irwxE PUBLIKATIES Januari 1976 no. 42 Februari 1976 no. 45 14 Januari 1976 no. 41 te (bestellen door overmaking van het verschuldigde bedrag op giro 35.14.771. MERKENONDERZOEK MAAIWERKTUIGEN PRIJS 5,— In samenwerking met ihet West-Duitse DLG is een mer- kenonderzoek maaiwerktuigen uitgevoerd van machines met grotere werkbreedten en 'het maaien en kneuzen in één werk- gang. Onderzocht werden de P.Z. CYCLOMAAIER TYPE CM 125 Fabrikant: Zweegers Zn B.V., Geldrop - Verkoop Boeke Heesters B.V., Amersfoort. Prijs 1/3/75 4.480,(excL BTW). Aanbouwmachine, bestaande uit aanbouwbok, tussenbalk en maaimechanisme met 4 van boven aangedreven maai- trommels. Aanbouwbok met bevestigingspunten cat. II voor 3-puntshefinrichcing. De (beoordeling vermeldt dat de P.Z. cyclomaaier CM 215 geschikt is voor het maaien van gras, voor het bloten van grasland en voor het maaien van groen- voedergewassen. Het maaiwerk is goed. De gevormde zwa den zijn regelmatig: de breedte van de scheidingen is meestal voldoende voor het doorlaten van de trekkerwielen. Vervui ling van het gemaaide gewas treedt normaal niet op. De aanpassing aan de grond is goed. De bedrijfszekerheid is goed. De capaciteit is hoog, en kan variëren van 1,4 tot 2,0 ha/h. Om onder alle omstandigheden te kunnen maaien en een goede capaciteit te kunnen behalen zijn trekkers van 70 pk <51 kW) nodig. De bediening en de afstelling zijn gemak kelijk. De P.Z. CM 215 is degelijk gebouwd en goed afge werkt. Storingen hebben zich niet voorgedaan. De afscher ming voldoet (bijna aan de richtlijnen van de Arbeidsinspec tie. De gebruikers zijn in het algemeen tevreden over de wer king en de constructie van de machine. BUSATIS TREKKERMAAIBALK TYPE BM 1102 MET DUBBELE MESSEN Importeur: J. Gerstner B.V., Weesp. Prijs 1/3/75 - ƒ3.100,— (excL BTW). (Een aanbouwmachine be staande uit aanbouwbok, tusseribalk en maaibalk. Aanbouwbok voorzien van bevestigingspunten cat. I voor 3-puntshefinrichting. Losse busjes voor cat. II standaard meegeleverd. De Busatis BM 1102 met dubbe le messen is geschikt voor het maaien van gras, voor het bloten van grasland en voor het maaien van groen- voedergewassen. Het maai werk is in de meeste geval len goed. De gevormde zwa den zijn regelmatig. Vervui ling van het gewas treedt niet op. De aanpassing aan de grond is goed, evenals de bedrijfszekerheid. De capaci teit is hoog en kan variëren van 1,2 tot 1,5 ha/h. Het be- nodigde vermogen is gering, •«r Met trekkers vanaf 20 pk {15 kW) kan onder de mees te omstandigheden worden gemaaid, waarbij goede capaci teiten kunnen worden behaaild. De afscherming voldoet bijna aan de richtlijnen van de Arbeidsinspectie (1). Volgens de fabrikant zal hierin binnenkort worden voorzien). De ge bruikers zijn tevreden over de werking en de constructie van de machine. In deze publikatie zijn een aantal bulletins opgenomen van ventilatoren voor het beluchten van (hooi, granen, aardappe len, bloembollen, enz. Naast een tweetal mdn of meer traditionele ventilatoren met een eenzijdige luchtstroomrichting bevinden zich in deze publikatie ook twee bulletins van ventilatoren met een om keerbare luchtstroomrichtiing, hetgeen verwezenlijkt wordt door een speciale constructie van de waaier, die daardoor zowel links- als rechtsom kan draaden. Dit laatstgenoemde type ventilatoren is in het bijzonder geschikt voor het be luchten van bloem/bollenbewaarplaatsen. In 1975 is een aanvullend merkenondenzoek van aanbouw- spuiten uitgevoerd waarvan de resultaten in deze publika tie zijn weergegeven. Naast een technische uiteenzetting van de wijze waarop de proef resultaten werden verkregen zijn de volgende landbouwaanbouwspuiten als 1MAG bulletins opgenomen. URGENT AANBOUWSPUIT TYPE SENIOR Fabrikant en verkoop: P. J. Zweegers Zn B.V., Putten. Prijs per 1/11/75 ƒ6.525,— (excL BTW). Een aanbouwmachine, diie bestaat uit een frame van buis en U-balk, een rechthoekige tank van polyethyleen, een door