ZO SPRAK DE 1 RECHTER^ Bespreking minister van landbouw en landbouwschap Q E oplettende lezertjes" hebben waarschijnlijk op gemerkt, dat de gedaante van de rechter wat is veranderd. Inplaats van ons aan te kijken, heeft hij ons nu de rug toegekeerd. Overigens zijn we ervan overtuigd, dat deze nieuwe houding wil zeggen: ,,Doe wel en zie niet om!" Vorige keer hebben we gekonstateerd, dat arbitrage rechtspraak is. Eenmaal gekozen voor abritage is beroep op de gewone rechter uitgesloten. De gewone rechter moet alleen de uitspraak van de scheidslieden „goed keuren". De scheidslieden moeten rechtspreken „naar de regelen des rechts". Het is echter toelaatbaar verklaard door de H. R. dat de partijen aan de arbiters de bevoegd heid geven te oordelen „als goede mannen naar billijk heid". deze bevoegdheid mogen de arbiters echter niet de vrijheid ontlenen de (dwingende) rechtsregels zonder meer opzij te zetten. Wanneer de gedaagde parij er zich op beroept dat er geen arbitrale overeenkomst be staat, dan zijn het de arbiters die zich over de gegrond heid van dit verweer moeten uitspreken. Wat nu zijn de rechtsmiddelen als men het met de uitspraak van de ar biters niet eens is; wat zijn de beroepsmogelijkheden? ^^EN kan alléén bij de gewone rechter in hoger beroep gaan als dit uitdrukkelijk (in de akte van compro mis) is overeengekomen. Is dat niet het geval dan is er wel de mogelijkheid vernietiging of gedeeltelijke vernietiging van de uitspraak te vragen bij de rechtbank. Dat kan echter alleen onder een aantal in de wet om schreven voorwaarden. De belangrijkste daarvan zijn wel wanneer de uitspraak gegrond is op overwegingen die buiten de grenzen van de afspraken (akte van compromis) vallen en wanneer er sprake is van bedrog, etc. De ter mijn om vernietiging te vragen is drie maanden. Wanneer men in verzet gaat wordt de uitvoering van de arbitrale beslissing geschorst (H. R. 18 jan. 1940). ^E opdracht van de scheidslieden eindigt met hun beslissing. Ook eindigt de opdracht als ze niet bin nen de afgesproken termijn tot een beslissing zijn geko men of als er geen termijn is afgesproken, zes maanden nadat ze de opdracht hebben aangenomen. Duidelijk moet voor ogen wordèn gehouden dat de rechtspraak door ar biters vooral berust op de afspraken tussen de partijen. Dat is de basis. Het is dan ook verstandig om over de te maken afspraken kontakt op te nemen met een deskundi ge. In het eerste artikeltje is er reeds op gewezen dat abritrage niet alleen maar voordelen heeft boven de ge wone rechtspraak. Dat hangt vooral van de gemaakte afspraken af. Bovendien kan het grote problemen ople veren om overeenstemming te vinden over de persoon van de arbiters. Vooral de onafhankelijkheid van deze personen is vaak een struikelblok! OGGEL. ZOMERTIJD De Europese Commissie vindt dat EEG-landen die in de toekomst zomertijd willen invoeren, deze op dezelfde dag moeten laten ingaan. De Commissie heeft voorgesteld dat de zomertijd begint en eindigt op een zondagochtend, om één uur GMT. In 1977 zou de zomertijd aldus moeten lopen van 3 april tot 16 oktober, in 1978 van 2 april tot 15 okober en in 1979 van 1 april tot 14 oktober. Het voortdurend wijzigen van tijdsverhoudingen schept grote pro blemen voor het internationaal vervoer, voor de handel en voor alle vormen van communicatie tus- sen de lidstaten. Daarom moet de zomertijd overal tegelijk beginnen en eindigen. KRING AXEL DER ZLM Algemene ledenvergadering te houden op dinsdag 24 februari in „De Haute" te Axel. Aanvang 14.00 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stulkiken en mededelingen. 4. Verslag financiële commissie. 5. Rekening en verantwoording penningmeester. 6. Vaststelling contributie 1977. 7. Jaarverslag 1975. 8. Afscheid van de vice-voorzatter de heer J. J. de Regt. Pauze tot plm. 15.30 uur. 9. Leizang door de Weled. heer F. A. M. Wilbers, Dir. Stichting Public Relations voor de land)- en tuin bouw over „Houden wij in Nederland nog (boeren en tuinders over?" 