ri jêj< ui i i i-,JM Jï Si f<! iïiw A.IV&ÏA: jp kjfitmiciv a v j'aiv-i Ê/SEDEN y 1 k j ft 15 Tegeltableau boven de haard. Vaas in zwart en bruin kasteel en omlijsting in paars voogd werd aangewezen Adriaan Hooy- wagen te 's-Gravenpolder. Door de weeskamer werd tevens vast gesteld, dat de boedel van weinig belang was. De Moeder zou de kinderen opvoe den in de ware Gereformeerde Religie en hen voorzien van alle gemak en lafenis in ziekte en gezondheid, en ze onderhou den en alimenteren tot mondige dagen, staat van huwelijk of andere geappro- beerde staten Alsdan zou aan de kinderen moeten worden uitgekeerd 10 Zeeuwse Rijders of 4.8.4 VI., zijnde dit in de plaats van hun vaderlijke legitieme portie. Aldus het jammerlijk einde van een in Zorgen en moeite begonnen landbouwers gezin. Het zal hierna blijken, dat de weduwe Beenhakker dat landbouwbedrijf niet ver der kon voeren. Er rustten zeer belangrij ke schulden op en verkoop zal wel de eni ge uitweg zijn geweest om van de lasten en plichten af te komen. Links en rechts van schoorsteen - mantel - pilaar met guirlandes - paars Gedeelte tegelwand zowel in paarse als blauwe vlakken (begin 18e eeuw) „Op de mondelinge verklaring door de moeder van de echtgenoot, als door Stoffelina Traas, bevorens weduwe vanGillis de Jager, thans echtgenote van Jakob van Koeveringe, particu lier, wonende in deze gemeente, grootmoeder van vaders zijde van de comparante echtgenote, dat zij res pectievelijk haar toestemming tot dat huwelijk harer respectieve zoon en dochter geven, terwijl de bij de vol trekking van dit huwelijk tegenwoor dig zijnde en nagenoemde getuigen onder Eede hebben verklaard, dat vermits de Grootvader van vaderszij de en de grootvader van moederszij de van comparante echtgenoten vele jaren voor de invoering van de „Bur gerlijke Stand" hier te lande zijn overleden en tijdens dat overlijden geen aantekeningen zijn gehouden en geen acten van overlijden zijn inge leverd, enz. enz. Gelet op de voorgelegde acten van De eerste, althans vroegste pachter op de hoeve, die we konden opsporen, was Jacob van Iwaarden, die zich te Eversdijk vestigde op 19 maart 1897. Hij was gebo ren oo 24 augustus 1875 te Kruiningen. Zijn vrouw was Elizabeth Waverijn, geb. 25 september 1876 en zij kwam naar Eversdijk op 18 september 1897 Hun kinderen werden op de hoeve Geerhoek geboren, n.l. Cornelis, op 3 juni 1898, Matthijs, op 11 december 1899 en Pieter, op 2 juli 1903. Een zware slag trof dit jonge gezin, toen op 25 januari 1906 J. van Iwaarden over leed. Het is waarschijnlijk, dat een broer van de overledene het werk op de hofstede nog enige tijd gaande hield, doch daarna ver trok de weduwe Van Iwaarden met haar kinderen terug naar Kruiningen. Dat was op 3 maart 1911. Van,4911 tot 1918 kon de pachter niet met zekerheid worden vastgesteld. De daarop volgende pachter was N, J. worden aangenomen, dat in later tijd een eigenaar met voldoende middelen tot ver groting en uitbreiding der gebouwen is overgegaan. Dti is zeer waarschijnlijk het geval geweest in de eerste helft van de 18e eeuw. Volgens de huidige bewoner was niet lang gebeden op één der zolderbalken in de woning het jaartal 1728 te zien (thans bedekt met een verflaag). Dit zou het bouwjaar of het jaar van vernieuwing en vergroting der woning kunnen zijn ge weest. 'Deze woning werd in een flink formaat uitgevoerd, met een middengang over de volle breedte en aan weerszijden een rui. me kamer met elk twee ramen aan de wegzijde. Tegen hety woonhuis aan is de vroegere bakkeet gelegen, welke ook een royaal formaat heeft, doch uiteraard niet meer a.s zodanig in gebruik is. (Zie verder pag\ 16.) Boerderij „Geerhoek", gezien vanaf kerkhof van Eversdijk NIEUWE EIGENAARS zien dan ook, dat in 1798 de hof stede met enkele percelen in Geer hoek op naam staat van Jacobus Nieu- wenhuize. Een aantal andere percelen vindt men echter nog geruime tijd in han den van Corn. Hendr.zn. Witte. Hoewel de hoeve „Geerhoek" niet meer tot zijn bezit behoort, komt Witte als belangrijk grond eigenaar in Eversdijk nog geruime tijd voor. Enkele jaren later in 1805, bezat hij vele percelen grond in tal van hoeken te Eversdijk en omgeving, in totaal wel ca 70 tot 80 gemeten. Eén der andere hofsteden in Eversdijk of omgeving zal daarna in zijn bezit zijn gekomen. Hij overleed te Eversdijk op 3 december 1826. Jacobus Nieuwenhuize staat nog in 1812 als eigenaar van de hofstede te