pél'k o°k de kwaliteit van de Nederlandse produkten is niet meer wat ze altijd geweest zijn, althans dat vinden de afnemers. Deze kwaliteitsproblemen zijn besproken met kringen uit het Centraal Buro en ook met tuinders studie- klubs. Voor deze problemen werd het volste begrip ge toond. De export van groenten en fruit staat of valt met de kwaliteit van het produkt en van de serviceverlening die de exporteurs kunnen bieden. Maar het is vooral deze service verlening waarvoor bij de tuinders en de veilingen te weinig begrip opgebracht kan worden. Wat de Bond vooral erg hoog zit is de kwestie van die eenmalige verpakking. Niet zo zeer het feit dat men voor een aantal massaprodukten een mar- ketingformule kiest, waarbij de nadruk wordt gelegd op de kollektieve promotion. Ook niet de gemakkelijke wijze waarop men de risiko's van financiële' aard bij de handel laat. Maar wat de exporteurs het meeste tegenstaat is dat Het snoeien van heesters Konflikt tussen expediteurs en C.B. voor tuinbouw veilingen 4:^- D. Overige heesters. Achterstallig onderhoud. A. Heesters waaraan niet of weinig ge snoeid moet worden. Tot deze groep rekenen we de meeste groeriblijvende heesters, bijv. Cotoneaster en beriberis soorten, hulst, mahonie e.d. Ons snoeien beperkt zich hier tot het verwijde ren van duidelijke verkeerd groeiende, zieke of anderszins ongewenste takken. Een andére groep planten waar zo min mogelijk aan gesnoeid moet worden zijn de zogenaamde solitairheesters. Deze struiken worden om hun karakteristieke groeiwijze meestal alleen-staand aangeplant. Bijv. Ara- lea, Rhus, Magnolia, Toverhazelaar e.d. Ook hier uitsluitend corrigerend de snoeischaar hanteren. B. Heesters die vroeg in 't voorjaar gesnoeid moeten worden. Onder deze groep noteren we de heesters die bloemen geven aan de scheuten diie ze vanaf het voorjaar vormen. Bijv. Buddleia, Hypericum, Hydranges, Spirea bum. A. Wa- terer, Potentilla fruticosa e.d. Door deze struiken geheel terug te snoei en, op dezelfde wijze en tijd als biji de rozen geschiedt, vormen ze veel nieuwe scheuten. Omdat ze aan die scheuten hetzelfde jaar bloeien, krijgen we op die manier de meeste en beste bloemen. C. Heesters die in 't voorjaar na de bloei gesnoeid moeten worden. Tot deze groep behoren de heesters die ieder jaar vanuit de voet van de struik nieu we scheuten vormen en daaraan het volgend voorjaar bloeien. Bijv. Forsythia, Jasmijn, Spirea vanhoutei, Deutzia, Ribes e.d. Omdat deze struiken na de bloei nieuwe scheuten vormen waaraan het volgend voor jaar de bloemen komen, kunnen we na de bloei de de uitgebloeide takken verwijderen. Door zo te handelen verkrijgen we ieder jaar opnieuwe een frisse jonge struik. Slechts voor zover de vorm van de struik zulks noodzakelijk maakt kunnen we ook eventuele oudere takken laten zitten. De onder B. en C. genoemde groepen om vatten die heesters welke gewoonlijk de meeste snoei behoeven. Desondanks kan het wenselijk zijn ook andere heesters wat bij te werken. Bijv. heesters als Chaenomeles, Cornus soorten, Eleagnus soorten e.d. In de gevallen waarin bij deze struiken snoei nodig wordt geoordeeld bestaat die uit het uitdunnen van een teveel aan door- ééngroeiendie takken. Deze snoei kan het beste gedurende de winter geschieden. In veel situaties wordt er aan snoeien weinig gedaan. Het gevolg is een snel sterk verouderende aanplant met vanaf onder kaal wordende struiken met een warrige pruik. In dit so~rt gevallen is een radicale op lossing gebeden. Het beste is de struiken tot op 20 a 50 cm in te korten. Ze Iepen dan veelal vanaf onder weer ppnieuw uit en be ginnen een nieuw leven waarbij ze in de meeste gevallen groeien en bloeien als voor heen. TUINTIPS Beveland B.V. C. J. NOUSE In ons vorige verhaal over snoeien hebben we wat alge mene informatie verstrekt In deze aflevering zullen we de heesters indelen In groepen. Groepen, die op nagenoeg de zelfde wijze en op hetzelfde tijdstip gesnoeid kunnen wor den. Achterstallige snoei: struik groeit te lang uit, wordt van onder kaal en vormt weinig en kort nieuw hout. (Afb. links). Oplossing: de struik helemaal terugsnoeien (Afb. midden). Na