LIJT DE PRflKTÜti Zaaitijd blijft zaaitijd Een droge maart is goud waard Hernieuwde belangstelling voor voederbieten Regenbuitjes zorgden voor vertraging in voorjaarswerkzaamheden Er is al heel wat voorjaarswerk in de WESTHOEK gebeurd. Gerst en zomertarwe zijn zeker allemaal wel gezaaid. Aanvankelijk was er hier en daar nog angst dat de kiemende gewassen schade zouden oplopen door de vorst die 's nachts flink toesloeg, 't Waren zeker geen nachtvorstjes die we ikregen. Nee, 't was echt wel raak en 't ijs op de sloot kon ons nog dragen ook. In de tuin hadden we voor de aardigheid ook nog wat gezaaid en wie schertst onze verwondering, dat met 14 dagen spi nazie, sla en radijs reeds te zien waren en dat zomaar in de koude grond. Wanneer die kiemen van de groenteza den niet bevriezen, dan zullen de kiemen van gerst en zomertarwe er zeker wel tegen kunnen! De vorige week schreven we vanuit de Westhoek al over het bietenzaaien. Dat is nu geen nieuws meer, want er zqn toch al wat bieten gezaaid en ook aardappelen zijn er al wat gepoot, 't Is allemaal wel erg vroeg. De struktuur is echter heel goed en wanneer ihet weer eens zou omslaan, dan zouden we spijt hébben dat we in 't vroeg niet meer gezaaid hebben. De zaaitijd blijft een zaaitijd. Dat zeiden onze voorouders al en bij die woor den sluiten we ons ook in 1976 nog graag aan. We heb ben al eerder prognoses laten horen over het zaaiplan van 1976. 't Lijkt toe, dat we nu wat concreter kunnen zijn. Via de suikerfabrieken hebben we wel begrepen, dat er meer bieten zullen komen. (iDe voorlopige eind- betaling 1975 zal daar ook geen slechte invloed op heb ben Ook aardappelen komen er vast en zeker meer. Erwten zullen er wel minder komen. En zomergerst zal wel de grootste verliezer zijn. Uien worden er aanmerke lijk meer uitgezaaid. Dat is dan een voorlopig beeld voor 1976. Wat de ge wassen betreft. Op deze tijd van 't jaar kan je, wanneer 't zonnetje schijnt, al heerlijk genieten wanneer je door de landerijen loopt. Nog niet van de gewassen, want daar is nog niet veel aan te zien. Maar de natuur heeft zoveel aantrekkelijkheden oP ons platteland, dat een wandeling door de hoefpad een ware belevenis zijn. Je kunt je ook ergeren aan het teveel van sommige watervogels. Maar wanneer je aan de fazanten uit de slootkant vlak voor je ziet opgaan en je ziet de patrijzen in elkaar gehurkt over de landerijen zich voortbewegen. Ook de hazen raken al weer in 't spel betrokken. Ook wanneer je geen jager bent. dan geniet je ervan en moet je erkennen, dat de natuur ontstellend mooi is! Het oude gezegde: „Een droge maart is (voor de landbouw) goud waard!", is nog steeds aktueel. Ook in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN hopen we dat in deze maand niet te veel neerslag op onze akkers zal neer dalen, want door een natte maart lopen we het risico dat onze inkomenspositie nog verder in gevaar komt. Niet dat we een „gouden inkomen" verlangen, maar toch wel een jaarlijks inkomen dat evenals bij andere bevolkingsgroepen met de kostenstijgingen en inflatie meegroeit! De Brusselse besluiten zijn onder de maat en met nog zoveel „vrije" gewassen in de meeste bouw plannen, waarvoor de vooruitzichten ook niet denderend zijn, moeten we wel pessimistisch gestemd zijn voor de toekomst. Volgens ons dagblad vindt de meerderheid van de Eerste Kamer dat de regering de jonge agrariër en adspirant-agrariër financieel moet steunen Wij zijn benieuwd hoeveel jaren het nog gaat duren voor het werkelijk zover is! Wie durft er nog een landbouwbedrijf te beginnen als je hoort praten van trekkers van ruim 