boek, doch in 1819 was Jan de Jager Gzn. er eigenaar van In Geerhoek behoorden toen een 7- tal percelen tot het bedrijf, n.L 1.154 gem., 2.040, 2.120, 1.144, 1.153 en 0.152 gemet. Laatstgenoemde was de eigenaar tot zijn dood op 22 juli 1837. Hij werd 47 jaar oud. Zijn weduwe, Pauwelina Zuidwegt, zette het bedrijf voort, dat later vóór 1847 overgenomen werd door Adriaan Meij- aard, die op 15 september 1843 getrouwd was met Johanna de Jager, geboren 7 sep tember 1817, dochter van Jan de Jager en Pauwelina Zuidwegt hiervoren genoemd. Bij de huwelijksacte op hen betrekking hebbende, was de volgende verklaring ge voegd: overlijden van de comparante echtge noten, enz. enz worden zij in naam der wet door de echt aan elkander verbonden". Meijaard, die zelf landbouwer was, kon zijn bedrijf, als gevolg van zijn huwelijk beduidend vergroten. In 1854 besloeg de totale oppervlakte 85 gemeten en 236 roe den, waarvan in Geerhoek 13 gem. 073 R. en de rest in tal van andere hoeken. Ook in 1861 stond de hofstede nog op naam van Meijaard, hetgeen eveneens in 1866 het geval was. Adriaan Meijaard overleed op 25 febru ari 1880 en hoewel we omtrent de juiste datum geen zekerheid konden verkrijgen, is ongeveer een eeuw geleden de hofstede, met bijbehorende landerijen in het bezit gekomen van Marinus Trimpe Burger, die dan in Eversdijk en Kapelle ruim 57 ha gronden tot de hofstede behorend in eigendom had. De huidige eigenaresse van de hoeve „Geerhopk" is Mevr. M. THmpe Burger van Strien, wonende te Domburg. DE PACHTERS TOALS meestal het geval is, zyn gege- vens over vroegere pachters moei lijk met zekerheid vast te stellen, eerstens omdat deze gebruikers zijdelings bij de eigendom zijn betrokken, en voorts omdat de in de loop van de tijd nogal eens wij zigende huisnummers als vrijwel enig houvast een weinig betrouwbaar hulp middel voor de vaststelling van de bewo ners blijkt te zijn. EEN GEZIN IN ZORGEN van Overbeeke, geb. 7 mei 1870. Met zijn vrouw, Adriana Pieper, geb. 15 sept- 1869, en 2 zoons en 2 dochters (allen gebbren te Waarde tussen 1895 en ,1014) kwam hij op 7 maart 1919 op de hofstede. Lang hebben ze er niet geboerd, want op 17 maart 1923 gingen ze naar Waarde terug, dus nog binnen de 7-jarige pachtperiode. Hun opvolgers waren Jan Aarnoutse en zijn vrouw Maria Reijnierse. Zij kwamen op 26 maart 1923 op de boerderij, in ge zelschap van hun kinderen, n.l. 2 doch ters en 3 zoons, resp. geboren in 1912, 1914, 1917, 1918 en 1922 ten dele in Kou- dekerke en enkele in Grijpskerke. Dit pachtersgezin hield het één pacht periode uit in Eversdijk en vertrok naar Hoedekenskerke, n.l. op 17 maart 1930. Hun opvolger was A. Bijl, geb. 29 sept. 1879 te Scherpenisse. Zijn pachtperiode begon op 7 april 1930 en duurde tot zijn overlijden in 1943. Zijn zoon Gerard Bijl volgde hem op en bleef gedurende 22 jaai pachter op „Geerhoek". Hij overleed op 2 december 1965, waarna zijn broer d« pacht overnam. Dit was P. C. Bijl, die oofc thans nog wachter van „Geerhoek" is er de hofstede bewoont met vrouw en doch ter. DE GEBOUWEN Het woonhuis Gedeelte grafzerk Adriaan Meijaard (18181880) wei- en zaailand) 33 gem. 218 R. De ver koop vond plaats tegen 18,per gemet en met inbegrip van de tot dan bestaande voorrechten, servituten, vrij- en onvrij heden. Ten laste van de koper kwamen de 40e penning, de 200e penning en aPe onkosten en levering betreffende, de eigendomsbrief incluis. Leendert Beenhakker moest een flinke som lenen om de gekochte hofstede en landerijen te betalen. Hij verkreeg op 4 maart 1785 van Leendert Paardekoper een bedrag van 900,VI met als onderpand de hofstede in Geerhoek. Deze som moest na één jaar worden terugbetaald. Op 20 maart 1789 zat hij kennelijk nog of weer krap, want hij ging een lening aan van 550,VI. Jakob Breekpot ver schafte hem dit bedrag. r moeten hier nog vermelden, dat Leendert Beenhakker gehuwd was met een telg uit het geslacht Witte (een andere tak dan die van Corn. Hendr.zn.), n.l. met P^ternella Witte. Toen uit dit huwelijk 5 kinderen waren geboren, resp. Margrita 6 jr, Adriaan 5 jr., Cornelis 4 jr., Gerard 2 jr. en Lidia 8 weken oud zijnde, overleed Beenhakker kort voor het eind van april 1792. De weeskamer hield op die dag een ver gadering, waarbij door de weduwe als PEZIE1N het feit, dat dit landbouwbe- drijf aanvankelijk in de 16e er 17e eeuw klein van omvang was, moei

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15