SPRAK DE RECHTER^/ zo Een betwiste (landbouw) vrijstelling De marktsituatie graszaden X T^AT het verkopen van een boerderij niet altijd van een leien dakje gaat zagen we vorige keer bij de boerderij „De Mars". Ook de vervreemding van de boer derij Baambrugge in 1967 gaf problemen (HR 17-11-1967; N7 7968 nr. 42): Een achterneef weet het van zijn bejaar de tante gedaan te krijgen dat zij haar boerderij voor niks aan hem overdraagt (schenking). Tante had echter al aan een derde (de pachter) een koopoptie verleend. Het recht van koop zou ontstaan na haar overlijden. Na de dood van tante eist de pachter alsnog overdracht van de boer derij. Hij stelt dat de neef bij zijn tante op onrechtmatige wijze kontraktbreuk heeft uitgelokt. Daarnaast eist de pachter in kort geding dat de neef, hangende de hoofd procedure, de boerderij niet door mag verkopen. Het Hof ZIJN we op het moment dat we dit overzicht schrijven benieuwd wat de officiële reakties zullen zijn en worden van onze landbouwdeskundigen op hetgeen in de nacht van vrijdag op zaterdag in Brussel is overeengekomen ten aanzien van de landbouwprijzen in 1976. Elders in dit blad zult u er meer over kunnen lezen. We hebben begre pen dat de landbouwministers het weer niet gemakkelijk hebben gehad in deze onderhandelingen. Er werd gespro ken over marathonzittingen en slijtageslagen, maar dat schijnt er gewoon bij te horen wanneer er een overeen komst over de prijzen, enz. moet komen. Er blijkt toch nog genoeg werk te zijn voor onze minis ter van Landbouw en dat niet alleen om op te treden als „aangever" in een televisieprogramma, maar ook op an dere wijze. Enige tijd geleden konden we in de Volkskrant lezen dat de collega van minister Van der Stee, minister Gruij- ters, van mening is dat er best een aantal ministeries op gedoekt kunen worden en daarbij zou dan, volgens deze minister die wel meer verlichte ideeën uitdraagt, ook „Landbouw" kunnen behoren. Minister Gruijters had het allemaal goed doordacht. De z.g. landschappelijke onder delen van „Landbouw" zoals Staatsbosbeheer en de Cul tuur Technische Dienst konden volgens hem het best *J* OT de winst behoren niet voordelen uit landbouw bedrijf terzake van waardeveranderingen van gronden daaronder begrepen de ondergrond van ge bouwen behoudens voorzover de waardeverandering in de uitoefening van het bedrijf is ontstaan". Deze zoaenaamde landbouwvrijstelling uit de Wet op de Inkomensbelasting 1964 is de laatste jaren nogal eens onderwerp van geschillen tussen belastingplichtigen en belastinginspecteurs. Door laatstbedoelden wordt deze landbouwvrijstelling nogal eens „het boerenprivileae" ge noemd. Uif die betiteling mag u wel afleiden, dat, als het aan de belastinginspecteurs lag, de vrijstelling er niet gekomen zou zijn. Nu hij er is, past men hem volgens wettelijke re gels toe. Wij zullen die wettelijke regels voor u op een rijtje zet ten, want over die regels gaan de verschillen van inzich- acht uitlokking van kontraktbreuk niet bewezen. Maar dat hoeft ook niet. De neef was wèl op de hoogte van de koopoptie en wist dus ook dat de schenking aan hem wan prestatie van zijn tante zou opleveren. Daarbij kwam dat neeflief alle zaken van zijn tante behartigde en daardoor in staat was zijn tante aanmerkelijk te beïnvloeden. Dit had hem des te voorzichtiger moeten maken. Door deze omstandigheid moet het gebruik maken van de wanpres tatie van zijn tante als onrechtmatig worden veroordeeld. Het Hof wijst de eis van de pachter toe, d.w.z. de neef mag de boerderij hangende de hoofdzaak niet door ver kopen. jp E neef gaat in cassatie. De Hoge Raad is het met het Hof eens dat het aanvaarden der schenking on rechtmatig is. Ook is de Hoge Raad het eens met de eis van de pachter om de boerderij alsnog aan hem over te dragen. De Hoge Raad overwoon daarbij dat de dader van een onrechtmatige daad kan worden veroordeeld om schadevergoeding te betalen. Maar hij kan ook worden veroordeeld om een andere prestatie te verrichten, die eveneens geschikt is om de aangebrachte schade weg te nemen. In het onderhavige geval is overdracht zo'n an dere mogelijkheid. Deze beslissing is dan niet in strijd met de wet. Uit dit arrest blijkt dat onze maatschappij behoefte heeft aan bescherming van bejaarden. De Hoge Raad on dersteunt die stelling door onrechtmatigheid af te leiden uit de omstandigheden, n.l. de vertrouwenspositie van de neef en de mogelijkheid van beïnvloeding. Een goede zaakll OGGEL naar het ministerie van Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting over gaan en het Landbouwonderwijs naar het ministerie van Onderwijs. De sociaal-economische af delingen zou minister Gruijters willen zien toegevoegd aan Economische Zaken en daarmee zou dan een heel departement zijn opgedoekt. Zoals gewoonlijk was een Kamerlid er als de kippen bij om er vragen over te stellen en toen de vorige week mi nister Van der Stee antwoord gaf bleek dat hij niet onder ste boven was van de opmerkingen van zijn collega. Het waren volgens hem gedachten van minister Gruijters waarvan reeds jaren bekend is dat hij die heeft! Minister Van der Stee zei verder dat hij van mening is dat het ministerie van Landbouw eerder in aanmerking komt om meer taken tot uitvoering te brengen dan om er af te stoten, laat staan opgeheven te worden. De minister wees er ook nog eens op dat binnen de organisatie van de E.E.G. de landbouwministeries van de lidstaten een zeer belangrijke rol vervullen. TA7E hadden het in het begin van dit artikel over de rol van onze landbouwminister als aangever in een t.v.-programma. We spraken over het „toetje" van de V.P.R.O. op de marathon-eetshow van enkele weken ge leden. Over het hoofdgerecht dat enkele weken geleden in deze show werd vertoond hebben we toen onze waar dering uitgesproken. Het „toetje" is veel minder goed overgekomen. We vonden het meer een slecht ingestu deerde samenspraak voor enkele heren met (Fons) van der Stee en (Pierre) Lardinois in de hoofdrollen en (Huib) van der Maas in een goede bijrol. Het was moeilijk in dit programma de schijn van de werkelijkheid te onderscheiden en we hoorden de opmer king dat wanneer de lachmachine van de t.v.-series inge schakeld was geweest, het beter overgekomen zou zijn als een comedie-serie,^ met helaas als achtergrond de voor de landbouw dikwijls bittere werkelijkheid. TN het betreffende programma kwam opnieuw naar voren de grote invloed van het Unileverconcern op onze dagelijkse levensgewoonten. Gelukkig daagt het voor degenen die zich verzetten tegen het steunen van een multinational door b.v. het eten van margarine en hal ten tussen belastinginspecteurs en belastingplichtigen veelal. WAT IS EEN LANDBOUWBEDRIJF? T}E landbouwvrijstelling geldt alleen voor landbouw- bedrijven. Daarover kan weinig meningsverschil bestaan denkt u misschien. Het is alleen maar de vraag, wat onder een landbouwbedrijf wordt verstaan. Wanneer u een bedrijf hebt met 60 fokzeugen en 35 melkkoeien op 15 ha land, dan twijfelt u er niet aan, dat dit een landbouw bedrijf is. De belastinginspecteur is het er, zeker voor wat de varkenshouderij betreft, niet mee eens. Veehouderij kan volgens hem alleen als landbouwbedrijf worden aan gemerkt als hoofdzakelijk voortbrengselen van eigen landbouwbedrijf worden verbruikt. De inspecteur volgt daarbij een reeds jaren geldende opvatting, die ook door de rechtspraak steeds is beves tigd. Het betekent dat de intensieve veehouderij waarin niet hoofdzakelijk produkten van het eigen landbouwbe drijf worden verbruikt, niet onder het begrip landbouwbe drijf gebracht kan worden. Gaat het om gemengde bedrijven, met een normale op pervlakte land, waarop naast rundvee ook varkens en kip pen in belangrijke mate worden gehouden, dan mag voor de toepassing van de landbouwvrijstelling een splitsing worden aangebracht in meer bedrijven. Het rundveehou derijbedrijf valt dan wel onder de landbouwvrijstelling. De pluimvee- en varkenshouderij niet, omdat ten aanzien pluimvee- en varkenshouderij niet, omdat ten aanzien daarvan geen sprake is van een landbouwbedrijf. In „Zaadteeltberidht" van februari 1976 geeft Cebeco- Handelsraad een overzicht van de voorlopige Deense areaalgegevens graszaadteelt oogst 1976. het belangrijk ste graszaadproduktieland in de EE.G.! De grote teelt- uitbreiding aldaar in 1974 en 1975 is er in belangrijke mate de oorzaak van geweest, dat de prijzen van gras zaden op een zeer laag niveau terecht gekomen zijn. In verband daarmee werd in het Zaadteeltbericht van de cember dan ook de verwachting uitgesproken dat de graszaadproduktie binnen de RE.G- in 1976 aanzienlijk kleiner zou zijn dan de laatste jaren het geval was. Voor Denemarken blijkt dit uit te komen, zoals uit de schat ting (in het voorjaar) blijkt; maar ook in Nederland, Engeland en West-Duitsland is het areaal in 1976 in ver gelijking met 1975 behoorlijk teruggelopen. Zowel voor de telers als voor de teeltfirma's/coöperatie geen ge makkelijke zaak, die echter wei noodzakelijk