Besluiten EEG Raad van Landbouwministers Aardappelexport naar derde landen tijdelijk belast Premieregeling slachtrunderen loopt ten einde PROMOSAUDNsl Bezwaren Landbouwschap tegen vrijstelling premie volksverzekering I-JET is zo zachtjes aan tijd een paar beloftes in te los sen. In de eerste plaats is er de vraag of een land bouwbedrijf ingeschreven moet zijn bij de Kamer van Koophandel. (Vraag van de afdeling Rilland). Het ant woord kan gevonden worden in de Handelsregisterwet 1918. Deze wet bepaalt in art. 1 dat alle ondernemingen in Nederland moeten zijn ingeschreven in het handelsregis ter. Het handelsregister wordt (bij-)gehouden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Art. 2 geeft een paar uitzonderingen: de wet is niet van toepassing op on dernemingen, waarin uitsluitend landbouw of visserij wordt uitgeoefend en die niet aan een rechtspersoon of vennootschap behoren! (art. 2 lid 1b). De wet verstaat on der landbouw: de akkerbouw, weidebouw, veehouderij, pluimveehouderij, fruitteelt, tuinbouw daaronder be- greoen het kweken van bomen, bloemen en bloembollen de teelt van griendhout en elke andere vorm van bo demkuituur (art. 2 lid 2). De vragensteller uit Rilland kan zijn konklusie trekken. De EEG-Raad van Ministers van Landbouw heeft tij dens zijn jongste zitting op 16 en 17 februari te Brussel op voorstel van de EuropeseCommissie besloten tot tijdelijke instelling van een heffing ad 90,50 per 100 kg op de uitvoer naar derde landen van consumptie aardappelen. Als gevolg van de zeer geringe aardappeloogst in de Gemeenschap in 1975 heerst momenteel schaarste voor dit produkt, die een aanzienlijke stijging van de aard appelprijzen tot gevolg heeft, alsmede voorzienings moeilijkheden in bepaalde gebieden van de Gemeen schap. Deze situatie wordt verergerd door de export van aardappelen naar derde landen, die in bepaalde geval len deze uitvoer bevorderen via invoersubsidies. Teneinde de voorziening van de Gemeenschap te ver zekeren is besloten tot instelling van een tijdelijke hef fing bij uitvoer naar derde landen, die afhankelijk van de prijsontwikkeling op de Gemeeschaps- en wereld markt èn van de evt. door derde landen te verlenen J?EN andere vraag, van meer principiële aard, betreft de zekerheid van de rechtspraak, maar wordt er altijd recht gesproken? Het antwoord op deze vraag is kort en krachtig n.l.: nee. Rechtspraak betekent n.l. ook de zekerheid dat van tijd tot tijd onschuldigen worden veroordeeld. Wèl is het zo dat in het systeem van de rechtspraak, redelijkerwijs, het maken van fouten tot een minimum is beperkt. Maar ze worden gemaakt. De meest schrijnende voorbeelden zijn wel waarbij het slachtoffer dit met de dood moet bekopen. Vooral deze gevallen heb ben er toe bijgedragen dat de doodstraf werd afgeschaft. Maar ook in alledaagse gevallen kan de rechter het mis hebben. Men kan daarbij vooral dervken aan het plegen van meineed door getuigen. Als je dan zelf geen getuigen hebt of je getuigen willen niets zeggen ga je voor de bijl. Het plegen van meineed kan vooral voorkomen in gevallen waarbij de meinedige getuige in hoge mate af hankelijk is van één van de partijen. (Wiens brood men eet diens woord men spreekt). Een en ander is weer een reden te meer om zoveel mogelijk schriftelijk afspraken te maken, of in ieder geval, als het niet anders kan, be trouwbare getuigen mee te nemen. Overigens: een ge waarschuwd man telt hiervniet voor twee. QM het ratjetoe van deze aflevering kompleet te ma ken nog een paar stellingen (van N. Stenvers, Wa- geningen): -De huidige kwaliteitsnormen, welke de konsumenten aan land- en tuinbouwprodukten stellen, hebben tot konsekwentie dat de, eveneens door hen gestelde, eisen tot verbetering van de milieuhygiëne in deze bedrijfstakken afgeremd worden. De kwaliteitskeur op de veilingen is geen maatstaf van de konsumptiekwaliteit, maar veeleer een appre ciatie van het uiterlijk van de produkten op het mo ment van aanvoer. Hora est. OGGEL invoersubsidies voorlopig vastgesteld op 25 RE (ƒ90,50) per 100 kg. Dit Raadsbesluit doet geen afbreuk aan ver dergaande maatregelen die afzonderlijke lidstaten reeds namen. ZUIVEL Mede in verband met het tijdstip van de volgende vergadering die i.p.v. 23 en 24 februari is vastgesteld op 2, 3 en evt. 4 maart a.s. is besloten het lopende melk prijsjaar, dat reeds was verlengd t/m eind februari, op nieuw tje verlengen t/m 14 maart 1976. Voor 