nog steeds de beste luzerne in europa! DE UIENMARKT DE Nederlandse uienteler zit dit seizoen op rozen en daarom blijft hij ook op z'n uien zitten. Dat laatste blijkt wel uit het feit diat er ondanks een! niaar schatting 10 grotere handelsprodiiktie, tot dusver sleahts 6 meer werd afgezet, met het gevolg dat de voorraden thans zo'n 15 20 groter zijn dan verleden jaar. DE export die tot aan de jaarwisseling praktisch gelijk was aan die van de 2 direct voorafgaande seizoenen, is in januari voor het eerst relatief groot geweest (28 groter dan verleden jaar en zelfs 63 groter dan eerver leden jaar). Let men op die afnemerslanden afzonderlijk dan Aardappelen .Meegenomen" 8 „Tamar" witte klaver voor groenbemesting QE uien zijn uitzonderlijk hoog in prijs dat jaar. De beursnoteringen te Goes en Eimmeloord 1975/'76 ver geleken met die van vorige seizoenen geven zo ongeveer het volgende beeld te zien: 73/74 74/75 75/76 ot/kg augustus 11,1 8,5 24,2 285 september 13,5 6,3 22,4 355 oktober 23,5 6,5 28,7 441 november 34,0 6,7 35,3 526 december 43,4 8,1 35,8 441 januari 41,0 15,8 51,9 329 Gemiddeld* 27,8 8,7 33,1 382 1975/76 in van 74/75. Het merkwaardige is, aldus het markt- en prijsberioht van het Produktsdhap voor Groenten en Fruit, dat de oogst 1975 in de belangrijke Europese produktielanden (Nederland uit- gezonderdi) weliswaar flink wat kleiner is uitgevallen dan voorgaande jaren, maar dat het aanbod tot dusver of al thans tot voor kort bepaald niet klein geweest is. Deze constatering leidt tot twee interessante conclusies: In de eerste plaats blijkt daaruit dat de verklaring voor de hoge prijzen van de afgelopen maanden voornamelijk moet wor den gezocht aan de zijde van de zeer inelastische vraag (dat geeft hoop voor de prijsvorming in de komende maanden). En in de tiweede plaats volgt uit de combinatie van een kleine produktie en een tot dusver nauwelijks klei ner aanbod, dat de voorraden van beperkte omvang zijn, waarbij overigens weer een uitzondering moet worden ge maakt voor Nederland. Geraamd wordt voor seizoen 75/76 een voorraad positie aan zaaiuien per 1 februari '76 van ruim 153.000 ton tegen 131.000 ton in 74/75 en 115.000 ton in 73/74. Een voorraad- raming per 1 februari '76 waaraan geen ex akte waarde moet worden toegekend, daar e.e.a. op schattingen is gebaseerd. Dat de voorraden echter duidelijk groter zijn dan die der afgelopen 2 jaren lijkt echter aan weinig twijfel onderhevig. Dat de Nederlandse uienteler op rozen zit heeft verschil lende oorzaken: Nederland behoort tot de weinige Europese landen waar de oogst groter is dan voorgaande jaren. De bewaarkwaliteit van onze uien is dit jaar bijzonder goed. Er is een zeer goede vraag maar uien (nog versterkt door het winterse weer). De boeren hebben (zeer) goede prijzen ontvangen voor o.a. hun aardappelen en hun suikerbieten, waardoor ze niet om geld zitten te springen en met de uien best een gokje kunnen wagen. Dat gokje moet natuurlijk niet te lang duren, want er zijn •bjv. al berichten dat men in Spanje een sterk vergrote uit zaai verwacht van voorjaars- en zomeruien. Bovendien heb ben de hoge prijzen de afgelopen maanden in Engeland al forse importen uit o,a. Canada uitgelokt. valt op dat Engeland bijzonder veel uien in Nederland kocht. Aanvankelijk bleef de Britse belangstelling ten achter bij die van vorig seizoen (julli/sept. 30 Later kwam de kentering (ökt./nov./dec. 100 en in januari j.l. kocht men het zesvoudige van vorig jaar. De verklaring voor deze grote exporten naar Engeland is tweeërlei men had zedf als gevolg van een zeer klein besdhot <0,76 x vj), ondianks een Barenbrug Holland B.V., Postbus 4, Arnhem. Tel. (085) 431051 advertentie