Richtlijnen stikstofbemesting granen in 1976 Lexan MR 4000 onbreekbaar „glas" Opella 600: sanitair armaturen van Sluitcilinder voor sloten met hoge veiligheid kunststof Verharding van erf en kavelwegen met betonplaten 18 J. KODDE, C.A.R. - Goes J?LK voorjaar worden omstreeks half februari richt lijnen opgesteld voor de bemesting van de granen In het komende seizoen. Deze richtlijnen zijn voorname lijk gebaseerd op de uitslagen van grondonderzoek op een 25-tal standaardbedrijven. Tevens wordt voorzover mogelijk rekening gehouden met factoren zoals de struc tuur van de grond en bij wintergraan met de zaaitijd en de stand van het gewas. De adviezen geiden nog alleen voor de granen. Het zijn slechts algemene richtlijnen, waarbij is uitgegaan van gemiddelde omstandigheden. De ervaring heeft geleerd dat de stikstof behoefte per perceel onder invloed van factoren als grondsoort, voor vrucht, de teelt van groenbemesters e.d. grote verschil len kan vertonen. Voor concrete informatie per perceel of bedrijf is het noodzakelijk om zelf grondonderzoek te laten verrichten. Bij de N-bemesting van de andere ge wassen met een korte groeiperiode, kan wel eningszins rekening worden gehouden met de hoogte van het stik- stofniveau in een bepaald jaar. Voor de gewassen met een langere groeiperiode zoals consumptieaardappelen en bieten is het stfkstofgehalte in het voorjaar van minder betekenis. De laatste jaren worden proeven genomen om ook voor deze gewassen stikstofadviezen op te stellen. DE ADVIEZEN VOOR 1976 pE afgelopen winter is de periode november tot en met januari iets natter geweest dan normaal. De oktobermaand was echter zeer droog. Uit de bemonste ring op de standaardbedrijven blijkt o.a. dat er dit jaar weer vrij duidelijke voorvruchtverschillen zijn. Mogelijk mede nog onder invloed van het vorige groeiseizoen zijn de percelen met voorvrucht consumptieaardappelen is vrij normaal en ligt gemiddeld 30 a 40. kg hoger dan na de voorvruchten bieten en graan. Bij de opstelling van de stikstofadviezen is rekening gehouden met deze voor vruchtverschillen. Tevens is er van uitgegaan dat de stik stof voor de gewassen wintertarwe, zomertarwe en haver in twee keer wordt gegeven. Het risico voor een te stro- rijke ontwikkeling is dan geringer, terwijl het gemiddelde opbrengstniveau wordt verhoogd. Wanneer alle hier ge adviseerde stikstof in het vroege voorjaar zou worden gegeven leidt dit tot een te ruim stikstofaanbod in het begin van de groeiperiode. Alleen voor zomergerst wordt geadviseerd om alle stikstof in het vroege voorjaar te geven. De N-adviezen voor het Zuidwestelijk kleigebied wor den weergegeven in onderstaande tabel. Gezien de af stemming op gemiddelde omstandigheden moeten zij nog met een bepaalde marge worden geïnterpreteerd. Richtlijnen voor het Zuidwestelijk Kleigebied in kg N/ha basisgift gewas 2e gift voorvruchten voorvrucht bieten en graan cons.aardappelen wintertarwe 90 60 3060 zomertarwe 70 40 30—50 haver 70 40 3050 zomergerst 70 40 Deze adviezen gelden voor percelen zonder groenbe- mesting. Na een groenbemesting of na toediening van organische mest kunen de N-giften lager zijn. De hoogte van de 2e gift kan nog aangepast worden aan de groei en de stand van dat moment. ZANDGRONDEN QP de zandgronden zal veel N uit het profiel zijn ver- dwenen. Het risico van een te welige groei en het optreden van ziekten is op deze gronden echter wat hoger. Om deze reden kunnen bovengenoemde richtlijnen voor de zandgronden met 10 20 kg verlaagd worden. Wordt regelmatig organische mest aangevoerd dan zal de verlaging uiteraard groter kunnen zijn. De keten van beveiligingsmaatregelen tegen inbraak is niet sterker dan de ziwakste schakel. In de praktijk blijkt dat veelal die beglazing te zijn, want het inslaan of indruk ken van een ruit is sekonden werk. 