Kwaliteitsvlas met'Basagranvloeibaar (zondergroeistof) Wat te doen als het bewaarrendement van Je nieuwe opslag in gevaar komt? Maar zien hoe jje 't verder rooit? Tolsma Techniek b.v Basagran vloeibaar bestrijdt kamille, krodde, zwaluwtong, muur en diverse andere zaadonkruiden. BASF Welk soort stikstof voor suikerbieten 8 BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem. Tel: 085 - 71 71 71. advertentie IM JJRIE maart was het op de kop af vijf en twintig jaar geleden dat de Stichting Overleg Pootaardappel- aangelegeraheden (STOPA) werd opgericht. Ter gelegen heid hiervan werd een herdenkingsbijeenkomst belegd. Hierbij werd o a. het woord gevoerd door de heer A. Vermeer, voorzitter van de STOPA, tevens voorzitter van het P.C.C. (Pootgoed-Contact-Commissie). POOTAARDAPPELBELEID iJVE heer Vermeer stelde dat voor niet-ingewijde het P.C.C. dikwijls een vaag begrip is, maar dat men het voor een keertje wel mocht vergelijken met een „produ'ktschap voor pootaardappelen", maar dan met veel maren. Het P.C.C. geeft duidelijk het pootaardappelbeleid in Nederland aan, mits het goedgekeurd is door het Land bouwschap en het Bedrijfschap voor de groothandel en de Tussenpersonen in de Aardappelen. Dit beleid wordt grotendeels uitgevoerd door twee stichtingen n-1. STOPA en het NTVAP (Propagandastichting voor Pootaardappe len). Per jaar is er een bedrag nodig van zeven miljoen, dat geïnd wordt via vergoedingen van beide Schappen, waarna het op basis van goedgekeurde begrotingen aan de Stichtingen ter beschikking wordt gesteld. LASTEN AOK al lijkt het dat de konstrukties van de pootaard- appelorganisaties wat ingewikkeld zijn toch is het zo dat het beleid niet ver van de boer en de handelaar af ligt. Dat is en moet van grote betekenis blijven om dat boeren en handelaren bereid moeten blijven de hoge premies op te brengen. Dat dit geen kleinigheid is, toonde de heer Vermeer aan met een opsomming van wat er per hektare financieel opgebracht moet worden Tweehonderd gulden per ha en ruim zeven cent per kilo! Alles bij elkaar ongeveer vierhonderd gulden per ha. Een bedrag dat of de boer, of de han delaar of deze twee gezamenlijk op tafel moeten bren gen. Maar met dit bedrag is men er nog niet, er moet nog zeshonderd gulden per ha bij voor het keuringswerk van de N.AJK. Dan zijn er nog rassen met kwekers licentie waar nog eens zeshonderd gulden per ha extra bijkomt. Tot slot dan nog een bedrag aan de P.D. voor exportkeuring. GESTEGEN PRODUKTIE IN de jubileumperiode heeft het pootgoedareaal zich steeds bewogen tussen de 27 en 20.000 ha. Alleen in de jaren zeventig kwam men onder de 20.000 ha. Doch nu zit er weer een opgaande lijn in. Bij een nagenoeg gelijk blijvende oppervlak steeg de produktie van drie naar vijfhonderd duizend ton. De teelt heeft zich echter verplaatst naar de aller beste gronden en naar de boerenspecialisten- De N.A.K. heeft om de kwaliteit te handhaven de normen steeds strakker gesteld, wat voor de teler steeds meer risico, inspanning en vakbekwaamheid inhield. Maar daarvoor zijn unieke uitgangspunten voor de handel ontstaan. Het label er1 af, het certificaat er uit en de (poter is geen poter meer! MILJEU MAATREGELEN TO heeft de STOPA ook kunnen bereiken dat het kwik, als ontsmettingsmiddel tegen schimmelziekten be houden kon blijven. Maar stelde spreker het Neder landse publiek mag wei eens weten dat deze milieumaat regel, het filtreren van de dompelbaden, de boer di- rekt honderd gulden per ha meer kost, waar nog bijkomt dat daarnaast per jaar nog honderdvijftig dui zend gulden nodig is om het systeem geheel onder kontrole te houden. Dit alles ten genoege van de over heid. „Het bij de ontsmetting van pootaardappelen ge bruikte water, moet gefiltreerd worden. Deze filters en het vrijgekomen slib moeten nauwkeurig verzameld worden. De verzameling van kwikrestanten en de afvoer daarvan kosten veel Ondanks het feit dat het principe de vervuiler betaalt" steeds meer wordt toegepast, heeft „de STOPA deze regeling nog stevig in