©NDER ©NS GEZEGD. 4 TN onze wetboeken worden twee z.g. zekerheids rechten geregeld, n.l. hypotheek en pandrecht. Door de jurisprudentie is echter nog een derde (niet in de wet geregelde) groep van zekerheidsrechten tot ontwik keling gekomen, n.l. de zekerheidseigendom oftewel de eigendomsoverdracht tot zekerheid. De zekerheidsover dracht is tegenwoordig, ook in de landbouw, zo algemeen geworden dat deze figuur het pandrecht nagenoeg heeft verdrongen. Eigendomsoverdracht tot zekerheid is, in te genstelling tot pand, een zekerheidsrecht dat tot stand kan worden gebracht zonder dat de overgedragen goe deren worden verplaatst en zonder dat deze aan het be drijf van de kredietnemer onttrokken behoeven te wor den. Voor de eigendomsoverdracht tot zekerheid zijn vat baar zowel roerende goederen als wel schuldvorderin gen. gIJ dit (ongeschreven) zekerheidsrecht gaat men als volgt te werk: Krediteur en debiteur komen met MINDER DODELIJKE LANDBOUWONGEVALLEN IN 1975 In 1975 kwamen 34 ongevallen met dodelijke afloop in de landbouw ter kennis van de Arbeidsinspectie. In 1973 en 1974 bedroegen deze aantallen resp. 47 en 53. Bij deze 34 ongevallen waren 28 volwassenen en jeugdigen betrokken, die bij het verrichten van werkzaamheden dodelijk werden getroffen. De overige 6 waren kinderen die tijdens het meerijden op landbouwwerktuigen veron gelukten. De ongevallen, nader gespecificeerd, geven het volgende beeld: Dodelijke ongevallen volwassenen en 1975 1974 jeugdigen in het werk Kantelen of achteroverslaan van trekkers 10 17 Andere ongevallen met trekkers (vallen van trekker, overreden door trekker) enz. 4 1 Mestverspreiders 2 Rooimachines 2 i 4 Mobiele kranen 1 Diverse machines 2 1 "yORIGE week woensdag hebben we met zeer veel genoegen gekeken naar het televisieprogramma van de V.P.R.O., uitgezonden vanuit de komkommerkas op de Flevohof onder de titel „marathon eetshow". Wij willen voorop stellen dat we de grootste bewondering en waardering hebben voor dit uitstekende programma. Over het algemeen levert de VPRO niet onze meest favo riete t.v.-programma's, integendeel, we hebben er meestal grote bedenkingen tegen, misschien ook veroorzaakt door het feit dat we zijn opgegroeid in een tijd waarin het begrip VPRO zo totaal anders was dan in. 1976. Door de voorberichten was onze belangstelling gewekt voor dit programma en we moeten zeggen dat het een van de weinige avonden van een heel jaar is geworden dat we niet van de beeldbuis zijn weggeweest. Door de informatieve filmpjes en discussies zijn ons een heleboel dingen nog duidelijker geworden. Ruud van Hemert heeft naar onze mening een goede beurt gemaakt met dit programma. Hij heeft de consument de samen hang tussen vele dingen laten zien. Er kwamen dikwijls uitroeptekens en vraagtekens in het beeld. Wij zouden ze soms bij andere uitspraken gezet hebben dan de ma kers van dit programma, maar dat neemt niet weg dat het totaal over kwam als een uitstekend beeld van wat ver band houdt met ons dagelijks voedsel Met name willen wij naar voren brengen datgene dat in het tweede en derde gedeelte van het programma naar voren kwam over de zorgen en problemen van de landbouw. Het is niet in het minst de bijdrage aan dit programma van Huib van der Maas geweest dat er in sterke mate toe heeft bij- elkaar overeen, dat de eigendom van bepaalde roerende zaken (machines b.v.) die de kredietnemer (b.v. de boer) in zijn bezit heeft (en in zijn bezit blijft houden!) overgaat naar de kredietgever (b.v. de bank). De eigendom gaat weer over naar de debiteur (de boer dus) als de schuld (en) geheel is afgelost. Voorts wordt overeen gekomen dat de krediteur gerechtigd zal zijn de aan hem in eigen dom overgedragen goederen van de debiteur op te vor deren en onder zich te nemen als de debiteur zijn ver plichtingen niet nakomt. Een zodanige overeenkomst pleegt schriftelijk te worden aangegaan. De eigendoms overdracht tot zekerheid is verschillende malen door de HR bevestigd konstante rechtspraak). Een van de be kendste arresten is het z.g. Brouwerijarrest". IJOEWEL de zekerheidsoverdracht ook mondeling kan worden aangegaan verdient het om diverse redenen dringend aanbeveling dit altijd schriftelijk te doen via een z.g. zekerheidsakte. Deze zekerheidsakte heeft de bewijskracht van een akte, mits deze in de daarvoor voor geschreven vorm is opgemaakt. De bewijskracht is dan „dwingend". Ook in de landbouw wordt veelvuldig gebruik gemaakt van de zekerheidsoverdracht: het z.g. landbouwkrediet. Vooral