KNLC Magnesamon ^veiliger weiden V Tussen de prijzenronden ctbj» Elke boer weet dat stikstof de grasgroei stimuleert. Stikstof in de vorm van Magnesamon verhoogt bovendien in de meeste gevallen het magnesiumgehalte in het gras. Dit is speciaal van belang in 't voorjaar en in 't najaar als de kans op kopziekte het grootste is. Vooral op zandgrasland weidt u veiliger als u alle stikstof geeft als Magnesamon. Programma adviescommissie suikerbieten Voldoende aardappelvoorraden voor binnenlandse consumptie 12 FEBRUARI-VERGADERING LANDBOU W-COMITÉ Het hoofdbestuur kon zich in principe verenigen met het voorstel om als centrale landbouworganisaties en tuinbouwstudieclubs de Nederlandse Groente- en Bloe- mentelers Organisatie (N.G.B.O.) op te richten. Het meen de echter wel dat sommige praktische punten nog eens terdege door de betreffende werkgroep moesten worden bekeken. Als opvolger van de heer G. de Vries als lid van de Jachtraad werd aangewezen de heer Jhr. J. W. Steengracht van Oostcapelle te Driebergen. op een duidelijk bestemmingsplan, niet op een vaag struktuurplan (zoals het wetsvoorstel tevens wil). Te genover het aankooprecht van de gemeente moet voorts ook een aankoopplicht voor het hele bedrijf staan. De positie van de pachter behoeft ook nog versterking. gingen echter ook stemmen op in het hoofdbestuur om ook dit wetsontwerp af te wijzen. De noodzaak en de doelmatigheid kunnen in twijfel worden getrokken, en men kan op een onaanvaardbare weg komen, als ook aan een voorkeursrecht van overheidslichamen voor agrarische bestemming zou worden gedacht. PRIJSVOORSTELLEN MET AANHANG J-JET hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité stond in zijn vergadering op 3 februari j.l. uitvoerig stil bij het Brusselse prijzenoverleg. Er hadden al twee, korte, ronden plaats in de E.E.G.-Mi nisterraad en het wachten was op de volgende twee die in deze maand zijn gepland. Een ander belangrijk agenda punt vormden de twee wetsontwerpen betreffende de grondpolitiek die inmiddels verschenen. Op het organisatorische vlak hechtte het hoofdbestuur zijn goedkeuring aan de door het dagelijks bestuur uit gewerkte voorstellen voor de regeling van de komende voorzitterswisseling. Enerzijds een bijzondere algemene vergadering op 1 maart a.s. ter verkiezing van de nieuwe voorzitter en anderzijds het afscheid van de heer Knottne- rus als voorzitter van het K.N.L.C. en het Landbouwschap op 28 april a.s. GRONDPOLITIEK I1ET hoofdbestuur was het eens met de conclusies waartoe de commissie Grondgebruik was gekomen n.a.v. de ontwerp-wijziging van de Onteigeningswet. Zich nadrukkelijk los makende van de politieke kanten, waarop dit ontwerp zo vaak wordt beoordeeld, wees het hoofdbestuur met de commissie op de regelrechte ondoelmatigheid van het voorsteL Er is hier nauwelijks speculatie aan te wijzen en zo ja, dan zijn andere mid delen geboden, b.v. een algemeen geldende speculatie winstbelasting. Door allerlei oorzaken kan een natuur lijke meerwaarde zijn ontstaan. Er is hier te lande een geheel geaccepteerd en soepel stelsel van grondverwer ving voor agrarische moeilijkheden en grote vertraging veroorzaken, langdurige procedures zullen nodig blijken, de rechtsgelijkheid zal gevaar lopen. Al wordt door correcties op de agrarische gebruikswaarde getracht er iets aan te doen, er blijft de onrechtvaardigheid dat een onteigende al jarenlang ook andere nadelen van over- heidsplannen kan hebben ervaren. Het hoofdbestuur volgde in meerderheid wel de com missie Grondgebruik, waar die stelde dat de landbouw in principe geen bezwaar behoeft te hebben tegen een voorkeursrecht van gemeenten bij verwerving van on roerend goed. Maar zo'n recht moet dan zijn gebaseerd p MAGNESAMON bevat: U IV r 22% stikstof (N): half ammonium, half nitraat N,. 8% magnesium (MgO), oplosbaar in mineraalzuur, waarvan twee vijfde deel oplosbaar in water. (Stikstofmagnesiummeststof ontheffing 589). Landbouwkundig Bureau der Nederlandse Stikstofmeststoffen Industrie Thorbeckelaan 360 - Den Haag Telefoon (070) 25 4000 IN de pauze van het officiële overleg in de E-E.G.- Ministerraad over de prijzen 1976/'77 en begelei dende maatregelen, meende het hoofdbestuur nog eens goed een paar puntjes op de i te moeten zetten. Het stemde er graag mee in dat het C.O.P.A. zijn standpunt nog eens duidelijk bevestigde en zich nu moeite geeft om de Europese ministers en parlementariërs van de redelijkheid ervan te overtuigen. Gehoopt moet worden dat b.v. het Europese Parlement zijn lahdbouwcommis- sie zal volgen in het bepleiten van een gemiddelde EJLG.