Diadem silovoerfrees I NIEUWS VAN BRINKMANN NIEMEYER Veiligheid en komfort op trekker «i. 10 DE „CANADA" TORENSILO „Belangrijk Nieuws". Brinkman Niemeyer geeft in het zojuist verschenen nummer bijzonderheden over één van de nieuwigheden waarvoor op de laatste land- en tuinbouw RAI veel belangstelling bestond n.l. de „Canada" torensilo, een silo, die door Poiesz B.V. ondier Canadese octrooi-licen tie wordt geleverd. De „Canada" silo wordt opgebouwd uit voorgefabriceerde betonnen schalen, waar de staalwapeming is ingegoten en zodoende niet kan roesten. De betonnen schalen worden op de fabriek rondom voorzien van een polyester-impregneer, waardoor het beton volkomen zuurbestendig wordt, alsmede volledig lucht- en waterdicht. In de voegen wordt polyester voegspecie verwerkt. -De voorgefabriceerde schalen hebben een dikte van 10 cm en deze geprefabriceerde bouwwijze waarborgt een mooie ronde silo met een ongekende stabiliteit, ook wanneer de silo leeg is. De bouwtijd van de komplete „Canada" silo is vrij kort. In het algemeen kan worden gesteld dat indien de fundering is gelegd, in 2 dagen die gehele silo overeind staat. De silo heeft een brede ononderbroken luikenwand van de voet van de silo tot aan het koepeldak. De luikenwand heeft horizontale spanibalken, die verwijderd kunnen wor den, wanneer het lossen van de silage daardoor wordt be lemmerd. De losschacht wordit buiten tegen de silowand aangebouwd. De silo is verder uitgevoerd met inblaaspijp beschermde buitenladder en koepeldak. De binnendiameter van de .^Canada" silo is 7.30 m. Het kleinste type( wamdhoogte zonder koepel 10.80 m) heeft een nuttige inhoud van 452 m3 (ca. 30 ha voordroogkuil) en het grootste type (wandhoogte 24 m) heeft een nuttige inhoud van 1004 m3 (ca. 100 ha kuil). Daar tussenin liggen allerlei varianten zodat de silogrootte kan worden aangepast aan de bedrijfsgrootte. De prijs van het kleinste type bedraagt 28.500,waardoor de „Canada" silo zich in één klap als goedkoopste op de silomarkt manifesteert. De „Canada" silo 'kan worden uitgerust met het „Brinio" lossysteem. Dit systeem is zeer uniek in Nederland en vergt relatief een veel geringere investering dan de tot nu toe op de markt zijnde systemen. Het systeem bestaat uit een „Neuero" harkkaroussel die 'het produkt naar de stort- schacht harkt. Dit vereist slechts een elektromotor van 3 pk. De karoussel is voorzien van een ventilator die druk- lucht produceert. Dit vereist eveneens een elektromotor van 3 pk zodat het hele losproces slechts met tweemaal 3 pk vermogen geschiedt. Het voer wordt dan verder v a een transportband of wagen naar de stal vervoerd. De „Neue ro" harkkaroussel werkt ook als verdeler. Tijdens de cogs'- periode wordt het gewas via een inblaaspijp in de silo gebracht. De karoussel spreidt en verdeelt het ingebrachte produkt zeer regelmatig. Het stijgen en zakken van de harkkaroussel wordt daarbij automatisch elektronisch bestuurd. Op het „Brinio" los systeem, waarbij dus zuigk acht en groot motorvermogen niet wordt toegepast, is inmiddels octrooi aangevraagd. De afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van Cebeco- Handelsraad te Steenwijk heeft aan het werktuigenprogram ma de Diadem Silovoerfrees toegevoegd. Deze frees wordt gemaakt door Dreyer Machinefabriek in West-Ouitsland en dient voor het losmaken, transporteren en doseren van het kuil voer tijdens die s talperiode- De machine bestaat uit een freesarm, een tussenfoak (in houd ca. 1 m3) en een voorraadbak van ca. 2l/2 m3. De silo voerfrees wordt bevestigd aan de trekhaak van een trekker, met de aftakas aangedreven en door twee luchtband/wielen ondersteund. De aandrijving van de frees gebeurt mecha nisch; het op en neer bewegen hydraulisch. De frees voor zien van 60 uitwisselbare messen, freest de