Het voorjaar staat weer voor de deur Ga eens goed rekenen wat de werkelijke kosten per gewas zijn! Hoe zal de vorst voor de winterbloemkoolteelt uitpakken? Rond de Schelde Na enige tijd in deze rubriek vanuit WEST ZEEUWS- VLAANDEREN verstek hebben te moeten laten gaan zijn we weer terug van weggeweest. Wat ons de afgelo pen weken waarin we verschi lende vergaderingen heb ben bijgewoond, is opgevallen dat we vaak na afloop ons realiseerden dat de spreker(s) ons op de hoogte brachten van de stand van zaken betreffende het door hem be handelde onderwerp, maar dat een en ander ons ook weer vaak voor nieuwe problemen stelde. Dit hoort na tuurlijk bij het verstrekken van informatie, maar we kunnen rustig stellen dat iedereen, de een natuurlijk meer dan de ander, daardoor het hedendaagse leven steeds moeilijker vindt. Er zijn, en er komen, nog meer zoveel problemen op het sociale vlak, de bedrijfsvergroting, de bedrijfsopvol ging en de bedrijfvoering aan de orde, dat je door de bomen het bos niet meer ziet! Daarbij de (vaak inge wikkelde) subsidiemogelijkheden of ander soort uitker ingen. Meestal heb je niet eens in de gaten dat je er zelf (en terecht) voor in aanmerking kunt komen. Zo zijn nog vele zaken te noemen. Zo vernamen wij op de voorlichtingsbijeenkomsten van de suikerindustrieën, dat een kortere verwerkings campagne onherroepelijk leidt tot grote investering, hetgeen bij een slechte oogst of inkrimping van het areaal tot een onrendabele exploitatie leidt. Dit zou weer ten koste gaan van de uitbetalingsprijs aan de te ler. Kunnen wij dit overigens begrijpen, we blijven dan met de vraag zitten van de lange campagnes, in vergelij king met bijv. een zeer grote suikerfabriek juist over de grens die het allemaal doet in goed 60 dagen. Hun eigen telers halen overigens niet de prijs van ons! Blijven dus ook de problemen van erg vroeg rooien en opslag van bieten laat in het seizoen en de bescherming tegen vorst, de suikerverliezen, enz. Ook met het gebruik van Temik 10 G weten we nog niet goed waar aan toe zijn. Niet alleen wij, bietentelers, maar ook de handel die nu moet inkopen. Zal het nog lang genoeg gaan vriezen, opdat de in het veld levende luizen zullen bevriezen? Is dat zo, dan is Temik minder hard nodig. Voor ons gewest acht het I.R.S. het na zach te winters een acceptabel produkt. Denken we nog even aan de prijsontwikkeling van een paar andere gewassen, dan zien we dat de meeste aardappel- en uientelers zonder meer goed zitten; echter toch met grote prijsschommelingen. Nog slechts een paar boeren hebben aardappelen te verkopen. Met de peul- vruchtenprijzen gaat het maar matig. Zo verwachten we weinig animo voor de uitzaai van erwten. Voor blauwmaanzaad, stambonen en uien is meer belangstel ling. De hoge aardappelpootgoedprijzen zullen een grote uitbreiding wel tegen houden. Het is ons opgevallen dat de handel meer land huurt dan in voorgaande jaren tegen overigens redelijke prijzen. Er is veel wintertarwe gezaaid en deze staat goed. Rond half januari werd hier en daar nog gezaaid; meest al van het ras Norda. Het begint nu tijd te worden de grond te laten onderzoeken op de stiüstofvoorraad. U ziet het voorjaar staat weer voor de deur! Zoals de prijzen van de aardappelen en de uien de laatste tijd nog regelmatig stegen, staat daar tegen over dat de afgelopen week de temperatuur zeer snel gedaald is en we zodoende onverwachts toch nog wat winter hebben gekregen. Plaatselijk is er ook op ZUID- BEVELAND nog wat sneeuw gevallen, maar dit is tot nog toe van geringe betekenis geweest. In het begin van de vorstperiode zijn nog een flink aantal percelen met de cultivator bewerkt om de grond vlak te leggen. Met de daarop volgende vorst kan dit zeer gunstig geweest zijn. Vrijdag 30 januari is op de Studiedag van de Fed. van Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in 'Noord-Zeeland in de „Vroone" te Kapelle uitvoerig ingegaan op de vrucht baarheid van de grond en de struktuur daarvan. En verder wat men daar met grondbewerkingen aan kan doen, hetzij goed, hetzij fout en welke gevolgen daaraan vast zitten. Na 1974 is er toch duidelijk meer aandacht voor de struktuur gekomen, zowel op het punt van goede ontwatering, drainage, droog en vroeg bewerken, bekal- king en groenbemesting. Voor een ieder waren er wel belangrijke dingen te beluisteren. Op de Kringvergadering Midden Zeeland