-prijsverhoging van 9Vz Het hoofdbestuur on derstreepte nog eens de standpunten van het Landbouw schap en het C.O.P.A., het verwachtte ook van de Ne derlandse minister dat die zich sterk zal maken voor betere besluiten dan de Commissie voorstelt. Wat begeleidende maatregelen betreft, had uiteraard de mengplicht van mager me.kpoeder in mengvoeders de aandacht. Er werd nog eens benadrukt dat bevorde ring van verwerking van dit poeder niet ten laste mag komen van de verbruikers van mengvoeders De boeren en tuinders moeten wel beter weten waar ze aan toe zijn. Dit geldt volgens het hoofdbestuur dan in het bij zonder wat de middelen voor een goed marktbeheer betreft. In dit verband had men heel grote bezwaren tegen het doen vervallen, beperken of versoepelen van de inie- veringsmogelijkheid van mager melkpoeder. Zou dit ge- beuren, dan zou de hele basis van de prijsvorming van melk worden ondermijnd. Het andere, zorgwekkende voorstel van deze soort is natuurlijk dat omtrent de z.g. referentieprijs van baktarwe. Er moeten voorwaarden worden geschapen dat in Nederland geproduceerde partijen bakwaar- dige tarwe ook in de Nederlandse broodbloem kunnen gaan. In wat de Commissie voorstelt zijn die voorwaarden niet aanwezig. Dit moet trou wens volgens het hoofdbestuur ook een onderwerp voor overleg zijn tussen de Nederlandse telers, handel en maalindustrie. Ook in de slachtrundersektor kan de boer wel wat meer zekerheid voor een redelijke opbrengst gebruiken. Het hoofdbestuur betreurde dan ook de positieve reactie van de ministers op het Commissievoorstel de premes af te schaffen. Ter wille van de fabrieksaardappelenteelt moet de produktierestitutie op zetmeel aan de maisprijsstijging worden aangepast. Het mengprijsstelsel bij suikerbieten mag niet weer worden gestraft met een kleinere „halfvette marge". In de tuinbouwsektor zou het hoofdbestuur hogere referentieprijzen voor tomaten en komkommers willen, en een grotere, later ingaande rooipnemie. DIVERSEN Het hoofdbestuur zag graag, dat de bewering van minister Van der Stee, dat voldoende middelen in het O. en S- Fonds aanwezig zijn voor een doelmatig structuurbeleid op langere termijn, ook inderdaad waar gemaakt zou worden. Het hoofdbestuur vroeg zich met zorg af of de ver ruimde toepassing van de rijksgroepsregeling zelfstandigen voor bedrij ven in financiële moeilijkheden wel zodanig wordt uitgevoerd als inder tijd in een persbericht van Landbouw is aangekondigd. Zulks vanwege de latere berichtgeving van C.R.M., de minister van Landbouw moet klaar heid worden gevraagd. Het hoofdbestuur drong ook aan op de mogelijkheid van kwijtschelding van de indertijd aan fruittelers verstrekte overbruggingskredieten. Tenslotte kwamen de hoge aardappelprijzen ter sprake, waaromtrent van diverse kanten overheidsingrijpen wordt gevraagd. Het hoofdbestuur meende dat al gedaan is wat kon worden gedaan, verdergaande maatrege len moeten in EJE.G.-verband worden genomen. Er is in Nederland nog een voldoende hoeveelheid aardappelen. Aardappelprijzen plegen sterk te schommelen. De telersprijs hangt ook van de wijze van afzet af en mag bovendien slechts op langere termijn worden beoordeeld. De aktuel'e prijs toont al weer een dalende tendens. Voor het gewas suikerbieten is onlangs in het kader van het programma van de Nationale Raad Landbouwkunddgonderzoek T.N.O. een programs ma-adviescommissie (P.A.C.) geïnstalleerd. -Deze commissie heeft tot taak het suikerbietenonderaoek te programmeren en te begeleiden. Zij is sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de suikerindustrie, van het Land bouwschap en van de Directie Akkerbouw en Tuinbouw van genoemd departement. De directeuren van de onderzoekinstellingen, die sterk betrokken zijn bij het suikerbietenonderzoek, zoals het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom en het Proefstation voor de Akkerbouw in Lelystad, zijn als adviseur aan de commissie verbonden. Tot voorzitter van de commissie is benoemd ir. F. C. de Jong, vertegen woordigende de suikerindustrie. Met de vorming van de P.A.C.-suiker bieten hebben dè groeiende contacten tussen suikerindustrie en overheid op het terrein van bet suikerbietenonderzoek formeel gestalte gekregen. Het Produktschap voor Aardappelen heeft op 11 februari 1976 bekend gemaakt dat de export van consumptie-aardappelen naar vrijwel alle landen buiten de E.E.G. is stopgezet. Deze maatregel is door het Produkt schap genomen om verdere prijsstijgingen in ons land tegen te gaan. De gebruikelijke voorjaarsinventarisatie van aardappelvoorraden in Nederland per eind januari geeft een totaal voorraadcijfer aan van 829.000 ton. Tot het eind van het seizoen wordt geraamd, dat de binnenlandse consumptie hiervan 225.000 ton zal bedragen, terwijl de afzet aan de ver werkende industrie op 190.000 ton wordt geschat. Uit deze cijfers blijkt dat en voldoende voorraad is voor de binnenlandse consumptie, aldus het Produktschap.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 12