HOOFDBESTUUR VERGADERDE U' O' EREGALERIJ 6 (Vervolg van eerste pagina) BEGELEIDING RUILVERKAVELINGEN "LIET Hoofdbestuur kon zich tevens verenigen met het voorstel om als landbouworganisatie meer aan dacht te besteden aan het begeleiden van ruilverkavelin gen. Het verzoek om aan dit punt aandacht te besteden was afkomstig van de provinciale directie voor de be drijfsontwikkeling in Noord-Brabant en was ondertekend door de H.I.D., de heer Crijns. Dit begeleiden kan in de eerste plaats gebeuren door het geven van meer voor lichting via kring en afdeling. Daarnaast moet er ook meer „meegedacht" worden. „We kunnen niet alles afschuiven naar de ruilverkavelingscommissies", aldus het Hoofd- stuur. WATERSCHAPSLASTEN I-IET Hoofdbestuur discussieerde geruime tijd, naar aanleiding van een brief van de kring West Zeeuws Vlaanderen, over de hoogte van de waterschapslasten. In de brief stelde de kring dat de lasten voor de landbouw te hoog worden en dat deze door een breder publiek, de ge hele bevolking, moeten worden gedragen. Met name zou Het Hoofdbestuur was van mening dat deze complexe problematiek gezamenlijk met de waterschappen tot klaarheid moet worden gebracht. Men was het er over dat gelden voor het onderhoud van wegen en zeewering, eens dat vooral de uitbreiding van de recreatieve voor zieningen een groot probleem vormen. Ook de aanslagen voor de wet vervuiling oppervlaktewateren zetten water schap en landbouw voor grote problemen, zeker in de aanloopfase. „Het beste advies nu is de leden aan te ra den direct beroep aan te tekenen bij het waterschap wan neer men het met de aanslag niet eens is", aldus het Hoofdbestuur. Overigens was het Hoofdbestuur van me ning dat het zaak is zo snel mogelijk met de waterschap pen rond de tafel te gaan zitten om tot een gezamenlijke voorlichting te komen over deze kwestie. WAARDE PRODUKTEN EN VERZEKERING [IT de vergadering werd er onder meer op gewezen dat er bij de verzekering van opgeslagen produk- ten, met name van aardappelen en uien, rekening mee moet worden gehouden dat de dagwaarde hoog is. Voor sommigen kan dat aanleiding zijn hun verzekering te ver hogen. ONTWIKKELINGS- EN SANERINGSBELEID |MDAT het struktuurbeleid in ons land steeds meer in een impasse dreigt te geraken wegens het ge brek aan financiële middelen van het O.- en S.-fonds was deze kwestie als apart punt op de agenda opgevoerd. Ir Luteijn lichtte dit punt nader toe. Hij zei ervoor bevreesd te zijn dat het fonds na 1976 niet meer aan zijn verplich tingen zal kunnen voldoen. „Er moet duidelijkheid ko men", zo stelde hij. Hij wees erop dat de bezuinigingen (met 100 miljoen) met name hebben geleid tot inkrimping van de middelen voor de voorlichting en de ontwikkeling en sanering. „Dit is onaanvaardbaar en we zullen de ver dere mogelijkheden moeten bekijken", zo zei de heer Luteijn. Hij vertelde dat er inmiddels ook ambte lijke werkgroepen („over ons en zonder ons") be zig zijn een efficientere opzet, door bundeling van de consulentschappen, uit te. werken. In de eerste plaats betreft dat de fusie van de tuinbouwconsulent- schappen Goes en Barendrecht, Dit kan eventueel een goede zaak zijn omdat er nu in feite sprake is van 2 halve consulentschappen. De vestiging zal dan echter wel Goes moeten zijn. In de tweede plaats worden de mogelijkhe den onderzocht om de akkerbouwconsulentschappen Goes, Barendrecht en Zevenbergen samen te voegen. Ir Luteijn was van mening dat het werkgebied daar wel erg (te?) groot wordt. Hij zag dan ook meer in 'n nauwere sa menwerking. Bovendien vroeg hij zich