Gramoxone garandeert u 'n onkruidvrij zaaibed Dat kan geen grondbewerking u beloven 'Gramoxone' tijdelijk voordeel Vanaf het jaarOwas grondbewerking q de enjge mogelijkheid om onkruid te bestrijden. 1Maar vaak was I het een kwestie van I onkruid verplaatsen. In 1976' zijn deze arbeidstijdverslinden- de en brandstof- slurpende grond bewerkingen achter ons. Zeker in een voorjaar, als er veel onkruid staat ,is er maar één' alternatief 'Gramoxone'. Gramoxone'doodt het onkruid, onafhankelijk van de weersomstandigheden, direkt na het spuiten. U kunt zeker zijn van het resultaat: vandaag spuiten, morgen eggen en uw zaaibed is klaar! En laten we niet vergeten dat meerdere grondbewerkingen een ongewenst vochtverlies geven. Dat is ongunstig voorde kieming van het zaad en óók voor de werking van bodemherbiciden. Nee, zelfs bij weinig onkruid en droog weer is J Gramoxone' \de beste manier lom een onkruidvrij zaaibed te krijgen. J4 AL De helpende hand van ICI mm m fm Nu is het tijd omGramoxone' te bestellen. Nu loont het de moeite, want bij iedere 5 liter can die u in de periode van 9 februari tot 13 maart 1976 koopt, ontvangt u een waarde- cheque van f3,50. U stuurt deze cheques ingevuld, vóór 15 maart 1976 naar ICI en het totaalbedrag wordt aan u voldaan. Nieuw vademecum voor de glastuinbouw Rassenproeven haver in 1975 17 Bij een droogteperiodé later kan dit een belangrijke groeivertraging veroorzaken. Slechts op de helft van de percelen zijn de aardap pelen geteeld na een groenbemesting Bij de hoogte van de kaligift wordt te weinig reke ning gehouden met de bemestingtoestand van de grond. De kalibemesting wordt veelal in de herfst en tijdens de winter uitgevoerd. Op bijna alle percelen is de stikstof vlak voor het po ten gestrooid. De kans op zoutsdhade wordt dan zeer groot. De variatie in standdichtffoeid was vrij groot, van 13 23 stengels per m2. De chemische onkruidbestrijding heeft op 80 van de percelen goed voldaan. De mechanische okruidbestrijding was matig. De bestrijding van de aardappeltopluis heeft vrij al gemeen plaats gevonden. Het regelmatig toevoegen van een insecticide bij de bestrijding van phytophtora komt praktisch niet meer voor. Daar waar open plaatsen in het perceel voorkwamen, was dit meestal het gevolg van fusarium. Op ongeveer de helft van de percelen kwamen ont vellingen voor tijdens het oogsten. Overige kwaliteitsgebreken kwamen dit jaar slechts in zeer beperkte mate voor. Het afzetpatroon is met uitzondering van het deel op contract en in pool weinig constant en kan van jaar tot jaar belangrijk uiteenlopen. DISCUSSIE I UA de broodmaaltijd begonnen de aanwezigen in vijf discussiegroepen van gedachten te wisselen over de inleidingen van de heren Lodewijk, Van Loon en het rapport van Bax. De diskussies in de groepen waren by- zonder geanimeerd, wat dan ook, nadat van e.ke groep een rapporteur verslag had uitgebracht in de hervatte plenaire zitting, tot een interessante forumdiskussie tot slot van de dag leidde. In het forum hadden naast de heren inleiders zitting de heer J. E. Kooyman uit St Annaland als aardappel teler en de heer M. Bijl uit Poortvliet als. aardappelhan delaar. Als forumleider trad op de heer A. Stoutjesdijk uit Stavenisse op- Tijdens de diskussie werd vooral gesproken over de op- warmingstechnieken bij aflevering en verwerking. Ver der werd er gesproken over de bemesting en de invloed daarvan op de blauwgevoeligheid, over minimumprijzen en marktregelingen, smaak en kookkwaliteit en de ver houding tussen telers en de handel. Tijdens de middag hadden de aanwezigen ook nog ge legenheid deel te nemen aan een enquete over „Hoe goe de kwaliteitsaardappelen te telen". Hierbij werden o.a. vragen gesteld over b.v. of de teler voldoende informatie kreeg om tot verbetering en behoud van kwaliteit bij teelt en behandeling van aardappelen te komen. Hier vonden 55 van de 69 telers die een formulier hadden in gediend dat er voldoende informatie wordt verstrekt. Op de vraag of de handel op dit moment een. betere kwa liteit ook beter betaald, antwoordde 56 man „nauwe lijks"! Wanneer men tot kwaliteitsverbetering zou komen zou 51 man akkoord kunnen gaan met een vrijwillige deel neming. 