'de aankopen, die de interventiebureaus in de periode 1 t/m 14 maart zullen verrichten (boter en ma ger melkpoeder) zullen echter de interventieprijzen voor het nieuwe melkprijsjaar worden berekend. RUNDVLEES Ook ten aanzien van het rundvlees heeft de Raad be sloten, het nieuwe verkoopseizoen 1976/1977 te doen aanvangen op 15 maart 1976. Dit betekent niet dat de communautaire slachtpremie van 28 RE per rund even eens tot 15 maart is verlengd. Zij wordt overeenkomstig vroegere besluiten per 29 februari a.s. beëindigd. Wel wordt het „Verenigd Koninkrijk in de gelegenheid ge steld, zijn nationale premieregeling tot en met 14 maart voort te zetten. HET PRUZENDEBAT Ten aanzien van het pakket voorstellen voor de nieu we landbouwprijzen 1967/T7 heeft de Raad in een voortgezette discussie in het bijzonder de aandacht ge richt op de problematiek in de sectoren melk/zuivel en granen. Deze gedachtewisseling heeft nog niet tot enige besluitvorming kunnen leiden; in de komende Raads vergadering van 2 en 3, evt. 4 maart te Brussel, zullen deze besprekingen worden vervolgd! POVINCIALE RAAD BEDRIJFSONTWIKKELING IN NOORD-BRABANT VERGADERDE In de vergadering van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant die op 13 janua ri 1976 vergaderde is onder meer de Brabantse Struk- tuurnota „Doel 1989" aan de orde geweest. Voor de nota 'blijkt veel belangstelling te besitaan. Verzoeken om toezending komen uit velerlei richting. De aandacht gaat o.a. uit naar de hoofdstukken over de konkurrentie- positie, de agrarische jongeren, dex kwaliteitsproduktie, produktie-omvang, de ontwikkeling in de varkenshou derij, de opmerkingen over grond, milieu en ruimte. Al dus het kort verslag van de vergadering dat ons eerst op 23 februari bereikte! Voor de middengroep wordt door de Raad de komst van de melktank als een probleem ondertekend. Voorts ziet men de beschikbaar komende grond van de kleine beëindigers niet resulteren in een wezenlijke vergroting van de bestaande bedrijven De stijging van de grond prijzen, de stedelijke uitbreiding en natuur en landschap hebben daarop een grote invloed. Er werd voor gepleit om althans een deel van de middengroep, zoals de jon gere ondernnemers en de oudere met opvolger de hel pende hand te bieden om deze dichter bij de ontwikke lingsbedrijven te krijgen. Deze groep vraagt sterker aan dacht voor hun problemen van overname en opvolging als financieel en kwalitatief ondernemer. Mogelijk kan de Grondbank hier Wat perspektief bieden. Over de varkenshouderij meende de Raad, dat Brabant wel wat vol raakt. Toch wordt nog uitbreiding in deze sektor verwacht als gevolg Van o.a. de zorg die in de pluimveehouderij heerst, de overschakeling od de melk tank waar geen andere alternatief aanwezig is en de hoge varkensprijzen. Het advies is dan ook kalm aan te doen. Gewezen werd op de gevaren van koncentratie en gezondheidszorg, die zich wel eens tegen de varkens houderij kunnen gaan keren en de konkurrentiepositie kunnen verzwakken- Wel is het zaak internationaal de vakbekwaamheids voorsprong te behouden! Ten aanzien van het gezondheidskundig aspekt werd opgemerkt dat een rustpunt in de varkenspest is be reikt, maar dat de veehouderij nog steeds wordt ge- konfronteerd met virus- en bakteriële ziekten. Grote waakzaamheid blijft geboden. Gewezen werd op het gevaar van gezamenlijke huisvesting van varkens en rundvee. VOORBEREIDINGSPROGRAMMA RUILVERKAVELINGEN Het koncept volgordeschema voor ruilverkavelingen voor 1976—1980 werd door de Raad goedgekeurd. Er werd op gewezen, dat niet agrarische belangen, die over al naar voren komen, de prae-adviezen, inspraak, kom missies e.d. een vertragende invloed hebben op het voorbereidingsschema. Ook heeft de P.C-W.-regeling enige invloed igehad in de kultuurtechnische sektor van de ruilverkavelingen. Ingegaan werd op het afstemmen van de „Scheldezoom'. De resultaten daarvan hebben de diensten wat geleerd ten aanzien van: de verdeling van het grondbezit; aktiviteiten in tegengestelde richting, en het buitenlands grondbezit. Alhoewel de voorlichting zich uiterst heeft ingespan nen, blijkt er onder de agrariërs een grote aversie te bestaan tegen de beplantingsplannen, de bossen, de na tuurwetenschappelijke gebieden e.d. Men mag zich de ogen niet sluiten voor deze problematiek bij de agrariër die weinig Vertrouwen meer heeft in deze plannen. Ook in de ruilverkaveling in voorbereiding „Willemstad" is het beplantingsplan in diskussie. De voorbereidingskom missie heeft steun nodig en de Raad vraagt zich af of niet spoedig beraad moet plaatsvinden of moet worden voortgegaan met meer rekening te blijven houden met niet agrarische belangen. De Raad besloot een schrijven te richten aan de or ganisaties om aan deze problematiek en mogelijkheden, vooral in het bestuurlijke Vlak, aandacht te schenken. Voorts werd opgemerkt, dat het zinvol is om te gaan denken intensieve voorlichting te gaan geven aan kleine groepen en daarin te wijzen op hetgeen in ruilverkave- lingsverband bereikt kan worden en wat men mist bij afstemmen. STAND VAN ZAKEN R. Z. AANVRAGEN Het aantal ontvangen aanvragen is beneden de ver wachting gebleven. Het zwaartepunt ligt in het westen van de provincie. De aanvragen komen uit de sektoren tuinbouw (oorzaak onvoldoende financiering) en de akkerbouw (oorzaak de natte periode). De sinds oktober 1974 bestaande regeling waarbij voor stieren, ossen en niet kennelijk drachtige vaarzen bij slachting een premie kon worden verkregen, loopt op 29 februari 1976 af. Dit houdt in, dat alleen die veehouders die de ge noemde categorieën dieren voorzien van een geldig premieformulier nog in februari laten slachten, voor de premie van 95,72 per dier in aanmerking kunnen ko men. Alhoewel de geldigheidsduur van 15 dagen van een premieformulier zich tot maart kan uitstrekken, zal onder de huidige regeling bij slacfating in maart geen premie meer kunnen worden uitbetaald. INTERNATIONALE LANDBOUWWEEK 7 t/m 14 MAART - S.IJVLA. PARUS Van 7 t/m 14 (maart wordt, voor de 47e maal, in de Port de Ver- saeilles te Parijs de Internationale 1 andbouwwerkt ui ge rut e r>toonstel ling gehouden (S.I.M.A.). Op 100.000 cm2 oppervlakte exposeren 1500 firma's van 30 nationaliteiten hun landbouwwerktuigen en het vele dat direkt dan wel indirekt met de agrarische sektor verband houdt o.m. ook veekeuringen. Daar het niet uitgesloten is dat door een iets ruimer aanbod tegen het einde van februari de marktprijzen gering onder druk komen te staan, waarna de prijzen in maart weer iets aan kunnen trekken, is zonder meer dus niet te stellen dat men bij slachting in februa ri met de premie financieel gunstiger uitkomt. Dit zal van de te behalen marktprijzen afhangen. Het ligt in de 'bedoeling dat de Raad van Ministers van de EEG in de zitting van begin maart as- zich op nieuw zal bezinnen op het al of niet instellen van een premieregeling, aldus het Produktschap voor Vee en Vlees. Het kabinet is akkoord gegaan met een wetsvoorstel waarbij de inkomensgrenzen voor de vrijstelling en re ductie van premiebetaling voor de volksverzekeringen worden verhoogd. Een beslissing waarover de Raad van State nog gehoord moet worden. Voorgesteld wórdt de vrijstellingsgrens voor gehuwden te verhogen van 4.200 naar ƒ7.400 en bovendien de inkomensgrens waar de premiereductie eindigt te verleggen van ƒ4.020 naar 12.400. I Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap tekent bezwaar aan tegen het feit dat de regering met dit voorstel in belangrijke mate beneden de verhoging van de inkomensgrenzen is gebleven, die door het Land bouwschap meerdere malen bepleit is. Het bezwaar van het Landbouwschap geldt temeer, omdat de regering al een jaar lang het voornemen heeft geuit om de in komensgrenzen te verhogen. In de procedure, die bij zonder traag verloopt, is tot dusverre weinig vordering gemaakt. Het Landbouwschap heeft er steeds op aangedrongen dat geen premie voor de volksverzekeringen wordt ge heven van zelfstandigen die minder dan het netto-mini mumloon verdienen. Een meerderheid in de Sociaal- Economische Raad adviseerde in oktober jl. al om de premiestellingsregeling op te trekken tot _het bestaans minimum dat in de zogenaamde landelijke bijstands norm wordt gehanteerd. Daarmee zou deze vrijstellings grens voor gehuwden in 1976 op ruim 13.000 hebben gelegen Het thans gepubliceerde ontwerp met een grens van ƒ7.400 steekt schril af bij het advies van de S.E.R.! Gekonstateerd kan dan ook worden, aldus het Land bouwschap dat de gewenste lastenverlichting voor de zelfstandigen met een inkomen met dit wetpoorstel be neden het als algemeen erkend bestaansminimum niet bereikt wordt. Het Landbouwschap zal zich dan ook over dit wets ontwerp tot de Tweede Kamer wenden zodra dit bij het Parlement is ingediend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 4