HOOFDBESTUUR VERGADERDE zuidelijke landbouw maatschappij VRIJDAG 12 MAART 197$ 64e Jaargang - No. 3322 z.l.m land- tuinbouwblad Het grillige Nederlandse klimaat verrast ons toch telkens weer. Vorige week lachte de lente ons zon nig toe. Overal werd gezaaid en gepoot, volgens sommigen te vroeg. Maar maart blijft een winter maand. De sneeuw, altijd weer goed voor kindervreugd, dwong ons het sleetje opnieuw van de vliering te halen. J-JET Z.L.M. Hoofdbestuur heeft zich in zijn maandag 8 maart gehouden vergadering te Goes vooral be zig gehouden met de Brusselse prijsbesluiten. Maar voor het zover was had vice-voorzitter G. P. A. van Nieuwenhuijzen namens de vergadering ir D. Luteijn van harte geluk gewenst met zijn benoeming tot voorzitter van 't Koninklijk Nederlands Landbouw Comité (K.N.L.C.). pe heer Van Nieuwenhuijzen sprak de hoop uit dat de pieuwe K.N.L.C.-voorzitter „de versnelling zal blijven han teren en niet in een automatisme zal vervallen". Z.L.M.-voorzitter Luteijn maakte van de gelegenheid gebruik allen te danken voor de vele ontvangen attenties. De heer Luteijn vertelde door ziekte van de heer Knottne- rus („hij gaat goed vooruit") nu reeds informeel „mee te draaien" in het K.N.L.C. „Dat kost nogal wat tijd, waar voor ik uw clementie vraag", aldus de Z.L.M.-voorzitter. De vergadering besloot de heer Knottnerus wegens zijn benoeming tot lid van verdienste van het K.N.L.C. een felicitatie te sturen. De heer Luteijn begon zijn ope ningswoord met de konstatering dat de werkzaamheden op het land een voorspoedige start heb ben gehad. Wat de Brusselse prijsbesluiten betrof kon de heer Luteijn alleen de grote lijn aan geven omdat de details nog niet bekend waren (elders in dit blad treft u hierover de nodige gege vens aan). De heer Luteijn moest ze in dit stadium dan ook „moei lijk en ondoorzichtig" noemen. In dit No. ojn.: „Doe het zelf' nieuwe pag.6 Bestrijdt de mollen op uw bedrijf peg. 7 Normen verrekenen van werkzaamheden in land- en tuinbouw pag. 9 Akkerbouwnieuws pag. 11/12/13 Akkerbouw nu.Over zekerheid gesproken pag. 15 De teelt van prei pag. 17 De gemiddelde prijsstijging bedraagt-ca 8 Met een korrektie voor de afbraak van de monetair compenseer bare bedragen (m.c.b.'s) komt dat voor Nederland neer op een gemiddelde reële verhoging van 771/? De melk zal medio maart met 4,5 (gecorrigeerd 3,9 en per september nog eens met 3 (gecorrigeerd 2,4 ver hoogd worden. De interventieprijs voor magere melkpoe der zal wel gehandhaafd blijven maar op een lager niveau (resp. 2 en 1 „Dit laatste zal er waarschijnlijk toe leiden dat de richtprijs van de melk niet gehaald zal worden", aldus de heer Luteijn. Het ziet ernaar uit dat de rundvleespremie gehandhaafd blijft. „Maar zal hij ook ge- effectueerd worden?", zo vroeg de voorzitter zich af. Een marge voor de B-suiker is nu vastgesteld op 125 wat 7,5 meer is dan de Europese commissie had voorge steld. In zijn eerste reactie over de tarwe zei de heer Luteijn „van mening te zijn dat het er niet eenvoudiger op wordt". In zijn korte voorlopige kommentaar stelde ir Luteijn „dat de besluiten zonder meer de kosten niet dekken". Er is geen einde gemaakt aan de onzekerheid rond de kwali teitsbepaling van de tarwe. Door de cautieregeling voor de magere melkpoeder ontstaat een extra belasting voor de veredelingssektor. Daarnaast zag de Z.L.M.