van de Sui kerunie is door de leden voor 1976 een uitbetalingsprijs van ƒ110,a ƒ115,— per ton suikerbieten gevraagd. Men acht op dit moment een goede uitbetalingsprijs voor de landbouwbedrijven belangrijker als te grote toevoe gingen aan het eigen vermogen van de coöperatie. Bo vendien kwam de wens naar voren dat de oppervlakte met suikerbieten in zijn totaal niet groter zou moeten worden. Een te grote uitbreiding zal duidelijk voelbaar worden in de uitbetalingsprijs. Dit kan al snel 10 a 15 minder per ton bedragen. Onder zulke omstandigheden kan het risico niet worden uitgesloten dat de opbrengst- prijs beneden de werkelijke kostprijs van de bieten zou komen te liggen. advertentie IM Op vele bedrijVen blijkt het zeer moeilijk te zijn om het gehele bouwplan vol te krijgen. Het blijkt dat alle aanvullingen met andere gewassen lang niet altijd aan trekkelijk zijn en tot verbeteringen kunnen leiden.. Het gaat steeds meer noodzakelijk worden dat een ieder, hetzij alleen of in groepsverband eens goed en ge heel korrekt ailes gaat berekenen wat werkelijk de teelt van zijn gewassen kost. Aan de hand daarvan moeten ze zalf maar eens oordelen over de op dit moment gehoor de prijzen voor grond, verhuurd voor de teelt van aard appelen, uien of gladiolen en ook eens denken over te maken verkoopprijzen van gewassen als aardappelen en uien voor de aanstaande oogst. Bovendien lijkt het wel eens hard noodzakelijk om vast te stellen dat u voor uw eigen handenarbeid op uw be drijf zeker pl.m. 30.000 zou moeten verdienen om gelijk gesteld te worden met andere vergelijkbare werkers. Dit moet dan nog geheel los gezien worden van eèn beloning voor leiding en rente van het in het bedrijf gestoken eigen geld. De nieuwe regeling voor het eventueel aanvragen van hulp in het kader van de Rijksgroepregeling Zelfstandi gen kan voor verschillende bedrijven belangrijk zyn. Jammer is het dan de norm 20 000 tot waar hulp gege ven zal worden, zo laag ligt. Het lijkt wel zo, dat ondanks alles bet niet nodig is dat een onderner in de land bouw een vol loon toekomt. De vorstperiode waarnaar al jaren lang werd uitge zien is dan eindelijk gekomen. Verschillende keren kwam er matige tot strenge vorst voor. Op WALCHE REN is dit nog wel beperkt gebleven tot matige vorst. De invloed van het water van de rondom liggende zee armen is zeer goed merkbaar. In deze omstandigheden heeft het water van de grote zee-armen een relatief hoge temperatuur, wat een temperende invloed uitoefend op de lage temperatuur van de koude oostenwind. Heeft de winterbloemkool van de vorst te lijden gehad? Hierdoor is ons gebied dan ook meer geschikt voor de teelt van o.a. winterbloemkool. „Klimatologisch liggen we gunstig", is dan meestal de uitdrukking! Hoe of het deze winter zal uitpakken met de winter bloemkool moeten we nog maar afwachten. Het gewas kan ongeveer -10 gradenC. vorst verdragen, wordt veelal beweerd. Straffe oostenwind en geen sneeuwdekking maken het gewas wel kwetsbaarder. Verder zal het zaak zijn, eventuële duivenschade te voorkomen. Eén ding staat vast, behalve duiven verjagen kunnen we er niets aan doen! Het klimaat is nu weer wat milder. We hebben nog niet veel klachten vernomen als gevolg van de vorst Hoe èèn en ander is verlopen in bijvoorbeeld de lig- boxenstallen, zijn wij, en velen met ons, toch wel be nieuwd. Vooral bij de mestafvoer en de watervoorzie ning, zouden zich toch wel eens problemen voor kunnen doen bij aanhoudende vorst. De voederpositie is gelukkig dit jaar gunstig. Vooral bij koud weer neemt de voederopname aanzienlijk toe. Ook de kwaliteit van het voer is goed. Deze dagen za gen we enkele kuilen bietenkop en blad, afkomstig van de loof verbrij zeiaar, voorzien van een afvoerband, die gebruikt wordt bij het zesrijig bietenrooisysteem. De kwaliteit was op zich zeer goed en de opname door het vee prima Op de R.AjI. in Amsterdam konden we weer kennis nemen van de diverse mechanisatiemogelijkheden in de landbouw. Hoewel er veel grote machines, werktuigen en apparaten te zien waren, zagen we toch ook voor de kleine man nog wel bruikbare dingen.. Er waren klei nere melkkoeltanks dan we altijd vermoeden. Op één stand begonnen ze met een inhoud van 300 liter: Je vraagt je dan toch weer af, of dit nog perspektief biedt voor de veehouder met minder dan 10 melkkoeien. Ook van andere apparatuur zagen we toch weer