zuidelijke landbouw maatschappij KANTTEKENINGEN BIJ HOGE AARDAPPELPRIJZEN ons commem-aar voorziening niet in gevaar terwijl vanuit consumentenkringen en vakbonden sterk wordt aangedrongen op een maximumprijs en een exportverbod voor aardappelen, worden vanuit de landbouw dergelijke maatregelen volstrekt afgewezen. Toch is men ook in landbouwkringen van mening dat èn de binnenlandse voorziening gewaarborgd dient te zijn èn een verdere prijsstijging ongewenst is. Wij dachten dat consumentencontactorgaan en vakbonden er verstandi ger aan hadden gedaan zich eerst op de hoogte te stellen van de werkelijke situatie op de aardappelmarkt alvorens met toch wel erg doordachte voorstellen voor prijs- en exportstop te komen I aardappel regeling VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 64e Jaargang - No. 3318 land- en tuinbouwblad Het O. en S.-Fonds en het Fonds Hinderpreventie van het Produktschap voor Veevoeders hebben besloten een gezamenlijke bijdrage te verlenen voor de praktische beproeving van 100 grondputten voor de opslag van dunne mest op akkerbouwbedrijven en van 100 lu chtwassers voor de zuivering van de ventilatielucht uit stallen. De bijdrage is vastgesteld op 50 van de goed te keuren investeringskosten. Aanvragen kun nen worden ingediend bij de H.I.D. Bedrijfsontwikkeling in de betreffende provincie. Alle noodzakelijke gegevens ter beoordeling van de urgentie van de aan vrage en de voorgenomen investeringen met kosten raming, moeten daarbij worden overgelegd. ^E ontwikkeling van de prijzen der consumptieaard appelen gedurende de laatste maanden zijn de laatste tijd zonder twijfel zowel binnen als buiten de land bouw regelmatig onderwerp van gesprek. Het is duidelijk dat daarbij de producent wel wat anders tegen de huidige prijsontwikkeling aankijkt dan de consument. Toch is het aantal producenten, telers dus, dat voor 'de volle honderd procent vaa de huidige prijshoogte profi teert zeer beperkt. Immers er zijn maar weinig telers meer die nu nog zelf over hun aardappelen vrij kunnen beschik ken, alhoewel natuurlijk nog we! heel wat telers in niet on belangrijke mate van de hogere prijzen meeprofiteren via de diverse aardappelpools. Eén ding is in elk geval duide lijk, de inkomensverschillen zullen binnen de akkerbouw dit jaar bijzonder groot zijn, afhankelijk van de aanwezig heid van aardappelen en uien in het bouwplan en het tijd stip dan wel de methode van verkoop. Daarbij hebben wij de indruk dat het toenemend areaal aardappelen dat in poolverband of kontraktueel is vastgelegd de schomme lingen op de „vrije markt" door de jaren heen groter maakt. De prijsuitschieter van dit jaar lijkt dit weer te be vestigen. Naar onze mening versterkt het prijzenbeeld van de laatste tijd dan ook nog eens de noodzaak om tot een meer gereguleerd afzetsysteem te komen. De uitschieter naar boven van dit jaar mag zeker geen aanleiding geven om zich meer en meer op de vrije verkoop te richten. Im mers goede en kwade kansen wisselen elkaar op dit ge bied vaak volstrekt onvoorspelbaar af. En bij het huidige kostenniveau van de aardappelteelt (met de huidige hoge poterprijs zal de kostprijs niet ver van de 20 cent per kilo liggen) zijn er maar weinig bedrijven die zich deze gok van goede en kwade kansen in feite kunnen permiteren! Dan had men immers kunnen konstateren dat er op dit moment geen enkele reden is om te veronderstellen dat de binnenlandse voorziening in gevaar kan komen. Welis waar is de produktie van consumptieaardappelen dit sei zoen ook in ons land lager dan normaal geweest, maar daar staat tegenover dat er in het voorseizoen zo'n 50.000 ton meer uit derde landen is ingevoerd, terwijl in de loop van het najaar omstreeks 175.000 ton fabrieksaardappelen voor consumptie (export) zijn bestemd. Houden we bovendien rekening met een dit jaar zeer laag uitvalpercentage dan lijkt er in totaal voor export èn binnenlandse consumptie een vrij normaal kwantum be schikbaar te zijn. Daarom geven de nu bekende export cijfers ook geen reden om voor een tekort op de binnen landse markt te vrezen. Zeker indien men bedenkt dat het maandelijks te verwerken kwantum aardappelen nu een maal zijn grenzen kent in verband met onder meer de sor- teercapaciteit der bedrijven. Dat niettemin het produkt schap alle export naar de derde landen aan een vergun