in deze tijd nu weer veel aankopen gedaan moeten worden (kunstmest, zaaigras) heeft men nogal eens te kort aan liquide middelen. Het is dan handig om via de eigendom overdracht tot zekerheid van b.v. de machines of veestapel toch over geld te kunnen beschikken. Men zij er echter op gewezen vooral goede schriftelijke af spraken te maken met de kredietgever over wat er gaat gebeuren als niet kan worden afgelost! De kredietgever zou anders uw machines of veestapel onder de prijs kun nen verkopen. Hij is n.l. alleen maar geïnteresseerd in zijn eigen geld! De afspraak dat tegen de hoogste bieder ver kocht zal worden is dan ook geen overbodige luxe! Tot slot nog dit: gewassen of vruchten die nog niet ge oogst zijn kunnen niet in eigendom tot zekerheid worden overgedragen! OGGEL Vellen van bomen 1 Omvallen van stellage 1 I Verdrinking 1 11 Getroffen door de bliksem 2 Overige 2 Het aantal ongevallen met dodelijke afloop door kan telende trekkers is duidelijk teruggelopen. De verplich ting tot de aanwezigheid van 'n veiligheidscabine, -frame of -beugel op trekkers voor gebruik op kuïlhopen en op hellingen van 20° of meer (medio 1975 van kracht gewor den), zal op deze daling zeker invloed hebben gehad. Alle bij dodelijke ongevallen betrokken trekkers waren op een na niet voorzien van een veiligheidscabine, -frame of -beugel. De bestuurder van de van een veiligheids cabine voorziene trekker verloor het leven doordat hij uit de cabine van de kantelende trekker sprong, juist in de valrichting van de trekker. II. Dodelijke ongevallen kinderen door in 1975 1974 werking zijnde machines en werktui gen dan wel bij onveilige situaties op het bedrijf gedragen dat televisie kijkend Nederland een goede in druk kon krijgen van de gang van zaken in de Neder landse landbouw. Helder en duidelijk stelde hij de pro blemen en gaf repliek waar dat nodig was. De andere deelnemers uit de landbouwsektor deden het ook goed maar Huib van der Maas stal de show voor agrarisch Ne derland. We hebben zeer vele reakties op dit programma gehoord en het was allemaal positief en steeds kwam naar voren de uitstekende wijze waarop de problemen van de landbouw werden geëtaleerd. Zeker, er kunnen best negatieve punten aangeroerd worden. Het was soms te oppervlakkig, maar we hebben begrepen dat de be doeling van de makers was: belangstelling wekken voor alles wat verband houdt met ons dagelijks brood en daar om zijn ze zonder meer geslaagd en de Nederlandse televisiekijker heeft een eerlijk en reëel beeld gekregen van het leven van degenen die met het maken van dub bele werkdagen en dikwijls nog een karig inkomen de grondslag leggen voor dat dagelijks voedsel. Zelfs zij die tot dusver niet het flauwste vermoeden hadden van de gang van zaken in de landbouw en het bleek ons dat die er toch veel meer zijn dan we zouden verwachten moesten erkennen dat dit programma hun ogen had geopend. Het gebeurt niet zo dikwijls dat onze bedrijfstak, die mede van zo groot belang is in onze sa menleving, op deze manier op de T.V. in de publiciteit komt. TA/ AT betreft de aardappelprijzen is er immers nog steeds de nodige deining. Het is mogelijk dat de situatie op de aardappelmarkt veranderd is wanneer dit blad verschijnt want minister Van der Stee zou maandag in Brussel moeten gaan bespreken wat er moet gebeuren in EEG-verband om een halt toe te roepen aan de stijging der aardappelprijzen. Over het effect van de hoge aard appelprijzen voor de landbouw in het algemeen, behoe ven we hier niet uit te weiden. Het percentage akkerbou wers dat er van profiteert is klein. Toch zijn we van me ning dat er veel meer over deze situatie wordt ge schreeuwd dan gerechtvaardigd is. De invloed van de aardappelprijzen op het totale gezinsbudget is heus niet zo groot. We lazen dat voor het gemiddelde Nederlandse gezin op dit moment de uitgaven voor aardappel gelijk liggen aan die voor tabak. Het deed ons ook genoegen in enkele dagbladcommen taren te lezen dat niet vergeten mag worden dat de aard appelprijzen vele jaren zijn achter gebleven bij de alge mene prijsstijging en in dit verband werd de opmerking gemaakt dat de uitschieter van nu wel eens heel lang haar invloed zou kunnen doen gelden, ja dat het zelf de UITSLAG LANDBOUWVEILIGHEIDSWEDSTRIJD 1976 De Veiligheidswedstrijd ter gelegenheid van de Land bouw RAI '76 heeft ruime belangstelling gehad. Van de ruim 9000 inzendinen. zijn er 6000 formulieren ingele verd, terwijl de rest per post binnengekomen is. Een speelse tekening