'Lexan MR 4000 een pöly- carbonaat ontwikkeld door General Electric en o.m. in de ihandel gebracht door Inbraakpreventie b.v. - Postbus 6840 - Opella Nederland B.V. te Baarn - Laanstraat 46 - tel. 021545336 brengt de Opella 600 sanitair kunststof armatu ren in de handel, gefabriceerd in Engeland door IMI-Opella Ltd Birmingham. Vervaardigd uit zeer hoogwaardige kunst stof zijn deze armaturen in verschillende mooie kleuren ver krijgbaar. Volledig kleurecht en met een blijvend) hoogglan- zend oppervlak. Zowel kraan als handgreep bieden een op- Een nieuw type sluitcilinder of profielcilinder biedt moge lijkheden voor de beveiliging van woonhuizen, kantoren, bedrijfsgebouwen enz. Volgens de fabrikant is ondanks hardnekkige pogingen geen enkele politiedeskundige, ver zekeringsexpert of vakman uit de slotenwereld er in ge slaagd deze cilinder te forceren of andiers dan met de daar toe bestemde sleutel te openen. De sluitstiften in 'hun geheel moeten niet alleen op de juiste wijze omhoog worden ge drukt, tmaar een gelijktijdige draaiing is vereist om de ibreek- lijn te 'bereiken die het draaien van de cilinderkern mogelijk maakt. Deze combinatie van een stijgende en een roterende beweging kan alleen met het speciale type sleutelbaard tot stand worden gebracht. 'De B.V. Verenigde Sloten- en Bouw- beslagfabrieken te Apeldoorn - Postbus 13 - tel. 05762541 brengen deze sloten in de handel. Amsterdam - tel. 0201167267 is 250 maal sterker dan vei ligheidsglas. Breken, splinteren, scheuren is er niet bij. Zelfs niet wanneer er een zware slopershamer, koevoet of snijbrander wordt gebruikt. Daarbiji is die MR 4000 plaat glashelder en absoluut krasvrij. timaal isolerend effect zelfs bij langdurig gebruik van heet water. 'Door de volkomen gladde porievrije oppervlakte- struktuur zijn deze kranen hygiënisch en gemakkelijk in onderhoud en worden bijv. niet aangetast door kalkhoudend water. Kleuren - wit, donkerbruin, donkergroen, oranje, mosgroen, rose, beige, geel, blauw en marmara: Dus vele mogelijkheden tot fcleuraanpassing of kontrast met de kleu ren in keuken, toilet of badkamer. Inbraakpreventie b.v. beschikt over een snelwerkend mon tage- en service-apparaat, dat iLexan MR 4000 volgens de voorschriften van General Electric plaatst De adviezen voor de talloze andere mogelijkheden om een pand „braakveilig" te nuaken worden gaarne verstrekt. Door verschillende betonwarenfabrieken worden ge prefabriceerde betonplaten vervaardigd die kunnen wor den toegepast in het kader van noodzakelijke weg- of/en erfverharding „Agrabeton", een periodieke uitgave over beton in de agrarische sektor, waaraan wij reeds eerder een en ander aan ontleenden, geeft in het december-num- mer (No. 14) een aantal praktische wenken over het toepassen van geprefabriceerde betonplaten in de land en tuinbouw. Er zijn platen van normaal gewapend en van voorge spannen beton in de handel. Verschillende typen beton platen zijn ook geschikt voor de landbouw. De meest voorkomende verkeersbelastingen kunnen worden opge nomen, terwijl het gewicht binnen redelijke grenzen is gehouden. Voorgespannen platen, van bijvoorbeeld 1x2 meter, met een dikte van 10 cm wegen ongeveer 500 kg per stuk en kunnen met behulp van een trekker gelegd worden. De toe