wand van de kuilhoop loodrecht af en verzamelt het losgemaakte produkt in die tussenbak. Zodra deze vol is, wordt de inhoud geleegd in de grote voorraadibak met losinrichting. Deze losinrich- ting bestaat uit een losketting rond de bodem en een los- ketting om één van de zijwanden welke uitklapbaar is. Ter wijl de voergang wordt gereden, wordt het kuilvoer voor de koeien gedoseerd. De totaal mee te nemen hoeveelheid be draagt 3l/2 m3, zodat in één arbeidsgang voor ongeveer 75 stuks grootvee kan worden meegenomen. Voor het frezen en vullen is, afhankelijk van de hoedanigheid van het kuil- produkt ca. 5 7 minuten nodig en voor het lossen eenzelf de tijd. De werkhoogte van de frees bedraagt maximaal 3V2 m. bij bodem oneffenheden uitwijk mogelijkheid tot 10° bij obstakels "uitwijk mogelijkheid 45° transport stand omzwaaien in lengterichting Naast de cirkel- of trammelmaaiers, die de laatste jaren grote opgang hebben gemaakt, is er thans weer een groei ende vraag naar schotelmiaaiers. B N heeft daarom van de bekende Niemeyer fabrieken te Riesenbeck de Niemeyer schotelmaaier SM 165 aan haar verkoopprogramma toege voegd. Deze Niemeyer schotelmaaier is stabiel gebouwd en heeft een grote capaciteit bij een relatief laag benodigd trek kervermogen (vanaf 25 pk). De werkbreedte bedraagt 1.65 m. Zonder moeite kan deze maaier elk maaiwerk aan. Er is ook een type SM 230 met een werkbreedte van 2.30 m (6 schotels). Vier maaischotels, paarsgewijs tegengesteld snijdend, zor gen voor een zuivere snit en storingvrije arbeid. Verstop pingen zijn ook bij dik gewas uitgesloten. Het gewas wordt daarbij door de buitenste schotels gelijkmatig naar binnen afgelegd. Daardoor ontstaat een zuiver zwad met brede vrije banen voor het trekkerspoor. Brinkman Niemeyer vermeldt als voordelen van deze schotelmaaier o.m. Het geeft niet welke categorie hef armen de trekker heeft. De SM 165 heeft standaard binnen cat. 1, buiten cat. 2. Daarbij is de beveiligde originele Walterscheid aftakas met vrijloop bedrijfszeker en veilig. De ingebouwde ontspanningsveer zorgt tijdens het maaien voor een passend gewichtsevenwidht. NIEMEYER TUIMELEG ~T~~ _"5_ Z05 *5 350 t örpairr. aar ir»ow Veiligheidsbeugel. schikking worden uitgevaardigd, waarbij zal worden be paald aan welke constructie en bevestigingseisen deze voor zieningen moeten voldoen. Nieuwe trekkers zullen echter moeten voldoen aan de beproevingsoode van het Instituut voor Mechanisatie, Ar beid en Ge-bouwen (I.M.A.G.) te Wageningen, die deze han teert volgens de normen van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling te Parijs. Overzicht omtrent de te, verwachten kosten Tijdens de Landbouw RAI 1976, kwam oa. duidelijk naar voren, de wens om tot grotere veiligheid en komfort voor de trekkerbestuurder te komen. Ook van de zijde van de fabrikanten wordt hier steeds meer aandacht aan besteed. De belangstelling voor de veiligheid, kwam ook tot uiting in de grote interesse die er bestond -voor de veiligheidswed strijd. Het maandblad „Veiligheid", uitgave van de Stich ting Het Veiligheidsinstituut te Amsterdam wijdt hieraan in het maartnummer een -bijdrage, waaraan wij het volgende ontlenen: NIEUWE VOORSCHRIFTEN QOOR de wijziging van het landbouwveiligheidsbeshiit, die van kracht werd op 19 juli 1975, moet iedere vierwielige trekker, die gebruikt wordt voor werk op kuil- hopen, of hellingen van meer dan 20 voorzien zijn van een veiligheidskabine-, frame of beugel. Met ingang van 17 juli 1976, zal iedere nieuwe trekker voorzien moeten zijn van een goedgekeurde cabine, frame of beugel, die voldoende besdherming moet bieden aan de bestuurder, indien de trekker, kantelt of achterover slaat. Nog is men vrij in de keuze tot aanschaf, tussen kabine, frame of beugel. Binnenkort zal echter een ministeriële