af wat er dan met consulentschap voor de rundveehouderij zal gebeuren. „Toch niet naar Gouda?" In de derde plaats wordt er ge werkt aan een landelijke opzet van de veredeling. Het Hoofdbestuur was van mening dat niet langer ge noegen genomen kan worden met een steeds verdere af braak van de technische voorlichting. „In ieder geval „aan de voet" geen bezuinigingen meer", aldus het Hoofdbe stuur. Als oorzaak van de huidige moeilijkheden zag men vooral het moeten uitvoeren door de bedrijfsvoorlichter van taken waarvoor hij niet is aangesteld. De voorlichter kan daardoor niet meer funktioneren als schakel tussen praktijk en onderzoek. Wat dit laatste betreft was het Hoofdbestuur van mening dat in het onderzoek de proef- boerderijen een centrale plaats innemen. „Ook hier zullen de krachten in de uitvoerende sfeer gebundeld moeten worden". Als slotconclusie kwam naar voren dat de bedrijfsvoor lichter meer tijd voor zijn eigenlijke taak zal moeten krij gen en dat het niveau verbeterd dient te worden. Besloten werd voorts spoedig op deze kwestie terug te komen. AKKERBOUW T}E heer A. J. G. Doeleman begon zijn akkerbouwover- zicht door zijn tevredenheid te uiten over de vorst periode.- „Voor akkerbouw een goede zaak". Met name zal dit gunstig zijn voor de struktuurverbetering van de grond, het tegengaan van het probleem van de aardappel opslag en het verminderen van de vroege luizeninfectie in de bieten in het komende voorjaar. De heer Doeleman vertelde dat de prijzen van de gra nen ongeveer op hetzelfde niveau blijven, al lijkt het dat de prijs iets aantrekt. „Dat komt echter door de doorbe rekening van de bewaarvergoeding". Ook de peulvruch ten blijven laag in prijs. Misschien zal het winterse weer daar verandering in brengen. De heer Doeleman ging diep in op de huidige aardappelprijzen. Hij constateerde dat Nederland nog zowat het enige land is dat nog aardappels exporteert. Dat er meer geïmporteerd wordt dan verwacht komt mede omdat er 175.000 ton zetmeelaardappels zijn uitgevoerd, en er in het voorseizoen 50.000 ton meer is in gevoerd. Door de kwaliteit van de aardappels is boven dien de uitval bijzonder klein. Engeland is de grootste af nemer met 40 van de totale export (400.000 ton tot 1 ja nuari). De heer Doeleman zag als belangrijkste punt dat de export op langere termijn gewaarborgd blijft. Ingrijpen in de prijsontwikkeling door beperking van de export is daarom ongewenst omdat het vertrouwen van de (traditionele) afnemers aan zal tasten. Vooral daarom ook omdat er veelal sprake is van moeizaam opgebouwde langlopende contracten. „Overigens is het bedrijfsleven ingesteld op vrije prijsvorming", zo stelde de heer Doele man, „en ook in slechte jaren hebben wij daarvan de kon- sekwenties te aanvaarden." Zijn conclusie was dan ook dat beperking van de vrije uitloop naar boven onaan vaardbaar is. Met de beperkende maatregelen die onlangs m.b.t. de export naar derde landen zijn ingesteld had de heer Doeleman niet al te veel moeite: „Door te grote ex port naar niet-traditionele afnemers kan de aanvoer naar onze regelmatige afnemers in gevaar komen". De Zweed se maatregel om de import-subsidie drastisch te verhogen (tot 60 cent per kg) zag hij als een ongewenste verstoring van het normale exportbeleid. De heer Doeleman vroeg ter afsluiting van dit aspekt begrip van de consument voor de huidige situatie „De landbouw zit met veel onbereken bare factoren die een sluitende begroting onmogelijk ma ken". Een ander aspekt laten de E.E.G.