-voorzitter ook enkele positieve punten: slechts 0,6 afbraak van de m.c.b. in plaats van de voorgestelde 2 extra verho ging van de melk en een extra marge voor de suiker. Tot slot van zijn ODeningswoord onderstreepte ir Lu teijn nog eens nadrukkelijk het belang van voorlichting, onderzoek en onderwijs. „We moeten de behaalde voor sprong behouden en eventueel uitbouwen". Dat de over heid juist nu bezig is de poten daaronder weg te zagen (voorlichting) „vervult ons met grote zorg", aldus de Z.L.M.-voorzitter. Met de samenvoeging van de tuinbouw- consulentschappen Goes en Barendrecht had de heer Lu teijn op zich geen moeite: „Maar gezien de accoihodatie en de centrale liggina dan wel met standplaats Goes". Een eventuele ontkoppeling van het consulentschap ak kerbouw en rundveehouderij (C.A.R.) mag niet tot konse- kwentie hebben dat dan de rundveehouderij zou verdwij nen uit onze regio. „Overigens verwachten we wel dat we mee mogen spreken over deze problematiek en dat uit eindelijk onze stem ook mede beslissend mag zijn", zo besloot de heer Luteijn zijn openingswoord. QNDER het punt mededelingen deelde de H.I.D. voor de bedrijfsontwikkeling dr ir C. W. C. van Beekom mee, dat de „grote R.Z.-operatie 1975" zal worden geëva lueerd en dat het rapport binnenkort is te verwachten. Voor dit jaar zijn er inmiddejs 65 aanvragen binnengeko men, waarvan er 32 zijn gerapporteerd. Tweederde van deze aanvragers had al eens eerder een aanvraag inge diend. Door de gemeenten zijn er 9 behandeld en toege wezen. „Steeds conform ons advies", zo vertelde de heer Van Beekom. Naar aanleiding van de inzamelingsaktie voor overtollige landbouwbestrijdingsmiddelen deelde de heer Van Beekom mede dat 9 ton was ingeleverd tegen 36 ton in 1974. Ook bij de mededelingen deelde ir Luteijn mede dat het gesprek met de waterschappen nog niet had plaats gevonden, maar wel zo spoedig mogelijk doorgang zal vinden. Ook ter tafel kwam een verslag van het bezoek dat enkele boeren uit het Zuid-Westen gebracht hadden aan de landbouwspecialisten in de Tweede Kamer. Daaruit was onder meer gebleken dat de commissie Hofstra bin nenkort met een Interim-rapport zou komen. Op grond van dit interim-rapport zou staatssecretaris Van Rooljen zo mógelijk reeds maatregelen willen nemen. AKKERBOUW QOK de heer A. J. G. Doeleman wees er in zijn akker- bouwoverzicht op dat de werkzaamheden op het land onder gunstige omstandigheden een aanvang had den kunnen nemen. Wel waarschuwde hij voor een (over matig) gebruik van kunstmest op tarwe. De tarwe staat er overigens goed voor. Ook het zaaigraan is nu gedeeltelijk aan de grond toevertrouwd. De bietentelers hadden het moeilijker: menigeen liep onrustig over zijn tand en je zag ze denken „moet ik w^l, moet ik niet", aldus de heer Doe leman. De vorst van de laatste dagen zou wel eens een nadelige invloed kunnen hebben op b?.t (ingebrachte) pootgoed. Spre kend over de prijzen vertelde cje heer Doeleman dat erwten an peulvruchten weer verder ,,00' deruit" zijn, dat de tarwe „onze ker en onrustig" is en het gras zaad^ door de grote voorraden „zorgwekkend". Iln zijn eerste reactie op de Brusselse prijsbesluiten zei de heer Doeleman over de suiker bieten „het onjuist te vinden dat wij gekort worden alhoe wel we wel blij zijn met de 125 %-marge in plaats van 117,5 (gevraagd 135 De diskussie over het al dan niet handhaven van het mengprijssysteem zag de heer Doeleman graag voorafgaan aan een nadere studie. De prognoses voor het Europese bietenareaal laten geen sterke uitbreiding zien. De meeste landen blijven op het zelfde peil met als uitschieter naar beneden België 18,7 voor Nederland wordt een toename met 5 verwacht. Wat de tarwe betreft bleef de heer Doeleman „onverkort van mening dat het onverantwoord en onjuist Zie verder pagina 5.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1