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Ook leden band van Platt. vrouwen en landlbouwjongeren zijn van harte welkom. Na afloop koffietafel. Namens het Kringbestuur, A. VAN HOEVE, Voorzatter. J. DE KRAKER, Secretaris. IN MEMORIAM - Dr. H. MOLHUYSEN In Frankrijk is op 95-jarige leeftijd overleden de heer Dr. H. Molhuyzen, oud-secretaris van het K.N.L C. Hij vervulde deze funktie van eind 1918 tot 1945. De overledene verwierf in de 30-er jaren bekendheid door zijn artikelen over de landbouw crisis in de landbouw- en dagbladen. Ondermeer was de heer Molhuysen mede-oprichter van de Sticlhlting E.VX). Na zijn pensioennering had hij ge durende vele jaren zitting in de examencommissie van deze organisatie. Het K.NJL.C. dat aan de heer Molhuysen zeer veel dank verschuldigd is, be waart aan hem de beste herinneringen! NIEUWE DIREKTIE UNIE VAN WATERSCHAPPEN Bij de Unie van Waterschappen volgt als algemeen direkteur per 1 mei Drs. J H. M. Kienhuis (35 jaar), Mr A. P. van den Berge op, die per 1 januari j.l. dijk graaf van het Hoogheemraadschap van Delfland is ge worden. De heer Kienhuis was voorheen vier jaar werk zaam bij de C.TD. en vanaf 1971 bij het Ministerie van Landbouw, laatstelijk plv. direkteur van de Direktie Algemene Zaken, Milieu en Planologie. De heer J. M. de Graaf, sinds 1954 adj.direkteur en penningmeester van de Unie van Waterschappen, is benoemd tot direkteur. J. MULDER COMMERCIEEL ADJ.-DIREKTEUR SUIKER-UNIE De heer J. Mulder (43 jaar) te Leusden is per 1 febr. 1976 als commercieel adjunktdirekteur in dienst getre den van de Coöperatieve Vereniging Suiker Unie U.A. te Rotterdam. Hij was sinds 1971 marketing direkteur bij Maple Leaf B.V. te Amsterdam, behorend tot het con cern van General Foods Europe. Daarvoor was hij ach tereenvolgens werkzaam als marketing manager bij Vru- mona te Bunnik en als senior consulent bij Markon in Amsterdam. BESTEMMINGSPLANNEN Raamsdonk. Vanaf 5 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Nieuwe Pol der H BeethovenJaain '71". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeente naad als tot G.S. hebben gewend kun nen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Deurne. Vanaf 6 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde-bestemmingsplan „Schutsboom-De Romein". Zij diie zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot G.S. hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Eindhoven. Vanaf 6 februari ldgt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemimringsplan ,;De Doornakker 1975". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. GeWrop. Vanaf 5 februari ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Jan Cartensziweg". Zij drie zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad ais tot G.S. hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instelden bij de Kroon. Gemert. Vanaf 5 februari liggen gedurende een maand ter c inzage de ontwerp-hertzienringen behorende bij het bestem mingsplan „Olriekekter 1969". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeen teraad. Rucphen. Vanaf 5 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Plein Zegge". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebfben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwa ren indienen bij GJS. Oost-, West- en Middelbeers. Vanaf 6 februari liggen ge durende een maand ter inzage de wijzigingen in de bestem mingsplannen „Kom Middelbeers" en „Kom Oostelbeers". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend kunnen gedurende bovenge noemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Hooge- en Lage Zwaluwe. Vanaf 6 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „iKiwistgeldpokler". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die be zwaren heeft tegen de aangebrachte wijzigingen kunnen ge durende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Deurne. Vanaf 9 februari ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „De Koolhof". Gedurende bo vengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Oss. Var. af 9 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Ruwaard I". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Wissenkerke. Vanaf 9 februari ldgt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Roompot III". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. RADK) Dinsdag 17 februari ia.s., Hilversum H <402 (meter), 12.5© 13.0© uur: „100 jaar onderwijs, voorlichting en onderzoek in de landbouw-I". Vrijdag 20 februari a.s., Hilversum II <402 meter), 12.50 13.00 uur „Aspekten van de wereldvoedselsdtuatie op lange termijn-n", vraaggesprek met prof. ir. J. de Hoogh van het LE.I. (Vervolg van pag. 3.) te krijgen van de wensen inzake rooien. Wat de aan vrage betreft, zo zei de minister, zal voorgesteld wor den de datum van 1 april naar 1 november 1976 te ver schuiven. FINANCIERING O. EN S.