willen wij nader ingaan: UITKERINGEN: Wie langer dan 1 jaar arbeidsongeschikt is heeft aan spraak op uitkering A.A.W.althans de groepen die wij vorige week genoemd hebben. De grondslagen van de uitkeringen, die welvaartsvast worden, zijn zodanig vastgesteld, dat 80 van de grond slag gelijk is aan de uitkeringen A.O.W. en A.A.W. Met andere woorden bedraagt de A.O.W. uitkering momenteel voor gehuwden ƒ12.816,en 8.989,voor ongehuw- den. Dan is bij volledige arbeidsongeschiktheid langer dan 1 jaar de uitkering uit de A.A.W. pot 12.816,resp. 8.896,—. Voor jeugdigen onder de 21 jaar is er een aftrek van 30 voor 18-jarigen, 20 voor 19-jarigen en 10 voor 20-jarigen. Bij gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid volgt er naar evenredigheid van het ongeschiktheidspercentage een uitkering. Bijvoorbeeld 25 arbeidsongeschikt geeft recht op 25 van 12.816,is ƒ3.204,per jaar. Nogmaals gesteld de A.A.W. uitkeringen zijn welvaarts vast .hetgeen betekent dat de uitkeringen regelmatig om hoog gaan. En dan niet alleen vanweqe de inflatie, maar ook wan neer in de normale loonsektor een loonsverbetering wordt doorgevoerd. Behalve de A.O.W. en A.W.W. trekkers en straks ook de A.A.W. trekkers is er slechts één groep in Nederland, die een welvaartsvastpensioen zijn toegezegd en dat zijn de rijksambtenaren. Op dit moment wordt daarover wel gedokterd in het parlement. Maar goed, laat ons bij de A.A.W. blijven. In de wet staan nog enkele bepalingen, welke van belang zijn met betrekking tot vrijwillige voorzieningen. Trekt men n.l. van de A.A.W. en ligt het ongeschiktheidspercentage tussen de 25 en 45 dan moet bij verhoging b.v. 50 of 70 voor het verschil eerst weer een wachttijd van 1 jaar wor den doorgemaakt. Zit men echter reeds in de A.A.W. met een ongeschikt heidspercentage boven de 45 dan is voor het verschil naar een verhoging van b.v. 70 of 80 slechts een wacht tijd voorgeschreven van 4 weken I VRIJWILLIGE ARBEIDSONGESCHIKTHEIDS VERZEKERING (A.O.V.) Over de wettelijke bepalingen zijn verscheidene pagi na's van het landbouwblad te vullen. Wij doen dat niet in de veronderstelling dat toch niemand het zou lezen. Be langrijker is de vraag: wat moet ik als zelfstandige na 1 oktober a.s. doen met mijn vrijwillige arbeidsongeschikt heidsverzekering? Een bijzonder moeilijk onderwerp om te behandelen, omdat je als adviseur over een andermans portemonnaie schrijft. Aan de andere kant ook weer gemakkelijk, omdat de persoon in kwestie zelf moet beslissen. Wij zullen trachten deze kwestie eenvoudig te trakte ren. Wij stellen vast, dat vrijwel geen enkele zelfstandige op dit moment over een behoorlijke A.O.V. beschikt. Men is of geheel niet verzekerd of tegen veel te lage bedra gen. Verzekerde bedragen van b.v. 100,per dag, het geen een redelijke dekking genoemd kan worden, komen zelden voor. Een verzekerd bedrag van 25 tot 50 per dag of wel op jaarbasis ƒ8.000 tot 16.000 komt alge meen voor. Voor genoemde bedragen kan echter bij lan ge na geen vervanger worden betaald! IDEALE SITUATIE Schilderen wij de ideale situatie dan moet het verzeker de bedrag op minstens 25.000 per jaar liggen. Welnu, daar gaan wij dan in onderstaand voorbeeld van uit. Er komt dus voor de gehuwde man een A.A.W. dekking na 1 jaar afgerond 13.000. Hij moet dus vrijwillig bijslui ten een A.O.V. ter hoogte van 25.000 voor het eerste jaarsrisiko en 12.000 voor het nè eerste jaarsrisico. Im mers dan is hij zowel voor de korte als de lange arbeids ongeschiktheidsperiode verzekerd van ƒ25.000 klimmen de uitkering. Omdat de A.A.W. welvaartsvast is moet hij de vrijwil lige bijverzekering ook klimmend sluiten met b.v. 5 sa mengestelde intrest. WAT KOST HEM DAT AAN PREMIE? Laten wij voor 1977 de A.A.W.