te laten belasting op de platen hangt onder meer af van de dikte, de soort en hoeveelheid wapening, de betönkwaliteit enz. Fabrikanten van betonplaten kun nen over de maximaal toe te laten belasting informatie verschaffen. Een.voordeel van het gebruik van beton platen is, dat de ermee gemaakte verhardingen direkt na het leggen in gebruik genomen kunnen worden. De platen kunnen worden toegepast bij erfverhar ding, aanvoerwegen naar de boerderij en kavelwegen. Daarnaast kunnen ze dienst doen als verharding van bijvoorbeeld dammen in sloten enz. Andere mogelijkhe den zjjn: stortplaats voor bieten en dergelijke produkten. Daarnaast worden betonplaten gebruikt voor vloeren en wanden in sleufsilo's. Een bijkomend aspekt van elke flexibele verharding (d.w.z. bestaande uit losse onderde len) is, dat bij wijziging van erfinrichting of dergelijke, men voor nieuw aan te leggen verharding gebruik kan maken van het bestaande materiaal- De betonplaten kun nen direkt worden opgenomen en naar hun nieuwe plaats gebracht. Bij toepassing van betonplaten is voorwaarde dat ze op een redelijk draagkrachtige ondergrond gelegd wor den. Ter plaatse van de aan te leggen verharding met betonplaten moet men eerst de aanwezige grond of teel aarde voldoende diep weggraven. De uitgraving wordt gevuld met zand, dat moet worden verdicht, bijvoorbeeld door inwateren. Wanneer dit gebeurd is, wordt het zand- bed afgevlakt of afgereid om een vlakke aanlegbaan voor de platen te krijgen. Meestal wordt de zandbaan op een bepaalde hoogte onder het maaiveld gehouden die veelal gelijk is aan of iets minder dan de piaatdikte. Om bij de definitieve verharding geen last te hebben van water dat op de platen blijft liggen, moet men het zandbed al iets schuin aanleggen (onder afschot). Zorg er wel voor dat het water naar de slootkant afloopt. Bij wegenaanleg wordt een afschot aangehouden van 1 cm per meter wegbreedte, voor erfverhardingen wordt meestal 2 cm per meter aangehouden. Voor verhardin gen met grote oppervlakten, waarbij afvoer van regen water niet zonder meer mogelijk is, kunnen gooteïemen- ten toegepast worden die het regenwater verzamelen en afvoeren. Plaats deze gootelementen zo mogelijk in het midden van de verhading. Het leggen van de betonplaten kan met een trekker worden gedaan. Sommige fabrikanten stellen daartoe hef apparatuur ter beschikking, bestaande uit een hijs frame met kettingen en haken waarmee de betonplaten kunnep worden opgepakt. Het frame is passend op elke trekkef» aan te brengen. Bij sommige typen betonplaten zijn de korte zijden voorzien van inkepingen zodat bij een plaat die tegen een voorgaande wordt aangelegd, de hijs.:aak kan worden losgemaakt, terwijl de platen di rekt goed aansluitend kunnen worden gelegd. Bij het leggen van de platen op het zandbed moet voor een goede maatvoering tussen de platen onderling een voeg met een breedte van Vz tot 1 cm worden open gelaten. Het leggen moet worden begonnen vanaf een punt buiten het zandbed. Men moet om oneffenheden te voorkomen niet met de trekker over het afgereide zand bed rijden. Om de juiste voegbreedte te verkrijgen, maakt men van tevoren een aantal voeglatjes die bij het leggen te gen de reeds gelegde platen in het zand worden ge drukt- Wanneer de plaat op z'n juiste plaats ligt, ver wijdert men de voeglatjes en bezemt men de voegen vol met zand. Het is van belang dat de voegen goed met zand gevuld worden. Lukt dit niet in één keer, dan na derhand nogmaals zand invegen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 13