be- Soort Omschrijving Toepassings gebied Prijsniveau weer- en wind- beschutting veiligheids- uitsluitend vei kleine bedrijven 1.000,— frame ligheid; geen 1.500,— veiligheids eenvoudige middelgrote be 2.000,— frame met weer- en wind- drijven; weinig 3.000,— doek beschutting; draaiuren bij bekleding geen verho slecht weer ging van het geluidsniveau veiligheids goede-weer- en grote bedrijven; 3.000,— frame met wind'beschut- veel draaiuren 4.000,— staalbekle- ting; in het ding veilig algemeen meer heidscabine lawaai dan de kale trekker geluidarme goede weer- en grote bedrijven; 5.000,— veiligheids windbeschut- veel draaiuren 10.000,— cabine ting; minder ook in het koudie lawaai dan de seizoen kale trekker BEUGEL VOOR OUDERE TREKKERS Voor oudere trekkers zal soms geen kabine of frame lever baar zijn. Dan kan worden volstaan met een veiligheidsbeu gel, welke moet zijn toegelaten door de Arbeidsinspectie, Waarvan U hier een tekening ziet. IN 1977 GELUID AAN BANDEN QOK aan het geluidsniveau in de kabine van de trekker, zal binnen afzienbare tijd iets worden gedaan. Ver wacht wordt dat een maximum van 90 dB (A) in 1977 ver plicht zal worden gesteld. Er komen echter nu reeds trekkers met geluidsarme vei- ligheidskabines. Een andere oplossingr bij oudere trekkers is het gebruik van oorkappen of andere gehoorbeschermen- de middelen. De prijs hiervan varieert van 50 tot 100 gulden per paar. Aldus „Veiligheid". Ook voor het eerst getoond op de Landbouw RAI '76 was de Niemeyer tuimeleggen type TE 250 en TE 300. Da type aanduiding geeft de werkbreedte aan n.l. 2,50 m dian 3,00 m, toe te passen al naar gelang de bodem en de beschikbare trekker p-k's. Tandhouders, elk voorzien van 2 slijtvaste tanden zijn paarsgewijs op een aandrijfas gemonteerd. Tij dens de krachtige tuimelachtdge beweging draaien ze ge lijkertijd 15° en produceren een uitstekend mengeffekt. Bij de voorwaartse beweging overlappen die tandenparen elkaar en zorgen voor een volledige en intensieve 'bodem-bewerking. Door de tuimelende draaibeweging van de tandenhouders worden door de tanden de grote kluiten gebroken, de grond grondig gemengd en de bovenlaag fijn verkruimeld De Niemeyer tuimel eg is verder uitgerust met een wals die achter de tanden is gemonteerd en verschillende funk- ties heeft. Ze nivelleert en strijkt de -bodem glad, dient door zijn ondersteuning van de machine als diepte-instelling van de tanden en zorgt bij fris geploegde zandgrond voor een zekere gewenste bodemverdichting in vochtige en kleverige grondsoorten is een nivelleerwals te leveren met afstrijker, terwijl bij b.v. het scheuren van grasland de nivelleerwals kan worden uitgerust met 2 steunwielen. De optredende zij waartse krachten door het heen- en weerbewegen van de tanden wordt door de speciale montage van de tuimelele- menten weer opgeheven. De machine krijgt daardoor een rustige gang. Het aanbouw van de tuimeleg -kan eenvoudig en snel gebeuren. Wie bij de bereiding van het zaadbed ge lijkertijd wil z'aaien, kan een zaaimachine aanbouwen en zodoende 2 handelingen tot één terugbrengen. Speciale aan- bouwdelen voor de opbouw van een zaaimachine kunnen door de fabriek worden bijgeleverd. Ook bij het scheuren van grasland kan de tuimeleg wor den ingezet. De grasmat wordt volkomen opengescheurd en in kleine deeltjes versnipperd worden intensief met de grond gemengd. Dit is het geval op stoppelland. De tanden ver- kuimelen de grond en maken de bodem goed los. Stoppels worden in de bovenlaag -gewerkt waardoor een betere ver rotting plaatsvindt. 1 Technische gegevens Niemijer tuimeleggen Type werkbr. werkd. capaciteit aantal aantal gewicht CM CM ha/u tandenh. tanden ca. kg TE 250 TE 300 250 300 20 20 0.8/1 0.0/1.5 10 12 20 24 725 810

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 10