-voorstellen t.a.v. de kwaliteitseisen voor consumptie-aardappelen zien. De heer Doeleman vond dat de subsidie niet tot producenten groeperingen beperkt mag blijven. „Ook de bestaande afzetorganisaties zullen daarvan moeten kunnen profite ren" Bovendien moet er voor gewacht worden dat de steunmaatregelen voor het op peil houden van de markt niet tot gevolg hebben dat in niet-geëigende gebieden ge teeld gaat worden op basis van b.v. een interventieprijs. Tot slot van zijn overzicht moest de heer Doeleman konstater en dat er over de nieuw te sluiten brouwgerst- kontrakten geen vorderingen gemaakt zijn. „Men is nog niet bereid van de vaste kontraktprijzen af te stappen". Uitgangspunt zou moeten blijven de interventieprijs voor gerst gecorrigeerd naar de meeropbrengst t.o.v. tarwe en participatie van de (hogere) prijs van brouwgerst op de vrije markt. De vergadering was van mening dat onver kort moet worden vastgehouden aan het standpunt dat niet mag worden ingegrepen in de aardappelprijs binnen de E.E.G. Ook de ontwikkeling van de prijs voor pootgoed (1,60 a 1,70). baarde het Hoofdbestuur zorgen. TUINBOUW T}E heer M. J. Goud deelde in zijn tuinbouwoverzicht mee dat de stemming op de groentemarkt over het algemeen vast is door het winterse weer. Het spruitkool- seizoen is over zijn top heen. Vooral de telers van vroege spruiten zijn er financieel gezien het slechtst van af ge komen. Uit een steekproef van het C.B.S. is gebleken, dat de aanplant van tomaten onder glas minder is in ver gelijking tot vorig jaar. Ook de komkommers halen niet het gemiddelde van de laatste 5 jaar ondanks een kleine uitbreiding. De aanplant van glassla ligt wel op het niveau van vorig jaar. De prijsontwikkeling voor dit produkt is momenteel gunstig. De uien doen het momenteel goed, hoewel er nu door de vorst wel een stagnatie in de ex port optreedt. Buiten Duitsland en Engeland, als voor naamste afnemers, tonen nu ook andere landen belang stelling. De hoge uienprijs heeft een versterkte vraag naar prei tot gevolg. Ook de Westeuropese witlofmarkt vertoont een vriendelijk beeld door het nogal geringe aanbod. Het aanbod van appels is gevarieerd. Gezien de voor raden is regelmatig ruimen van groot belang. Aldus de heer Goud. De prijzen staan onder druk. Met name de prijs voor Golden Delicious en Goudreinette is beneden peil. De vraag naar peren daarentegen is levendig. Het aanbod is voornamelijk samengesteld door de Conferen ce en de Doyenne du Cornice. De voorstellen van het COPA inzake een rooipremie noemde de heer Goud tegenvallend. „Bovendien is de tijd kort". Sprekend over een eventuele verhoging van de in terventieregeling zei de heer Goud daarvoor niet gepor teerd te zijn. Hij voelde meer voor een aflopende staffel zonder een interventieregeling geheel af te wijzen. De heer Goud meende ook dat niet zonder meer akkoord ge gaan moest worden met de aflossing van het restant van het overbruggingskrediet (nu nog 50 „omdat het einde van de fruitteeltcrisis niet na 1976 zal zijn bereikt". Tot slot van zijn tuinbouwoverzicht zei de heer Goud het hoopvol te vinden dat n.a.v. de Zeeuwse fruitteeltdag de discussie over de efficiency van de afzet in het Zuid- Westen weer op gang lijkt te komen. VEEHOUDERIJ F)E heer J. M. van Heijst merkte in zijn veehouderij- overzicht op dat het gebruiksvee goed aan de prijs blijft. Ook bij het slachtvee kwam vorige week wat ople- 40-JARIG JUBILEUM B. W. ALINK DIREKTEUR C.Z.A.V. WEMELD1NGE Op feestelijke wijze heeft op woensdag 28 januari j.l. in de Prins van Oranje te Goes de direkteur van de C.Z.A.V. te Wemeldinge DE HEER B. W. ALINK zijn 