-FONDS EN ONDERZOEK i|YE tot nu toe van kracht zijnde regelingen en de uit- voering van onlangs genomen beskuiten van het O. en S -Fonds leggen praktisch geheel beslag op de in dat fonds aanwezige middelen. Het Landbouwschap heeft bij de minister zijn zorgen uitgesproken over het struk- tuurbeleid op langere termijn. De vraag is immers in hoeverre in de toekomst voldoende middelen beschik baar gesteld worden om nieuwe struktuurmaatregelen via het O. en S.-Fonds te treffen. De minister wees erop dat het fonds een onderdeel is van de begroting van Landbouw en dat binnen deze be groting prioriteiten worden vastgesteld. Het behoort tot het beleid van de minister van Landbouw om de begro ting op onderdelen te beoordelen en deze in overleg met het bedrijfsleven vast te stollen. De budgettaire gevolgen zijn een zaak van het kab net en het parlement. Het be drag voor het O. en S.-Fonds is als afzonderlijke post niet opgenomen in de meerjarenplanning. Het Landbouwschap heeft bij de minister steeds aan gedrongen op lastenverlichting. In dat verband is het Landbouwschap ook van mening dat de financiering van urgent geacht onderzoek dient plaats te vinden door de overheid. Het heeft er bezwaar tegen dat daarvoor een beroep wordt gedaan op het bedrijfsleven zoals onlangs weer gebeurd is ten aanzien van het onderzoek ter be strijding van de uievlieg. De minister meent dat ook in dit geval prioriteiten vastgesteld moeten worden, namenjk door de onderzoek instituten, waarin het bedrijfsleven vertegenwoordigd is. Hij wijst erop dat medefinanciering door het bedrijfs leven de prioriteit in het onderzoek zeer benadrukt. WERKGELEGENHEIDSPROGRAMMA. IIIET Landbouwschap betreurt dat het nieuwe werkge- legenheidsprogramma van de regering slechts een klein bedrag voor de landbouw aanwijst, namelijk 10 miljoen gulden voor particuliere cultuurtechnische wer ken 'Minister Van der Steen had ook graag meer gewild, maar wijst er op dat bij de vaststelling van projekten gelet is op de norm inzake tewerkstelling van werk lozen. Alle projecten uit het werkgelegenheidsprogram ma zijn naar deze norm afgemeten. RIJKSGROEPSREGELING ZELFSTANDIGEN UET Landbouwschap heeft de minister gewezen op de verwarring die ontstaan is over de toepassing van de R.Z.-regeling ten behoeve van agrariërs. Naar aan leiding hiervan heeft overleg plaatsgevonden tussen het ministerie van Landbouw en C.R.M. Door de Provinciale Bureau's van C.RJM. zullen nu de overeengekomen na dere aanwijzingen inzake aanvraagprocedure, rapporte ring en afhandeling van de aanvrage aan alle gemeenten worden gezonden. (Overigens werd in ons nummer van vrijdag 30 januari van de hand van de heer J. Markusse, voor wat Zeeland betreft, over de procedure, de voor waarden, enz. in een artikel de nodige informatie ge geven.) ZEELAND EN DE HOZUBRA-CENTRALE-STIERENKEURING In verband met de heersende I.B R./I.P.V.-ziekte, en rekening houdende met de ingewonnen advie zen, heeft het bestuur besloten de Centrale Hozu- bra-stierenkeuring dit voorjaar niet te laten doorgaan. Er zal nu een catalogus worden uitgege ven met uitgebreide gegevens van TE KOOP zijn de G-stieren. Richtlijnen voor opname van stieren in de cata logus en de eventueel daaraan verbonden thuis- keuringen, zijn voor Zeeland; a. Voor opgave komen alle in het Stamboek in geschreven of inschrijvingswaardige stieren in aanmerking, die geboren zijn vóór 16 juni 1975 tot 6 jaar oud. b. Alle stieren, die nog niet door het N.R.S. wer den ingeschreven, worden door een selectie commissie op het bedrijf gekeurd. De overige stieren worden dus niet gekeurd. c. Tot 30 februari 1976 is er gelegenheid om die ren voor opname in de catalogus op te geven bij het secretariaat van de Stiel-ring voor de Rundveeverbetering in Zeeland, Westsingel 58 te Goes, liefst telefonisch, tel. 0110016440, toestel 125. d. Voor elke stier is een inleggeld verschuldigd van 10 (gelijk met de opgave te voLdoen op girorekening 68014 van de Stichting voor de Rundveeverbetering in Zeeland, Westsingel 58, Goes. e. De eigenaren van de stieren ontvangen elk drie boekjes. Stierhouders, doet hiermee uw voordeel!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 4