BIETEN GROEIEN BETER... Chilisalpeter Fa. v. Eekeren Zn. met CHILISALPETER Nota over Landinrichtingswet ter discussie VACUUM MENGMESTTANKEN HYDRAULISCHE KIPWAGENS STERK CONCURRERENDE PRIJZEN De positie van de bedrijven met glastuinbouw buiten de grote centra natuurprodukt nu flink in prijs verlaagd! l|ET Kabinet heeft zich verenigd met de hoofdlijnen "van de Interim-nota Landindichtingswet. Land bouwminister Van der Stee en Gruyters van Volkshuis vesting en ruimtelijke ordening gaan de nota een dezer dagen aan de Staten-Generaal aanbieden. Het ontwerp- Landinrichtingswet zal naar verwachting eind 1976 ge reed kunnen zijn, en wel gelijktijdig met de voorgenomen publicatie van het derde deel van de Derde Nota over de Ruimtelijke Ordening en de daarbij behorende structuur schets voor het landelijke gebied. Teneinde bij de uitwerking tot wetsontwerp rekening te kunnen houden met de reakti-es van belangstellenden, in het bijzonder van de betreffende bestuurs- en adviescol leges, instanties en organisaties, wordt de Interimnota nu ter diskussie gesteld. Tot 1 juli 1976 kunnen adviezen en kommentaren bij de minister van Landbouw worden ingediend. |VE reden waarom er een nieuwe landinrichtingswet gaat komen is dat deze wet de huidige ruilveikave- lingswet zal gaan vervangen, waarbij het om de volgende problematiek gaat: de funktie van het landelijke gebied is uitgegroeid tot veel meer dan agrarisch; Bij 't beoordelen van diverse belangen dient de ruim telijke ordening voorop te staan. Wanneer een besluit wordt genomen, moet dit ook ge baseerd zijn op het belang dat in het geding is. De problemen die er zijn met betrekking tot grond verwerving en beheer vragen om een oplossing. De procedures moeten overzichtelijk en hanteerbaar blijven. TWE nieuwe wet zal aan de wettelijke ruilverkaveling weinig veranderen, behoudens die in de recent ge wijzigde Ruilverkavelingswet reeds zijn geregeld. De al gemene procedure van de wettelijke ruilverkaveling zal alleen op onderdelen worden gewijzigd waar dit, gezien de ervaringen, nodig wordt geacht. Zo wordt er gedacht aan het wettelijk regelen van bijzondere vormen van ruil verkavelingen, die vooral tot doel hebben de procedure te bekorten. Bijvoorbeeld de z.g. administratieve ruilverkaveling, waarbij geen dan wel in beperkte mate werken uitgevoerd behoeven te worden. Dan wel de z.g. eenvoudige ruilver kaveling, waarbij na een meer uitvoerige voorbereiding een versnelde uitvoeringsprocedure wordt nagestreefd. Hiermede wordt bereikt dat de procedurekwesties naar de voorbereidingsperiode wordt verschovén. Daardoor zullen de stemgerechtigden vóór de stem ming beter geinform'eerd zijn en zodoende meer gemoti veerd stemmen. Ook kan de uitvoeringsduur worden ver kort, wat vooral voor de 'betrokken boeren in het gebied belangrijk is. INSPRAAK EN RECHTSBESCHERMING TIET lijkt noodzakelijk, dat de belangen van betrokke- nen zoveel mogelijk gediend worden en dat ieder, die een recht heeft op gronden in het gebied in zijn rech ten wordt beschermd. Daarvoor zal in de te ontwerpen procedure op daarvoor geëigende momenten aan een ieder gelegenheid tot inspraak worden gegeven en moeten de rechten door geëigende procedures worden gewaarborgd. Voorafgaand aan de nieuwe eigendoms- en ge- bruiksindeling zouden grondeigenaren en -gebrui kers op de wens/zittingen individuele verlangens kunnen uitbrengen voor de nieuwe kavelindeling, opdat de landinrichtingscommissie daarmede reke ning kan houden. Ten aanzien van