aByEHwÊÊ VEEHOUDERIJ In 't kort 13 zaaien, mag men geen IPC gelijk met Py- ramin gebruiken. Voor aardappelen kan men nog gebruik maken van Eptam. Dit vluchtige middel kan zowel gestrooid als gespoten worden. Het moet bes.ist direkt na de toepassing 10 a 15 cm ingewerkt worden. Vooral op zware grond is dit diep inwerken een op gave. bovendien gaat het vaak ten koste van de structuur. Bovendien is het een dure bestrijding, maar als de kweek zich veel ontwikkelt, kan dit aan de opbrerugst- kant nog meer gaan kosten. Een pleksge- wijze behandeling vooral op stroken naast slootkanten kan met Eptam uitbreiding en verspreiding sterk worden beperkt. sanex kan echter niet in aile rassen wor den gebruikt. Een nieuw middeldat in aanmerking komt om ingezet te worden op percelen wintertarwe met duist waar in het najaar niet gespoten werd, is Arelon, dat in 1975 ook op reeds vrij grote duistplanten nog goede resultaten gaf. Hopelijk komt naast Arelon dit seizoen ook nog Tolkan V be schikbaar, dat dezelfde goede duistdoding gaf. maar daarnaast ook een aantal ande re onkruiden, zoals kamille, nog goed meeneemt- Ook Dicuran kan gebruikt worden voor duistbestrijding in het voorjaar, maar ook niet in alle rassen en niet als er in het na- Een groenbemester moet vroeg gezaaid worden. agf 'sÊjsgèï: Pas op voor drift. Houdt rekening met dei windrichting! )en Jstel de spuitdoppen goed af. 1 s - Gras Ss het belangrijkste voedermiddel voor rundvee. GRANEN ONKRUID - BESTRIJDING AP de percelen waar het afgelopen na- jaar in de wintertarwe gespoten werd met een bodemherbicide zoals Igram '50, Tribunil, Dicuran of iets dergelijks, kan men thans plaatselijk toch nog wel duist tegenkomen. Meestal zal deze duist voor het grootste gedeelte nog verdwij nen. Eventueel kan. wanneer blijkt dat de duist toch doorgroeit, nog een herbehan deling plaats vinden met Dosanex, dat naast duist ook kleefkruid bestrijdt. Do- jaar reeds gespoten werd. Waar men kla ver of gras wil zaaien verdient DNOC of Herbogil-super de voorkeur. Later kan tegen kamille ook Faneron of Basagran ingezet worden, de combinatie met groei stoffen van deze twee maakt klaverinzaai echter onmogelijk. Tegen duist in zomer- tarwe kan bij het zaaien in alle rassen TOK-Ultra of Dicuran worden gespoten, Dosanex alleen in bepaalde rassen. ERWTEN verse bodemherbiciden. Zaait men ook karw'ij in dan verdient Campagard of Ivo- rin de voorkeur, Campagard bij de zaai, Ivorin kort voor opkomst. Op duistpercelen kan vóór de zaai Ava- dex ingewerkt worden. Wie de zaak goed aanpakt kan in erw ten ook met kleurstoffen werken. Bij gras als ondervrucht is men hier eenvoudig cp aangewezen. Maar dan ook meteen goed aanpakken: vlak voor de op komst DNOC of kort erna Ivosit en dan later dinoseb (DNBP). GROENBEMESTING VLAS AOK bij vlas is de middelenkeuze af- hankelijk van de vraag of er een on- dervruoht wordt geteeld. Bij gebruik van Venzar heeft luzerne nog een redelijke kans van slagen. Waar karwij wordt in gezaaid, verdient daarentegen linuron de voorkeur. Waar gras ingezaaid wordt wordt liever geen Venzar of linuran gebruiken, maar Extar Sandoz, ionynil of Basagran. even tueel aangevuld met een liter MCPA. De onkruidbestrijding vindt voorname lijk plaats met Propachloor, dit direkt na de zaai toepassen, eventueel tot één week voor de opkomst. Alicep, een middel met een iets bredere werking, ook direkt na het zaaien toepassen, maar alleen op gron den met meer dan 30 afslibbare delen. Ook dan komt plaatselijk nog groeirem- ming voor. speciaal bij precisiezaai. Dit komt omdat het zaad bij deze methode re gelmatiger en ondieper ligt. Het middel komt hierbij gemakkelijker bij het zaad- Overdaad schaadt wat de N-bemesting betreft. Een goede gift omvat 120140 kg N. Bij 160 kg N neemt het percentage ka le uien bij de oogst reeds flink toe. NAARMATE de werktuigen zwaarder worden, destemeer wordt de struc tuur van de bouw voor geweld aan ge daan. Dit is vooral het geval als o.ridet natte omstandigheden moet worden ge werkt. Bij een ruime voorraad organised - stof in de grond is de weerstand groter Zorg dat door een goede organische stc voorziening de bodemvoorraad op pe. blijft. Vooral het gewas aardappelen is dank baar voor een groenbemesting. Ook suikerbieten reageren gunstig op een groenbemesting, vooral van klaver. In tarwe worden over het algemeen goede resultaten verkregen met 12-15 kg Noord franse rode klaver. Mits vroeg gezaaid ir deze soort redelijk bestand tegen MCPA.. Het witte klaverras Tamar kan goed on der tarwe, gerst en vlas worden uitge zaaid. Deze soort blijft kort onder de dek- vruoht om in het najaar flink door te groeien tot een goed gewas. De benodigde hoeveelheid zaaizaad is ongeveer 7 kg per