©NDER ©NS GEZEGD. Dispuut over rassenvoorlichting tussen VANDERHAVE en Cebeco-Handelsraad w ij citeren uit het bericht dat hieromtrent van hen mochten ontvangen: H et is duidelijk dat VANDERHAVE, de eiqenaar van PIROUETTE, deze typering door Cebeco Handelsraad met weinig enthousiasme heeft gelezen. Wij hebben daarom tegen deze karakterisering als: redelijke opbrengst, de te wensen over te laten strostevigheid en de gevoeligheid voor doorwas, onze bezwaren bij Cebeco-Handels raad kenbaar gemaakt. D e reden voor de bewering dat het ras gevoelig is voor doorwas kan moeilijk als serieus worden beschouwd en luidt als volgt: 0 Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel, D. J. VAN DER HAVE B.V., Kapelle 3615. wij n december 1975 werd door CebecoHandelsraad te Rotterdam de voorjaarseditie van „Zaadteeltbericht" uitgegeven, waarin een „Rassenbericht voorjaarsgewassen" wordt gepubliceerd. Daar de gebruikers van rassen een volledige en korrekte voor lichting op prijs zullen stellen, willen wij een gedeelte uit dit bericht aan deze geïnteresseerde, meer brede lezerskring niet onthouden. Onderstaand wordt daarom letterlijk en volledig weergegeven hetgeen in deze publikatie onder het hoofd „Brouwgerst" werd afgedrukt: „Zoals bekend is, vindt de teelt van brouwgerst voornamelijk In het zuidwestelijke zeekleigebied en op zeer beperkte schaal in de Dsselmeerpoiders plaats. Vooral door de teleurstellende resultaten van het ras Berac, dit afgelopen seizoen, verwachten wij dat DeUsa weer meer in de belangstelling zal komen. Als wij de interprovinciale proefveld resultaten van het zuidwestelijke zeekleigebied bekijken, dan zien wij dat Delisa dit jaar weer zeer goede opbrengsten heeft gegeven (rel. 106) en dat nieuwe rassen niet of nauwelijks produktiever zijn. Op grond hiervan is het zeker verantwoord om DeUsa weer in uw bouwplan op te nemen. Het ras PIROUETTE heeft dit jaar redelijke opbrengsten gegeven, echter de strostevigheid laat te wensen over. Daarnaast is het ras gevoelig voor doorwas. PIROUETTE wordt door de Nederlandse brouw- en moutindustrie als brouwgerst opgenomen. Het ras Trumpf uit de D.D.R., dat als brouwgerst zeer goed beoordeeld wordt, is nog slechts zeer beperkt beschikbaar." Onze bezwaren werden door hen niet ontvankelijk verklaard. De door hen hiervoor aangevoerde motivatie getuigt van weinig realiteitszin en wij geven u daarom de belangrijkste punten die door hen ter rechtvaardiging van hun publikatie werden aangevoerd. „1. Genoemde publikatie is bedoeld voor verspreiding binnen de eigen organisatie." „2. Genoemde publikatie is verschenen eind december 1975 en: de inhoud ervan is mede gebaseerd op de Rassenlijst 1975. Noch I.V.R.O.-Rassenberichten 1976, noch de Rassenlijst 1976 waren op dat moment verschenen." In de punten 3 en 4 wordt uitgebreid beredeneerd dat de kwalifikatie van Delisa als een zeer goed opbrengend ras en PIROUETTE als een redelijk opbrengend ras gerechtvaardigd is. De eindkonklusie van deze opbrengstvergelijking door hen is merkwaardig en geven wij daarom letterlijk weer: „Wanneer een nieuw ras in opbrengst niet beter blijkt te zijn dan een ras van 10 jaar oud, dan is het spreken van een redelijke opbrengst van dit nieuwe ras te rechtvaardigen. Tegen deze achtergrond is in de betrokken publikatie over de beide rassen geschreven, waarbij een sterke tekstbekorting nagestreefd moest worden." Vervolgens wordt de strostevigheid van de I.V.R.O.publikaties aangehaald welke in de laatste 3 jaren tussen vrij en middelmatig stevig variëren. Als motief voor de door hen aangevoerde typering wordt dan onder punt 5 als volgt geconcludeerd: „Wanneer wij dan schrijven dat de stevigheid te wensen overlaat is dat gezegd in vergelijking met andere nieuwe gerstrassen die duidelijk wel een grote verbetering in stevigheid hebben bereikt (Aramir, Trumpf)." „Iets gevoelig betekent meer gevoelig dan weinig gevoelig." Teneinde de mogelijkheden van rassenkeuze voor de brouw- gerstteler in een wat minder somber daglicht te stellen, wil VANDERHAVE een wat meer verhelderend en objektief beeld omtrent deze voorlichting geven. Als belangrijkste eigenschap geven wij de opbrengstkarakte- risering zoals deze door het I.V.R.O. in de Rassenlijst 1975 wordt gegeven: Delisa: „PIROUETTE: GeeTt in het centrale en zuidweste lijke zeekleigebied goede opbrengsten". Heeft in alle kleigebieden hoge opbrengsten gegeven". Dat deze typering anders is dan zeer goed en redelijk zal voor de Nederlandssprekende bevolking duidelijk zijn. Dat irt de publikatie geen melding wordt gemaakt van het feit dat de aangehaalde cijfers voor Delisa de met Milstem-behandelde Delisa betreft en voor PIROUETTE de niet behandelde, zal voor de verbruiker een meerprijs van Hfl. 50.