de bescherming van de rechten tegen over de overheid is voorgesteld, in de Landinrichtingswet het systeem van de Ruilverkavelingswet in grote 'lijnen over te nemen. Aldus een persbericht van het ministerie van Landbouw. (Vervolg /van /pagina 16.) Uit deze voorbeelden blijkt, dat de hoeveelheid zaad sterk afhankelijk is van de grofheid van het zaad en van de opkomst. Het Is daarom van groot belang om van te voren ingelicht te zijn over de hoedanigheid van het zaad. De verzaaibaarheid van het zaad kan verbeterd wor den door z.g.n. gegradueerd of gefractioneerd zaad aan te kopen. Dit is zaad dat gezeefd is op een bepaalde maat, b.v. 1,1<1,5 mm. Een nadeel is de prijs van dit zaad, n.l. de dubbele prijs van normaal zaad. BESTRIJDING WORTEL VLIEG Voor het zaaien moet de grond ontsmet worden tegen de wortelvlieg. Dit kan gedaan door b.v. Phytosol (8 I/ha) of Birlane (16 kg/ha). Van deze middelen kan ook granulaat gebruikt worden. Om een goed resultaat te krjjgen moet het in de grond gewerkt worden. VERZORGING •Na het zaaien kan een onkruidbestrijding worden uit gevoerd. Vanwege de grote kans op schade tijdens de kiemperiode is men afgestapt van de methode om voor opkomst te spuiten. Het is veiiiger om te wachten tot het gewas Z tot 4 echte blaadjes heeft. Het momenteel meest gebruikte middel is Dosanex (24 kg per ha). Dit middel heeft vrijwel alleen een verbrandende werking. Het werkt ook goed tegen grassen. In juliaugustus worden de ruggen dikwijls een keer aangeaard. De bedoeling hiervan is, om de koppen van de wortels beter onder de grond te houden, zodat ze minder kans hebben op groen worden. Nieuwe en gebruikte vanaf 2600 ltr. T/M 8000 ltr. Inruil mogelijk. vanaf 4 ton t/m 12 ton Vraag vrijblijvend een offerte. Plantagebaan 8 Wouw (N.Br) Tel. 01658-1479 Na jaren waarin de resultaten van de glastuinbouw zeer gunstig waren, kwam in de tweede helft van de jaren zestig, als gevolg van stijgende kosten ,een verzadigde markt en toenemende buitenlandse concurrentie, hierin een kentering. Eén van de gevolgen hiervan was dat de in de jaren vijftig ingezette decentralisatie van de glas tuinbouw de glasgroenteteelt buiten de grote produk- tiecentra (Westland, de Kring) nam relatief sterker toe dan in andere centra begon te stagneren. De glastuin bouw in diverse regio's had niet te kracht om uit te groei en tot een eigen centrumfunctie. In het door het LEI uitgebracht rapport No. 4.67 (te be stellen door overmaking van 8,50 op giro 41.22.35 van het LEI, Den Haag) is nu getracht antwoord te geven op de vraag in hoeverre de bedrijfsstructuur en de bedrijfsvoe ring bij deze stagnatie een roi heb Pen gespeeld. In dit rapport wordt vooral aandacht geschonken aan de voor Noord-Holland specifieke bedrijfsontwikkeling, n.1. van vollegrondsbedrijf dat zijn aanvankelijk kleine opper vlakte glas uitbreidt, al dan niet bij handhaving van de vollegrondsteelt. Een situatie die ook voor bepaalde ge bieden in het Zuid-Westen geldt. Uit de onderzoekingen blijkt dat de geldopbrengsten van de glasgroentebedrijven gelegen buiten de grote pro- duktiecentra 5 tot 36 lager zijn dan in de centra af hankelijk van de afstand tot het Zuidhollands Glasdistrict en het geteelde produkt Dit is vooral een gevolg van lagere opbrengsten, maar cok van lagere prijzen en 'n af wijkend aanvoerpatroon. Het gebied zelf kan ook van in vloed zijn. Zo neemt het tuinbouwgebied in N:-Limburg met de bedrijfsresultaten t.o.v. het Zuidhollands Glasdis trict en de tuinbouw in