De maand maart op het zuid-westelijk landbouwbedrijf DRUKKE MAAND VOOR DE BOEG AKKERBOUW 12 I-I ET vriezend weer van eind januari en begin februari was voor de landbouw zeer welkom. Eindelijk heeft de vorst weer eens goed vat op de grond gerkegen en dit heeft de structuur van de bouwvoor gunstig beïnvloed. Om het land zaaiklaar te leg gen kan met weinig grondbewerking worden volstaan. Op 11 februari is te Cadzand op grond met 35 afslibbaar vastgesteld, dat de vorst tot een diepte van 17 cm was doorgedrongen; op een aangrenzend perceel met wintertarwe zelfs tot 20 cm. In Zeeland is vrijwel geen sneeuw gevallen. Door de kale vorst is dit diep indringen mogelijk geworden. Opslag van aardappelen zal nu wel voor een zeer groot deel zijn teruggedrongen. Deze natuurlijke bestrijding van aard appelopslag is dan ook met veel voldoening ervaren. Mogelijk zijn de overwinterings- kansen voor luizen op het land, alsook van diverse waardplanten van vergelingsziekte, wat verminderd. HET BOUWPLAN EEN ieder heeft zijn bouwplan nu wel definitief vastgesteld. Op winterbij- eenkomsten zijn de gewassen besproken en zijn er saldovergelijkingen gemaakt Hierbij zijn de kosten vooral in de aandacht getrokken. De verwachting is dat er nogal enige verschuiving in de oppervlakte van de gewassen naar voren zal komen. De hoge uienprijs doet ver- derstellen, dat de oppervlakte van dit gewas nogal wordt uitgebreid. Dit zoge naamde „achter de markt zaaien" blijft aantrekkingskracht houden. De aantrek kelijkheid van de in verhouding huidige hoge aardappelprijzen zal waarschijnlijk niet leiden tot grote uitbreiding van dit areaal. De hoge prijzen van het poctgoed fungeert als een rem. Gerst en b.auwmaanzaad zullen wel wat uitbreiden ten koste van erwten en vlas; De oppervlakte suikerbieten zal zich wel handhaven of iets groter zijn. Het is echter niet verstandig om bij het opstel len van het bouwplan ziöli enkel en al leen te laten leiden door een prijsver- verwachting op grond van gemaakte prij zen in de voorgaande één of twee jaren. Er moet voor een langere periode begroot worden. Bij een intensief bouwplan met bijvoorbeeld uien, aardappelen en suiker bieten speelt de faktor arbeid een grote rol. Immers met een dergelijk bouwplan GRASZAAD SUIKERBIETEN ONKRUIDBESTRIJDING MOG steeds is Pjrramin, kort na het zaai- en een goede strt. Waar op zware iDe bedrijfsvoorlichters, M. A. DE HOND, Ing. K. -F. iMAiLOCXRFS, CAJU - Goes. is er weinig ruimte voor opschuiving van de werkzaamheden bij onkruidbestrijding en oogsten als bijvoorbeeld de weersom standigheden tegenwerken. Bij een inten sief bouwplan is een goede planning en afspraken met de loonwerker of samen werking met collega's een noodzaak. BEMESTEN UET vroeg strooien van de kunstmest is voor aardappelen, suikerbieten en uien gunstig In een droge toplaag is fos faat minder goed voor de planten bereik baar. Fosfaat kan alleen voor de planten beschikbaar komen a!s de korrel in een vochtig milieu kan oplossen. Voor het zaaien inwerken is dus gewenst. Om zoutschade te voorkomen moeten NP^-meststoffen bij voorkeur niet vlak voor of tijdens het zaaien worden aange wend. Ook als de weersomstandigheden niet gunstig zijn voor een vroege toe passing. is het aan te raden om eerst het land voor de suikerbieten te bemesten en daarna de wintertarwe. Een gedeelde gift meststof is voor wintertarwe te preferen boven de totale gift ineens. De risico's ten aanzien van legering en afrijpingsziekten worden door gedeelde giften verkleind. Het is mogelijk geworden om de voor raad stikstof in de grond te bepalen. Er is een toenemende belangstelling om in het voorjaar de hoeveelheid aanwezige stikstof in de bouwvoor te laten vast stellen. Voor het gewas wintertarwe kan de in het voorjaar in het profiel beschikbare hoeveelheid stikstof via een kunstmest- gift aangevuld worden tot een totaal van 180 a 200 kg N per ha. Het algemene N- advies voor 1976 is pas gepubliceerd. Die gene die zelf grondonderzoek od stikstof laten verrichten, kunnen uiteraard afgaan op de daarbij gegeven adviezen. grond duist en varkensgras een rol spe len, kan IPC toegevoegd worden. Op grond met minder dan 25 afslibbaar verdient tegen duist Ro Neet of in het geval dat er ook wilde haver voorkomt Avadex de voorkeur. Het middel Mer- pelan AZ komt wat werking betreft over een met Pyramin en vraagt dus tegen duist enz. ook aanvulling met IPC, Ro Neet of Avadex. In bieten mag ook Ava dex BW gebruikt worden. BLAUWMAANZAAD DUN zaaien met een fijn zaairad of men- gen met een vulstof geeft een op komst waar maar weinig handwerk meer aan te pas komt. Mengen van 1 kg blauw- tiaanzaad met 8 kg veldbeemdgras geeft sen goede stand. Ook met witte klaver DIJ ZONDER urgent is de vraag: Zal ik dit jaar in de bieten Temik gaan gebruiken, ja dan neen? Sommigen hebben in deze voor zichzelf de beslissing al ge nomen en stellen vast dat het volgens hen na twee jaar