- per 100 kg. zaaizaad van het ras Delisa betekenen. De meest betrouwbare indruk van de opbrengstcapaciteiten wordt verkregen uit de meerjarige gegevens zoals die in de I.V.R.O.-Rassenberichten jaarlijks worden gepubliceerd. In het onlangs verschenen Rassenbericht zomergerst 1976 worden daarin de volgende gemiddelden van 1966 t/m 1975 in verhoudingsgetallen gegeven: Ras Delisa (Milstem) PIROUETTE Zuidwestelijke klei 97 105 Deze cijfers geven een meer objektieve verwachting omtrent de opbrengstcapaciteit dan een vergelijking van één proefveld- plaats in één jaar. O m een duidelijk beeld van het totaal van de stro-eigenschappen en de doorwas te geven, willen wij volstaan met te citeren wat hieromtrent als beschrijving in de Rassenlijst 1975 wordt gegeven: „Delisa: „PIROUETTE: Het korte stro heeft een vrij goede stevigheid, maar is niet veerkrachtig. Te zware gewassen kunnen een platte legering en veel doorwas tot gevolg hebben." Het stro is kort, van gemiddelde stevigheid, doch matig veerkrachtig. Iets gevoelig voor doorwas." Uiteraard hadden ook wij voor PIROUETTE een betere strostevigheid gewenst en in deze zin is de publikatie dat deze eigenschap te wensen overlaat zeer terecht. De vergelijking met de rassen Aramir en Trumpf is hier echter volledig niet ter zake, daar Aramir gerubriceerd is onder de voergersten en Trumpf volgens de Nederlandse wetgeving niet als rasworden aangemerkt. I ndien Cebeco-Handelsraad tekstbekorting nastreeft, lijkt het voor een betere voorlichting van de gebruiker alleszins gewenst dat in dit geval iets meer ruimte voor het ras Delisa werd gereserveerd. PIROUETTE had hiervoor de haar toebedeelde ruimte in dit Zaadteeltbericht gaarne aan Delisa willen afstaan. Onze konklusie is in deze dan ook dat wij de leden van Cebeco- Handelsraad in de toekomst een meer korrekte en objektieve voorlichting toewensen, hetgeen ongetwijfeld tot verheldering van de rassenkeuze zou leiden. advertentie IM SCHOOL VOOR HUISHOUD- EN NIJVERHEIDSONDERWIJS „PRINSES JULIANA" TE ZIERIKZEE 19. telefoon 01110—2091 telefoon 01110—3127 Alg. afdi. L.H.N.O. en M.H.N.O Jannewekken Prot. Chr. afd. L-H.N.O. Caustraat 2a, Aangifte van leerlingen voor de cursus 1976-1977, x telefoniscih of schriftelijk vóór 1 april 1976. TOELATINGSEIS: le klas L.H.N.O. 6 klassen basisonderwijs. 2e en volgende jaren: overgangsbewijs van elke school voor voortgezet onderwijs. Toelatingseis M.H.N.O.: Inas (nieuwe stijl) diploma L.H.N.O. T niveau diploma UH.N.O. P Ned. taal en rekenen op T niveau diploma L.B.O. (met 2 vakken op C niveau en 4 op B niveau) diploma 3- of 4-jarige MAVO overgangsbewijs naar 4e klas HAVO of VWO Duur 2 jaar, waarvan /2 jaar stage. Vormingsklas diploma 4-jarige MAVO duur 1 jaar overgangsbewijs naar 4e klas HAVO of VWO. Voor het L.H.N.O. is men niet sdhoolgeldpliöhtig. Voor alle opleidingen kan een tegemoetkoming in reis- en studiekosten worden aan gevraagd. Cursussen (voor niet leerplichtige leerlingen) Naaicursus voor beginners en gevorderden Kookcursus: voor gewone en fijne keuken. P. DE MOOR, directeur. B. v. d. STAiDT, adj. directrice. „OPEN DlAG" om nog beter kennis te nemen van het op vele punten veranderde huishoudonderwijs kunt u op donderdag 11 maart 1976 de school 's middags van 24 en 's avonds van 79 bezoeken. WAREN de weersomstandigheden ideaal in het vorige weekeind! Het is voorjaar geworden en je ziet de mensen er van opkikkeren. Het lijkt ineens of de winter voorbij is. De vogels gaan fluiten; er komt ontwikkeling in bomen en planten. De werkzaamheden op 't land zullen weldra gaan beginnen. Het ziet er veel belovend uit, want de vorst heeft het land goed gedaan. Op hoop van zegen gaan we er weer tegen aan. Er tegen aan gaan in de komende dagen ook de duizen den carnavalsvierders. Het feest van de leut en het ple zier staat voor de deur. De prinsen carnaval regeren in vele steden en dorpen in ons gebied. De gewone stads en dorpsnamen vergeten we voor verschillende dagen en we hebben het enkel over „Krabbeaat" en „Pearehat" om er twee als voorbeeld te noemen. Wie