Akker bouw Nu. De overdracht van een pachtbedrijf ERFBEPLANTING 9 H. KRUIZE Soc. Econ. voorl. H. Mij v. Landbouw TN het vorige artikel hebben we geschreven over be- drijfsoverdracht door een eigenaar-gebruiker. In dit artikel wordt aandacht besteed aan de overdracht van een gepacht bedrijf. De bedrijfsovername daarvan geeft finan cieel heel wat minder zorgen dan overname van een eige- naarsbedrijf en het belangrijkste punt bij deze vorm van bedrijfsovername is de pachtovername. Eerst moet de pachtopvolging worden geregeld om pas daarna de be drijfsmiddelen over te dragen. Draait men deze volgorde om, dan kan de verpachter ontbinding van de pacht vorde ren, omdat de pachter het gepachte niet meer persoonlijk exploiteert! TIJDSTIP A overdracht van het pachtbedrijf bestaat 't inkomen van de vader uit de rente van zijn vermogen. Daar naast eventueel aangevuld met loon voor verrichte werk zaamheden en/of een uitkering van de A.O.W., wanneer hij 65 jaar is. Het hangt sterk van de gezinssituatie en de persoonlijke behoeften af of dit inkomen voldoende is. In dien het inkomen na bedrijfsoverdracht door de ouders te gering zal zijn om een verzorgde oude dag te hebben, dan is pachtovername ongewenst. Beter is het dan eerst via een maatschapsovereenkomst te werken. PACHTOVERDRACHT T^IREKTE bedrijfsoverdracht kan plaatsvinden doordat de vader de pachtrechten overdraagt aan zijn zoon. Op grond van de Pachtwet is schriftelijke toestemming van de verpachter nodig. Deze toestemming kan niet worden afgedwongen. Hier op zijn twee uitzonderingen, n.l.: als de pachter de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. als hij door ziekte of invaliditeit niet meer in staat is het gepachte behoorlijk te exploiteren. De pachter heeft dan de bevoegdheid zich tot de Pacht- kamer te wenden met de vordering zijn zoon in de plaats te stellen. De Pachtkamer zal deze vordering vrijwel al tijd toewijzen, waardoor de verpachter gedwongen is de zoon als nieuwe pachter te accepteren. Het is echter verstandiger te trachten onderling tot een bevredigende oplossing te komen. Pas in het uiterste ge val zal men zijn toevlucht nemen om vordering via de Pachtkamer te verkrijgen. Procedures over de Pachtwet zijn altijd schriftelijk en aan termijnen gebonden. Het is gewenst direkt een des kundige in de arm te nemen. Eén dag te laat reageren kan funest zijnl VERBETERINGEN T-I ET komt regelmatig voor dat door de pachter verbe teringen worden aangebracht. Als het goed is, zijn deze aangebracht met schriftelijke toestemming van de verpachter, waarbij is overeengekomen hoe de verbete ringen worden vergoed bij de beëindiging van de pacht. Bij overname van pachtrechten door de zoon is het be langrijk dat de zoon dezelfde rechten krijgt als de vader had. GEMAAKTE FOUTEN MOEILIJK TE HERSTELLEN T")E overdracht van een pachtbedrijf is financieel aan- zienlijk eenvoudiger dan de overname van een WIJZIGINGSOVEREENKOMST (PACHTOVERDRACHT) D« ondergetekende (oude pachter) wonende te verklaart de pacht door hem verkregen van voor Zeeland van bl| akte en goedgekeurd door de Grondkamer onder over te dragen aan (nieuwe pachter) wonende te Deze overdracht wordt gerekend te zijn ingegaan op Mede-ondergetekende (nieuwe pachter) verklaart deze overdracht van pacht op do in genoemde akte omschreven voorwaarden te aanvaarden. Tenslotte verklaart de mede-ondergetekende (verpachter) met de in bovenstaande omschreven overdracht van pacht aan akkoord te gaan. Getekend in viervoud te de 19 Voor pachtoverdracht kan gebruik worden gemaakt van een z.g. „wijziging soveree-.komst"! De verpachter dient, behoudens enkele uitzondoringsgevallen, daartoe schrif telijk zijn toestemming te geven! eigenaarsbedrijf in eigen gebruik. De zorgvuldigheid met de bepalingen van de Pachtwet dienen echter goed in het oog te worden gehouden om brokken, nu of in de toe komst, te voorkomen. Bij de overdracht van het pachtbedrijf heeft men altijd met een derde te maken, n.l. de verpachter. Een éénmaal gemaakte fout is dan moeilijk te herstellen! Door de gebondenheid aan termijnen en het feit dat procedures voor de Pachtwet altijd schriftelijk zijn, is di- rekte