-premie maar eens stel len op 2 Is nog spotgoedkoop, maar dat wijzigt wel in de loop der jaren! De premie A.A.W. bedraagt dan 2 van ƒ35.600 712 De vrijwillige 1e jaarsdekking (polis A) 25.000 met 5 klimming 950 De vrijwillige na 1e jaarsdekking (polis B) 12.000 met 5 klimming 984 2.646 In genoemd voorbeeld hebben wij een jonge onderne mer in de leeftijdsgroep 2630 jaar genomen en zijn eind- leeftijd op 60 jaar gesteld. Overigens hebben wij wel de duurste vorm gekozen, n.l. met 5 samengesteld klim mende verhoging. Bij de berekening van de A.A.W.-pre mie zijn wij uitgegaan van een belastbaar inkomen van 35.600,of hoger. Is het inkomen lager b.v. 20.000 dan is de A.A.W.-premie 2 slechts 400. Voornoemde dekking van 25.000 moet eigenlijk de minimale situatie genoemd worden. Wij noemden het de ideale situatie omdat er op dit moment praktisch geen en kele ondernemer aan voldoet. En nu zal die premie wel absurd hoog genoemd worden. En er zullen mogelijk een aantal lezers zijn, die het land- en tuinbouwblad gelijk dichtklappen en zich afvragen of die vent in Goes geworden is. Nou, dat is hij zelden! Als het inkomen er niet naar is, dan moet er maar x bedrag bij de E.E.G. prij zen, want bovenstaande dekking blijven wij minimaal noe men. Dat neemt niet weq, dat wij volgende week met goedkopere oplossingen zullen komen, zonder onze mini male dekking geweld aan te doen. Tot volgende week! deL. lUANlNlEER in de landbouw de bedrijven groter worden betekent dit in de praktijk dat de produiktie plaats gaat vinden op minder bedrijven. Ben neveneffekt van deze ontwikkeling (heeft tot gevolg dat totale produktie ook toeneemt. Dit is vooral het geval met niet grond ge bonden produ'ktietakken, zoals de intensieve veehouderij en de glastuinbouw, aldus ir E. F. Geessink, direkteur Veehouderij en Zuivel van het ministerie van Landbouw, tijdens een studiedag «ver (het onderwerp Bedrijfsvoe ring en Schaalvergroting. Maar ook bij de aan grond gelbonden bedrijven gaat de totale produiktie omhoog. Ben voorbeeld hiervan is de melkveehouderij. Dit (heet twee oorzaken. De bedrijfsbe ëindigingen op de kleine 'bedrijven verloopt niet zo snel als de schaalvergroting van de groeibedrijven. Als een bedrijf van veertig naar honderd koeien moet groeien, dan zullen er zes kleine bedrijven met ieder tien koeien moeten verdwijnen. Oim de arbeidsproduktie per man op te voefen, zal ar beid nog imeer door kapitaal moeten worden vervangen, waardoor dan logischerwijs het bedrijf zal groeien. Want om dit alles weer rendabel te maken is vaak 'n sprongs gewijze produktietoename het gevolg. We zien dat bij het zogenaamde ligboxenstaleffekt. Hierbij neemt de pro duktie gemiddeld toe van 184.000 kg melk naar 323.000 kg melk, wanneer de oude grupstal wordt vervangen door de ligboxenstal. Maar omdat er ook te weinig nieuwe grond vrijkomt, zal op de bedrijven die reeds aan schaalvergroting en vervanging van arbeid door kapitaal doen, tevens nog een grotere intensivering worden nagestreefd. Bij de z.g. ontwikkelingsbedrijven die in aanmerking komen voor rentesubsidie stijgt de melkprodiïktie per ha van 7500 kg melk naar 12400 kg. IIET voordeel van de strukturele ontwikkeling in de landbouw is dat door de verbetering van de produk- tiemefchoden door middel van schaalvergroting het aan deel van de gezinsuitgaven is gedaald van 36 *7- tot 27 'Af gerekend naar het te besteden inkomen. Maar ook heeft de stroomlijning van de produktie er toe geleid dat tot voor de ekonomische teruggang zich openbaarde, het ge middelde inkomen van boeren en tuinders gelijke tred hield met de algemene welvaartsstijging, aldus ir Gees sink. De schaalvergroting heeft zich tot nu toe bijna uit- (Zie verder pa*. 