was om tot enigszins normale marktomstandigheden terug te keren. De markt heeft dan ook, aldus Cebeco-Handelsraad, op de Deense areaalcijfers 1976 direkt gereageerd. De Deen se rassen witte klaver, beemdlangbloem. veldbeemd en ruwbeemd, ook Italiaans raaigras en in mindere mate Engels raaigras zijn vaster gestemd. Ook voor sommige Neder andse graszaadrassen, zoals Delft Veldbeemd neemt de belangstelling toe. De eerste tekenen van her stel dienen zicih derhalve duidelijk aan en internationaal gezien worden er, na een periode van stilstand, weer zaken gedaan. Een ontwikkeling waarvan de graszaad telers met vo doening kennis zullen nemen. Alhoewel één zwaluw nog geen zomer maakt, zijn er toch faktoren aanwezig die een verwachting naar enig herstel van de graszaadmarkt rechtvaardigen. Gezien het belang van de graszaadteelt voor de Nederlandse akkerbouw een gun stig bericht! varine. Binnenkort komt er z.g. halfboter in de winkels te koop. Dit wordt een produkt met 40 melkvet en een vochtgehalte van op zijn minst 47 Gewone boter heeft 82 vet. Deze halfboter die aan de markt komt zal even vet zijn als halvarine. Dus de zeer velen die, al dan niet terecht menen dat ze wat aan hun lijn moeten doen, hebben dan een uitwijkmogelijkheid. In halfboter mag evenals in gewone boter, geen ander vet zitten dan melkvet. Het zijn drie coöperatieve zuivel ondernemingen welke samen een produktiebedrijf hebben opgericht dat deze halfboter op de markt gaat brengen onder de naam „Zuivelland". De boter komt in een kuipje, een boterverpakking welke blijkens onderzoekingen, het goed doet bij de huisvrouw. De houdbaarheid van de half boter moet groot zijn en ze is direct van uit de koelkast komend, te smeren. Evenals halvarine kan de halfboter alleen gebruikt worden om te smeren, niet om te bakken en te braden. TATE eindigen deze week met een prettig bericht uit Den Haag. Blijkens een brief van minister Duisen- berg aan de Tweede Kamer zal de regering dit jaar 900 miljoen overhouden van de begroting 1975! Er is 100 mil joen meer aan belasting ontvangen dan was geraamd en verder blijkt de regering gewoon niet alles uit te kunnen geven wat was begroot. Er wordt veel gesproken over de noodzaak tot bezuinigen. En als er dan zonder dat er wat bijzonders gebeurt 900 miljoen gulden zomaar over kan blijven, dan kan dat misschien een belangrijk groter be drag worden wanneer een heleboel zaken nog eens kri tisch worden bekeken alvorens er geld voor uit te geven. En hopelijk kan dan ook de overheid eens pas op de plaats maken met het steeds verder verhogen van belastingen, die op velerlei wijzen moeten worden afgedragen! Want volgens de officiële cijfers heeft het Rijk in 1975 ruim 57,1 miljard gulden aan belastingopbrengsten ontvangen; een opbrengststijging t.o.v. 1974 van maar liefst 6,8 miljard gulden ofwel 13,5 En het leeuwendeel, n.l. 4,3 miljard gulden, kwam van de meeropbrengst aan loon-, inkom sten- en vennootschapsbelasting. Het is rrraar een weet als u uw aangiftebiljet Inkomstenbelasting enz. 1975 gaat invullen! VRIJSTELLING ALLEEN VOOR GRONDEN! DIJ de Wet op de Inkomstenbelasting 1964 werd de landbouwvrijstelling alleen van toepassing ver klaard voor waardeveranderingen van landbouwgrond, daaronder begrepen de ondergrond van gebouwen. Op zichzelf behoeft dit nog niet te leiden tot verschillen van inzicht tussen tussen belastinginspecteur en belasting plichtige. Wel komen verschillen tot uiting als het gaat om een splitsing van de verkoopprijs over grond en gebou wen in het geval een boerderij met land- en opstallen voor één totaal bedrag is verkocht. De verkoper zal er naar streven om een zo groot mogelijk deel van de totale prijs toe te rekenen aan de grond en een zo klein mogelijk deel aan de gebouwen. De inspecteur zal die splitsing critisch bekijken. Temeer omdat de koper straks bij hem aankomt met een andere splitsing. Voor de koper is het immers in verband met de afschrijving voordeliger om zoveel mogelijk van de koop prijs toe te rekenen aan de gebouwen. DIENSTBAAR AAN UITOEFENING EIGEN BEDRIJF F\E vrijstelling geldt alleen voor landbouwgrond, die dienstbaar is aan de feitelijke uitoefening van het eigen lartWbouwbedrijf. Deze afbakening van de land bouwvrijstelling moet men wel zeer goed in de gaten hou den bij het verhuren van land aan derden. Door het verhu ren kan namelijk de band met de eigen bedrijfsuitoefening verloren gaan. (Zie verder pagina 5). 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 4