EEN GOED ONDERHOUDEN WAGEN IS OOK VOOR U VAN LEVENSBELANG 'V •'j I HE i f 2,- f 3, f 5.- f 6,-— f 7.- f 14.- HAGELVERZEKERING AKTUEEL WEL TEGEN HAGELRISIKO VERZEKEREN!! T-IET beslut om tegen hagelrisiko te verzekeren dient op korte termijn genomen te worden. Is dit besluit genomen dan volgt de vraag bij welke maatschappij dit risiko onder te brengen. In dat opzicht kunnen wij u een zeer gericht advies ge ven, n.l. bij de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering, gevestigd op de Landbouwhuizen te Zevenbergen en Goes. Deze Onderlinge is werkzaam in het totale werk gebied van de Z.L.M., dus Zeeland en Brabant en is wat voorwaarden en tarieven betreft bijzonder gunstig! [ET is onder een stralende zon, dat wij dit artikel schrijven. Het voorjaar kriebelt in het bloed en de goeie landsman mag op dit moment niet meer rustig in zijn stoel zitten. Als het goed is moet hij popelen om met de voorjaarswerkzaamheden te beginnen. Kortom, de mooiste tijd staat voor de deur. Er zijn mensen, die het oogsten de mooiste periode vinden. Daar moet de schoor steen van roken. Jawel, en daar gaat het nu juist om. Als er goed gezaaid en gepoot wordt; d.w.z. niet te vroeg en niet te laat, dan zal het van de natuurelementen afhangen hoe de oogst gaat worden. Eerst zaaien: dan volgt er een periode van onderhoud met zeer veel risiko's om tenslotte te oogsten. Weinige ondernemers zijn zo af hankelijk van moeder natuur als de akkerbouwer. De fis- kus heeft daar altijd nog te weinig begrip voor gehad! OOGSTVERZEKERING? ^JU hebben we nog steeds geen oogstrisikoverzeke- ring in Nederland. In andere landen o.m. in Zweden kent men zo'n verzekering wel. Het systeem werkt onge veer zo, dat het land in een aantal gelijkwaardige gebie den wordt ingedeeld. In ieder gebied worden voor de ge- eigende produkten oogstnormen opgesteld. Blijft men met de oogst onder deze normen dan volgt een bepaalde vergoeding. De normen zijn laag en de ver goeding uiteraard ook. Een land als Zweden, waar ze vrij ver zijn met staatsverzekering werkt dit systeem eniger mate, waarbij ook de regering bijspringt. Het zal er wel op neerkomen, dat de prima vakman nooit wat vangt en de slechte altijd of dikwijls. In dat opzicht moeten we zo'n oogstverzekering hier niet hebben. Wij hebben hier veel goede vakmensen en dat moet niet veranderen. RISIKO'S TE OVER T}AT betekent intussen, dat de individuele boer grote oogstrisiko's blijft lopen. Een koud voorjaar, storm, regen en hagel kan de ooqst decimeren tot een onvol doende opbrengst. Slechts één van deze risiko's is n.l. te verzekeren en wel het hagelrisiko. Nu valt er een enorme diskussie op te zetten, of men van al die risiko's, die men noodgedwon gen moet lopen, dat ene risiko „hagel" wel moet verzeke ren. Te beredeneren valt, dat u dat risiko dan ook maar voor eigen rekening neemt. Een andere opvatting is, dat de risiko's al zo groot zijn, zodat elk risico, wat daarvan verzekerd kan worden ook verzekerd moet worden. Wij dachten het met deze laatste opvatting eens te moe ten zijn. Het hagelrisico is een lelijk risico, leder jaar valt er hagel: dikwijls-erg plaatselijk. Diegene, die een fikse hagelbui treft is slecht af. In een paar minuten kan voor duizenden guldens schade worden toegebracht. Juist om dat het hagelrisiko zo grillig is komt het in aanmerkng om verzekerd te worden. Voor de belangrijkste gewassen laten wij hieronder de premietarieven volgen: Per 1.000 verzekerde waarde Tarwe/Gerst Konsumptie aardappelen Graszaden 4.- Suiker- en voederbieten 5.- Pootaardappelen Bruine en witte bonen 5.- Raygrassen Blauwmaanzaad en mais Vlas, karwij en koolzaad 10.