8) FEW mens vergist zich wel eens. Soms kan een ver gissing worden hersteld, soms ook niet. En als het laatste het geval is kan dat geld kosten. Dat deed het, in een zaak die dezer dagen in de Beslissingen in Belasting zaken werd gepubliceerd en die betrekking had op het schenkingsrecht. Het schenkingsrecht is, zoals men weet, geregeld in de successiewet. In deze wet zijn voor schenkingen een aan tal vrijstellingen opgenomen. Algemeen bekend is, dat ouders aan kinderen ieder kalenderjaar een bedrag van f2000,belastingvrij mogen schenken. Als 't een schen king aan een gehuwd kind betreft en het inkomen van de ouder over het jaar voorafgaande aan dat van het jaar waarin de schenking gebeurt ligt boven f20.000,—, dan is 10 van dat inkomen het belastingvrije bedrag tot een maximum van f 5.000,In het kalenderjaar waarin een kind in het huwelijk treedt mag f 10.000,— belasting vrij worden geschonken. Schenkingsrecht moet alleen worden betaald over het geschonkene boven het VRIJ GESTELDE bedrag. JN andere gevallen ,dus als het niet gaat om schen- kingen door ouders aan kinderen, is de wet niet zo vrijgevig. Dan is een schenking alleen vrij als die een be drag van f 2.000, niet te boven gaat. Maar dat is niet alles. Schenkingen aan anderen dan kinderen, die gedaan worden door dezelfde schenker aan dezelfde begiftigde, IN een TIJDSVERLOOP van twee jaren, worden voor de berekening van het schenkingsrecht als één schenking beschouwd. Als dus b.v. een grootouder aan een kleinkind onbelaste schenkingen wil doen en op 1 april 1976 dat kleinkind f 2.000,geeft, dan kan dat kleinkind pas over twee jaar dus in april 1978 weer een schenking van die grootouders ontvangen. Hier moeten wij nog opmerken dat als er meer dan het vrijgestelde bedrag geschonken wordt, de gehele vrijstel ling vervalt. Wel is er dan nog een bepaling waardoor voor niet te arote overschrijdingen 't tarief wat gematigd wordt, n.l. tot drie-vierde gedeelte van het bedrag waar mee de schenking uitgaat boven het maximum van de vrijstelling. NA deze inleiding nu over naar de gevoerde proce dure. Mevrouw Y. schonk bij een notariële schuld bekentenis (dat moet bij schenking notarieel gebeuren) aan 3 neven of nichten en aan 9 achterneven en achter nichten elk f 2.000,Dat gebeurde op 21 december 1971. Als gemachtigde van de belanghebbenden trad de notaris °P- Bij het verlijden van de akte werd afgesproken dat na verloop van twee jaar, dus pas na 21 december 1973, weer op dezelfde manier, aan dezelfde personen een bedrag van f 2.000,geschonken zou worden. De notaris zou de schenkster en de begiftigden waarschuwen als de tijd voor de nieuwe schenking zou zijn gekomen. Maar wat gebeurd? t Een notaris kan ook niet altijd werken en begin januari 1973 was dan ook met vakantie. Door personeel van zijn kantoor werden toen per abuis de schenkster en de he tigden opgeroeven om naar het notariskantoor te 1:omc\ en op 5 januari 1973. dus maar gord c - :a— va e schenking, wordt opnieuw bij notariële akte verleden door de plaatsvervanger van de notaris aan elk van de neven en nichten en achterneven en achternichten f2.000,— geschonken. DE inspecteur kreeg kennis van de tweede akte, kon- stateerde dat volgens de wet de schenkingen moes ten worden samengevoead tot voor elk van de neven enz. een bedrag van f 4.000.en legde een aanslag op van in totaal f 14.670, Toen werd op het notariskantoor de fout ontdekt en werd aetracht de vergissing te herstellen. Op 15 januari 1974 werd een akte ovgemnakt, waarbij de schenkster en de begiftigdeverklaarden, dat het niet de bedoeling was geweest BELASTE schenkingen te doen. Aan de tweede akte moest dus volgens hen, geen waarde wor den toegekend. In de akte van 5 januari 1973 was echter geen bepaling opgenomen dat de schenking als te niet gedaan zou worden beschouwd als het zou blijken dat ze niet onbelast was. Aangenomen werd dat partijen al leen maar gedacht hadden dat er geen belasting ver schuldigd zou zijn. Maar denken alleen is niet voldoen de' Men ziet, deze begiftigden zouden er voordeel van ge had hebben, als ze eens iets over vrijstellingen van schenkingsrecht hadden gelezen en dat ook hadden ont houden! Maar ia. een mens kan niet alles lezen en nog minder onthouden! Soms is dat jammer! PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 3