IM 3 grotere uitzaai, een 22 (kleinere produktie, waar men bijzonder rap doorheen geraakt is. Vandaar dat de voor raden thans ruim eenderde kleiner zijn dan vorig jaar om deze tijd. Dat men zo snel geruimd heeft houdt kennelijk verband met de beperkte 'leveringscapaciteit van Spanje (april/nov. 40 Frankrijk kocht opvallend weinig Nederlandse uien. Ook daar had men te kampen met beperkte aankoopmogelijk- heden in Spanje, maar de Fransen zijn uitgeweken naar Italië en Polen. WestHDuitsland nam niet veel minder dan vorig jaar. Wel trekt het de aandacht dat het Duitse aandeed in onze 'bui tenlandse afzet verder terug liep tot 44 (vj 46; wj 50). Aangezien Nederland best meer had kunnen leveren, zijn het kennelijk de hoge prijzen geiweest die de Duitsers met minder genoegen hebben doen nemen. Tot de landen die duidelijk minder leverden behoren Tsjechoslowakije 59 en Hongarije 63 Dat riekt naar een mis oogst in OostnEunopa, anders had men wel van de hoge prij zen willen profiteren! DE BELGISCHE REGERING heeft toestemming gegeven voor de invoer van aardappelen uit de V.S. in België. Eind deze week komt een eerste partij van 2300 ton aan. Het tekort aan aardappelen in België wordt voor februari op 30.000 tot 40.000 ton geraamd. De Belgische regering betaalt een flinke subsidie om de Amerikaanse aardappelen in de winkels te krijgen voor de maximumprijzen die daar op het ogenblik van kracht zijnvan 10 tot 12 frank (afhankelijk van de grootte) per kilo! ENGELAND heeft van Israël aardappelen ge kocht tegen recordprijzen om het grote tekort op de Britse aardappelmarkt te dekken. En volgens de be richten zal in de naaste toekomst ook Zuid-Afrika proberen beperkte" hoeveelheden naar Engeland uit te voeren. Zuid-Afrika exporteert vrijwel nooit aardappelen overzee. Een enkele keer zijn kleine partijen naar Europa verkocht toen daar schaarste heerste. Of er dit jaar aardappelen voor uitvoer be schikbaar zijn valt nog niet te zeggen. In elk geval wordt eerst voldaan aan de vraag van traditionele afnemers in Afrikazoals Mauritius, St Helena en andere buurlanden. ontleend aan: „ASPEKTEN VAN DE LANDBOUW IN DE USSELMEERPOLDERS ZAAIZAADONTSMETTING EN ZAAIZAADBEHANDE LING IN DE AKKERBOUW 1IET kiemplantstadium is voor veel gewassen één van de meest kwetsbare tijdstippen. Veel gewassen heb ben juist dan te lijden van aantastingen door schimmels en insekten. Een aantal schimmels die vooral in het kiem plantstadium schade veroorzaken wordt in de praktijk samengevat onder de verzamelnaam kiem- en bodem schimmels Vaak zal het mogelijk zijn door een zaaizaad ontsmetting of een zaaizaadbehandeling schade te voor komen of te beperken. Naast de zorg voor een goede vruchtwisseling is het nemen van deze beschermende maatregelen vaak één van de voorwaarden voor het slagen van de teelt. Gelukkig treden niet alle mogelijke ziekten en plagen tegelijkertijd en op dezelfde plaats op. Vooral wat be treft de insekten zijn er grote verschillen. Deze worden voor een groot deel veroorzaakt door de grondsoort, de voorvrucht in het geteelde gewas. Zo zal schade door emelten vooral te verwachten zijn bij de teedt van gra nen en bieten op gescheurde gras-, klaver- of luzerne- land. Schade door de fritvlieg in granen is te verwachten wanneer er op de in te zaaien percelen veel graanopslag of grasachtige onkruiden voorkomen. De schade wordt meestal waargenomen op zandgrond. Kiem- en bodemschimmels treden veel algemener op en de bestrijdingsnoodzaak is veel minder gekoppeld aan voorvrucht en grondsoort. Het is belangrijk om aan de ontsmetting van het zaai zaad van de gewassen aandacht te besteden, zowel tegen kiem- en bodemschimmels als tegen insekten. Meestal wordt het zaad door de zaaizaadleverancier ontsmet af geleverd. Dit betreft echter meestal de ontsmetting tegen schimmelziekte, maar niet tegen insekten. Indien dit laatste nodig is, is het gewenst om hierover kontakt op te nemen met uw zaaizaadleverancier. Wanneer in granen schade verwacht wordt door vre- terij van insektenlarven (emelten, ritnaalden, larven van de fritvlieg), verdient het aanbeveling het zaai zaad hiertegen te behandelen. 