— Uien Op de premielijst worden uiteraard alle gewassen ver meld. Met bovenstaande gegevens kunt u ongetwijfeld een begroting maken voor uw eigen bedrijf. U kunt dan tevens vergelijken, indien u elders tegen hagel verzekerd bent, wat u dat aan premie bespaart. Voorzover u niet tegen hagel verzekerd bent doet zich de vraag nu voor „Moet ik het risiko zelf dragen, gezien de betrekkelijke geringe premjekosten?" Denkt u er goed over na en bel ons voor nadere infor maties, tel. 0110015010, toestel 31. Een moment van onachtzaamheid kan maken dat men jaren schreit! FRUITHAGELVERZEKERING TS het hagelrisiko in de landbouw belangrijk, voor de fruitteler is deze risikodekking een vereiste. Die fruittelers die geen hagelverzekering hebben handelen derhalve onverantwoord. Dit schrijvende realiseren wij ons, dat er momenteel een aantal onverantwoorde fruit telers zijn. Als zij dit lezen zullen zij meteen de opmer king maken, dat schrijver dezes verplicht moest worden de hagelpremie te betalen. Want bij de fruithagel is de premie niet mis te verstaan. Dat is zonder meer waar. De voorschotpremie bedraagt n.l. 3}/2 d.w.z. per ƒ10.000 verzekerd bedrag een voorschot van 350. Daar kan dan nog eens 5y2 omslag bijkomen of wel ƒ550 per 10.000 verzekerd bedrag. Dit is het tarief bij een eigen risiko van 12 Intussen bestaat er ook de mogelijkheid om te verzeke ren met eigen risiko van 30 De voorschotpremie be draagt dan 1% %'en de naheffingsmogelijkheid 3% Reden voldoende om inlichtingen te vragen, want zon der deze hagelverzekering is het slecht fruittelen. deL. IR C. S. KNOTTNERUS COMMANDEUR IN DE KROONORDE VAN BELGIË K.N.LC.-voorzitter Knottnerus is benoemd tot commandeur in de kroonorde van België. Deze on derscheiding werd hem verleend wegens zijn grote verdiensten bij de versteviging van de contacten tussen de Belgische en Neder landse landbouw. De versierselen werden hem uitgereikt op het Consulaat van België te Rotter dam door de Consul-Generaal de heer A. M. Van Mossevelde. De hem verleende onderschei ding is op één na de hoogste Bel gische onderscheiding die aan een buitenlander wordt verleend. De oud-voorzitters van de K.N.B.T.B. en de N.C.B.T.B., de heren C. G. A. Mertens en drs R. Zijlstra ontvingen eenzelfde onderscheiding. Het hoofdbestuur van het K.N.L.C. biedt de gedeco reerden zijn hartelijke gelukwensen aan. GEEN BEËINDIGING RENTESUBSIDIES Tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal op 19 februari j.l. heeft minister van Land bouw mr A. van der Stee de in een aantal regionale dag bladen verschenen berichten tegengesproken, als zou hij afschaffing van het rentesubsidiebeleid overwegen. De Kamerleden Tolman, De Bekker en De Koning hadden naar aanleiding daarvan vragen gesteld. Ook heeft de minister ten stelligste ontkend sedert ok tober 1975 enigerlei instructie over het rentesubsidiebe leid aan zijn H.I.D.'s voor de Bedrijfsontwikkeling te heb ben gegeven. Hij wees erop, dat uiteraard het structuur beleid als geheel regelmatig wordt getoetst en waarnodig bijgesteld. Als voorbeeld noemde hij hierbij het streven naar verbetering van de positie der zogenaamde midden bedrijven. Overigens bevestigde de bewindsman zijn be reidheid tot overleg ten aanzien van eventuele wijzigin gen, Inclusief het aanvatten van nieuwe taken, binnen het landbouwstruktuurbeleid op langere termijn. y OOR wie investeringen doet zijn de fiscale gevol- gen van die investeringen van belang, soms zelfs van groot belang. Vragen als: Hoeveel mag ik afschrij ven? Krijk ik investeringsaftrek en zo ja, hoeveel, worden dan gesteld. Wat de afschrijvingen betreft is er een mogelijkheid naast de normale afschrijving ook nog vervroegde af schrijving toe te passen. Echter alleen als het gaat om in vesteringen in gebouiven en in zeeschepen. Het percentge van de vervroegde afschrijving is in de loop