8 personen vonden een verplichte deelname noodzakelijk. Slechts 15 man hadden het antwoord goed op de vraag, als gevolg waarvan doorwas optreedt, nJL door te hoge temperaturen. 45 man daobjt vanwege de droogte. Tot slot vond 38 man dat een zeer hoge stikstof gift tot een late onwikkeling van het gewas leidt, het geen juist is! Aan het eind van de dag besloot de heer A. A. van Nieuwenhuyzen, als voorzitter van de Vereniging voor Bedrij fsvoorlichting Tholen en St Philipsland, deze voorlichtingsdag. De heer Van Nieuwenhuyzen stelde dat de kwaliteit van ons produkt op deze dag centraai had gestaan, dit om onze afzet te kunnen waarborgen. Goede kwaliteit is ons visitekaartje! De eisen van d: PD zijn zwaar, maar nodig! Uitbetaling naar kwaliteit staat nog in de kinderschoenen, maar is zeker nodig! Ook stelde de heer Van Nieuwenhuyzen dat opwarmen bij afleveren en verwerking een belangrijke zaak is. Bij dit opwarmen is samenspraak tussen teler en handel zeer nodig. Handel en teler hebben eikaar nodig om tot een goede kwaliteit en daaraan verbonden goede afzet te komen. Samenvattend stelde de heer Van Nieuwen huyzen dat men aardappelen niet hoeft te behandelen als eieren, maar zeker niet als eierkolen. Vervolgens bracht de voorzitter dank aan de inleiders, de heren Van Loon en [Lodewijk, de heer Bax en de groep telers welke de gegevens voor het uitgewerkte rapport hadden aangedragen, aan de overige forum leden, discussieleiders en rapporteurs en alle anderen welke aan deze dag hebben medegewerkt- Met de con statering dat deze dag weer tot een geslaagde genoemd mag worden wat tot ons aller voordeel is, sloot de heer Van Nieuwenhuyzen de bijeeenkomst. ORAMOX.ONE Nadere rtchtagen t*i Cl HOLLAND BV a»d landbouw Wijnhaven 107 Rotterdam Ij,, ltetooni010i14 01 22 Midden 1973 is de afdeling Tuinbouw van het LEI gestart met de uitgave van een boekje met normen voor. kosten en opbrengsten in de glas tuinbouw. Dit Vademecum had een dusdanig succes, dat spoedig een tweede druk moest wor den uitgegeven, die inmiddels ook reeds lange tijd is uitverkocht. Thans is er een geheel nieuwe, sterk uitge breide uitgave verschenen, waarin de normen zijn aangepast aan het gewijzigde prijspeil en de technische ontwikkeling. Zo zijn er thans kosten- en opbrengstnonmen gegeven voor 13 groentegewassen en 12 bloemdsterijgeiwassen, waarvan velen nog onderscheiden zijn in plant- data en teeltwijzen. Ook de rubrieken „kosten van duurzame produiktienuiddelen", „algemene kosten" en prijsvorming" zijn uitgebreider ge worden. Tevens is door een andere indeling van de tabellen de leesbaarheid bevorderd. Het ge heel is dus nog meer afgestemd op een prak tische toepassing bij voorlichting, onderzoek, taxaties e.d. Dit Vademecum kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 15, op girorekening No. 41.22.35 ten name van het Landbouiw^-Economisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: „Zend Vademecum voor de glastuinbouw 1975/"76". In vergelijking met de tarwe was de op brengst van haver in 1975 vrij matig. Ook de beide rassenproeven, die van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en van „De Kande laar" gaven tegenvallende resultaten te zien. De onderstaande tabel geeft een beeld van de opbrengst (in kg per ha) van een zevental rassen. Uit de verkregen resultaten blijkt, dat de nieuwe beproevingen wat opbrengst betreft ruimschoots kunnen konkurreren met de ove rige rassen. Voor de praktijk zijn deze echter nog van geen betekenis, omdat geen of onvol doende zaaizaad voorradig is. Voor de IJsselmeerpolders zal, gezien de grote oppervlakte uitgezaaide wintertarwe, de uitzaai van haver in 1976 niet van grote bete kenis zijn. Binnen de vrij kleine groep van rassen zal in het algemeen de voorkeur uitgaan naar Leanda. Dit is een vrij stevige en produktieve haver, die echter een matige korrelkwaliteit heeft. Selma levert een iets mooiere korrel, heeft echter wat slapper stro en geeft gemiddeld een iets lagere opbrengst. Astor is duidelijk minder produktief; vanwege de steile bladstand en het stevige stro is dit ras niettemin een goede dek- vrucht. Ras W.Z.S. 464 Dato/GIV 453 Selma M.G. 548-2 Gambo Leanda W.Z. 437 Rijksdienst kg per ha 5530 5380 5140 5120 5100 5070 4940 „'De Kandelaar" kg per ha 5640 5350 5790 5260 5580 5640

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 17