40-jarig jubileum gevierd. Leden, oud-leden, bestuur, Raad van Toezicht, mede werkers en enkele genodigden waren hierbij aanwezig. Een viertal sprekers gaven uiting aan hun grote waarde- rig voor datgene dat de heer Alink voor en in het belang van de C.Z.A.V. en boer en tuinder in deze jaren heeft verricht. Met volledige ir zet en vaak zeer lange werkda gen is onder zijn leiding de C.Z.A.V. op- en uitgebouwd en is de Bevelandse boer duidelijk gemaakt wat coöpera tieve service betekent! De heer Alink bleef in zijn gehele loopbaan steeds nauw besrokken bij het gebeuren op de boerderij en liet zich als overtuigd coöperator, wanneer er belangenafweging nodig was, leiden door de vraag: wat is er vanuit de solidariteit geboden en waar ligt de grens van het totale CZAV belang. Zoals voorzitter J. A. Nieuwenhuyze het in zijn toespraak zei: Terugziende kunt u trots en dankbaar zijn op alles wat mede door uw toedoen bereikt is. U laat aan uw opvolger een bedrijf over dat qua uitrusting en organisatie tot het beste in de lande behoort en op een gezonde financiële basis is ge bracht. Namens allen bedanken wij u voor alles wat u hebt gedaan". Per 1 juli zal de heer Alink zijn funktie neerleggen, aan direkteur S. C. Reylaarsdam overdragen en hij kan het dan wat kalmer aan gaan doen"! BI. ving in de prijzen, hetgeen wordt toegeschreven aan het feit, dat erover gesproken werd de slachtpremie per 1 fe bruari te halveren om in maart ook nog een halve slacht premie te kunnen geven, doch nu bekend is gemaakt dat voor februari de volle premie zal gelden zal dit ook in de prijzen weer tot uiting komen. Volgens de heer Van Heijst is het dan ook zaak dat zo spoedig mogelijk bekend wordt gemaakt wat men met de premie van plan is: geheel af schaffen, handhaven of afbouwen. Nu deze slachtpremie- regeling bevredigend werkt zou het dienstig zijn de rege ling, die indertijd in het leven is geroepen ter ondersteu ning van de vleesproduktie, te handhaven. De vleesprijzen zijn erdoor aangetrokken maar de premie is ook gedaald van f 252,84 naar f 95,72 en de onkosten zijn ook sterk gestegen. Gezien de prijsvoorstellen zullen deze kosten nog meer oplopen. De prijsvoorstellen houden eveneens in een verhoging van de oriëntatieprijs van rundvlees. In het verleden is gebleken dat het marktgebeuren hier niet veel op reageert zolang er geen goede interventierege ling is. De prijzen van de slachtvarkens zijn momenteel dalende als gevolg van de koersontwikkelingen van de Italiaanse lire en de Franse frank. Aangaande de zuivel deelde de heer Van Heijst mee dat de melkaanvoer toeneemt met het gevolg dat rekening gehouden moet worden met een relatief grotere produktie van magere melkpoeder en bo ter. Het Hoofdbestuur nam naar aanleiding van het verslag van de heer Van Heijst het standpunt in dat de slachtpre mie niet mag worden afgeschaft: „Deze heeft bijzonder naar tevredenheid gewerkt". Ook de subsidieregeling voor het omschakelen op melktanks kwam ter sprake. De regeling die nu in Brussel ter goedkeuring ligt werd vol strekt onvoldoende genoemd. De regeling betreft tanks van 7001700 liter, waarbij een bedrag ineens van f 1500 wordt verstrekt plus een investeringssubsidie van 20 voor tanks van 7001100 liter, 15 voor 11001400 liter en niets voor tanks tot 1700 liter. Dit alles alleen voor de investering boven f 1200. Daarbij komt nog dat er van terugwerkende kracht geen sprake zal zijn, terwijl ook het risiko aanwezig is dat Brussel nog niet akkoord zal gaan. advertentie IM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6