'Hiervoor kan men een middel gebruiken dat lindaan bevat. Tegen fritvleig in zomergranen kan ook bromofos worden gebruikt. Lindaan. Merken: AAritna, Brabant Lindagerm 20 lindaan, Luxan (Lindaan 20 i%; 3 g/kg. Bromofos Merken: Asepta Nexion Zaadbeschermer; 3g/kg. pi het algemeen kunnen granen geruime tijd voor het zaaien worden behandeld, mits het zaad op een dro ge plaats wordt bewaard. Partijen met dorsbeschadiging kan men het beste kort vóór het zaaien ontsmetten in verband met eventuele kiembeschadiging. Behandelingen met lindaan, fonofos of bromofos die nen eveneens ter voorkoming van kiembeschadiging kort voor het zaaien plaats te hebben. De juiste wijze van toepassen van de verschillende middelen staat vermeld op de etiketten. De beste resul taten worden verkregen door bij de ontsmetting ge bruik te maken van speciaal ontwikkelde ontsmettings machines. Vloeibare ontsmettingsmiddelen kunnen uit sluitend met deze machine worden toegepast. VOGELAFWEER IN sommige gebieden waar regelmatig vogelschade Voorkomt, verdient het aanbeveling het zaad van peulvruchten, mais en granen te behandelen met een vogelafwerend middel. De gebruiksmogelijkheden staan vermeld in onderstaand schema. De middelen op basis van anthrachinon en ziram zijn vooral bestemd voor afweer van kraai-achtigen. Het mid del methiocarb is bestemd voor de afweer van fazanten, duiven en kraai-achtigen. Het middel op basis van teer- olie/naftaline voor beide. Gewas Middelen anthrachinon: ziram: teerolie/naf- methiocarb: AAchinon, Bra- AAvolex talina: Mesurol bant Kraaien Banitum afweer, Mor kit bonen 2-3 g/kg 2-3 ml/kg erwten 2-3 g/kg 2-3 ml/kg granen 2-3 g/kg 2-3 g/kg mais 3 g/kg 3 g/kg 2-3 ml/k-g 10g/kg Onder de groep grootbladige witte klaver is het ras „TAMAR" het enige ras dat in de Rassenlijst voor Landbouwgewassen in de rubriek A wordt genoemd. Hoewel dit ras van origine uit Israël komt, blijft het in ons land in de herfst toch lang doorgroeien, óek onder koudere weersomstandigheden. Aldus Kon Kweekbe- drijf en Zaadhandel D. J. van der Have B.V., die er op wijst'dat Tamar voor groenbemesting onder dekvrucht uitgezaaid, bijzonder geschikt is en duidelijk een lager drogestofgehalte heeft dan de andere witte klaverras sen en een belangrijk hogere drogestofopbrengst geeft. Deze is n.l. zo hoog, dat ze die van rode klaver als stop pelgewas vrij dicht benadert en in sommige gevallen zelfs hoger is. Tamar witte klaver is geschikt voor alle grondsoorten. De benodigde hoeveelheid zaaizaad bedraagt gemiddeld 7 kg per ha met een variatie van 5 tot 8 kg afhankelijk van de toestand van het zaaibed. Hoewel het belangrijk is dat in het voorjaar zo vroeg mogelijk wordt ge zaaid, dient rekening te worden gehouden met een eventueel nodige onkruidbestrijding. Verder is het "belangrijk dat de klaver niet te diep wordt gezaaid. Veel klaverzaadjes komen dan niet tot hun recht. Bij zomergranen is het in het algemeen gewenst de klaver dezelfde dag of enkele dagen na het zaaien van het zomergraan te zaaien. Vooral klaver is gevoelig voor een te zware dekvrucht en het is daarom gewenst dat hiertegen de nodige voor zorgsmaatregelen worden genomen, aldus Van der Have.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 8