dui delijke verbeteringen ten opzichte van de bestaande. Wta het echter allemaal gaat kosten is schrikbarend. Wilien we gebruik kunnen blijven maken van de nieuwste technische snufjes, ook al zijn het maar éénvoudige din gen, dan zouden we de garantie moeten hebben, dat uien- en aardappelenprijzen niet meer daalden beneden de 30 cent per kg! Ook de tarieven voor levering van electrische energie en gas zyn niet onaanzienlijk gestegen. Dit werden we gewaar bij de eindafrekening die ons onlangs bereikte Velen hebben hiervoor compensatie gekregen in de vorm van hoger loon en prijzen. De producenten van agrari sche produkten krijgen het echter helemaal niet of slechts gedeeltelijk doorberekend in een matige verho ging van de prijsgegarandeerde produkten! (Zie verder pag. 8) Wat een geluk, dat we nog een strenge winter hebben gekregen. Een paar weken geleden dansten de muggen al in grote getale rond en leek het er op, dat het zacht weer zou blijven. Opvallend was toch wel deze winter, dat we geen mollen in het gazon hadden en het is be kend, dat bij naderende vorst de mollen al bijtijds naar diepere lagen in de grond trekken. Dit weertype is een kolfje naar de boer zijn hand. De struktuur van de grond wordt er door verbeterd en de kans op aardappelopslag er door verminderd. Een betere oplossing voor dit probleem is er langs mechanische en chemische weg nog niet gevonden. Ook de opslag van bietenresten heeft het bij deze lage temperaturen hard te verduren. Vooral op de met wintertarwe ingezaaide bietenpercelen kwam veel van deze opslag voor en dat had een gevaarlijke smetstofbron van het vergelings- ziekteVirus kunnen worden. Met een geheel schone lei beginnen is daarom voor de boer een groot voordeel. Be kend is echter, dat de eitjes van de bladluizen welke op de waardplanten voorkomen koude-resistent zjjn en het schijnt ook, dat de bladluizen die daar nu nog op voor komen zelfs temperaturen van 10 graden Celsius kun nen verdragen. Het zou dus in het Zuid-Westen nog even wat harder moeten gaan vriezen. Een goed gegeven is echter, dat de bladluizen welke in de maand mei van de waardplanten afkomen volledig virus-vry zijn en als de smetstofbronnen door de vorst vernietigd zijn, dan kun nen we daar toch wel terdege rekening meë houden. Een tijdige voorlichting over de kansen op vergelingsziekte is daarom dringend gewenst. Voor een kwartje op de eerste rang zitten kan niet altijd, maar als het even kan doen we er toch graag aan mee! De tarwerassen welke in ons gebied zijn uitgezaaid, zijn over het algemeen zeer goed wintervast, dus is de kans van uitvriezen zeer gering. Toch willen we er wel de kanttekening bij maken, dat het in jaren niet zo hard heeft gevroren, dus is er met de huidige rassen in deze geen ervaring opgedaan. De laatste weken is de tarwe hard gegroeid en daarom is het geen bezwaar, dat deze ontwikkeling even wat wordt afgeremd Wel lopen we de kans, dat de advisering van de stikstofgift deze maand wat in de knel komt, want het nemen van grondmon sters zit er nu bepaald niet in. Het vorstvrij houden van uien en aardappelen in de gebouwen schept veel extra zorgen. Vooral de harde wind is in deze de grote boosdoener. Zelfs de giazenpo- terbewaarplaatsen moeten dag en nacht verwarmd wor den. De lucht daarin mag echter weer niet te droog wor den en daarom werden er vroeger wel eens natte zakken in opgehangen. Verantwoord ventileren is daarom van belang. Zo kent iedere dag zijn eigen zorgen en dat on dervinden we nu ook dagelijks bij de veeverzorging. Vooral de drinkwatervoorziening en het binnenhalen van kuilvoer vraagt veel extra tijd. Een mooie en drukke be zigheid blijft in aLes toch het produceren van voedsel voor mens en dier. Ieder jaar beleven we weer het won der van de vermenigvuldiging. De boerstand en velen op het platteland hebben daar nog oog voor, maar toch gaan er stemmen op, dat de boer het landschap verwoest, het wild vermoordt en chemicaliën gebruikt. Zeker is echter, dat de boer uit de schoolboekjes niet meer be staat. Ook hij heeft evenals anderen moeten modernise ren op alle gebied. Met kennis van zaken en liefde voor de natuur blijft het toch interessant en evenals in an dere vakken zijn het in de landbouw ook veelal de klei ne dingen die het doen, maar voedsel produceren blijft toch wel de hoofdmoot!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 7