60.000 gulden en grond van 40.000 gulden per ha? Overigens zijn het de laatste tijd niet aileen onze collega's vanuit België RESTANTEN VOEDERBIETEN VÓÓR 1 APRIL OPRUIMEN! Denkt u aan het opruimen of koppen van voe derbieten en restanten vóór I april? Het is name lijk na deze datum verboden oan nog bieten of restanten in voorraad te hebben, waarop blad of spruiten voorkomen. Dit geldt onder meer voor: de gehele provincie Zeeland, Noord-Brabant en de Zuidhollandse Eilan den: Rozenburg, Voorn e-Putten. IJsselmonde, Hoekse waard, Eiland van Dordrecht, Tiengemeten en Goeree en Overflakkee! Wie goed zaait, zal meer oogsten! die dergelijke prijzen op tafel leggen. Óp deze manier wordt bij niet-agrariërs wel de indruk gewekt dat het de boer goed gaat. Dit soort gevallen wordt al gauw ge generaliseerd en dan 'heeft de boerenstand haar stempel aliweer opgedrukt gekregen. Maar nu over die droge maart. Het begin ervan is zelfs zó droog en koud geweest, dat er vroeg geplante Sirtema-percelen tijdens de vorstperiode van 6 tot 11 maart zijn bevroren. We hebben al meer pootmachines aan het werk gezien, maar denken toch dat je als poter nog beter een paar wéken in de zak kunt blijven zitten dan in de koude grond! Op 12 maart waren er nog maar weinig bieten gezaaid. Vorig jaar liet zien dat de op brengst en het gehalte van gezaaide bieten in de 2de helft van april beter was dan die van de vóór 6 maart gezaaide. Het liefst zaaien wij de bieten de derde en vierde week van maart. Zeker ook nu de afstand in de rij steeds meer vergroot wordt. Overigens valt het niet altijd mee om het nodige geduld op te brengen en het zaaien iets uit te stellen. Je weet maar nooit wat voor weer het dan kan zijn! De droogte van de laatste weken heeft velen de gele genheid gegeven de aanwezige kweek eens goed mecha nisch te lijf te gaan. Dit geschiedde niet alleen in land bestemd voor aardappelen en bonen, maar pok voor bie ten. Het weer zal hier wel mee moeten zitten, anders loopt dit fout. Als ondernemers in het buitengebeuren hebben we nu eenmaal met de falktor „weer" te maken. Eén van die faktoren die we zelf niet in de hand hébben! De winter kwam de vorige week ook inWALCHEREN nog even terug. We werden verrast 's morgens njet een prachtig winters gezicht. Op elk takje van boom en struik was sneeuw blijven liggen. Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, hiervan foto's te nemen. De ooeveelheid sneeuw was echter nauwelijks van in vloed op de vochtigheidstoestand van de grond. Vóór de regenval van het afgelopen week-end is er op ver schillende bedrijven meer of minder driftig gezaaid. Op enkele bedrijven is men al ver -gevorderd met de inzaai. Andere daarentegen waren van p^an er mee te beginnen. Of de heel vroege zaaiers of de afwachters de juiste keuze hebben gedaan valt nog niet te beoordelen. Pas in de loop van het groeiseizoen is bier mogelijk een verstandig woord over te zeggen. Overigens is er al heel wat werk verzet. Een groot ge- De weersomstandigheden zijn ook op SCHOUWEN en DUIVELAND in de afgelopen winter van dien aard ge weest, dat de struktuur van de grond zich dit voorjaar in het algemeen zeer goed liet aanzien. Er kon prak tisch probleemloos, qua struktuur, kunstmest gestrooid worden, waarvan uiteraard in grote mate gebruik ge maakt is. Dit betrof zowel de wintertarwe, graszaad en grasland, als de blote grond. Ook de wind was hierbij geen spelbreker. Eind februari werd reeds een begin gemaakt met het poten van de plantuien. In de eerste week van maart werden de eerste percelen zomertarwe, zomergerst. erwten en uien gezaaid De