met veel vergelings ziekte en weer een vrij zachte winter een duidelijke zaak is dat je geen risico kunt nemen. Men zegt dan: „Je hebt met Te- mik de zekerheid dat je bietekevertje, springstaarten en zelfs thrips en biete- vlieg tijdens en na de opkomst bestrijdt. En tot begin juni heb je ook wat betreft de luis en de vergelingsziekte je geen zorgen te maken als je 1012 kg Temik gebruikt hebt". Maar je kunt het ook anders bekijken: „Bietekevertjes worden met 10 gram lin daan of Mesurol per kg zaad ook goed bestreden. Tegen thrips ben je voor hoog stens een paar tientjes klaar. En ja die luis Als ik, zeg maar 20 maart, bieten zaai en de luis komt zoa-s normaal het geval is, niet voor begin juni, dan is de Temik net ongeveer uitgewerkt op het moment dat ik ze nodig heb, ik moet dan 'toch nog gaan spuiten". En dan vind ik 200 tot 240 gulden toch wel een dure ver zekeringspremie". Het is dus maar hoe je het bekijkt. Nog een enkele aantekening hierbij. Hoe min der zaad we gaan gebruiken en hoe meer we op eindafstand gaan zaaien, hoe groter de risico's voor het jonge bietenplantje. Nog een faktor is: hoe vroeger we zaaien, hoe riskanter. En dan, door een intensie ve bietenteelt neemt de kans op „foute" begrenzingen, bieten naast bietenland van vorig jaar, toe. Op gemengde bedrijven waar om de paar jaar gescheurd wordt, zullen koperwormen en emelten meer de aandacht vragen. Onderschat dergelijke schadekansen niet! Op gescheurd gras land kan men met het cog op koperworm beter een grondbehandeling (of zaai voor behandelingmet lindaan toepassen dan Temik gebruiken! In 1975 werkte Temik minder uitgesproken goed tegen de luis- vergelingsziekte dan in 1974. In bepaalde gebieden, met name langs de kust in W.- Zeeuwsch-Vlaanderen, l.et ze het in het afgelopen jaar duidelijk zitten. Maar ook bleek in verschillende geval.en een be spuiting met een systemisch middel niet altijd dat resultaat op te leveren, dat men er van mocht verwachten. Beide, Temik aaltje, dat de beruchte kroef veroorzaakt. Op perce.en die volgens het grondonder zoek niet geheel vrij zijn van aaltjes, wordt door deze behandeling de kans op schade door het stengelaaltje kleiner. Bij gebruik van precisiezaad, wat in de prak tijk uitstekend blijkt te voldoen, moet in plaats van Phytosol het granulaat worden gebruikt. Sinds kort werd voor de bestrij ding van de uienvaeg ook Temik toege laten in een hoeveelheid van 15 kg- Ook bij Temik is er sprake van een neven werking tegen het uienstengelaaltje. Het geleverde uienzaad is in het algemeen behandeld met Thiram en met Benlate tegen koprot. en karwij is mengen goed mogelijk. Het fras en de klaver gaan door het gebrui- en van het onkruidbestrijdingsmiddel Asulose ten gronde. Bij mengen moet men in de zaai bak letten op ontmenging. Daarom moet men niet alles tegelijk in de zaaibak storten. Voor het ras Marian ne is een rij enafstand van 25 cm gunstig. De onkruidbestrijding met het middel Asulose kan zowel vóór als na de opkomst plaatsvinden. Bij onderzaai van karwij is voor bestrijding van duist een bespuiting direkt na het zaaien het beste- De bestrij ding van ganzevoet (melde, blauwkop pen), zwarte nachtschade en varkensgras val.en dan beslist tegen. Wie blauwmaan- aaad zaait op een perceel waar veel gan zevoet groeit, vraagt om moeilijkheden. Blauwmaanzaad is dankbaar voor een gedeelde N-bemesting. Totaal is een toe diening van 90135 kg N nodig. Blauw maanzaad is zeer gevoelig voor een min der goede struktuur van de grond. ÜEN bestrijding van onkruiden is ook nu nog mogelijk. Raadpleeg hiervoor de teeitadviseur van de betreffende gras zaadfirma. Een goede gewichtsverdeling en grote werkbreedte is bij |de voorjaarsbewerking van belang om een goede structuur van het zaaibed te behouden. Combineren van werkgangen draagt er toe bij dat ide grond minder verreden (wordt Precisie zaai betekent: precies zaaien! Zorg voor een| gelijkmatige zaal op een vochtige ondergrond. en de spuitmiddelen, hebben !hun voor en tegen en beide stellen hoge eisen aan de toepassing. Tens.otte: Curaterr bleek te gen bietenkevertje een uitstekend middel, tegen de luis lijkt het korter te werken dan Temik. KWEEKBESTRUDING UIEN VOOR de bestrijding van de uienvlieg zijn er verschillende middelen in di verse uitvoeringen beschikbaar. Phytosol heeft het voordeel dat het ook nog enige nevenwerking vertoont tegen het stengel- DDAATSELJJK is er nogal wat TCA toe- gepSRft en zijn de kanten van de per celen in december of januari met de cul tivator behandeld. Deze winter waren de mogelijkheden hiervoor veel gunstiger dan in de laatste voorgaande jaren. Waar dit tot nu toe niet mogelijk was, kan men voor bieten met een tussenruimte van 2 a 3 weken voor het zaaien nog 15 a 20 kg TCA worden gestrooid of gespoten. Duist wordt hiermee ook bestreden. Na een toe passing van TCA enkele weken voor het

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 12