ha. Voor deze gunstiger ontwikkeling moet men wel meer zaaizaadkosten rekenen dan voor rode klaver, maar daarvoor is het risico kleiner. Engels raaigras heeft in vergelijking met Italiaans raaigras minder boven, grondse delen bij een gelijke wortelpro- duktie. Al een Engels raaigras kan ge mengd met een zomergraan worden uit gezaaid naar 15 kg per ha. Waar klaver als groenbemester tijdig onder graan wordt gezaaid, zal bij een redelijke gr endbedekking door het gewas als regel de toepassing van MCPA de kla ver weinig schade doen. ]\E maand maart is voor de ondernemer op de gemengde bedrijven een zeer drukke periode. Naast de veeverzorging die de volle aandacht verdient, is er ook veel tijd nodig voor de bemesting en het zaaiklaarmaken en zaaien van het bouwland. De veehouder moet nu al rekening houden met de voederwinning voor a.s. winter. Indien nog geen stikstof op grasland is gestrooid, moet dit zodra dit mogelijk is gebeuren. Om de hoogste opbrengst van het grasland te kunnen halen, is naast een goed bemestingsplan ook een beweidings- en voederwinningsplan nodig. Voor de voorjaarsbeweiding is 20 are per g.v.e. (groot vee eenheid) nodig. De rest van het grasland dient bemest te worden voor voederwinning. Voor beweiding is 60 kg zuivere N per ha en voor maaien 100115 kg zuivere N per ha nodig. De fosfaat- en kalibemesting is afhankelijk van de hoeveelheid die in de grond aanwezig is. Door uw grond te laten onderzoeken bij het Bedrijfslabora- torium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek, is het mogelijk een goed bemestingsplan op te stellen. Door de N tijdig te strooien is het mogelijk dat vroeg gemaaid kan worden. Het gras heeft dan een hoge voederwaarde. Uit gewasonderzoek is gebleken dat de kwaliteit van het ruwvoer mede afhankelijk is van de bemesting en tijdstip van maaien. Als nog gier of mengmest op het grasland aangewend moet worden, brengt dit dan bij voorkeur op percelen die gemaaid zullen worden. Geef niet te grote hoeveelheden ineens. VEEVOEDING AM de hoogste pro-duktie van uw vee te kunnen behalen dient voortdurend aandacht besteed te worden aan de voe ding. Door het ruwvoer te wegen kunt u nagaan wat het vee werkelijk opneemt. Als de kwaliteit van het ruwvoer bekend is kunt u vrij nauwkeurig berekenen hoe de 2W vre (verhouding) is. Dan pas kunt u de juiste krachtvoergift geven die aangepast is aan de behoefte van het vee. Op vele bedrijven in Zeeland is de melk- gift veel te laag. 'Oorzaak hiervan kan zijn: a.) minder goede voeding en verzorging; b.) minder goede selectie (geen melkcon- trole) c.) het te lang aanhouden van minder produktieve dieren, en d.) te weinig aandacht schenken aan een goede stierenkeus. MOLLENBESTRIJDING IN GRASLAND SOMMIGE percelen grasland zijn zwaar bezet met molshopen. Om te voorko men dat het gras onder de molshopen ver- (Zie verder pag. 15) VERZORGING VAN HET GRASLAND iljjE verzorging van het grasland verdient op sommige percelen meer aandacht. 'Op verschillende percelen komt na een regenperiode piasvorming op het grasland voor. - Drainage die niet goed functioneert moet schoon gespoten of hersteld worden. Percelen die niet gedraineerd zijn kunnen met een greppelfrees begreppeld worden om het overtollige water snel af te voe ren. MUUR IN GRASLAND WAAR geen ondervrucht ingezaaid wordt, heeft men de keuze uit di- /lyjUUR is een sterke concurrent voor het gras. Bij een vrij zware muurbezet ting zal dit de grasgroei remmen. De muur kan goed bestreden worden door een be spuiting met 3-4 liter MCPP per ha. Bij koud weer verdient een bespuiting met 1IVz liter, 2, 4, 5-TP per ha de voor keur. 1. Door het uitvoeren van een goed beweidings•- en bemestingsplan kan de opbrengst van het gras land worden verhoogd. 2. Strooi de N vroeg om een vroe ge groei te krijgen. 3. Door het uitvoeren van een goed voederwinningsplan kunt u voedseltekort voor de volgende winter voorkomen. 4. Geef geen te zware gier- of drijfmestbemesting ineens op uw grasland. 5. Bereken het voederrantsoen voor uw vee en weeg het ruw voer. 6. Tracht dé melkproduktie te ver hogen door goede voeding en se lectie toe te passen. 7. Door uw koeien te laten contro leren kunt u een betere selectie toepassen. 8. Tracht piasvorming op uw gras land te voorkomen. 9. Voorkom grasverstikking door muur. 10. Bestrijd de mollen in het gras land. 11. Controleer regelmatig uw kui len op plasticbeschadiging. 12. Neem tijdig voorzorgsmaatrege len tegen de spelende melk- ziekte. 13. Bereken hoeveel ruwvoer u no dig hebt voor volgende winter. 14. Tracht beengebreken te voorko men door een goede klauwver- zorging. 15. Laat de kalveren tijdig enten te gen longwormziekte.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 13