nachtvorsten waren de oorzaak dat men veelal laat in de morgen kon beginnen, maar de grond viel goed. De 2de week van maart gaf nog meer aktie te zien op de akker. Het leek er op of we hier zo met alle voorjaarswerkzaamheden verder zouden kunnen gaan. Ook zijn er reeds verschillende percelen suiker bieten gezaai'd. Ons inziens wel wat aan de vroege kant, want de temperatuur van de grond was eigenlijk toch nog niet geschikt voor dit gewas. Afgelopen week end kwam e reen kink in de kabel t.a.v. de voorjaarsakti- viteiten, n.l. regen. Hoewel dit niet aangenaam was, is het toch misschien wel een goede afremming geweest. Zeer waarschijnlijk waren, doordat de grond van goede struktuur Was, in vrij korte tijd nogal wat suikerbieten gezaaid. Zo vroeg zaaien is nog lang niet altijd een winstpunt. Er zijn dan nog al eens tegenvallers door trage, onregelmatige opkomst, terwijl ook de kans op schieters toeneemt. In de editie van 12 maart j 1. staat een artikel over standdichtheid suikerbieten. Hierin wordt duidelijk in formatie gegeven over mogelijke resultaten bij verschil lende afstanden in de rij: n.L 14, 16 en 18 cm en verschil lende opkomstpercentages, n.l. 50, 60 en 70 t Uitzaai met een afstand van ongeveer 15 cm in de rij is het meest aantrekkelijke, zo wordt als conclusie gege ven, er van uitgaande dat de veldopkomst van 50 haalbaar is (20.000 m 15 cm a 50 ongeveer 67.000 pl.) In aanmerking nemende dat le de veldopkomst steeds een onzekere factor is; 2e na opkomst er altijd nog planten verdwijnen; 3e de stand veelal niet regelmatig is; zijn wij van mening dat. uitgaande van bietenteelt zonder of zo weinig mogelijk handwerk, men toch te veel risico neemt met die grotere afstanden! Nauwe re afstand (ongeveer 10 cm) biedt meer zekerheid t.a.v. de gewenste opkomst en regelmatige stand zonodig middel toepassing van dunmachine. deelte van de kunstmeststoffen is reeds gestrooid. Het klaarmaken van het zaaibed zal niet veel inspanning kosten. Sinds vele jaren is de uitgangstoestand van de grond niet zo gunstig geweest als dit voorjaar. We zul len na de regen weer het geduld moeten kunnen op brengen, om te wachten tot de grond weer goed bewerk baar is. Enkel door knoeiwerk is het mogelijk dat de struktuur achteruitgaat Waar we dit jaar bij de zaaibedbereidinlg sterk op zullen moeten letten, is de diepte van bewerking. Vooral de fijnere zaden zoals uien- en blauwmaanzaad, moeten niet te diep, het liefst op een vastere ondergrond worden gezaaiid. Op goed vlakgeploegd land, of vroeg voorbewerkt, zal dit het best te realiseren zijn. Door het koude weer, vooral 's nachts is er noig geen grasgroei van betekenis. Integendeel, het weiland is minder groen dan in februari. De veehouders staan ech ter nog niet te dringen om het vee in te scharen. Er is nog voldoende voorraad van ruwVoer. We lezen weer publicaties over hernieuwde belang stelling voor de voederbieten. Het zal sommige collega's, ,die altijd nog gezworen hebben bij de voederbieten als het idea e ruwVoer voor het melkvee, wel goed doen, dat er weer hernieuwde belangstelling voor de teelt is. An dere veehouders blijken toch wel gelukkig te zijn met d'e snijmais als één van de hoofdbestanddelen van het voederrantsoen. Als voordeel ziet men toch wel, dat er oVer dezelfde voederwaarde veel minder kilogrammen verwerkt behoeven te worden. De oogst van snijmais vraagt ook veel minder inspanning. Alles komt in korte tijd klaar, wat wel tot gevolg heeft dat er ook een flin ke rekening van de loonwerker komt. Uit een oogpunt van vruchtwisseling hébben we geen behoefte aan nog meer bieten in ons