van Ed van Beest toonde een mengeling van gevaarlijke en veilige situaties. De op dracht van de wedstrijd was om vijf gevaarlijke situa ties aan te kruisen. De door de heer Beest getekende gevaren leidden in de werkelijkheid tot vele dodelijke ongelukken. De man, rijdend op de kuilhoop met een trekker zon der frame of beugel, speelt met zijn leven en is bovendien in overtreding. ihiet werken met een mestvork op de laadvloer van een in werking zijnde mestverspreider vraagt om een ongeluk dat bepaald nizt in een klein hoekje zit. de man die aan de opraappers sleutelt doet er ver standig aan deze machine eerst stil te zetten. de meerijdende vrouw, staande op de trekbalk van de trekker, is beslist n et de eerste die ervan afvalt. Veelal is de afloop onz .ker en altijd naar. het spelende kind bij een trekker is een beruchte oorzaak van een trieste rij met dodelijke kinderon gevallen. Uitslag wedstrijd: Hoofdprijs (ƒ1.000): W van Dam- melen, Udensedijk 32 te Mill (N.-B.), m.l.s.-leerling; 2e rijs 500)P. Zwaan, Callandsogervaart 26 te Zand (N.-B.)kraandrijver; 3e prijs 250)M. Lindhout, Prin ses Magrietstraat 6 te Dinteloord, bedrijfsleider; 4e prijs 250)W. A. Janssen, Steinsedijk 57 te Haastrecht, vee houder en 5e prijs 100)A. van der Lee, Waalseweg 87 te Houten, loonwerker. De 6e tot en met de 10e prijs (elk van 100) ziji be stemd voor resp.: W.C.de Jong, Boomgaardstraat 2 te Leerbroek (Z -H), fruitteler; L. Veltink, Kiezelweg 23 te Lutten (Ov.), landbouwer; A. Terpstra, Littenserbuorren 5 te Wammels, zuivelarbeider; A. Hobert, Raamsweg 5 te Haarle (O v.),leef ling. Trekkers 4 9 Aanhangwagens 1 7 Aardappelrooiers 1 Overige 4 Te vaak nog worden (jonge kinderen aangetroffen op plaatsen, waar ze uit veiligheidsoogpunt beslist niet thuishoren! Waakzaamheid blijft geboden! vraag is of ooit weer het oude prijspeil bereikt zal wor den. Wat dat laatste betreft is niet te hopen dat dit ooit het geval is want vast staat dat de Nederlandse landbouw de laatste jaren de aardappelen voor veel te weinig geld heeft moeten verkopen. De uitkomsten van het landbouw bedrijf laten dat maar al te duidelijk zien. Zoals de prijs van de olie nooit meer zal worden als vóór de oliecrisis hopen wij dat de prijs van de aard appelen nooit meer zal worden als b.v. nog in 1974. F EN andere zaak waar we deze week nog melding van willen maken is die van de prijsstijging van half december tot half januari. Met zeer veel belangstel ling werd uitgekeken naar de mededeling hierover. Het bleek dat in deze periode de prijzen met 0,5 zijn ge stegen en de algemene reaktie was dat dit er mee viel. Velen hadden een grotere stijging verwacht wellicht on der invloed van het psychologisch effect van het gepraat en geschrijf over de hoge aardappelprijzen. De aardappelen staan natuurlijk in de rij van produk- ten die duurder werden. In dit gezelschap zitten echer ook alcoholhoudende dranken, tabak, auto's en benzine, het rundvlees en vooral de tarieven van de overheidsnuts- bedrijven (gas, water en electriciteit)! Ook de kraamzorg treffen we aan bij de zaken waarvoor meer betaald moest worden. Een aantal zaken werden goedkoper en daartoe behoort kleding en schoeisel (vanwege de uitverkoop in deze periode) en ook groenten en fruit. Er zijn duidelijk aanwijzingen dat de prijsstijging ten opzichte van het vorig jaar aan het afvlakken is. Het jaar gemiddelde is op dit moment teruggebracht tot 8,9 en wanneer dit zich doorzet zal het mogelijk zijn binnen de grens van 8 te blijven welke de regering zich als doel voor 1976 heeft gesteld. Wij hopen dat dit lukt, al moeten we er aan toe voegen dat we ook hopen dat de produkten uit onze sektor geen al te grote bijdrage zullen leveren bij het laag houden van de prijsstijgingscijfers. Want het is duidelijk dat onze sektor dit niet kan hebben. Met name de fruittelers hebben op dit moment zeer grote problemen in verband met de veel te lage opbrengst van het belangrijkste ras dat zij telen, de Golden Delicious. De prijs welke zij hiervoor ontvangen schijnt maar op de helft te liggen van wat nodig is voor een redelijk teelt resultaat. En dat bewijst dat de zorgen in deze sektor nog groot zijn! Misschien dat er deze week kans tot enige verlichting komt wanneer in Brussel het besluit zou val len tot het instellen van een EEG rooiregeling voor fruit. Er groeit immers nog altijd te veel fruit in de EEG, althans in jaren met een grote oogst en dat is om het andere jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 4