duphar DE AARDAPPEL STUDIEDAG THOLEN - ST. PHILIPSLAND Oude Boerderijen in Zeeland "droge" onkruidbestrijding met granulaten tegen ongewenste grassen in de graszaadteelt met: of strooi 2-3 gram per graspol zeer eenvoudig toe te passen veilig voor de gebruiker brede werking doeltreffend Speciale folders zijn beschikbaar. PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B.V. AFD. FYTOFARMACIE DRENTESTRAAT 11, AMSTERDAM TEL.: 020-440911 16 MA een korte pauze verkreeg de heer L. N- Bax, be- drijfsvoorlichter van CA.R.-Goes, het woord, die een toelichting gaf op het aan de aanwezigen uitge deelde rapport: „Hoe telen wij de aardappelen in Tho- len en St. Phitlipsland". Samengevat stelde de heer Bax het volgende: (Vervolg van pag. 6) met rooien. Tevens is een 'juiste afstelling van de rooi- machine van grote betekenis. Men denke b.v. aan vol doende grond op de voorketting, de bekleding, de om loopsnelheid en het voorkomen van opstoppingen door loof enz. Bij de bewaring merkte de heer Van Loon op, dat men bij aardappelen voorzichtig moet zijn met ventileren. Vooral bij droog binnengekomen partijen niet te vroeg beginnen, terwijl men natte partijen juist wel moet droogblazen. Verder moet men om gewichtverlies te voorkomen met een niet te hoog temperatuurverschil en met 'een hoge luchtvochtigheid, vanwege gewichtsverlies ventileren Tot slot ging de heer Van Loon in op het pootgoed en de grondstructuur. 'Gezond pootgoed is zeer belangrijk. Daarom geen ongekeurd pootgoed uitplanten. Ook raad de de heer Van Loon pootgoedbehandeiing aan tegen rhi- zoctonia en fusarium. De struktuur van 'de grond moet bij het poten goed zijn. Daarom niet te vroeg beginnen, als de ondergrond nog te nat is. Goede struktuur is ook van belang voor een goede vochtvoorziening. Aardappe len hebben een zwak wortelstelsel en worden bij een verdichte of versmeerde laag in of onder de bouwvoor sterk in hun groei belemmerd. De heer Van Loon besloot zijn inleiding met te stellen dat de teler met behulp van prima teeltvoorwaarden en bewaring een bijdrage kan leveren tot verbetering van de kwaliteit, waarbij samenwerking tussen de telers en de handel een belangrijke zaak is. Ook moet men echter de opbrengst niet uit het oog verliezen. Opbrengst en kwaliteit bepalen in belangrijke mate het uiteindelijke financieel resultaat. Op de meeste percelen was de ondergrond tijdens het pootklaar-maken nat of vochtig. casoron-G fydulan-G (Vervolg van pag. 15) Op de beide uiteinden van de gevel van het woonhuis staan de schoorstenen, die op vallen door de fraaie smeedijzeren kappen. Men moet aannemen, dat in vroeger dagen in de toen nog aanwezige open haarden gro te hoeveelheden hout werden opgestookt. OUDE MUURTEGELS |WE periode van de bouw of de restaura- tie van het woonhuis kan ook ongeveer afgemeten worden aan de oude muurtegels, welke op verschillende plaatsen in het woon huis aan de wanden zijn te zien. Ze zijn hier en daar aangebracht vanaf de vloer tot op vensterbahkhoogte, zowel in het lagere wo ninggedeelte als in het eigenlijke woonhuis. De afbeeldingen dezer tegels zijn zowel in blauwe als paarse kleur aanwezig en ze zijn zonder meer te dateren in de eerste helft van de 18e eeuw, hetgeen in overeenstem ming is met het hierboven vermelde jaartal. Tal van onderwerpen zijn er op afgebeeld, zoals o.a. huisjes, boerderijen, molens, brug gen een kasteel, vissen, een waterput, een duivetil, paarden, schepen, vogels enz. Boven de schoorsteenmantel in de z.g. „mooie kamer" is een groot vlak met witte tegels aangebracht met daarin in het midden een vaasvormig ornament in geel en bruin, met een landschap in paars, dat slechts enkeile tegels beslaat. Aan de zijkanten van het ge hele vlak is een kolom van tegelbreedte aan gebracht in paarse versiering. Deze kolom men zijn in de plaats gekomen van de pila ren, welke oudtijds links en rechts van de open haard in steen werden vervaardigd. Oude vloertegels (plavuizen) zijn niet of niet meer aanwezig. In de woning is al evenmin een kelder te vinden. Wel was voorheen een kelder in één der beide land- bouwschuren te vinden, hetgeen wel een zeldzaamheid genoemd mag worden. Deze is echter in onbruik en verval geraakt en niet langer in stand gehouden. Aan één zijde van de woning is de vroege re bakkeet aangebouwd, die voorzien is van een toegangsdeur met afzonderlijke boven- en onderhelft. Deze bakkeet is uit dezelfde periode als het woonhuis, hetgeen ook wel het geval zal zijn met het op korte afstand daarvan gelegen varkenshok (thans voor kalveröpfok gebruikt). Woning, bakkeet en laatstgenoemd ge bouwtje zijn opgetrokken uit hetzelfde ma teriaal, de bekende kleine gele IJsselsteen. TWE landbouwschuren (dit bedrijf heeft er twee) zijn niet van oude datum. Eén ervan is een vervanging van een na 1900 af gebrande oude schuur, terwijl ook de ande re in steen is opgetrokken en geen eeuwen over zich heen heeft zien gaan. In dit geval dus geen zo karakteristieke Zeeuwse schuur met houten wanden en rieten dak. Met deze details omtrent de opstallen van de hofstede „Geeihoek" zullen we besluiten. Wat wél van oude datum is, is het kleine kerkhof, waaraan de „Geerhoek" gescheiden door de weg grenst. Er liggen enkele graf zerken uit de vorige eeuw, waaronder die van Adriaan Meyaard en zijn echtgenote Jo hanna de Jager, die de beschreven hofstede vanaf ongeveer 1845 in eigendom hadden en er woonden We noemden hun namen reeds in de voorafgaande bladzijden. Nisse, januari 1976

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 16