van de tijd nogal eens gewijzigd. Wij zullen niet de hele geschiedenis ophalen, omdat die voor de meesten toch niet van belang is. Als wij de cijfers van de laatste jaren bezien, voor wat betreft de gebouwen, dan krijgen wij het volgende staatje. Totale vervroegde Maximaal Tfldvak afschrijving per jaar 1972 t/m 17/11/74 33% 16% 18/11/74 t/m 19/2/75 40 20 20/2/75 t/ta 21/4/75 40 20 22/4/75 t/m 31/12/76 50 25 Tl ziet in het staatje, dat het percentage dat van 1 V nov. 1974 tot 19 febr. 1975 gold, hetzelfde is als het percentage van die datum af tot 21 april 1975. De reden om toch een splitsing aan te brengen ligt in het feit dat vanaf 20 februari 1975, vervroegde afschrijving al moge lijk is van het moment waarop voor de aankoop of stich ting van gebouwen verplichtingen zijn aangegaan. Voor die tijd was de vervroegde afschrijving pas mo gelijk vanaf het moment van ingebruikneming. Aan die vervroeging van het tijdstip waarop men de vervroegde afschrijving mag toepassen is echter de voor waarde verbonden dat er niet meer vervroegd afgeschre ven kan worden dan het bedrag dat men heeft betaald. T.IET motief om het tijdstip vroeger te stellen, dan dat van de ingebruikneming is geweest de financiering van de investering gemakkelijker te maken. Bijna altijd zullen er vóór de ingebruikname aan gebouiven al term,- nen op betaald moeten worden. De vervroegde afschrij ving sluit dan aan bij de tijdstippen waarop de werkelijke investeringen plaats vinden. In dit licht is ook begrijpe lijk de eis dat betaling moet hebben plaatsgevonden tol het bedrag dat men vervroegd mag afschrijven. Als men een gebouw nog niet in gebruik heeft genomen, maar wel 10 van de stichtingskosten heeft betaald, mag men deze 10 vervroegd afschrijven, maar geen 25 van de aan gegane verplichtingen. Dat komt dan later ivel! Aan de hand van een voorbeeld willen wij verder de regeling nog wat duidelijk proberen te maken. Wij stellen de stichtingskosten van een gebouw op 200.000 en nemen aan dat de verplichtingen zijn aange gaan na 22 april 1975. Het bedrag van de vervroegde af schrijving is dan in totaal de helft of 100.000. IP de andere helft komt de restwaarde in mindering. Stellen wij die op 10 of 20.000, dan is het totale bedrag dat normaal wordt afgeschreven dus f 80.000. Bij een geschatte levensduur van 40 jaar is de jaarlijkse nor male afschrijving dan 2JOOO per jaar. Bekijken wij de zaak nu eens voor het eerste jaar. Men kan kiezen, vervroegde afschrijving of niet. Als men wel vervroegd afschrijft, dan maximaal 25 Stel dat de ondernemer, gezien zijn lage winst, het eer ste jaar niet vervroegd maar alleen normaal wil afschrij ven, dan moet hij dat ook doen op de helft die in principe voor vervroegde afschrijving in mindering komt. Wij krijgen dan: Afschrijving Boekwaarde Kostprijs 200.000,- 100.000,-0 100.000,-2) ƒ200.000,- Afschrijving ^'40 >1 0.500,- 2.000,- 4.500,- Boekwaarde 97.500,- 98.000,- 195.500,- 1) is in principe ver vroegd af te schrijven gedeelte 2) normaal af te schrijven. Het tweede jaar is de winst goed. De ondernemer wil de mogelijkheden uitbuiten. Afschrijving vervroegd 50.000,- normaal 2.000,- 52.000,- 47.500,- 96.000,- 143.500,- HET derde jaar kan men maximaal nog f 47.500 ver vroegd afschrijven. Men behoeft dat niet te doen. Zelfs op dat bedrag geen „normale" afschrijving, want in totaal zit men nog op een vervroegd afgeschreven bedrag dat hoger is dan het normaal moest zijn. Met de vervroegde afschrijving kan men dus manoeu vreren. Van de grootte van de winst en van de winstver wachtingen hangt af wat men zal kiezen. Hier kan ook nog de mogelijkheid van middeling een rol spelen. De keuze is niet altijd eenvoudig. PA AU WE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 3