de aftakias aangedreven zuigerpomp, een injecteur, een drukregelaar met manometer en een udt vijf delen bestaande spuitboom. Met een werkbreedte van 21 m met 42 Duiker werveldoppen type 2.8/10. Geschikt voor het verspuiten van gewasbeschermingsmiddelen. De machine geeft volgens de beoordeling bij spuithoogten boven de 70 cm een regel matige tot zeer regelmatige breedteverdeling. De spuitlei- ding kan in vier delen worden afgesloten. De druk in de leiding is regelmatig en ligt ongeveer V2 kg/om2 lager dan de waarde op de manometer, die zelf vrijwel geen afwijkin gen vertoont. De verschillen in hoeveelheid van de Duiker werveldoppen 1,6/3,4, 2,3/5,8, 2,8/10 en 3,0/11,6 liggen be neden de grens van 5 De driecilindierzuigerpomp heeft bij 3 kg/cm2 druk een capaciteit van 139 J/min., na 500 draaiuren met water is diit nog 137 1/min. Tijdens het vullen is de capaciteit in com binatie met de injecteur 167 1/min. bij een druk van 3 kg/ cm2. Bij dit type spuit is de pomp geschikt voor doppen die maximaal 2,85 1/min. geven bij 5 'kg/cm2 druk, dit in ver band met het roeren. De vijfdelige spuitboom is zo opgehangen, dat hij vrij rustig voortgaat tijdens het spuiten. De bediening van de machine is gemakkelijk, doch enkele handels zijn vanaf de trekker minder goed 'bereikbaar en de hoogte van de vloei stof in de tank is moeilijk te zien. Het onderhoud van de machine is eenvoudig. De con structie van de machine is goed, alleen treedt na het afzui gen van de leidingen enig nadruppelen op. VICON LANDBOUWCIRKELMAAIER TYPE CM 165 Verkoop: Vicon Verkoop Nederland B.V. - Lelystad. Prijs: 1/3/75 - ƒ3.650,— (excl. BTW). Een aanbouwmachine bestaande uit aanbouwbok, tussen balk en maaimechandsme met 4 van onderen aangedreven maaischotels. Aanbouwbok is voorzien van bevestigingspun ten categorie I voor 3-puntsheffing voor trekkers met cat. II worden busjes bijgeleverd. De beoordeling vermeldt dat deze cirkedmaaier geschikt is voor het maaien van gras, voor het bloten van grasland en voor het maaien van groenvoe- dergewassen. Het maaiwerk is over het algemeen goed. De zwaden zijn regelmatig; de breedte van de scheidingen is meestal voldoende voor het doorlaten van de trekkerwielen. Vervuiling van het gemaaide gras treedt normaal niet op. De aanpassing aan de grond is goed. De capaciteit is hoog en 'kan variëren van 1 tot 1,4 ha/h. Het benodigde vermogen is normaal. Om onder alle omstandigheden te kunnen maaien en topcapaciteiten te kunnen behalen, zijn trekkers vanaf 40 pk (29 kW) noddg. De bediening en afstelling zijn gemak kelijk. 'Het frame van de afscherming van één machine is verbogen en afgebroken. Volgens de fabrikant is de con structie van de beschermkap intussen gewijzigd. De afscher ming voldoet bijna aan de richtlijnen van de Arbeidsinspec tie. De slijtage van de messen is gering. De mesjes en de mesbevestigingen zijn echter gevoelig voor stenen. De ge bruikers zijn in het algemeen tevreden over de werking en constructie van de machine. MERKENONDERZOEK LANDBOUWVENTILATOREN PRIJS 5,— Het onderzoek van landbouwventilatorèn bestaat voorna melijk uit capaciteits- en vermogensmetingen met daarnaast waarnemingen met betrekking tot geluidniveau onder zoge naamde vrijeveldscondities. Ook wordt in het kort op de toepassingsmogelijkheden van de geteste ventilatoren inge gaan. In deze publikatie, aanvulling op reeds eerder ver schenen zijn verwerkt. Bulletin 592 Stork schroefventilatoren typen RD 80/14 D en RD 72/14 D MERKENONDERZOEK LANDBO LFWSPUITEN 1975 PRIJS 5,— ALLEYS AANBOUW SPUIT TYPE NORD JET 21600. Importeur H. Englebert B.V., Voorschoten. Prijs per 1/11/75 ƒ9.465,— (excL BTW). Een aanbouwmachine bestaande uit een frame van buis en U profiel, een afgerond rechthoekige tank van polyethy leen, een door de aftakas aangedreven zuigerpomp, een druk regelaar met manometers en een uit vijf delen bestaande spuitboom met een werkbreedte van 21 m, met 42 rode spleetdoppen en