enige tijd vormt de afgezette struik weer flinke jonge scheuten (Afb. rechts). De struik is weer levensvatbaar en kan weer groeien en bloeien als voorbeen. TAJ ANNEER we onze groenten en fruit hebben afge- leverd bij de veiling, dan is voor de meeste tuin ders en fruittelers de kous af. Maar de produkten gaan dan hun bestemming vinden. Een gedeelte blijft natuur lijk in het binnenland, maar een zeer groot gedeèlte wordt geëxporteerd. De mensen die zich met dit bedrijf bezig houden hebben zich o.a. verenigd in de Algemene Bond van Groenten en Fruitexporteurs. Deze bond hield on langs haar algemene vergadering te Breda. TN zijn openingsrede zei de voorzitter, Mr. P. L. Schenderling ondermeer, dat het afgelopen jaar een bewogen periode is geweest. De gang van zaken bij de export van groenten en fruit is in hoge mate afhan kelijk van de ontwikkelingen in de wereldekonomie. Voor al wat betreft het internationale handels en betalingsver keer. En natuurlijk speelt ook de ekonomische situatie in de ons omringende landen en grote rol. En dan nog maar niet te spreken over de soms geheel onverwachte koers- fluktuaties. Vooral met betrekking tot een land als Enge land geldt dit in hoge mate. De ongunstige koersverhou- ding dreigt de voordelen van het E.E.G.-lidmaatschap van "het Verenigd Koninkrijk te niet te doen. Maar er moet wel bij worden vermeld dat de export op West-Duitsland verreweg het grootst is (73,4 waarbij de exporteurs kunnen profiteren van de sterke positie van dit land. Maar de ekonomische situatie in Nederland is nog belangrijker. De nog steeds voort gaande kosteninflatie holt de bedrijven van binnen uit en verzwakt de konkuren- tiepositie van het exporterende deel van het bedrijfs leven. En het zou van de Staat heel wat billijker zijn om de bedrijven wat meer lastenverlichting te bezorgen, dan, pas in te grijpen of de helpende hand te bieden wanneer de zaak reeds in de puree is gedraaid. De voorzitter zei verder dat de Bond het verzoek van de tuinders om een overbruggingsmaatregel ter dekking van de extra kosten door de verhoging van de energie prijs ten volle ondersteunt. VEILINGSYSTEEM HET BESTE ^E heer Schenderling ging uitgebreid in op de verhou ding van de Bond ten opzichte van het Centraal Buro van de Tuinbouwveilingen. In de eerste plaats wilde hij graag getuigen van de punten waarmee de Bond het met het Centraal Buro eens kon zijn, alvorens zich van zijn kritiek te ontdoen. Zo was de voorzitter het er mee eens dat het veilingsysteem nog steeds centraal dient te staan en dat er nog geen beter systeem is om tot openbare prijsvorming te komen. Dit omdat er een open en eerlijke konkurrentie tus sen de kopers ontstaat, waardoor de mogelijkheid ontstaat het veilingsysteem optimaal te laten funktioneren. Voorts, nu alle koncentraties op de inkoop en verkoopmarkten er toe hebben geleid dat de struktuur van de handel niet prin cipieel gewijzigd is en dat versohuivingen tussen de grote levensmiddelen, de tailhandel en de gespecialeerde han del en de export ongeveer voltooid zijn, blijkt het veiling systeem nog volledig hanteerbaar. Toch vindt de Bond dat er enkele bedenkelijke sympto men zijn in het optreden van het beleid van het Centraal Buro. En zij hoopt dat deze zaken ook zullen worden onder kend door de tuinbouw zelf en het veilingwezen, en dat deze t es amen voldoende tegenkracht zullen kunnen geven om de verkeerde gang van zaken een halt toe te kunnen roepen! De Bond is van mening dat de nederlandse tuinbouw niet meer die eigen kracht en vertrouwen toont zoals in het ver leden, en waardoor zij sterk is geworden. Er is te veel de neiging om 'aan te leunen tegen Overheidsbescherming. On dermeer door overdreven beschermende maatregelen, waar bij zij haar machtspositie gebruikt, zonder rekening te hou den met de belangen en wensen van de direkte kopers, maar ook van de uiteindelijke afnemers in het buitenland. Welis waar heeft onlangs Minister Van der Stee gezegd: dat de on gerustheid in West-Duitse handelskringen omtrent een mo- nepoliestreven met betrekking tot de tomatenmarkt geheel ongegrond is. Maar toch blijft die ongerustheid bestaan, en in West-Duitsland wordt men er regelmatig mee gekonfron- teerd, waarbij de ongerustheid in sommige gevallen al is overgegaan tot geïrriteerdheid. I li fvf v 71 /t V •■«r" 4^^»' '«r Kwaliteit van het produkt, bepaald de afzet WIL TUINBOUW TE VEEL BESCHERMING? |^|EDERLAND krijgt langzamerhand de naam in andere E.E.G.