handen, teneinde er invloed op uit te kunnen oefenen, dat inderdaad het miljeu door het gebruik van het middel niet verontrei nigd wordt. De pootgoedsc crtor heeft er het grootste be lang bij dat het gebruik van het middel niet verboden wordt, daar zo'n verbod een zware klap zou betekenen voor de bestrijding van schimmelziekten". Ook worden uit de STOPA-fondsen de laatste jaren bijdragen gekeverd aan de opsporing en bestrijding van de gevreesde Pihoma. Ofschoon er nog geen direkt resul taat valt te verwachten, willen we toch alles doen om een bijdrage te leveren aan het behoud en het opvoeren van de kwaliteit. Waarbij noodzakelijkerwijs, soms de kost voor de baat gaat. VERKEERDE ZUINIGHEID ||E heer Vermeer betreurde het, dat de overheid aan het bezuinigen is op het landbouwonderzoek, terwijl juist in sommige ons omringende landen meer geld voor dit doel ter beschikking wordt gesteld, in 't bijzonder het aardappelonderzoek. Verder worden in sommige EJEG.- landen de helft van de keuringskosten door de over heid gedragen. Alleen hierdoor al ontstaan voor de Nederlandse pootgoedtelers per ha reeds enkele hon derden guldens nadeel t.o.v. anderen. Ik vraag me af of we langer kunnen en mogen toestaan dat de kosten die de N.AJK. maakt bij het opsporen van quarantaire ziekte, Fhoma (een half miljoen gulden) door boeren be taald worden! En waarom moeten N.A.K.-funktionaris- sen, die werk voor de EEG en ECE verrichten door de boeren betaald worden? De sterk gestegen kosten op de boerderij en het ver lengde daarvan verontrusten ons, ofschoon ze in dit jaar bij hoge prijzen minder aanspreken. Maar we moeten in de toekomst kijken. Die paar donkere wolken die boven ons hoofd hangen, moeten echter wel weg. rOR de pootaardappelteelt hebben wij in Nederland een gunstige bodem, een gunstig klimaat en bovenal goede mensen. Dat laatste wordt wel eens vergeten. Deze vakkennis zit o a. als toegevoegde woorden in het Nederlandse pootgoed, en dat maakt dat we voldaan terug kunnen zien, 'en met veel vertrouwen de toekomst tegemoet kunnen gaan, aldus besloot de heer Vermeer zijn jubileumrede. 't Is dan beter om Tolsma Techniek erbij te halen. Die kunnen precies voor u uitzoeken wat er aan schort. En hoe 't allemaal weer in orde kan komen. Tolsma Techniek biedt u de techniek, de kennis, de begeleiding en de goede service, die nodig zijn om alles uit uw opslag te kunnen halen wat er in zit. Informeer eens naar wat wij voor u kunnen doen. Of leg ons vrijblijvend uw opslagprobleem voor. Sukses verzekerd. Want Tolsma Techniek heeft specialisten zowel op akker bouwgebied als op dat van de opslagtechniek. Altijd goed om te weten. Met Tolsma oogst u sukses. Havenstr. 18-Postbus 165 -Emmeloord. Tel. 05270-4755* Nu de prijs van Chilisalpeter weer tot een redelijk niveau is teruggebracht, is het de moeite waard die stikstofbemesting op suiker bieten in de vorm van Chilisalpeter te geven. Ghilisalpeter bevat 16 nitraatstikstof en 35 natrium, dat voor bieten een onmisbaar voe dingselement is. 'Bij een gift v^n 8001000 kg Chilisalpeter in één keer voor het zaaien ge geven, maar ook bij een gedeelte gift, kunnen op zand- en dalgronden zonder moeite meerop brengsten van 5000 kg suikerbieten per hektare worden verkregen. Bij de huidige minimumprijs voor suikerbieten van 83,60 per ton betekent dit een extra opbrengst van ruim 400,per hektare, waartegenover de meer-kosten van circa 75,—, die men voor Chilisalpeter kwijt is t.o.v. een andere enkelvoudige stikstofmest stof ruimschoots worden goedgemaakt. Chili salpeter bevat voorts nog 0,05 boriimi. Om hartrot te voorkomen is een volledige gift Chilisalpeter ruim voldoende en behoeft dus geen extra borium te worden gegeven. Ook op de lichtere kleigronden en zelfs op de zwaar dere kunnen nog wel aantrekkelijke hogere op brengsten worden verkregen, al zal de werking van het natrium minder zijn. Wie nog geen Chilisalpeter in huis heeft, doet er goed aan het snel te bestellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 8