het carnavalvieren niet kent of er als buitenstaander tegen aan kijkt kan niet begrijpen wat de lol er van is. Men moet er midden in en tussen zitten en vooral mee doen om de bevrijdende wer king van dit leutige feest te ervaren. Het carnavalvieren moet als het ware in het bloed zitten en misschien wel van huis uit hebben meegekregen. Degene die het niet kent, schudt het hoofd over zoveel onzin, maar de echte carnavalvierdér die woensdag geen stem meer over heeft, zal er weer tegen kunnen en er met plezier op terugzien. Wanneer u buiten dit gebeuren staat en u wilt toch wat van de sfeer proeven, we zouden zeggen: ga in de ko mende dagen naar een van die plaatsen in ons gebied waar carnavalsoptochten door de straten trekken. U zult er waarschijnlijk heel wat levenswijsheid en -zotheid kun nen opdoen! ERRE van carnavalesk zijn de problemen waarmede onze regering heeft te kampen. Op hetgeen wordt gezegd en geschreven over steekpenningen gaan we niet in. De Lockheed miljoenen zijn nog steeds voorpagina nieuws en worden dagelijks veelvuldig besproken. Een lawine van berichten komt over ons. Wanneer zullen we weten wat er werkelijk aan de hand is? Het Centraal Planbureau is de vorige week met nieuwe economische vooruitzichten tot 1980 gekomen en hel beeld dat deze plannenmakers ons 'voor houden is verre van opgewekt. Vanzelfsprekend zijn het verwachtinoen welke worden gepubliceerd en er is veel voorbehoud no dig, maar het is duidelijk dat er heel wat zal moeten ge beuren om de aanzienlijke werkloosheid tot staan te bren gen, laat staan terug te dringen. Voor dit jaar ziet het er allemaal redelijk uit. Er is een opleving van de economie en de inflatie wordt minder dan we de laatste jaren gewoon waren, maar de werkloosheid blijft boven de 200.000. Het huidige regeringsbeleid gaat uit van bezuinigingen in de overheidssfeer met 910 mil jard in de periode 1977 tot en met 1980. Het Centraal Planbureau heeft gezegd dat dit niet voldoende is. Bij de huidige regeringsplannen zullen er in 1980 nog evenveel werklozen zijrTals nu en zullen rond 500.000 mensen ar beidsongeschikt zijn. Nu zijn dat er 340.000. Er wordt op alle departementen in Den Haag hard gewerkt aan bezui nigingsplannen, zo liet vorige week vriidag de minister president weten na het wekelijkse ministersberaad. We zijn bijzonder benieuwd op welke manier de rege ring haar bezuinigingsplannen denkt uit te voeren. Dat er meer geïnvesteerd moet worden door het bedrijfsleven en dat hiervoor noodzakelijk is dat het bedrijfsleven meer winst maakt, staat ook bij verschillende van onze minis ters als een paal boven water. Hun uitspraken laten wat dat betreft niets aan duidelijkheid te wensen over. Het wordt steeds meer mensen duidelijk dat winst voor het bedrijfsleven geen vies woord is, maar een absolute voorwaarde voor het verkrijgen van meer werkgelegen heid. De regering zal er niet onderuit kunnen wat te doen, of beter gezegd veel te doen, om dat te bereiken. De laat ste jaren zijn de winsten van de meeste bedrijven in ons land veel te laag geworden. Er blijft weinig of niets over voor investeringen en hoezeer dan de werkgelegenheid in het gedrang komt, zien we nu. FIND maart wordt in Utrecht een nationale zoetwa- renbeurs gehouden. Daar brengen de snoepfabri kanten hun produkten. In een dezer dagen gehouden pers conferentie naar aanleiding van dit gebeuren werd ver teld, dat de gemiddelde Nederlander per jaar 45 kg suiker gebruikt en 5 kilo snoep en die snoep bestaat dan ook weer voor de helft uit suiker. De vertegenwoordiger van de snoepfabrikanten wees er op dat snoep nog steeds negatieve gedachten oproept. Gesteld werd dat dit ver band zou kunnen houden met het Calvinistisch denken in ons land, dat er van uitgaat dat alles wat lekker is, ook een beetje zondig is. Op vragen over 't verband tussen tandbederf en snoep werd opgemerkt dat dit optreedt bij langdurig en veelvul dig gebruik van snel oplosbare koolhydraten zoals suiker, glucose en lactose. De problematiek van het tandbederf is volgens de Nederlandse snoepfabrikanten beslist niet op te lossen door het stoppen met snoepen. Dat er wordt gestopt met snoepen is ook niet de be doeling van de Nederlandse appelfabrikanten (fruittelers). Zij wijzen er bij voortduur op dat men verstandig moet snoepen vandaar hun leuze: „Snoep verstandig, eet een appel"!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6