-landen om bescherming te vragen op een wijze en in een periode die openlijk als onredelijk en als misbruik aan de kaak wordt gesteld. De Italianen maken daar op een handige wijze gébruik van. Zij stellen dat er een gevaar ontstaat dat de uitbreiding van een „kunstmatig produkt" ten koste gaat van de meer geëigende prodiukten. En met' die kunstmatige produkten doelen ze natuurlijk op de tomaten. En ze zeggen er bij' diat deze kasprodukten op geen enkele wijze met de opengronds- produkten te vergelijken zijn wat kwaliteit betreft. Boven dien beweren ze dat de konsumenten de voorkeur aan het natuurlijk produkt zouden geven. Natuurlijk weten wij als Bond dat een en ander overdreven is, maar we moeten er reken ng mee houden dat er zo wordt gedacht en gepraat. En we moeten er voor oppassen dat te sterke beschermende maatregelen neet gaan werken als anti propaganda. KWALITEIT VAN GROENTEN EN FRUIT VERMINDERD! er geen rekening wordt gehouden met de wensen van de uiteindelijke afnemers! Er bestaat teveel de neiging om op één centraal punt te beslissen wat goed is voor de afnemers zonder rekening te houden met de vaak uiteenlopende wen sen van die afnemers. En aan deze wensen te kunnen vol doen is nu juist de kracht van de hele exporthandel. Wan neer men op deze weg doorgaat zal het Centraal Buro van Tuinbouwveilingen er rekening mee moeten houden dat de afnemers ontevreden worden, die exporteurs te kort gaan schieten in 'hun service, en tot slot de gevreesde konkurren- tieposdtie van de Nederlandse tuinbouwprodukten te niet zal gaan. De Nederlandse tuinbouw kan alleen een goede toekomst verwachten als de produktie, de afzet de verpakking en het vervoer optimaal gericht is op de belangen van de uiteinde lijke afnemers. Bij uitvoer dient de dienstverlening centraal te staan, en als aan deze voorwaarde wordt voldaan kan de toegenomen konkurrentie op de buitenlandse markten het hoofd worden geboden. De exporteurs vinden dat de eenmalige verpakking van bepaalde tuinbouwprodukten hun de mogelijkheid ontneemt, om aan het exportartikel een „eigen gezicht" te geven. Overpakken is bijna niet uitvoerbaar (Red.) Ernstige kritiek liet de voorzitter ook horen met betrek king tot het door het C.B. gevoerde beleid omtrent de toma- tenhandel met Oost-Duitsland vorig jaar. Hierbij zijn door de exporteurs hier en daar nogal wat financiële stroppen geleden. Maar ook de reakties in West-Duitse kringen wor den door het C.B. onderschat De West-Duitsers zien de vorm van handel met Oost-Duitsland als een discriminatie. EXPORTEURS GEREED VOOR AKTIE! DE leden van de Bond van Exporteurs hebben reeds di verse malen te kennen gegeven om het maar eens tot een konflikt te laten komen met het Centraal Buro. Maar volgens de voorzitter moet men daar niet al te lichtvaardig over oordelen. Akfcies als blokkades van veilingen en der gelijke zijn wellicht nriet de aangewezen weg om tot een op lossing te komen. Bovendien onderkent men ook wel de kracht van het C.iB. Het neemt echter niet weg dat mocht het ooit om werkelijke essentiële redenen noodzakelijk zijn dan zullen akties zeker niet uit de weg worden gegaan. Zo*n reden zou bijvoorbeeld kunnen zijn, de evenals vorig jaar gegeven prijsgarantie voor tomaten, bestemd' voor.Óost- Duitsland. Als hieruit zjou blijken dat het niet meer om een incidentele discriminatie gaat maar om een konsekwent doorgaan met deze situatie. Maar zo vragen we ons af stelde de heer Schenderling, heeft het Centraal Buro voor zichzelf reeds een duidelijke ondubbelzinnige en niet voor tweeërlei uitleg vatbare ge dragslijn uitgestippeld? We wachten af, maar we zullen het C.B. uiterst kritisch volgen. En de terughoudendheid die wij als Bond1 altijd hebben getoond, zullen we zeker laten varen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 17