inschakeling van een deskundige gewenst. C ZWAAN, Staatsbosbeheer - Goes overwogen te worden of het plan afgestemd is op het omringende landschap en voldoende rekening is gehou den met de eisen die men stelt vanuit de bedrijfsvoering. Over de opzet van een erfbeplanting zal Staatsbosbe heer gaarne voorlichting en adviezen geven. ONDERHOUD UOE goed een beplanting ook is opgezet, enig onder- houd blqft toch noodzakelijk. Vooral het onkruid- tegenwoordig twee mogelijkheden voor subsidieverle ning, t.w.: A. Subsidieverlening wanneer uw erf is gelegen bin nen een ruUverkavelingsblok. Het subsidie bedraagt in zo'n geval 70 Het onder houd moet ook het eerste jaar door de belanghebbende worden verricht. De resterende 30 zal de belangheb bende zelf moeten betalen. Dit bedrag wordt echter jaarlijks via de ruilverkavelingsrente over een periode van 26 of 30 jaar terugbetaald. Het aanleg van een beplanting rondom de boerderij be hoort van oudsheer tot de goede traditie van de boeren geslachten. Niet alleen in de boomrijke streken in het oosten en zuiden, maar ook in de in de uitgestrekte pol ders van Zeeland werd iedere boerderij van een bescher mende mantel van bomen en struiken voorzien. Overstromingen .oorlogsgeweld, iepziekte en uitbrei ding van bedrijfsruimte hebben de laatste decennia vele beplante erven zwaar aangetast of zijn geheel verdwenen. De beplanting van het boerenerf krijgt de laatste jaren gelukkig weer meer aandacht en het is belangrijk dat deze, mede door een goede voorlichting, behouden blijft. WAAROM ERFBEPLANTING DEIN goede erfbelanting is onmisbaar voor een ple- zierig leefklimaat op uw erf! De bomen en strui- geven luwte op die plaatsen waar u dat graag zou wil len hebben. Tevens wordt de waarde van uw woning ermee verhoogd, terwijl de windschade na verloop van tijd aanzienlijk vermindert. Een erfbeplanting laat uw bedrijf duidelijk uitko men en is van belang voor de aantrekkelijkheid van het landschap. Vele nieuwe boerderijen staan vaak als vreemde elementen in het landschap waarbij een be planting niet kan worden gemist. Er is een rijmpje, dat zegt: „Wie op z'n 'erf geen boom plant, wordt vroeg of laat een vaste klant van arts of dakpanfabrikant!" OPZET ERFBEPLANTING HE opzet van een beplanting is afhankelijk van vele faktoren. Een erfbeplanting in het oosten van het land zal er heel anders uitzien dan in het westen. De streek, de bodem, het klimaat en natuurlijk de be drijfsvoering bepalen de aard van zo'n beplanting. (Met de keuze van bomen en struiken en de opzet van het plan moet hiermee rekening worden gehouden. Bij het opstellen van een beplantingsplan dient steeds vrijhouden in de eerste jaren na de aanleg is voor het welslagen van enorm belang. Na een groeiseizoen zullen de afgestorven exempla ren moeten worden vervangen. Wanneer de eerste moei lijke jaren achter de rug zijn, zal het onderhoud be perkt blijven tot het snoeien en dunnen in de winter maanden. Ook hier is een goede voorlichting onont beerlijk, deze zal steeds gaarne gegeven worden door het Staatsbosbeheer. SUBSIDIEMOGELIJKHEDEN WANNEER u van plan bent of er voor voelt een erf- beplanting aan te leggen, kunt u in principe in aanmerking koimen voor een subsidie Door deze sub sidie is het mogelijk met betrekkelijk geringe eigen kosten een goede erfbeplanting aan te leggen. Er zijn B. Subsidieverlening wanneer uw erf is gelegen bui ten een ruilverkavelingsblok. In zo'n geval komt u in principe in aanmerking voor een subsidie landschappelijke verzorging. U moet zich daartoe richten tot een beplantingsaannemer, die een plan met begroting opsteld. De hieraan verbonden kos ten worden voor 100 gesubsidieerd tot een maximum van 14 van de subsidiebasis. Bovendien worden alle andere kosten tot een maximum van 50 gesubsidieerd. Hieronder vallen grondbewerking, aanschaf bomen en struiken, aanschaf boompalen, boombeschermers, onder houd gedurende één groeiseizoen, het inboeten van dood gegaan plantmateriaal, alsmede de lonen. Indien u meer inlichtingen wenst, kunt u zich wen den tot: Staatsbosbeheer, Westsingel 58 te Goes, tel. 01100—16440.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 9