overig Nederland een tussenposi tie in. De bedrijven in de grote produktiecentra zijn aanzien lijk groter dan die gelegen buiten deze centra waardoor de kosten op laatstgenoemde bedrijven hoger zijn. Door zowel de lagere geldopbrengsten als de hogere kosten blijven de bedrijfsuitkomsten van de glasgroentebedrij ven buiten de grote centra sterk achter; alleen van de grotere glasbedrijven cLw.z. met minstens 4 volwaar dige arbeidskrachten zijn de bedrijfsuitkomsten ver gelijkbaar met die in de grote produktiecentra. Ook van de bedrijven buiten de grote centra gespecia liseerd in de teelt van bloemen onder glas zijn de uitkom sten ongunstiger dan in de centra. Alleen de grotere glas- bloemen bedrijven hadden bedrijfsuitkomsten vergelijk baar met die in de grote produktiegebieden. Dat de fysieke opbrengsten in de kleinere produktiege bieden lager zijn dan in de centra, is toe te schrijven aan een minder goede bedrijfsvoering, veroorzaakt door het ontbreken van een eigen centrum HAGELVERZEKERING IN DE FRUITTEELT De kosten van een goede hagelverzekering in de fruit teelt zijn bijna niet meer op te brengen volgens de Af deling Fruitteelt van het Landbouwschap. Een percen tage van 7 a 11 met een behoorlijk eigen risico, ge voegd bij een aanhoudend te laag opbrengstniveau, is voor vele bedrijven een te grote last. De Afdeling wil onderzoeken of er mogelijkheden zijn om in deze situa tie verbetering aan te brengen. VERMINDERING AANTAL REGELMATIGE ARBEIDSKRACHTEN IN LAND- EN TUIN BOUW MAAR TOENAME MEDEWERKENDE ECHTGENOTEN! Voor de gezinsarbeidskrachten daalde het aantal bedrijfshoofden t.o.v. 1970 met ongeveer 10 tot 165.000. Dit o.m. blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de CBS-telling arbeidskrachten voor land en tuinbouwwerkzaamheden 1975. Het aantal medewerkende echtgenoten steeg met 8 tot 81.000 (1970: 75.000), terwijl het aantal medewerkende inwonende kinderen en de overige inwonende familieleden in vergelijking met 1970 met ongeveer 37 daalde tot resp. 23.000 en 5.900. Bij de niet gezinsarbeidskrachten valt in ver gelijking met 1970 een daling van 2,3 te con stateren tot 36.000. Hiertoe behoren 1.800 be drijfsleiders, hetgeen nagenoeg gelijk is aan 1970. Het totale aantal regelmatig weikzame ar beidskrachten daalde sedert 1970 met 8,6 tot 311.000; hiervan zijn 219.000 mannen en 92.000 vrouwen. Bij de niet-regelmatig werkzame arbeids krachten valt in vergelijking met 1970 een da ling van 20 in het aantal werkweken te con stateren tot 558.000 werkweken, hetgeen over eenkomt met 11.000 manjaren. Het aantal werkweken verricht door niet regelmatige werkzame bedrijfshoofden was 53.000 38,2 voor de medewerkende echtgenoten was dit 96.000 (—6,3 Voor de niet-gezinsar- beidskrachten daalde het aantal werkweken t.o.v. 1970 met 17,5 tot 363.000. Hiervan wer den er 1.300 verricht door bedrijfsleiders, het geen 23,5 lager is dan in 1970. CHILISALPETER bevat 16% nitraatstikstof, als mede 35% natriumoxide (Na20), dat voor bieten een onmisbaar voedingselement is. Ook bevat CHILISALPETER 0,04% borium, bij een normale gift voldoende om hartrot te voorkomen. Nitraatstikstof, natrium en borium tesamen in een goed strooibare en snelwerkende meststof verzekeren het sukses met Uw bietenoogst. Met een volledige stikstofgift van 800-1000 kg CHILISALPETER per ha voor het zaaien gege ven, krijgen Uw bieten een optimale N-bemes- ting, waardoor de hoogste opbrengst wordt verkregen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 20