gebied. Een collega' akkerbouwer zal wel genegen zijn in sommige gevallen land te verhuren voor dé teelt van mais, maar niet voor de teelt van voe derbieten. Al met al zien we het voor ons göbied als een gunstige ontwikkeling, dat de voederbietenteelt sterk ingekrom pen, en de snijmadsteelt sterk uitgebreid is. (Zie verder pag. 6) Het weertype is nu geheel veranderd. Na een pit tige late vorstperiode, is de wind uit een anderve hoek gaan waaien en voelen we de lente al op ons afkomen. De vogels fluiten hun hoogste lied, de heesters botten geweldig uit en zelfs de eerst gezaaide zomergranen komen weer al boven de grond Ondanks de kou is de Dntwikkeling onder de grond toch doorgegaan. De jonge plantjes hebben al flink wortel gemaakt en alles wijst er op. dat de struktuur van de grond prima is. Ook de wintertarwe is opeens flink aan de groei, alhoewel meerdere percelen toch aan de dunne kant zijn. Het kluiterige zaaibed zal hier wel debet aan zijn, maar bij een goede uitstoeling kunnen we nog wel een vol doende halmgetal verkrijgen. De eisen in de moderne graanverbouw liggen anders dan vroeger en een te dik géwas is daarbij niet meer gewenst. Op de opslag tarweplanten in de jonge lucernepercelen is reeds wat roestaantasting te bespeuren en het zal misschien niet lang meer duren eer weer de eerste voetziekte-aantasting te vinden is. Meer en meer wordt het onderkennen van ziekten en plagen een specialiteit van de moderne boer en alleen het tijdig of preventief ingrijpen geeft hem kans van slagen. Als we eenmaal te Iaat zijn hebben we de boot gemist en kunnen we niet meer op een topopbrengst rekenen! Opvallend is, dat de chemische onkruidbestrijding op kweek niet zo best gelulkt is. Bepaald is het voor de goede werking van deze middelen afgelopen zomer en herfst te droog geweest. De werkingsduur er van is beperkt en daarom zullen we thans naar andere oplos singen moeten zoeken. Ook van het klein hoefblad zijn de eerste bloemetje al te vinden en evenals kweek is ook dit een hardnekkig onkruid en duur aan bestrijdin gen. Min of meer zou men kunnen stellen, dat genoem de onkruiden grondgebonden zijn, want steeds komen ze op dezelfde perceelsgedeelten voor en ook na een goede bestrijding ook weer terug. Een onderzoek in deze richting zou daarom wel wenselijk zijn, want in onze huidige bedrijfsvoering kunnen we bij de hand- werkloze teelten zulke onkruiden immers niet meer ge bruiken. Als we thans de polders zo eens rondrijden, dan ko men we tot de kon'klusie. dat praktisch alle kunstmest gestrooid is. Er is daarbij gebruik gemaakt van de late vorst en de daarbij goede berijdbaaiheid van het land. Toch ontkomt men daarbij niet aan de indruk van het groot aantal wielsporen wat deze bezigheid onder wel ideale omstandigheden nog heeft achtergelaten. Op de laatst gehouden studiedag over het thema: „De vrucht baarheid van de grond", kwamen we onder de indruk van het struktuurbederf wat we met trekkersporen kunnen aanrichten. We hebben nu de kans gé'.iad om het zo goed mogelijk te doen en gelukkig heeft de aan houdende vorst nadien ook weer veel goedgemaakt. We hebben echter geen andere keus dan machinaal uitvoe ren van diverse handelingen en het aantal werkbare da gen daarvoor is soms wel erg beperkt Moeder Natuur speelt hierin wel de hoofdrol en het is niet eenvoudig voor de boer om zijn partij daarin vlekkeloos mee te blazen. In dit spel met de natuur zijn we dikwijls blij als dit of dat weer gebeurd is op het land en deze blij heid is juist de inspiratie voor het werk op de akkers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 5