antidruppeldoppen met een onderlinge af stand van 50 cm. De machine is volgens de (beoordeling ge schikt voor het verspuiten van bestrijdingsmiddelen en vloeibare kunstmest en geeft bij spuithoogten boven de 50 cm een regelmatige tot zeer regelmatige breedteverdeling. De spuitleiding kan in vijf delen worden afgesloten. De druk in de leidingen is regelmatig en komt overeen met de waar den van de op de leiding aangesloten manometer. De druk op de machine zelf, af te lezen op een kleine manometer, ligt ongeveer V\ kg/cm2 hoger dan ter hoogte van de dop pen. De verschillen in hoeveelheid van de individuele spleet doppen liggen beneden de grens van 5 De driecilinder zuigerpomp heeft bij 3 kg/cm2 druk een capaciteit van 143 1/min., na 500 draaiuren met water is dit nog 143 1/min. Tijdens het vullen is de capaciteit in combi natie met de injecteur 133 1/min. Bij dit type spuit is de pomp geschikt voor doppen die maximaal 2,5 1/min. geven, dit in verband met het roeren. De vijfdelige spuitboom is zo opgehangen, dat hij bijna niet beweegt tijdens het spuiten. De bediening van de ma chine is gemakkelijk, doch de hoogteverstelling van de bo men is niet vanaf de trekker te bereiken en de hoogte van de vloeistof in de tank is moeilijk te zien. Verder is de af- sluitkraan voor het vullen minder gelukkig geplaatst. Het onderhoud van de maohine is eenvoudig. De construc tie van de machine ds goed; alleen treedt ook bij het gebruik van antidruppeldoppen enig nadruppelen op. VICON MAAIER-KNEUZER TYPE OM 165 Verkoop - Vicon Verkoop Nederland B.V. - Lelystad. Prijs: 1/3/75 - 5.735,— (excl. BTW). Een aanbouwmachine bestaande uit aanbouwbok, tussen balk, maaimechandsme met 4 van onderen aangedreven maai schotels, kneusinrichting met verstelbare kap en zwadbor den. Aanbouwbok voorzien van losse pennen cat. I en II. De beoordeling vermeldt dat deze maaier-kneuzer geschikt is voor het maaien en kneuzen van gras en groenvoederge- wassen. Het maaiwerk is over het algemeen goed De zwa den zijn regelmatig; de breedte van de scheidingen is vol doende voor het doorlaten van de trekkerwielen. Het droog- verlocp wordt bij gunstige weersomstandigheden versne'd, waardoor het weerrisico wordt verminderd, doordat het ge maaide materiiaal door de kneusinrichting direct wordt ge kneusd en luchtig neergelegd. Bij ongunstige weersomstan digheden treedt het voordeel niet in deze mate op. Wel ver valt de zogenaamde eerste keer schudden. Vervuiling van het gemaaide gras treedt normaal niet op. Het gemaaide gewas kan echter bij het voorkomen van mols hopen en/of andere ongerechtigheden door de werking van de kneusinrichting meer worden vervuild, dan bij het maaien alleen. De aanpassing aan de grond en de bedrijfszekerheid is goedi. De capaciteit is hoog en kan variëren van 0,8 tot 1,4 ha/h. Het benodigde vermogen is hoog. Om het gemaaide mate riaal goed te bewerken, moet men bij hogere opbrengsten niet sneller dan 68 km/h rijden. Om onder alle omstandig heden te kunnen maaien en topcapaciteiten te kunnen beha len, zijn trekkers van 60 pk (44 kW) nodig. De bediening en afstelling zijn gemakkelijk. Het verstellen van transport- in werkstand en omgekeerd is goed uitvoer baar, mits de pen niet klemt. De Vicon OM 165 is degelijk gebouwd en goed afgewerkt. De slijtage van de messen is gering. De mesjes en de mesbevestigingen zijn echter ge voelig voor stenen. Afgezien van enige mankementen aan de kneusinrichting, die na verandering niet meer voorkwamen, hebben zich geen storingen voorgedaan. De afscherming voldoet bijna aan de richtlijnen van de Arbeidsinspectie. De gebruikers zijn in het algemeen tevreden over de werking en constructie van de machine. Bulletin 593 Stork schroefventilatoren typen RD 91/14 D en RD 86/14 D Bulletin 613 Asselbergs en Naohenius schroefventilator type RLB 6-7 Bulletin 614 Klima schroefventilator type BHM 12-78

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 14