ningenstelsel heeft onderworpen achten wij een verstan- In dit No. o.m.: De voorjaarsgrondbewerking pag. 5 Wat mag ik aftrekken voor de inkomstenbelasting pag. 7 Akkerbouw nu.Overdracht van een pachtbedrijf pag. 9 Ruwvoederonderzoek in Zeeland pag.11 Oude boerderijen in Zeeland XXXVI pag. 14/15 Tarieven loonwerk 1976 Zeeland en Brabant pag. 19/21 dig besluit, evenals het volledig stopzetten van de export naar Zweden. Immers voorkomen moet worden dat onze regelmatige afnemers in het buitenland zonder aanvoer zouden komen te zitten als gevolg van grote extra aanko pen van normaal niet in de markt zijnde landen. Want ook voor het komend jaar moeten we toch weer een export markt hebben voor onze aardappelen. In dat kader is uiteraard een exportverbod volstrekt onverantwoord en bovendien in strijd met de E.G.-gedachte. Overigens hebben wij de indruk dat de laatste twee we ken niet van een verdere prijsstijging meer gesproken kan worden. Daarom èn ook tegen de achtergrond van de Belgische ervaringen zien wij een maximumprijs voor aardappelen niet zitten. Nog afgezien van de vraag of het principieel aanvaardbaar is dat in een vrije sektor wordt ingegrepen! LERING TREKKEN T^E huidige hoge aardappelprijzen drukken ons voorts nog eens duidelijk met de neus op een paar andere feiten. In de eerste plaats wordt nog eens duidelijk aange toond hoe sterk de prijzen voor de consument kunnen gaan schommelen onder invloed van met name de op- brengstverschillen, indien er sprake is van een vrij pro- dukt. Het ware goed hier wat meer aan te denken wanneer men vanuit consumentenkringen zich afzet tegen Brussel se prijsverhogingen, dan wel voorraadvorming op kosten van de gemeenschap. Zonder E.G. landbouwbeleid was men immers als consument een jaar geleden met dezelfde en mogelijk nog sterkere prijsexplosie geconfronteerd voor bijvoorbeeld de suiker! In de tweede plaats moeten we ons ook ervan bewust zijn dat de huidige prijsuitschieter voor de aardappelen niet alleen veroorzaakt wordt door sterk tegenvallende ha- opbrengsten. Ook het in Europees verband belangrijk te ruggelopen areaal consumptieaardappelen heeft daarop ongetwijfeld invloed. De gevolgen die we nu voor één pro- dukt zien, zullen niet veel anders voor de totale westerse voedsel produktie liggen als we jaar in jaar uit door gaan met grote hoeveelheden landbouwgrond aan de produktie te onttrekken of de produktie op deze gronden te bevrie zen op het huidige opbrengstpeil. Wij dachten dat de hui dige schaarste van aardappelen in Europees verband ge zien te meer een aanwijzing behoort te zijn dat we heel zuinig op onze voedselproduktie moeten zijn en dus op de grond en de bedrijven die dit voedsel moeten voortbren gen! T}E Europese Commissie heeft voorstellen uitgewerkt om ook de aardappel op te nemen in het markt- en prijsbeleidregiem voor landbouwprodukten. Over een der gelijke aardappelregeling wordt al jaren gepraat en gestu deerd. Het gaat daarbij in feite om de kernvraag of er een z.g. „lichte regeling" moet komen, waarbij er voorname lijk een en ander ten aanzien van de kwaliteit en het vrije verkeer tussen de lidstaten onderling wordt geregeld, of dat er een volledige prijsgarantieregeling moet komen. Het laatste dan ongeveer in de geest zoals in Engeland al jaren bestaat onder het regiem van de Potato Marketing Board. Terecht wordt vanuit Nederland sterk aangedron gen op een z.g. lichte kwaliteitsregeling en wordt elke vorm van gegarandeerde prijs, uiteraard dan gekoppeld aan één of andere vorm van teeltquotering, afgewezen. Wij zijn van mening dat vooral via een nog beter funktio- nerend afzetsysteem gestreefd dient te worden naar een gelijkmatiger prijsontwikkeling. Zeker voor de teler zien wij tegen de achtergrond van de ervaringen met de ande re akkerbouwprodukten gedurende de laatste paar jaar in een Brussels markt- en prijsregiem voor aardappelen wei nig positiefs! Overigens is het wel zaak vanuit Nederland over deze zaak doorlopend mee te blijven praten. Immers de menin gen en verhoudingen, ook binnen landbouwkringen, liggen in sommige andere, grote, E.G.-landen heel anders. Het zou ons dan ook niet verbazen indien de druk om ook de aardappel volledig onder het E.G.-markt- en prijs beleid te brengen in de komende tijd zal toenemen. LUTEIJN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1